mate-menus 1.25.0 - en to si translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
si: ශබ්ද සහ දෘශ්‍ය

en: Multimedia menu
si: බහුමාද්‍ය මෙනුව

en: Programming
si: කේතරචනය

en: Tools for software development
si: මෘදුකාංග සංවර්ධන මෙවලම්

en: Education
si: අධ්‍යාපනිකපනික

en: Games
si: ක්‍රිඩා

en: Games and amusements
si: ක්‍රිඩා සහ විනොදාශ්වාද

en: Graphics
si: චිත්‍ර

en: Graphics applications
si: චිත්‍රක යෙදුම්

en: Hardware
si: දෘඩාංග

en: Settings for several hardware devices
si: විවිධ දෘඩාංග උපාංග සදහා සැකසුම්

en: Internet and Network
si: අන්තර්ජාලය සහ ජාලය

en: Network-related settings
si: ජාලය සම්බන්ද සැකසුම්

en: Look and Feel
si: පෙනුම සහ දැනිම

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
si: මුලිකතිතයෙ පෙනුම සහ ක්‍රියාකාරිත්වය පාලනය කරන්නාවු සැකසුම්්

en: Internet
si: අන්තර්ජාලය

en: Programs for Internet access such as web and email
si: අන්තර්ජාලය පිවිසුමට වියුණු සහ ඉලෙක්ට්‍රොනික තැපෑල වැනි කේතයන්

en: Office
si: කාර්‍යයාලීය

en: Office Applications
si: කාර්‍යාලිය යෙදුම්

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
si: පුද්ගලික

en: Personal settings
si: පුද්ගලික සැකසුම්

en: Administration
si: පරිපාලනය

en: Change system-wide settings (affects all users)
si: පද්ධති පුරා සැකසුම් වෙනස් කරන්න (සියළුම පරිශීලකයන්ට බලපානු ඇත)

en: Preferences
si: අභිප්‍රේත

en: Personal preferences
si: පුද්ගලික අභිප්‍රේත

en: System
si: පද්දතිය

en: System settings
si: පද්දති සැකසුම්

en: System Tools
si: පද්දති මෙවලම්

en: System configuration and monitoring
si: පද්දති සුසර කිරිම සහ නිරික්ෂණය

en: Universal Access
si: විශ්ව පිවිසුම

en: Universal Access Settings
si: විශ්ව පිවිසුම් සැකසුම්

en: Accessories
si: උපාංග

en: Desktop accessories
si: මූලික තිරය උපාංග

en: Applications
si: යෙදුම්

en: Personal preferences and administration settings
si: පුත්ගලික අභිප්‍රේත සහ පාලන සැකසුම්

en: Other
si: වෙනත්

en: Applications that did not fit in other categories
si: වෙනත් ප්‍රභේද වලට අයත් නොවු යෙදුම්
