mate-menus 1.26.0 - en to gu translation catalogue (39 entries)

en: Sound & Video
gu: સાઉન્ડ & વીડિયો

en: Multimedia menu
gu: મલ્ટીમીડિયા મેનુ

en: Collection
gu: સંગ્રહ

en: The most frequently used shortcuts
gu: સૌથી વધુ ઉપયોગમાં લેવાતા શોર્ટકટ્સ

en: Programming
gu: પ્રોગ્રામીંગ

en: Tools for software development
gu: સોફ્ટવેર વિકાસ સાધનો

en: Education
gu: શિક્ષણ

en: Games
gu: રમતો

en: Games and amusements
gu: રમતો અને મનોરંજકો

en: Graphics
gu: ગ્રાફિક્સ

en: Graphics applications
gu: ગ્રાફિક્સ કાર્યક્રમો

en: Hardware
gu: હાર્ડવેર

en: Settings for several hardware devices
gu: ઘણા હાર્ડવેર ઉપકરણો માટે સુયોજનો

en: Internet and Network
gu: ઈન્ટરનેટ અને નેટવર્ક

en: Network-related settings
gu: નેટવર્ક-સંબંધિત સુયોજનો

en: Look and Feel
gu: દેખાવ અને વર્તણૂક

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
gu: ડેસ્કટોપ દેખાવ અને વર્તણૂક સંભાળી રહેલ સુયોજનો

en: Internet
gu: ઈન્ટરનેટ

en: Programs for Internet access such as web and email
gu: વેબ અને ઈમેઈલ જેવા ઈન્ટરનેટ વપરાશ માટેના કાર્યક્રમો

en: Office
gu: ઓફિસ

en: Office Applications
gu: ઓફિસ કાર્યક્રમો

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
gu: વ્યક્તિગત

en: Personal settings
gu: વ્યક્તિગત સુયોજનો

en: Administration
gu: સંચાલન

en: Change system-wide settings (affects all users)
gu: સિસ્ટમ-લગતા સુયોજનો બદલો (બધા વપરાશકર્તાઓને અસર કરશે)

en: Preferences
gu: પસંદગીઓ

en: Personal preferences
gu: ખાનગી પસંદગીઓ

en: System
gu: સિસ્ટમ

en: System settings
gu: સિસ્ટમ સુયોજનો

en: System Tools
gu: સિસ્ટમ સાધનો

en: System configuration and monitoring
gu: સિસ્ટમ રૂપરેખાંકન અને મોનિટરીંગ

en: Universal Access
gu: સાર્વત્રિક વપરાશ

en: Universal Access Settings
gu: સાર્વત્રિક વપરાશ સુયોજનો

en: Accessories
gu: સહાયક કાર્યક્રમો

en: Desktop accessories
gu: ડેસ્કટોપ સહાયક કાર્યક્રમો

en: Applications
gu: કાર્યક્રમો

en: Personal preferences and administration settings
gu: ખાનગી પસંદગીઓ અને સંચાલન સુયોજનો

en: Other
gu: અન્ય

en: Applications that did not fit in other categories
gu: કાર્યક્રમો કે જે અન્ય વર્ગોમાં નહિં બંધબેસે
