mate-notification-daemon 1.25.1 - en to tr translation catalogue (49 entries)

en: Popup Notifications
tr: Balon Uyarıları

en: Set your popup notification preferences
tr: Bildirim balonları tercihlerinizi tanımlayın

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;Notification;Theme;
tr: MATE;Bildirim;Tema

en: Mate Notification Applet Factory
tr: Mate Bildirim Uygulamacık Üreticisi

en: Do Not Disturb
tr: Rahatsız Etme

en: Popup location
tr: Bildirim balonu konumu

en: Default popup location on the workspace for stack notifications. Allowed values: "top_left","top_right","bottom_left" and "bottom_right"
tr: Çalışma alanında bildirim balonlarının istifi için konum. İzin verilen değerler: "top_left" (sol üst), "top_right" (sağ üst), "bottom_left" (sol alt) ve "bottom_right" (sağ alt)

en: Use Active Monitor
tr: Etkin Ekranı Kullan

en: Display the notification on the active monitor.
tr: Bildirimi etkin ekranda görüntüle.

en: Monitor
tr: Ekran

en: Monitor to display the notification. Allowed values: -1 (display on active monitor) and 0 to n - 1 where n is the number of monitors.
tr: Bildirimin gösterileceği ekran. İzin verilen değerler: -1 (etkin ekranda göster) ve 0 ilâ n-1 ki n monitör sayısıdır.

en: Current theme
tr: Geçerli tema

en: The theme used when displaying notifications.
tr: Bildirimlerin görüntülenmesi sırasında kullanılan tema.

en: Sound Enabled
tr: Ses faal

en: Turns on and off sound support for notifications.
tr: Bildirimler için ses desteğini açıp kapatır.

en: Do not disturb
tr: Rahatsız etme

en: When enabled, notifications are not shown.
tr: Etkinleştirildiğinde bildirimler gösterilmez.

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _About
tr: _Hakkında

en: About Do Not Disturb
tr: Rahatsız Etme Hakkında

en: Copyright © 2021 MATE developers
tr: Telif hakkı © 2021 MATE geliştiricileri

en: Activate the do not disturb mode quickly.
tr: Rahatsız etme kipini hızlıca etkinleştir

en: Notifications Enabled
tr: Bildirimler Etkin

en: _Do not disturb
tr: _Rahatsız etme

en: Enable/Disable do-not-disturb mode.
tr: Rahatsız-etme kipini etkinleştir/devredışı bırak.

en: Standard theme
tr: Standart tema

en: Error initializing libmatenotify
tr: libmatenotify başlatılmasında hata

en: Notification Test
tr: Bildirim testi

en: Just a test
tr: Sadece bir test

en: Error while displaying notification: %s
tr: Şu bildirimin görüntülenmesinde hata: %s

en: Could not load user interface: %s
tr: Kullanıcı arayüzü yüklenemedi: %s

en: Notification Settings
tr: Bildirim ayarları

en: _Preview
tr: _Önizleme

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Theme:
tr: _Tema:

en: P_osition:
tr: K_onum:

en: _Monitor:
tr: _Ekran:

en: Top Left
tr: Sol üst

en: Top Right
tr: Sağ üst

en: Bottom Left
tr: Sol alt

en: Bottom Right
tr: Sağ alt

en: Enable Do Not Disturb
tr: Rahatsız Etme Kipini Etkinleştir

en: General Options
tr: Genel Seçenekler

en: Exceeded maximum number of notifications
tr: Azami bildirim sayısı aşıldı

en: %u is not a valid notification ID
tr: %u geçerli bir bildirim kimliği değildir

en: Notification
tr: Bildirim

en: Notification summary text.
tr: Özet bildirim metni

en: Notification body text.
tr: Grup bildirim metni

en: Closes the notification.
tr: Bildirimleri kapatır.
