mate-notification-daemon 1.25.1 - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Popup Notifications
id: Notifikasi Keluar

en: Set your popup notification preferences
id: Atur preferensi keluarnya notifikasi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;Notification;Theme;
id: MATE;Pemberitahuan;Tema;

en: Mate Notification Applet Factory
id: Pabrik Aplet Pemberitahuan Mate

en: Do Not Disturb
id: Jangan Ganggu

en: Popup location
id: Lokasi popup

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
id: Lokasi popup default pada daerah kerja untuk pemberitahuan. Nilai yang diizinkan "top_left", "top_right", "bottom_left" dan "bottom_right"

en: Use Active Monitor
id: Gunakan Monitor Aktif

en: Display the notification on the active monitor.
id: Tampilkan notifikasi pada monitor yang aktif

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
id: Monitor untuk menampilkan notifikasi. Nilai yang diperbolehkan: -1 (menampilkan pada monitor aktif) dan 0 sampai n -1 untuk n merupakan jumlah monitor.

en: Current theme
id: Tema saat ini

en: The theme used when displaying notifications.
id: Tema yang digunakan ketika menampilkan pemberitahuan.

en: Sound Enabled
id: Atifkan Suara

en: Turns on and off sound support for notifications.
id: Hidupkan dan hilangkan dukungan suara pada pemberitahuan.

en: Do not disturb
id: Jangan ganggu

en: When enabled, notifications are not shown.
id: Ketika difungsikan, pemberitahuan tidak ditunjukkan.

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _About
id: Tent_ang

en: About Do Not Disturb
id: Tentang Jangan Ganggu

en: Copyright © 2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2021 para pengembang MATE

en: Activate the do not disturb mode quickly.
id: Mengaktifkan mode jangan ganggu secara cepat.

en: Notifications Enabled
id: Notifikasi Difungsikan

en: _Do not disturb
id: Jangan _Ganggu

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
id: Fungsikan/nonaktifkan mode jangan ganggu.

en: Slider
id: Alat geser

en: Standard theme
id: Tema standar

en: Error initializing libmatenotify
id: Gagal menginisialisasi libmatenotify

en: Notification Test
id: Tes notifikasi

en: Just a test
id: Hanya sebua tes

en: Error while displaying notification: %s
id: Galat sewaktu menampilkan pemberitahuan: %s

en: Could not load user interface: %s
id: Tidak bisa memuat antarmuka pengguna: %s

en: Notification Settings
id: Pengaturan Notifikasi

en: _Close
id: _Tutup

en: _Theme:
id: _Tema

en: P_osition:
id: P_osisi

en: Top Left
id: Atas Kiri

en: Top Right
id: Atas Kanan

en: Bottom Left
id: Bawah Kiri

en: Bottom Right
id: Bawah Kanan

en: Enable Do Not Disturb
id: Fungsikan Jangan Ganggu

en: General Options
id: Opsi Umum

en: Exceeded maximum number of notifications
id: Melebihi jumlah notifikasi maksimal

en: %u is not a valid notification ID
id: %u bukan merupakan ID notifikasi yang valid

en: Notification
id: Notifikasi

en: Notification summary text.
id: Teks ringkasan notifikasi.

en: Notification body text.
id: Teks tubuh notifikasi.

en: Closes the notification.
id: Menutup notifikasi.
