mate-notification-daemon 1.25.1 - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: Popup Notifications
nl: Opduikmeldingen

en: Set your popup notification preferences
nl: Stel uw voorkeuren in voor opduikmeldingen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;Notification;Theme;
nl: MATE;Melding;Thema;

en: Mate Notification Applet Factory
nl: Fabriek voor werkbalkhulpje MATE Meldingen

en: Do Not Disturb
nl: Niet storen

en: Popup location
nl: Opduiklocatie

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
nl: Standaard-opduiklocatie op het werkblad voor stapelmeldingen. Toegestane waarden: 'top_left', 'top_right', 'bottom_left' en 'bottom_right'.

en: Use Active Monitor
nl: Actieve beeldscherm gebruiken

en: Display the notification on the active monitor.
nl: Toon de melding op het actieve beeldscherm.

en: Monitor
nl: Beeldscherm

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
nl: Meldingsbeeldscherm. Toegestane waarden: -1 (tonen op actieve beeldscherm) en 0 t/m n-1 waarbij n het aantal beeldschermen is.

en: Current theme
nl: Huidig thema

en: The theme used when displaying notifications.
nl: Het thema dat voor de meldingweergave wordt gebruikt.

en: Sound Enabled
nl: Geluid ingeschakeld

en: Turns on and off sound support for notifications.
nl: Schakelt geluidsondersteuning bij meldingen in en uit.

en: Do not disturb
nl: Niet storen

en: When enabled, notifications are not shown.
nl: Meldingen worden niet getoond wanneer ingeschakeld.

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _About
nl: _Over

en: About Do Not Disturb
nl: Over 'Niet storen'

en: Copyright © 2021 MATE developers
nl: Auteursrecht © 2021 MATE-ontwikkelaars

en: Activate the do not disturb mode quickly.
nl: Activeer de 'niet storen'-modus snel.

en: Notifications Enabled
nl: Meldingen ingeschakeld

en: _Do not disturb
nl: _Niet storen

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
nl: De 'niet storen'-modus inschakelen/uitschakelen.

en: Slider
nl: Schuif

en: Standard theme
nl: Standaardthema

en: Error initializing libmatenotify
nl: Fout bij het initialiseren van libmatenotify

en: Notification Test
nl: Meldingproef

en: Just a test
nl: Gewoon een proefje

en: Error while displaying notification: %s
nl: Fout tijdens het weergeven van melding: %s

en: Could not load user interface: %s
nl: Kon gebruikersschil niet laden: %s

en: Notification Settings
nl: Meldingsinstellingen

en: _Preview
nl: _Voorbeeld

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: _Theme:
nl: _Thema:

en: P_osition:
nl: P_ositie:

en: _Monitor:
nl: _Beeldscherm:

en: Top Left
nl: Linksboven

en: Top Right
nl: Rechtsboven

en: Bottom Left
nl: Linksonder

en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

en: Enable Do Not Disturb
nl: 'Niet storen' inschakelen

en: General Options
nl: Algemene opties

en: Exceeded maximum number of notifications
nl: Maximale aantal meldingen overschreden

en: %u is not a valid notification ID
nl: %u is geen geldig meldings-ID

en: Notification
nl: Melding

en: Notification summary text.
nl: Melding tekstsamenvatting.

en: Notification body text.
nl: Melding hoofdtekst.

en: Closes the notification.
nl: Sluit de melding.
