mate-notification-daemon 1.25.1 - en to nds translation catalogue (50 entries)

en: Popup Notifications
nds: Vörkoom-Narichten

en: Set your popup notification preferences
nds: Sett de Instellungen för Vörkoom-Narichten

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;Notification;Theme;
nds: MATE;Narichtens;Thema;

en: Mate Notification Applet Factory
nds: Fabrik för dat Mitdeelens-Rebeet

en: Do Not Disturb
nds: Nich stören

en: Popup location
nds: Vörkoom-Stee

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
nds: De Stee up'm Schrievdisk, waar Narichten normaal vandag komen. Verlöövte Weerten: »top_left«, »top_right«, »bottom_left« un »bottom_right«

en: Use Active Monitor
nds: Aktiven Billschirm bruken

en: Display the notification on the active monitor.
nds: De Naricht up de aktiven Monitor wiesen.

en: Monitor
nds: Billschirm

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
nds: De Billschirm, waar de Naricht wiesen word. Verlöövte Weerten: -1 (aktiver Billschirm) un 0 bit n-1; daarbi is n de Tahl vun Billschirmen.

en: Current theme
nds: Aktuelles Thema

en: The theme used when displaying notifications.
nds: Dat Thema, waar Narichten mit wiesen worden.

en: Sound Enabled
nds: Gedrüüs an

en: Turns on and off sound support for notifications.
nds: Maakt Gedrüüs-Unnerstütten för Narichten at oder ut.

en: Do not disturb
nds: Nich stören

en: When enabled, notifications are not shown.
nds: Wenn an, worden keene Narichtens wiest.

en: _Preferences
nds: _Eegenschapten

en: _About
nds: _Över

en: About Do Not Disturb
nds: Över »Nich stören«

en: Copyright © 2021 MATE developers
nds: Copyright © 2021 MATE-Entwicklers

en: Activate the do not disturb mode quickly.
nds: Fix de Nich-Stören-Modus anknipsen.

en: Notifications Enabled
nds: Narichtens an

en: _Do not disturb
nds: _Nich stören

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
nds: De Nich-Stören-Modus an- of utknipsen.

en: Slider
nds: Schuver

en: Standard theme
nds: Normaales Thema

en: Error initializing libmatenotify
nds: Fehler bi'm Vörbereiden vun libmatenotify

en: Notification Test
nds: Narichten-Test

en: Just a test
nds: Blot een Test

en: Error while displaying notification: %s
nds: Fehler bi'm Wiesen vun eener Naricht: %s

en: Could not load user interface: %s
nds: Kunn de Brukerschnittstee nich laden: %s

en: Notification Settings
nds: Narichten-Instellens

en: _Preview
nds: _Utblick

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: _Theme:
nds: _Thema:

en: P_osition:
nds: _Stee:

en: _Monitor:
nds: _Billschirm:

en: Top Left
nds: Boven links

en: Top Right
nds: Boven rechts

en: Bottom Left
nds: Unnen links

en: Bottom Right
nds: Unnen rechts

en: Enable Do Not Disturb
nds: »Nich stören« anknipsen

en: General Options
nds: Allgemeene Instellens:

en: Exceeded maximum number of notifications
nds: To völe Narichten

en: %u is not a valid notification ID
nds: %u is keene gültige Narichten-ID

en: Notification
nds: Naricht

en: Notification summary text.
nds: Tosamenfaten-Text vun de Naricht.

en: Notification body text.
nds: Höövdtext vun de Naricht.

en: Closes the notification.
nds: Naricht sluten.
