mate-notification-daemon 1.25.1 - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Popup Notifications
it: Notifiche a comparsa

en: Set your popup notification preferences
it: Imposta le preferenze delle notifiche a comparsa

en: Mate Notification Applet Factory
it: Impostazioni dell'applet Notifiche di Mate

en: Do Not Disturb
it: Non disturbare

en: Popup location
it: Posizione di popup

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
it: Posizione predefinita di comparsa sull'area di lavoro per impilare le notifiche. Valori ammessi: "top_left", "top_right", "bottom_left" e "bottom_right"

en: Use Active Monitor
it: Utilizza monitor attivo

en: Display the notification on the active monitor.
it: Mostra le notifiche nel monitor attivo.

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
it: Il monitor dove mostrare le notifiche. Valori permessi: -1 (mostra nel monitor attivo) e da 0 a n - 1 dove n è il numero di monitor.

en: Current theme
it: Tema corrente

en: The theme used when displaying notifications.
it: Il tema usato nel mostrare le notifiche.

en: Sound Enabled
it: Suono abilitato

en: Turns on and off sound support for notifications.
it: Attiva e disattiva il supporto audio alle notifiche.

en: Do not disturb
it: Non disturbare

en: When enabled, notifications are not shown.
it: Se attivo, non vengono mostrate le notifiche.

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _About
it: Informazioni

en: About Do Not Disturb
it: Informazioni su Non Disturbare

en: Copyright © 2021 MATE developers
it: Copyright © 2021 Gli sviluppatori di MATE

en: Activate the do not disturb mode quickly.
it: Attiva rapidamente la modalità non disturbare.

en: Notifications Enabled
it: Notifiche abilitate

en: _Do not disturb
it: Non _Disturbare

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
it: Attiva/disattiva la modalità non-disturbare

en: Slider
it: Banna

en: Standard theme
it: Tema predefinito

en: Error initializing libmatenotify
it: Errore nell'inizializzare libmatenotify

en: Notification Test
it: Prova notifica

en: Just a test
it: Solo una prova

en: Error while displaying notification: %s
it: Errore durante la visualizzazione della notifica: %s

en: Could not load user interface: %s
it: Impossibile caricare l'interfaccia: %s

en: Notification Settings
it: Impostazioni notifiche

en: _Preview
it: Ante_prima

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Theme:
it: _Tema:

en: P_osition:
it: P_osizione:

en: Top Left
it: Alto a Sinistra

en: Top Right
it: Alto a Destra

en: Bottom Left
it: Basso a sinistra

en: Bottom Right
it: Basso a destra

en: Enable Do Not Disturb
it: Abilita Non Disturbare

en: General Options
it: Impostazioni Generali

en: Exceeded maximum number of notifications
it: Superato il numero massimo di notifiche

en: %u is not a valid notification ID
it: %u non è un ID di notifica valido

en: Notification
it: Notifica

en: Notification summary text.
it: Riassunto del testo di messaggio

en: Notification body text.
it: Testo base della notifica

en: Closes the notification.
it: Chiude la notifica.
