mate-menus 1.25.0 - en to uk translation catalogue (39 entries)

en: Sound & Video
uk: Звук та відео

en: Multimedia menu
uk: Мультимедія

en: Collection
uk: Колекція зображень

en: The most frequently used shortcuts
uk: Найчастіше використовувані посилання

en: Programming
uk: Програмування

en: Tools for software development
uk: Знаряддя розробки програм

en: Education
uk: Навчання

en: Games
uk: Ігри

en: Games and amusements
uk: Ігри та розваги

en: Graphics
uk: Графіка

en: Graphics applications
uk: Графічні програми

en: Hardware
uk: Апаратне забезпечення

en: Settings for several hardware devices
uk: Параметри деяких апаратних пристроїв

en: Internet and Network
uk: Інтернет та мережа

en: Network-related settings
uk: Параметри, що відносяться до налаштовування мережі

en: Look and Feel
uk: Зовнішній вигляд

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
uk: Параметри, що впливають на зовнішній вигляд і поведінку стільниці

en: Internet
uk: Тенета

en: Programs for Internet access such as web and email
uk: Програми для роботи з Інтернет на кшталт Е-пошта, Оглядач тенет

en: Office
uk: Офіс

en: Office Applications
uk: Офісні програми

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
uk: Особисті параметри

en: Personal settings
uk: Особисті параметри

en: Administration
uk: Розпорядництво

en: Change system-wide settings (affects all users)
uk: Зміна системних параметрів (впливає на всіх користувачів)

en: Preferences
uk: Параметри

en: Personal preferences
uk: Особисті вподобання

en: System
uk: Система

en: System settings
uk: Системні параметри

en: System Tools
uk: Системні засоби

en: System configuration and monitoring
uk: Засоби налаштовування та контролю системи

en: Universal Access
uk: Усезагальний доступ

en: Universal Access Settings
uk: Параметри всезагального доступу

en: Accessories
uk: Стандартні

en: Desktop accessories
uk: Стандартні програми

en: Applications
uk: Програми

en: Personal preferences and administration settings
uk: Особисті параметри та розпорядницькі параметри

en: Other
uk: Інше

en: Applications that did not fit in other categories
uk: Програми, що не належать до жодної категорії
