mate-menus 1.25.0 - en to ru translation catalogue (39 entries)

en: Sound & Video
ru: Аудио и видео

en: Multimedia menu
ru: Мультимедиа

en: Collection
ru: Коллекция изображений

en: The most frequently used shortcuts
ru: Наиболее часто используемые ярлыки

en: Programming
ru: Программирование

en: Tools for software development
ru: Средства для разработки программ

en: Education
ru: Образовательные

en: Games
ru: Игры

en: Games and amusements
ru: Игры и развлечения

en: Graphics
ru: Графика

en: Graphics applications
ru: Графические приложения

en: Hardware
ru: Оборудование

en: Settings for several hardware devices
ru: Параметры нескольких аппаратных устройств

en: Internet and Network
ru: Интернет и сеть

en: Network-related settings
ru: Параметры, относящиеся к настройке сети

en: Look and Feel
ru: Внешний вид

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
ru: Параметры, влияющие на внешний вид и поведение рабочего стола

en: Internet
ru: Интернет

en: Programs for Internet access such as web and email
ru: Программы для работы с Интернетом (почта, браузер и т.п.)

en: Office
ru: Офис

en: Office Applications
ru: Офисные приложения

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
ru: Персональные

en: Personal settings
ru: Персональные параметры

en: Administration
ru: Администрирование

en: Change system-wide settings (affects all users)
ru: Изменение системных установок (влияет на всех пользователей)

en: Preferences
ru: Параметры

en: Personal preferences
ru: Персональные предпочтения

en: System
ru: Система

en: System settings
ru: Системные параметры

en: System Tools
ru: Системные

en: System configuration and monitoring
ru: Средства конфигурации и мониторинга системы

en: Universal Access
ru: Специальные возможности

en: Universal Access Settings
ru: Параметры специальных возможностей

en: Accessories
ru: Стандартные

en: Desktop accessories
ru: Стандартные приложения

en: Applications
ru: Приложения

en: Personal preferences and administration settings
ru: Личные предпочтения и административные параметры

en: Other
ru: Прочие

en: Applications that did not fit in other categories
ru: Приложения, не подпадающие ни под какие категории
