mate-notification-daemon 1.25.1 - en to ja translation catalogue (51 entries)

en: Popup Notifications
ja: ポップアップ通知

en: Set your popup notification preferences
ja: ポップアップ通知の設定をします

en: Mate Notification Applet Factory
ja: MATE ポップアップ通知アプレット・ファクトリ

en: Do Not Disturb
ja: 妨げない

en: Popup location
ja: ポップアップ表示する場所

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
ja: 通知情報を積み重ねてポップアップ表示するデフォルトの場所です。指定可能な値: "top_left"、"top_right"、"bottom_left"、"bottom_right"

en: Use Active Monitor
ja: アクティブモニターを使う

en: Display the notification on the active monitor.
ja: 通知をアクティブモニターに表示します。

en: Monitor
ja: モニター

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
ja: 通知を表示するモニター。-1(アクティブモニターに表示)または0〜n-1のモニター番号を指定可能です。

en: Current theme
ja: 現在使用しているテーマ

en: The theme used when displaying notifications.
ja: 通知ダイアログを表示する際に使用するテーマです。

en: Sound Enabled
ja: サウンドを有効にするかどうか

en: Turns on and off sound support for notifications.
ja: 通知時にサウンドを鳴らすかどうかを指定します。

en: Do not disturb
ja: 妨げない

en: When enabled, notifications are not shown.
ja: 有効にすると、通知は表示されません。

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: About Do Not Disturb
ja: Do Not Disturb について

en: Copyright © 2021 MATE developers
ja: Copyright © 2021 MATE 開発者

en: Activate the do not disturb mode quickly.
ja: 「do not disturb mode」をすぐに起動する。

en: Notifications Enabled
ja: 通知機能が有効

en: _Do not disturb
ja: 妨げない(_D)

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
ja: 「妨げない」モードの有効/無効

en: Coco
ja: ココ

en: Nodoka
ja: ノドカ

en: Slider
ja: スライダー

en: Standard theme
ja: 標準のテーマ

en: Error initializing libmatenotify
ja: libmatenotify の初期化に失敗しました

en: Notification Test
ja: ポップアップ通知のテスト

en: Just a test
ja: テスト中です

en: Error while displaying notification: %s
ja: ポップアップ通知に失敗しました: %s

en: Could not load user interface: %s
ja: ユーザー・インターフェースを読み込めませんでした: %s

en: Notification Settings
ja: ポップアップ通知の設定

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Theme:
ja: テーマ(_T):

en: P_osition:
ja: 位置(_O):

en: _Monitor:
ja: モニター(_M):

en: Top Left
ja: 左上隅

en: Top Right
ja: 右上隅

en: Bottom Left
ja: 左下隅

en: Bottom Right
ja: 右下隅

en: Enable Do Not Disturb
ja: Do Not Disturb を有効にする

en: General Options
ja: 全般の設定

en: Exceeded maximum number of notifications
ja: 通知の最大数を超過しました

en: %u is not a valid notification ID
ja: %u は有効な通知 ID ではありません

en: Notification
ja: 通知

en: Notification summary text.
ja: 通知の要約文

en: Notification body text.
ja: 通知の内容

en: Closes the notification.
ja: 通知を閉じる
