mate-notification-daemon 1.25.1 - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Popup Notifications
pt: Notificações de Alerta

en: Set your popup notification preferences
pt: Defina as suas preferências das notificações de alerta

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;Notification;Theme;
pt: MATE;Notificação;Tema;

en: Mate Notification Applet Factory
pt: Fábrica de Applets de notificação do MATE

en: Do Not Disturb
pt: Não Perturbar

en: Popup location
pt: Local do alerta

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
pt: O local pré-definido das notificações na área de trabalho. Os valores possíveis são: "esquerda_superior","direita_superior","esquerda_inferior" e "direita_inferior"

en: Use Active Monitor
pt: Usar Monitor Ativo

en: Display the notification on the active monitor.
pt: Mostrar a notificação no monitor ativo.

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
pt: Monitor onde exibir a notificação. Valores permitidos: -1 (mostrar no monitor ativo) e de 0 até n - 1, onde n é o número de monitores.

en: Current theme
pt: Tema atual

en: The theme used when displaying notifications.
pt: O tema utilizado para exibir as notificações.

en: Sound Enabled
pt: Sons ativos

en: Turns on and off sound support for notifications.
pt: Liga ou desliga o suporte de som das notificações.

en: Do not disturb
pt: Não perturbar

en: When enabled, notifications are not shown.
pt: Quando activado, não são mostradas notificações.

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _About
pt: _Acerca

en: About Do Not Disturb
pt: Sobre o Não Perturbar

en: Copyright © 2021 MATE developers
pt: Direitos de autor © 2021 Desenvolvedores do MATE

en: Activate the do not disturb mode quickly.
pt: Activar facilmente o modo de não perturbar.

en: Notifications Enabled
pt: Notificações activadas

en: _Do not disturb
pt: _Não perturbar

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
pt: Activar/Desactivar o modo não-perturbar.

en: Slider
pt: Deslizador

en: Standard theme
pt: Tema padrão

en: Error initializing libmatenotify
pt: Erro ao iniciar libmatenotify

en: Notification Test
pt: Teste da notificação

en: Just a test
pt: Apenas um teste

en: Error while displaying notification: %s
pt: Ocorreu um erro ao exibir a notificação: %s

en: Could not load user interface: %s
pt: Não foi possível carregar a interface do utilizador: %s

en: Notification Settings
pt: Definições de Notificação

en: _Preview
pt: _Antevisão

en: _Close
pt: Fe_char

en: _Theme:
pt: _Tema:

en: P_osition:
pt: P_osição:

en: Top Left
pt: Esquerda superior

en: Top Right
pt: Direita superior

en: Bottom Left
pt: Esquerda inferior

en: Bottom Right
pt: Direita inferior

en: Enable Do Not Disturb
pt: Activar Não Perturbar

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: Exceeded maximum number of notifications
pt: Excedeu o número máximo de notificações

en: %u is not a valid notification ID
pt: %u não é uma identificação (ID) de notificação válida

en: Notification
pt: Notificação

en: Notification summary text.
pt: Texto resumo da notificação.

en: Notification body text.
pt: Texto do corpo da notificação.

en: Closes the notification.
pt: Fecha a notificação.
