mate-notification-daemon 1.25.1 - en to hu translation catalogue (41 entries)

en: Popup Notifications
hu: Felugró értesítések

en: Set your popup notification preferences
hu: Felugró értesítések beállításai

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;Notification;Theme;
hu: MATE;Értesítés;Téma;

en: Popup location
hu: Felbukkanás helye

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
hu: A munkaterületen felbukkanó veremértesítések felbukkanásának alapértelmezett helye. A lehetséges értékek: „top_left” (bal felső), top_right” (jobb felső), „bottom_left (bal alsó) és „bottom_right” (jobb alsó).

en: Use Active Monitor
hu: Az aktív monitor használata

en: Display the notification on the active monitor.
hu: Értesítés megjelenítése az aktív monitoron

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
hu: A monitor, ahol az értesítés megjenik. Megengedett értékek: -1 (aktív monitor), és 0 - n-1, ahol 'n' a monitorok száma.

en: Current theme
hu: Jelenlegi téma

en: The theme used when displaying notifications.
hu: Az értesítések megjelenítéséhez használt téma.

en: Sound Enabled
hu: Hang engedélyezve

en: Turns on and off sound support for notifications.
hu: Be- illetve kikapcsolja az értesítések hangját.

en: Do not disturb
hu: Ne zavarjanak

en: When enabled, notifications are not shown.
hu: Ha be van kapcsolva, az értesítések nem jelennek meg.

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _About
hu: _Névjegy

en: Coco
hu: Kókusz

en: Slider
hu: Csúszka

en: Standard theme
hu: Alapértelmezett téma

en: Error initializing libmatenotify
hu: Hiba a libmatenotify előkészítése közben

en: Notification Test
hu: Értesítésteszt

en: Just a test
hu: Csak egy próba

en: Error while displaying notification: %s
hu: Hiba az értesítés megjelenítésekor: %s

en: Could not load user interface: %s
hu: A felhasználói felület nem tölthető be: %s

en: Notification Settings
hu: Értesítések beállításai

en: _Preview
hu: _Előnézet

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Theme:
hu: _Téma:

en: P_osition:
hu: P_ozíció:

en: Top Left
hu: Bal oldalon, felül

en: Top Right
hu: Jobb oldalon, felül

en: Bottom Left
hu: Bal oldalon, alul

en: Bottom Right
hu: Jobb oldalon, alul

en: Enable Do Not Disturb
hu: „Ne zavarjanak” bekapcsolása

en: General Options
hu: Általános beállítások

en: Exceeded maximum number of notifications
hu: Az értesítések maximális száma túllépve

en: %u is not a valid notification ID
hu: A(z) %u nem érvényes értesítésazonosító

en: Notification
hu: Értesítés

en: Notification summary text.
hu: Értesítési szöveg összefoglalója.

en: Notification body text.
hu: Értesítési szöveg törzse.

en: Closes the notification.
hu: Bezárja az értesítést.
