mate-notification-daemon 1.25.1 - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Popup Notifications
fr: Notifications d’événements

en: Set your popup notification preferences
fr: Paramétrez vos préférences de notifications d’événements

en: Mate Notification Applet Factory
fr: Fabrique de l'applet Mate Notification

en: Do Not Disturb
fr: Ne pas déranger

en: Popup location
fr: Emplacement des bulles de notification

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
fr: Emplacement par défaut des bulles de notification sur l'espace de travail pour l'empilement des notifications. Les valeurs possibles sont : « top_left » (en haut à gauche), « top_right » (en haut à droite), « bottom_left » (en bas à gauche) et  « bottom_right » (en bas à droite).

en: Use Active Monitor
fr: Utiliser l'écran actif

en: Display the notification on the active monitor.
fr: Afficher la notification sur l'écran actif.

en: Monitor
fr: Moniteur

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
fr: L'écran sur lequel les notifications seront affichées. Valeurs permises : -1 (affichage sur l'écran actif) et de 0 à n - 1 où n est le nombre d'écrans.

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: The theme used when displaying notifications.
fr: Le thème utilisé pour l'affichage des notifications.

en: Sound Enabled
fr: Son activé

en: Turns on and off sound support for notifications.
fr: Active ou désactive la prise en charge du son pour les notifications.

en: Do not disturb
fr: Ne pas déranger

en: When enabled, notifications are not shown.
fr: Si activé, les notifications ne sont pas affichées.

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _About
fr: _À propos

en: About Do Not Disturb
fr: À propos de Ne pas déranger

en: Copyright © 2021 MATE developers
fr: Copyright © 2021 Les développeurs MATE

en: Activate the do not disturb mode quickly.
fr: Activer rapidement le mode ne pas déranger

en: Notifications Enabled
fr: Permettre les notifications

en: _Do not disturb
fr: _Ne pas déranger

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
fr: Active/Désactive le mode ne pas déranger.

en: Slider
fr: Curseur

en: Standard theme
fr: Thème standard

en: Error initializing libmatenotify
fr: Erreur d'initialisation de libmatenotify

en: Notification Test
fr: Test de notification

en: Just a test
fr: Un simple test

en: Error while displaying notification: %s
fr: Erreur lors de l'affichage d'une notification : %s

en: Could not load user interface: %s
fr: Impossible de charger l'interface utilisateur: %s

en: Notification Settings
fr: Paramètres des notifications

en: _Preview
fr: A_perçu

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Theme:
fr: _Thème :

en: P_osition:
fr: P_osition :

en: _Monitor:
fr: _Moniteur :

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Enable Do Not Disturb
fr: Activer Ne pas déranger

en: General Options
fr: Options générales

en: Exceeded maximum number of notifications
fr: Nombre maximum de notifications atteint

en: %u is not a valid notification ID
fr: %u n'est pas un ID de notification valable

en: Notification summary text.
fr: Résumé

en: Notification body text.
fr: Notification de corps de texte

en: Closes the notification.
fr: Ferme la notification
