mate-netbook 1.24.0 - en to ha translation catalogue (5 entries)

en: _Preferences
ha: _Fifiko

en: _About
ha: _Game da

en: Preferences
ha: Fifiko

en: Desktop
ha: Kwamfyutan Tebur

en: Close window
ha: Rufe taga
