mate-notification-daemon 1.25.1 - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Popup location
hi: पॉपअप स्थान

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
hi: कार्यस्थान पर स्टैक अधिसूचनाओं के लिए मूलभूत पॉपअप स्थान।अनुमित मान: "top_left","top_right","bottom_left" व "bottom_right"

en: Use Active Monitor
hi: सक्रिय मॉनिटर का उपयोग करें

en: Display the notification on the active monitor.
hi: अधिसूचनाएं सक्रिय मॉनिटर पे दिखाएँ।

en: Monitor
hi: मॉनीटर

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
hi: अधिसूचना प्रदर्शित करने के लिए मॉनिटर।अनुमित मान: -1 (सक्रिय मॉनिटर पे दिखाएँ) व 0 से n -1 तक, जहाँ n सक्रिय मॉनिटरों कि संख्या है।

en: Current theme
hi: वर्तमान थीम

en: The theme used when displaying notifications.
hi: अधिसूचना प्रदर्शित करते समय प्रयुक्त थीम.

en: Sound Enabled
hi: ध्वनि सक्षम

en: Turns on and off sound support for notifications.
hi: अधिसूचनाओं  के लिए ध्वनि समर्थन ऑन व ऑफ करता है.

en: _Preferences
hi: वरीयताएँ (_P)

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: Coco
hi: कोको

en: Nodoka
hi: नोडोका

en: Slider
hi: स्लाइडर

en: Standard theme
hi: मानक थीम

en: Error initializing libmatenotify
hi: libmatenotify आरंभ करने में त्रुटि

en: Notification Test
hi: अधिसूचना परीक्षण

en: Just a test
hi: परीक्षण मात्र

en: Error while displaying notification: %s
hi: अधिसूचना प्रदर्शन में त्रुटि: %s

en: Notification Settings
hi: अधिसूचना सेटिंग्स

en: _Preview
hi: पूर्वावलोकन (_P)

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: _Theme:
hi: थीम (_T):

en: P_osition:
hi: स्थान (_O):

en: _Monitor:
hi: मॉनिटर (_M):

en: Top Left
hi: शीर्ष बायाँ

en: Top Right
hi: शीर्ष दायाँ

en: Bottom Left
hi: निचलाबायाँ

en: Bottom Right
hi: निचलादायाँ

en: General Options
hi: सामान्य विकल्प

en: Exceeded maximum number of notifications
hi: अधिसूचनाओं कि अधिकतम संख्या पार हो गई है

en: %u is not a valid notification ID
hi: %u वैध अधिसूचना आईडी नहीं है

en: Notification
hi: अधिसूचना
