mate-notification-daemon 1.25.1 - en to nb translation catalogue (48 entries)

en: Popup Notifications
nb: Oppsprettsmerknader

en: Set your popup notification preferences
nb: Angi dine preferanser for oppsprettsvarsler

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;Notification;Theme;
nb: MATE;varsling;tema;

en: Mate Notification Applet Factory
nb: Fabrikk for varslinger i MATE

en: Do Not Disturb
nb: Ikke forstyrr

en: Popup location
nb: Oppsprettsplassering

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
nb: Forvalgt oppsprettsplassering på arbeidsområdet for stabelsmerknader. Tillatte verdier: "top_left","top_right","bottom_left" og "bottom_right"

en: Use Active Monitor
nb: Bruk aktiv skjerm

en: Display the notification on the active monitor.
nb: Vis merknaden på aktiv skjerm.

en: Monitor
nb: Skjerm

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
nb: Skjerm å vise påminnelsen på. Tillatte verdier: -1 (vis på aktiv skjerm) og 0 til n -1 der n er antall skjermer.

en: Current theme
nb: Iført drakt

en: The theme used when displaying notifications.
nb: Drakt til bruk ved visning av varslinger.

en: Sound Enabled
nb: Lyd aktivert

en: Turns on and off sound support for notifications.
nb: Skru av og på lydstøtte for meldingsvarsler.

en: Do not disturb
nb: Ikke forstyrr

en: When enabled, notifications are not shown.
nb: Slå på for å ikke vise varslinger.

en: _Preferences
nb: Innstillin_ger

en: _About
nb: _Om

en: About Do Not Disturb
nb: Om «Ikke forstyrr»

en: Copyright © 2021 MATE developers
nb: Opphavsrett © 2021 MATE-utviklerne

en: Activate the do not disturb mode quickly.
nb: Slå raskt på «ikke forstyrr»-modus.

en: Notifications Enabled
nb: Varslinger er slått på

en: _Do not disturb
nb: _Ikke forstyrr

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
nb: Slå på/av «ikke forstyrr»-modus.

en: Standard theme
nb: Forvalgt drakt

en: Error initializing libmatenotify
nb: Feil under initiering av libmatenotify

en: Notification Test
nb: Test av varsling

en: Just a test
nb: Bare en test

en: Error while displaying notification: %s
nb: Feil ved visning av varsling: %s

en: Could not load user interface: %s
nb: Klarte ikke laste brukergrensesnitt: %s

en: Notification Settings
nb: Meldingsinnstillinger

en: _Preview
nb: _Forhåndsvisning

en: _Close
nb: _Lukk

en: _Theme:
nb: _Drakt:

en: _Monitor:
nb: _Skjerm:

en: Top Left
nb: Øverst til venstre

en: Top Right
nb: Øverst til høyre

en: Bottom Left
nb: Nederst til venstre

en: Bottom Right
nb: Nederst til høyre

en: Enable Do Not Disturb
nb: Slå på «ikke forstyrr»

en: General Options
nb: Generelle innstillinger

en: Exceeded maximum number of notifications
nb: Oversteget maksimalt antall varslinger

en: %u is not a valid notification ID
nb: %u er ikke en gyldig varsel-ID

en: Notification
nb: Varsling

en: Notification summary text.
nb: Varsling i sammendragstekst.

en: Notification body text.
nb: Varsling i kroppstekst.

en: Closes the notification.
nb: Lukker varslingen.
