mate-panel 1.27.0 - en to ar translation catalogue (549 entries)

en: Locations
ar: المواقع

en: Edit
ar: تحرير

en: Calendar
ar: التّقويم

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10). Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10). * It is used to display the time in 24
en: %H:%M
ar: %OI:%OM

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
ar: %A %e %B

en: %1$s, %2$s
ar: %1$s، %2$s

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
ar: %A %d %B (%%s)

en: Click to hide month calendar
ar: انقر لإخفاء تقويم الشّهر

en: Click to view month calendar
ar: انقر لعرض تقويم الشّهر

en: Computer Clock
ar: ساعة الحاسوب

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
ar: %A، %e %B %Y

en: Set System Time...
ar: اضبط وقت النّظام...

en: Set System Time
ar: اضبط وقت النّظام

en: Failed to set the system time
ar: فشل في ضبط وقت النّظام

en: _Preferences
ar: ال_تّفضيلات

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _About
ar: _عنْ

en: Copy _Time
ar: انسخ ال_وقت

en: Copy _Date
ar: انسخ ال_تاريخ

en: Ad_just Date & Time
ar: ا_ضبط التّاريخ و الوقت

en: Choose Location
ar: اختر مكانًا

en: Edit Location
ar: حرّر المكان

en: City Name
ar: اسم المدينة

en: City Time Zone
ar: المنطقة الزّمنية للمدينة

en: Clock
ar: الساعة

en: The Clock displays the current time and date
ar: تعرض الساعة الوقت و التّاريخ الحاليين

en: Time & Date
ar: الوقت والتّاريخ

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Set System Time
ar: ا_ضبط وقت النظام

en: _Time:
ar: ال_وقت:

en: Current Time:
ar: الوقت الحالي:

en: Clock Preferences
ar: تفضيلات السّاعة

en: Time _Settings
ar: إ_عدادت الوقت

en: _Close
ar: _إغلاق

en: Clock Format
ar: صيغة السّاعة

en: _12 hour format
ar: صيغة _12 ساعة

en: _24 hour format
ar: صيغة _24 ساعة

en: Panel Display
ar: عرض اللوحة

en: Show the _date
ar: اعرض ال_تاريخ

en: Show seco_nds
ar: اعرض ال_ثواني

en: Show _weather
ar: اعرض ال_طقس

en: Show _temperature
ar: اعرض ال_حرارة

en: General
ar: عام

en: _Add
ar: أ_ضِف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Remove
ar: أ_زل

en: Display
ar: الشاشة

en: _Visibility unit:
ar: وحدة ال_رؤية:

en: _Pressure unit:
ar: وحدة ال_ضغط:

en: _Wind speed unit:
ar: وحدة سرعة ال_رياح:

en: _Temperature unit:
ar: وحدة ال_حرارة:

en: Weather
ar: الطّقس

en: East
ar: الشّرق

en: West
ar: غرب

en: North
ar: الشّمال

en: South
ar: جنوب

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
ar: <small><i>اكتب اسم مدينة أو محافظة أو بلد ثم اختر ما يطابقها من القائمة المنبثقة.</i></small>

en: _Timezone:
ar: المنطقة الز_منية:

en: _Location Name:
ar: ا_سم المكان:

en: <i>(optional)</i>
ar: <i>(اختياري)</i>

en: L_ongitude:
ar: خط ال_طول:

en: L_atitude:
ar: دائرة ال_عرض:

en: Failed to set the system timezone
ar: تعذَّر تعيين المنطقة الزمنية للنظام

en: <small>Set...</small>
ar: <small>اضبط...</small>

en: <small>Set</small>
ar: <small>اضبط</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
ar: اجعل الموقع الموقع الحالي و استعمل منطقته الزمنية لهذا الحاسوب

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p (%A)</small>
ar: ‏ %l:%M <small>%p (%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday).
en: %H:%M <small>(%A)</small>
ar: ‏ %H:%M <small>(%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p</small>
ar: ‏ %l:%M <small>%p</small>

en: %s, %s
ar: ‏%s، ‏%s

en: Unknown
ar: مجهول

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
ar: ‏%s، يبدو كأنه %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
ar: الشروق : %s \ الغروب : %s

en: Could not display help document '%s'
ar: لا يمكن فتح مستند المساعدة '%s'

en: Error displaying help document
ar: خطأ أثناء فتح مستند المساعدة

en: Hour format
ar: صيغة الساعة

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
ar: يحدّد هذا المفتاح صيغة السّاعة المستخدم من قبل بريمج السّاعة. القيم الممكنة هي  "12-hour" و "24-hour" و "internet" و "unix" و "custom". إذا ضبط على "internet" ستعرض السّاعة وقت الانترنت. نظام وقت الانترنت يقسم اليوم إلى 1000 نبضة. لا توجد نطاقات زمنيّة في هذا النّظام ممّا يجعل الوقت هو نفسه في جميع أنحاء العالم. إذا ضبط على "unix" فستعرض السّاعة الوقت بالثّواني منذ بداية العصر، أي 01-01-1970. إذا ضبط على"custom" فستعرض السّاعة الوقت حسب الصّيغة المُحدّدة في مفتاح custom_format.

en: Custom format of the clock
ar: صيغة خاصة للسّاعة

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
ar: يحدّد المفتاح الصيغة المستخدمة من قبل بريمج السّاعة عند ضبط مفتاح الصيغة على "custom".يمكنك استعمال محدّدات تحويل مفهومة من قبل strftime() للحصول على صيغة محدّدة. راجع دليل strftime() لمزيد من المعلومات.

en: Show time with seconds
ar: اعرض الوقت مع الثواني

en: If true, display seconds in time.
ar: إذا كان "صحيح"، ستعرض الثواني في الوقت.

en: Show date in clock
ar: اعرض اليوم في الساعة

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
ar: إذا كان "صحيح"، سيعرض في الساعة اليوم بالإضافة إلى الوقت.

en: Show date in tooltip
ar: اعرض اليوم في تلميحة أداة

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
ar: إذا كان "صحيح"، أظهر التاريخ في نافذة تلميح عندما يكون المؤشر فوق الساعة

en: Show weather in clock
ar: اعرض الطقس في الساعة

en: If true, display a weather icon.
ar: إذا كان "صحيح"، اعرض أيقونة الطقس.

en: Show temperature in clock
ar: اعرض درجة الحرارة في السّاعة

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
ar: إذا كان "صحيح"، أظهر درجة الحرارة إلى جانب أيقونة الطقس.

en: Show week numbers in calendar
ar: أظهر أرقام الأسابيع في التقويم

en: If true, show week numbers in the calendar.
ar: إذا كان "صحيح"، أظهر أرقام الأسابيع في التقويم.

en: Expand list of locations
ar: وسِّع لائحة المواقع

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
ar: إذا كان "صحيح"، وسّع لائحة المواقع في نافذة التقويم.

en: List of locations
ar: قائمة الأماكن

en: A list of locations to display in the calendar window.
ar: لائحة المواقع التي ستظهر في نافذة التقويم.

en: Temperature unit
ar: وحدة الحرارة

en: The unit to use when showing temperatures.
ar: الوحدة التي ستستخدم عند إظهار درجات الحرارة.

en: Speed unit
ar: وحدة السرعة

en: The unit to use when showing wind speed.
ar: الوحدة التي ستستخدم عند إظهار سرعة الريح.

en: Clock Applet Factory
ar: مصنع بُريمج السّاعة

en: Factory for clock applet
ar: مصنع لبُريمج السّاعة

en: Get the current time and date
ar: اجلب الوقت و التّاريخ الحاليين

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
ar: تحذير: قد يبدو الأمر نافعًا، 
    غير أن هذا البريمج عديم الجدوى فلربما لا تريد تشغيله.
    إننا ننصحك بشدة عدم استخدام %s لأي غرض
    قد يجعل البريمج عمليًا أو مفيدًا.

en: Images
ar: الصُور

en: %s the Fish
ar: السمكة %s

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
ar: ليس لـ %s أي فائدة. إنه يتطلب فضاء قرص و وقت تجميع كما يقتضي فضاء و ذاكرة شريط ثمينين إذا تم تحميلّه. الرجاء إرسال أي إنسان يستخدمه إلى العلاج النفسي.

en: (with minor help from George)
ar: (بمساعدة بسيطة من جورج)

en: Fish
ar: سمكة

en: %s the Fish, a contemporary oracle
ar: السمكة %s، عرّافة معاصرة

en: Unable to locate the command to execute
ar: لا يمكن تحديد موقع الأمر الذي سينفذ

en: %s the Fish Says:
ar: تقول السمكة %s :

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
ar: لا يمكن قراءة مُخرجات الأمر
    
    التّفاصيل: %s

en: _Speak again
ar: _تحدّث مرة أخرى

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
ar: الأمر المحدد لا يعمل، تم استبداله بـ: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
ar: لا يمكن تنفيذ '%s'
    
    التّفاصيل: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
ar: لا يمكن القراءة من '%s'
    
    التّفاصيل: %s

en: The water needs changing
ar: يحتاج الماء لتغييره

en: Look at today's date!
ar: انظر في تاريخ اليوم!

en: %s the Fish, the fortune teller
ar: السمكة %s، راوية الطرائف

en: Fish Preferences
ar: تفضيلات السمكة

en: _Name of fish:
ar: اسم ال_سمكة:

en: Co_mmand to run when clicked:
ar: الأ_مر الذي سينفّذ عند النقر:

en: Animation
ar: الحركة

en: _File:
ar: _ملف:

en: Select an animation
ar: اختر رسم متحرك

en: _Total frames in animation:
ar: عدد الإطارات ال_كلّي في الرّسوم المتحركة:

en: _Pause per frame:
ar: المُ_هلة لكل إطار:

en: frames
ar: إطارات

en: seconds
ar: ثوانٍ

en: _Rotate on vertical panels
ar: ت_دوير على الشرائط العمودية

en: The fish's name
ar: اسم السمكة

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
ar: سمكة بدون أسم سمكة مملة. أحيي سمكتك بإعطائها اسما.

en: The fish's animation pixmap
ar: بكسامب الرسم المتحرك للسمكة

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
ar: يحدّد المفتاح اسم ملف البكسماب الذي سيستعمل للصور المتحرّكة في بريمج السمكة نسبة إلى دليل البكسماب.

en: Command to execute on click
ar: الأمر الذي سينفذ عند النقر

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
ar: يحدد هذا المفاتح الأمر الذي سيحاول تنفيذه عند نقر السمكة.

en: Frames in fish's animation
ar: إطارات رسوم السمكة المتحركة

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
ar: يحدد هذا المفتاح عدد الإطارات التي ستعرض في الرسم المتحرك للسمكة.

en: Pause per frame
ar: مُهلة كلذ إطار

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
ar: يحدّد المفتاح عدد الثواني التي سيستغرقها عرض كل إطار.

en: Rotate on vertical panels
ar: تدوير على الشرائط العمودية

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
ar: إذا كان "صحيح"، ستعرض صور السمكة المتحرّكة مدوّرة على الشرائط العموديّة.

en: Wanda Factory
ar: مصنع واندا

en: From Whence That Stupid Fish Came
ar: من أين جاءت هذه السّمكة الغبيّة

en: Display a swimming fish or another animated creature
ar: يُظهر سمكةً سابحةً أو أي تصميمٍ مُتحرّك آخر

en: Notification Area
ar: مساحة التّبليغ

en: Panel Notification Area
ar: مساحة التّبليغ في الشريط

en: pixels
ar: بكسل

en: Notification Area Factory
ar: مصنع مساحة التّبليغ

en: Factory for notification area
ar: مصنع لمساحة التّبليغ

en: Area where notification icons appear
ar: المساحة التي تظهر فيها رموز التّبليغ

en: Show windows from all workspaces
ar: إظهار النّوافذ من كافة أماكن العمل

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
ar: إذا كان "صحيح"، ستعرض قائمة النوافذ نوافذ جميع مساحات العمل. أو أنّها ستعرض نوافذ مساحة العمل الحاليّة فقط.

en: When to group windows
ar: متى تجمّع النوافذ

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
ar: يقرر متى تجميع نوافذ نفس التطبيق في قائمة النوافذ. القيم الممكنة هي "never"، "auto" و "always".

en: Move windows to current workspace when unminimized
ar: انقل النوافذ إلى مساحة العمل الحالية عند إلغاء تصغيرها

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
ar: إذا كان "صحيح"، ستنقل النافذة إلى مساحة العمل الحاليّة عند إلغاء تصغيرها. و إلا فسيقع التحوّل إلى مساحة عمل النافذة.

en: Display workspace names
ar: اعرض أسماء مساحات العمل

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
ar: إذا كان "صحيح"، فسيعرض مبدّل مساحات العمل أسماء مساحات العمل، وإلا فإنه سيظهر النوافذ في مساحة العمل. هذا الإعداد يعمل فقط إن كان مدير النوافذ هو Meatcity.

en: Display all workspaces
ar: اعرض كل مساحات العمل

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
ar: إذا كان "صحيح"، فسيعرض مبدّل مساحات العمل كل مساحات العمل، وإلا فإنه سيظهر.مساحة العمل الحالية فقط.

en: Rows in workspace switcher
ar: أعمدة في مبدّل مساحات العمل

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
ar: يحدد المفاتاح عدد السطور (للتصميم الأفقي) أو عدد الأعمدة (للتصميم العمودي) التي سيعرض فيها مبدّل مساحات العمل مساحات العمل. هذا المفتاح مفيد فقط عند ضبط مفتاح display_all_workspaces لـ true.

en: Wrap around on scroll
ar: اللّف عند التّمرير

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
ar: إذا ضبط كصحيح ، فإن مبدّل مساحات العمل سيسمح بالتّمرير ، مما يعني إمكانية التحويل من مساحة العمل الأولى إلى الأخيرة عند التمرير المعاكس.

en: Window Navigation Applet Factory
ar: مصنع بريمج إبحار النّافذة

en: Factory for the window navigation related applets
ar: مصنع للبريمجات المتعلقة بإبحار النّوافذ

en: Window Selector
ar: منتقِ النوافذ

en: Switch between open windows using a menu
ar: التّبديل بين النّوافذ المفتوحة باستخدام القائمة

en: Workspace Switcher
ar: مُبدّل مساحات العمل

en: Switch between workspaces
ar: يُبدّل بين مساحات العمل

en: Window List
ar: قائمة النّوافذ

en: Switch between open windows using buttons
ar: التّبديل بين النّوافذ المفتوحة باستخدام الأزرار

en: Show Desktop
ar: أظهِر سطح المكتب

en: Hide application windows and show the desktop
ar: أخفِ نوافذ التّطبيقات ثمّ اعرض سطح المكتب

en: Failed to load %s: %s
ar: فشل تحميل %s: %s

en: Icon not found
ar: لم يعثر على الرّمز

en: Click here to restore hidden windows.
ar: انقر هنا لاسترجاع النّوافذ المخفية.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
ar: انقر هنا لإخفاء جميع النّوافذ و إظهار سطح المكتب.

en: Show Desktop Button
ar: أظهر زر سطح المكتب

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
ar: يمكنّك هذا الزر من إخفاء جميع النوافذ و إظهار سطح المكتب.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
ar: مدير النوافذ لا يدعم زر إظهار سطح المكتب، أو أنك لا تستخدم مدير نوافذ.

en: _System Monitor
ar: مِرقاب النّ_ظام

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
ar: تعرض لك قائمة النوافذ قائمة بكل النوافذ كما تسمح لك بتصفحها.

en: Window List Preferences
ar: تفضيلات قائمة النوافذ

en: Window Grouping
ar: تجميع النوافذ

en: _Never group windows
ar: لا تجمّع النوافذ أ_بدًا

en: Group windows when _space is limited
ar: جمّع النّوافذ عندما تكون الم_ساحة محدودة

en: _Always group windows
ar: جمّع النوافذ _دائمًا

en: Behaviour
ar: السلوك

en: Window List Content
ar: محتويات قائمة النوافذ

en: Sh_ow windows from current workspace
ar: أ_ظهر نوافذ مساحات العمل الحالية

en: Show windows from a_ll workspaces
ar: أظهر نوافذ _جميع مساحات العمل

en: Restoring Minimized Windows
ar: استرجاع النوافذ المصغّرة

en: Restore to current _workspace
ar: استرجع لمساحة ال_عمل الحالية

en: Restore to na_tive workspace
ar: استرجع لمساحات العمل الأ_صلية

en: Workspaces
ar: مساحات العمل

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
ar: يعرض مُنتقِ النوافذ قائمة لكل النوافذ و التي يمكنك من تصفحها.

en: rows
ar: الصفوف

en: columns
ar: الأعمدة

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
ar: يظهر لك مبدّل مساحات العمل صورًا صغيرة لمساحات عملك يمكنك من خلالها إدارة نوافذك.

en: Workspace Switcher Preferences
ar: تفضيلات مبدّل مساحات العمل

en: Show _only the current workspace
ar: اعرض مساحة العمل ال_حالية فقط

en: Show _all workspaces in:
ar: اعرض _كل مساحات العمل:

en: Switcher
ar: مُبدّل

en: Number of _workspaces:
ar: عدد _مساحات العمل:

en: Workspace na_mes:
ar: أ_سماء مساحات العمل:

en: Workspace Names
ar: أسماء مساحات العمل

en: Show workspace _names in switcher
ar: اعرض أ_سماء مساحات العمل في المبدّل

en: Allow workspace _wrap around in switcher
ar: اسمح بلفّ مساح_ة العمل في المُبدّل

en: Enable program list in "Run Application" dialog
ar: فعّل قائمة البرامج في حوار "شغّل تطبيقًا"

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
ar: إذا كان "صحيح"، فستوفر قائمة "التطبيقات المعروفة" في حوار "شغّل تطبيقا". يتحكم مفتاح show_program_list في تمديد القائمة أو عدمه عند عرض الحوار.

en: Expand program list in "Run Application" dialog
ar: ابسط قائمة البرامج في حوار "شغّل تطبيقًا"

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
ar: إذا ضبط إلى "صحيح"، فستُبسط قائمة "التطبيقات المعروفة" في حوار "شغّل تطبيقًا" عند فتحه. ليس للمفتاح معنى إلا إذا ضُبط مفتاح enable_program_list إلى صحيح.

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
ar: فعّل الإكمال التلقائي في حوار "شغّل تطبيقًا"

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
ar: إذا كان "صحيح"، يتم إضافة الإكمال الآلي في  "شغّل تطبيقًا"

en: History for "Run Application" dialog
ar: تأريخ "شغّل تطبيقًا"

en: Panel ID list
ar: قائمة هويات الشرائط

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
ar: قائمة لهويات الشرائط. كل هوية تعرف شريطا علويا. إعدادات كل من هذه الشرائط مخزونة في /apps/panel/toplevels/$(id).

en: Panel object ID list
ar: قائمة هويات أجسام الشّرائط

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
ar: قائمة لهويات أجسام الشرائط. كل هوية تعرف جسم شريط واحد(مثلا مطلق أو زر عمل أو زر/عمود قائمة). إعدادات كل من هذه الأجسام مخزونة في /apps/panel/objects/$(id).

en: Enable tooltips
ar: فعّل تلميحات الأدوات

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
ar: إذا كان "صحيح"، ستعرض تلميحات الأدوات للأجسام في الشريط.

en: Enable animations
ar: تفعيل المؤثرات

en: Autoclose drawer
ar: اغلِق الدّرج تلقائيًا

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
ar: إذا كان "صحيح"، سيغلق الدرج آليّا عند نقر المستخدم مطلقًا فيه.

en: Confirm panel removal
ar: أكّد حذف الشريط

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
ar: إذا كان "صحيح"، سيعرض حوار يسأل عن تأكيد لطلب المستخدم حذف الشريط.

en: Highlight launchers on mouseover
ar: يبرز المطلقات عند مرور الفأرة فوقها

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
ar: إذا كان "صحيح"، سيبرز مطلق عند سحب المستخدم المؤشر فوقه.

en: Complete panel lockdown
ar: اقفل الشريط تمامًا

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
ar: إذا كان "صحيح"، فلن يسمح الشريط بأي تغييرات على إعدادات الشريط. قد يتطلب قفل البريمجات الشخصيّة. يجب إعادة تشغيل الشريط حتى تطبّق التغييرات.

en: Applet IIDs to disable from loading
ar: هوية الواجهة للبريمج لتعطيله عن التحميل

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
ar: قائمة IID البريمج التي سيتجاهلها الشريط. يمكنك هكذا منع بعض البريمجات من التحميل أو الظهور في الشريط. يمكنك لتعطيل بريمج المتحكم الصغير مثلا إضافة 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' لهذه القائمة. يجب إعادة تشغيل الشريط لتطبيق التغييرات.

en: Disable Force Quit
ar: عطّل إجبار الإنهاء

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
ar: إذا كان "صحيح"، لن يسمح الشريط للمستخدم بإجبار تطبيق على الإنهاء، بحذف النفاذ إلى زر إجبار الإنهاء.

en: Show icon
ar: إظهار الرمز

en: Panel object type
ar: نوع جسم الشريط

en: The type of this panel object.
ar: نوع عنصر الشّريط هذا.

en: Toplevel panel containing object
ar: شريط من مستوىً أعلى محتوٍ على الجسم

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
ar: محدد هويّة شريط المستوى الأعلى الحاوي لهذا الجسم.

en: Object's position on the panel
ar: موقع الجسم على الشريط

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
ar: موقع جسم الشريط هذا. الموقع محدّد بعدد البكسلات من حافة الشريط اليسرى (أو العليا إذا كان الشريط عموديّا).

en: Lock the object to the panel
ar: اقفل الجسم على الشريط

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
ar: إذا كان "صحيح"، لن يتمكن المستخدم من نقل بريمج دون إلغاء قفله أولا بإستعمال عنصر القائمة "Unlock".

en: Applet IID
ar: هوية IID للبُريمج

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
ar: معرّف تنفيذ التّطبيق - مثال "ClockAppletFactory::ClockApplet". يتعلّق تنفيذ هذا المفتاح في حال كون مفتاح object_type على شكل "external-applet" ( أو إهمال "matecomponent-applet").

en: Panel attached to drawer
ar: الشّريط المنسوب إلى الدّرج

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
ar: محدد هويّة الشريط المنسوب لهذا الدرج. ليس لهذا المفتاح معنى إلا عنذ ضبط مفتاح object_type لـ "drawer-object".

en: Tooltip displayed for drawer or menu
ar: تلميحة الأداة المعروضة للدرج أو القائمة

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
ar: النص الذي سيعرض لهذا الدرج أو هذه القائمة. ليس لهذا المفتاح معنى إلا عند ضبط مفتاح object_type key كـ "drawer-object" أو "menu-object".

en: Use custom icon for object's button
ar: استخدم رمزًا خاصًا لزر الشريط

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
ar: إذا كان "صحيح"، سيستخدم مفتاح custom_icon كأيقونة خاصة للزر. إذا كان "خطأ"، سيتجاهل مفتاح custom_icon. لهذا المفتاح معنى فقط عند ضبط مفتاح object_type كـ "menu-object" أو "drawer-object".

en: Icon used for object's button
ar: الرّمز المستعمل لزر العنصر

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
ar: موقع ملف الصورة المستخدم كرمزٍ لزر الجسم. ليس لهذا المفتاح معنى إلا عند ضبط مفتاح object_type كـ "drawer-object" أو "menu-object" و ضبط مفتاح use_custom_icon لـ true.

en: Use custom path for menu contents
ar: استخدم مسارًا خاصًا لمحتويات القائمة

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
ar: إذا كان "صحيح"، فسيستخدم مفتاح menu_path كالمسار الذي منه ستبنى محتويات القائمة. إذا كان "خطأ"، فسيتجاهل مفتاح menu_path. لا معنى للمفتاح إلا عند ضبط مفتاح object_type كـ "menu-object".

en: Menu content path
ar: مسار محتوى القائمة

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
ar: المسار الذي ستركب منه محتويات القائمة. ليس لهذا المفتاح معنى إلا عند ضبط مفتاح use_menu_path لـ true و مفتاح object_type لـ "menu-object".

en: Draw arrow in menu button
ar: ارسم سهمًا في زر القائمة

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
ar: إذا ضبط كصحيح ، سيرتسم سهمُ فوق رمز زر القائمة. و إذا ضبط غير لك  ، سيظهر الرّمز فقط على زر القائمة.

en: Launcher location
ar: موقع المطلق

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
ar: موقع مُدخل سطح المكتب الواصف للمطلق. ليس لهذا المفتاح معنى إلا عند ضبط مفتاح object_type كـ "launcher-object".

en: Action button type
ar: نوع زر العمل

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
ar: نوع الحدث الذي يمثّله هذا الزر. القيم الممكنة هي "lock"، "logout"، "run"، "search" و "screenshot". ليس للمفتاح معنى إلا عند ضبط مفتاح object_type كـ "action-applet".

en: Name to identify panel
ar: اسم لتعريف الشريط

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
ar: يُمكن قراءة هذا الاسم من قبل فرد لتحديد الشريط. هدفه الرئيس أن يكون عنوان نافذة الشريط ممّا يساعد في تصفّح في النوافذ.

en: X screen where the panel is displayed
ar: شاشة X التي سيعرض فيها الشريط

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
ar: يمكن أن تكون لديك شرائط على كل شاشة  عند ضبط تعيين الشاشات متعدّدة. يحدّد هذا المفتاح الشاشة الحاليّة التي جاري عرض الشريط عليها.

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
ar: شاشة Xinerama التي سيعرض فيها الشريط

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
ar: قد يكون لك شريط لكل شاشة في تعيين Xinerama. يحدد هذا المفتاح الشاشة الحالية التي فيها جاري عرض الشريط.

en: Expand to occupy entire screen width
ar: ابسط لملء كامل عرض الشاشة

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
ar: إذا كان "صحيح"، سيشغل الشريط كامل عرض الشاشة (أو إرتفاعها إذا كان شريطا عموديا). في هذا النسق لا يمكن وضع الشريط إلى على حافة الشاشة. إذا ضبط لـ false، فسيكون عرض الشريط مناسبا فقط لإحتواء البريمجات و المطلقات و الأزرار عليه.

en: Panel orientation
ar: اتجاه الشريط

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
ar: إتجاه الشريط. القيم الممكنة هي "top" و "bottom" و "left" و "right". في نسق التمديد يحدد المفتاح أي حافة شاشة سيكون عليها الشريط. في نسق اللا تمديد يكون الفرق بين الأعلى و الأسفل أقل أ هميّة. - كلاهما يؤشر على أن هذا الشريط أفقي -  لكنهما يعطيان تلميحة مفيدة لكيفية تصرف يعض أجسام الشريط، مثلا سيبثق زر قائمة قائمته تحت الشريط في شرائط "top"، أم في شرائط "bottom" ستبثق القائمة فوق الشريط.

en: Panel size
ar: حجم الشريط

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
ar: ارتفاع الشريط (أو عرضه لشريط عمودي). سيحدّد الشريط عند وقت العمل حجما أدنى مؤسّس على حجم الخطّ و مؤشّرات أخرى.الحجم الأقصى محدّد كربع ارتفاع (أو عرض) الشاشة.

en: X co-ordinate of panel
ar: إحداثيات الشريط السيني

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ar: موقع الشريط على طول محور س. هذا المفتاح مفيد فقط عند النسق غير المنبسط. عند النسق المنبسط يتجاهل هذا المفتاح و يوضع الشريط على حافة الشاشة المحدّدة من قبل مفتاح الإتّجاه.

en: Y co-ordinate of panel
ar: إحداثيات الشريط العيني

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ar: موقع الشريط على طول محور ص. هذا المفتاح مفيد فقط عند النسق غير المنبسط. عند النسق المنبسط يتجاهل هذا المفتاح و يوضع الشريط على حافة الشاشة المحدّدة من قبل مفتاح الإتّجاه.

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
ar: إحداثيات الشريط السيني، بدءًا من يمين الشاشة

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ar: موقع الشريط على طول محور س. إذا ضُبط على -1، ستـُتجاهل القيمة وستـُستخدم قيمة مفتاح س. إذا كانت القيمة أكبر من 0، ستـُتجاهل قيمة مفتاح س. هذا المفتاح مفيد فقط عند النسق غير المنبسط. عند النسق المنبسط يتجاهل هذا المفتاح و يوضع الشريط على حافة الشاشة المحدّدة من قبل مفتاح الإتّجاه.

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
ar: إحداثيات الشريط العيني، بدءًا من أسفل الشاشة

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ar: موقع الشريط على طول محور ع. إذا ضُبط على -1، ستـُتجاهل القيمة وستـُستخدم قيمة مفتاح ع. إذا كانت القيمة أكبر من 0، ستـُتجاهل قيمة مفتاح ع. هذا المفتاح مفيد فقط عند النسق غير المنبسط. عند النسق المنبسط يتجاهل هذا المفتاح و يوضع الشريط على حافة الشاشة المحدّدة من قبل مفتاح الإتّجاه.

en: Center panel on x-axis
ar: وسّط الشريط على محور س

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
ar: إذا كان "صحيح"، فسيتجاهل مفتاح س وسيوضع الشريط وسط محور س للشاشة. إذا أعيد تحجيم الشريط فسيبقى في ذلك الموقع - مثلًا سينمو الشريط في الجهتين. إذا ضبط لـ false، فسيحدد مفتاح س موقع الشريط.

en: Center panel on y-axis
ar: وسّط الشريط على محور ع

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
ar: إذا كان "صحيح"، فسيتجاهل مفتاح ع و سيوضع الشريط وسط محور ع للشاشة. إذا أعيد تحجيم الشريط فسيبقى في ذلك الموقع - مثلا سينمو الشريط في الجهتين. إذا ضبط لـ false، فسيحدد مفتاح ع موقع الشريط.

en: Automatically hide panel into corner
ar: أخفِ الشريط آليّا في الزاوية

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
ar: إذا كان "صحيح"، سيخفى الشريط آليا في زاوية من الشاشة عند خروج المؤشر من مساحة الشريط. نقل المؤشر فوق تلك الزاوية مرة أخرى سيعيد إظهار الشريط.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
ar: إذا كان "صحيح"، فسيحرّك إخفاء أو إلغاء إخفاء الشريط عوض أن يكون تلقائيّا.

en: Enable hide buttons
ar: فعّل أزرار الإخفاء

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
ar: إذا كان "صحيح"، ستوضع الأزرار على كل جهة من الشريط مما يجعله من الممكن نقله إلى حافة الشاشة، و لن يظهر إلا زر واحد.

en: Enable arrows on hide buttons
ar: فعّل الأسهم على أزرار الإخفاء

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
ar: إذا كان "صحيح"، ستوضع أسهم على أزرار الإخفاء. ليس لهذا المفتاح معنى إلا عند ضبط مفتاح enable_buttons لـ true.

en: Panel autohide delay
ar: مهلة الإخفاء الآلي للوحة

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ar: يحدّد عدد المليثواني للتأخير قبل إخفاء اللوحة آليّا عند خروج المؤشر من مساحة الشريط. ليس لهذا المفتاح  معنى إلا عند ضبط مفتاح auto_hide لـ true.

en: Panel autounhide delay
ar: تأخير إلغاء الإخفاء الآلي للوحة

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ar: يحدّد عدد المليثواني للتأخير  قبل إعادة إظهار اللوحة عند دخول المؤشر مساحة اللوحة. ليس لهذا المفتاح معنى إلا عند ضبط مفتاح auto_hide لـ true.

en: Visible pixels when hidden
ar: البكسلات المرئية عند اخفائه

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ar: يحدد عدد البكسلات المرئية عند أخفاء اللوحة آليا في زاوية. ليس لهذا المفتاح معنى إلا عند ضبط مفتاح auto_hide لـ true.

en: Animation speed
ar: سرعة الحركة

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
ar: السرعة التي يجب أن تحدث فيها حركات اللوحة. القيم الممكنة هي "بطيء" و "متوسّط" و "سريع". هذا المفتاح مفيد فقط عند ضبط مفتاح enable_animations لـ true.

en: Background type
ar: نوع الخلفية

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
ar: أي نوع خلفية ستستخدم لهذه اللوحة. القيم الممكنة هي "بلا" - خلفية قطع GTK+ الإفتراضيّة أو "لون" - سيستخدم مفتاح الألوان كلون الخلفيّة أو"صورة" - ستسخدم في هذه الحالة الصورة المحدّدة من قبل مفتاح الصور كخلفيّة.

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
ar: يحدد لون خلفية اللوحة بصيغة #RGB

en: Background color opacity
ar: عتمة لون الخلفية

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
ar: يحدّد عتامة تهيئة لون الخلفيّة. إذا لم يكن اللون معتما تماما (قيمة أقل من 65535) فسيركّب اللون على صورة خلفيّة المكتب.

en: Background image
ar: صورة الخلفية

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
ar: يحدد الملف الذي سيستخدم لصورة الخلفيّة. إذا كانت الصورة تحوي قنات ألفا فستركب مع خلفيّة الشاشة.

en: Fit image to panel
ar: لائم الصورة مع اللوحة

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
ar: إذا كان "صحيح"، ستحجم الصورة (مع الحفاظ على نسبة المظهر)  لإرتفاع اللوحة (إن كانت أفقية).

en: Stretch image to panel
ar: مدّد الصورة على اللوحة

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
ar: إذا كان "صحيح"، يتحجم الصورة لأبعاد اللوحة. لن يحافظ على نسبة مظهر الصورة.

en: Rotate image on vertical panels
ar: تدوير الصور على اللوحات العمودية

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
ar: إذا كان "صحيح"، ستدور صورة الخلفية عند توجه اللوحة عموديا.

en: File is not a valid .desktop file
ar: الملف ليس ملف مُدخل سطح مكتب صالح

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ar: اصدارة غير معروفة لمُدخل سطح المكتب '‏%s'

en: Starting %s
ar: بدء %s

en: Application does not accept documents on command line
ar: لا يقبل التّطبيق مستندات في سطر الأوامر

en: Unrecognized launch option: %d
ar: خيار الإطلاق غير معروف: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ar: لا يمكن تمرير عناوين المستندات إلى 'Type=Link' في مُدخل سطح المكتب

en: Not a launchable item
ar: ليس عنصرًا قابلا للاطلاق

en: Disable connection to session manager
ar: عطّل الاتصال بمُدير الجلسات

en: Specify file containing saved configuration
ar: حدد ملفًا يحتوي الإعدادات المحفوظة

en: FILE
ar: الملف

en: Specify session management ID
ar: حدد معرف إدارة الجلسة

en: Session management options:
ar: خيارات إدارة الجلسات:

en: Show session management options
ar: اعرض خيارات إدارة الجلسات

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Error
ar: خطأ

en: Choose an icon
ar: اختر أيقونة

en: Could not launch '%s'
ar: لا يمكن بدء '%s'

en: Could not launch application
ar: تعذّر تشغيل التّطبيق

en: Could not open location '%s'
ar: تعذّر فتح المكان '%s'

en: No application to handle search folders is installed.
ar: لا يوجد برنامج للتحكم في مجلّدات البحث.

en: ???
ar: ؟؟؟

en: _Remove From Panel
ar: ا_حذف من اللوحة

en: _Move
ar: ا_نقل

en: Loc_k To Panel
ar: ا_قفل في اللوحة

en: Cannot find an empty spot
ar: تعذّر العثور على بقعةٍ فارغة

en: Drawer
ar: الدرج

en: _Add to Drawer...
ar: أ_ضف إلى الدرج...

en: _Properties
ar: _خصائص

en: Create new file in the given directory
ar: أنشئ ملفًا جديدًا في المجلد المعطى

en: [FILE...]
ar: [ملف...]

en: - Edit .desktop files
ar: - حرّر ملفات .desktop

en: Create Launcher
ar: أنشئ مطلقًا

en: Directory Properties
ar: خصائص الدّليل

en: Launcher Properties
ar: خصائص المطلق

en: Panel
ar: شريط البرامج

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ar: بدء تطبيقات أخرى وتزويد وظائف متعددة لإدارة النوافذ، إظهار الوقت، إلخ

en: Could not show this URL
ar: تعذّر عرض هذا العنوان

en: No URL was specified.
ar: لم يحدَّد أي عنوان.

en: Could not use dropped item
ar: تعذّر إستعمال العنصر المُسقط

en: No URI provided for panel launcher desktop file
ar: لا عنوان مزوّد لملف سطح المكتب لمطلق اللوحة

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
ar: لا يمكن فتح ملف سطح المكتب %s لمطلق اللوحة%s%s

en: _Launch
ar: أ_طلق

en: Key %s is not set, cannot load launcher
ar: المفتاح %s غير مضبوط، لا يمكن تحميل المطلق

en: Could not save launcher
ar: تعذّر حفظ المُطْلِق

en: Replace a currently running panel
ar: استبدل لوحة تعمل حاليًا

en: Reset the panel configuration to default
ar: إعادة ضبط إعدادات اللوحة المبدئية

en: Execute the run dialog
ar: نفّذ حوار التّشغيل

en: Add this launcher to _panel
ar: أضِف هذا المطلق إلى اللوحة

en: Add this launcher to _desktop
ar: أضِف هذا المطلق إلى سطح المكتب

en: _Entire menu
ar: _كل القائمة

en: Add this as _drawer to panel
ar: أضِف هذا _درجا للوحة

en: Add this as _menu to panel
ar: أضِف هذا قا_ئمة للوحة

en: _Activate Screensaver
ar: _نشّط حافظة الشاشة

en: _Lock Screen
ar: أقفل الشاشة

en: Could not connect to server
ar: تعذّر الاتّصال بالخادوم

en: Lock Screen
ar: أقفل الشاشة

en: Protect your computer from unauthorized use
ar: احم حاسوبك من الاستخدامات غير المرخّص بها

en: Log Out...
ar: اخرج...

en: Log out of this session to log in as a different user
ar: اخرج من هذه الجلسة للولوج باسم مستخدم آخر

en: Run Application...
ar: شغّل تطبيقًا...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
ar: شغّل تطبيقًا بكتابة أمر أو الاختيار من قائمة

en: Search for Files...
ar: ابحث عن الملفات...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ar: اعثر على المستندات و الملفات على هذا الحاسوب بالاسم أو المحتوى

en: Force Quit
ar: أجبر الإنهاء

en: Force a misbehaving application to quit
ar: أجبر تطبيق لا يعمل طبيعيا على الانتهاء

en: Connect to Server...
ar: اتّصل بخادوم...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ar: اتّصل بخادوم عن بعد أو قرص مشترك

en: Shut Down...
ar: أطفئ...

en: Shut down the computer
ar: أطفئ الحاسوب

en: Custom Application Launcher
ar: مطلق تطبيق مخصّص

en: Create a new launcher
ar: أنشئ مطلقا جديدًا

en: Application Launcher...
ar: مطلق تطبيق...

en: Copy a launcher from the applications menu
ar: انسخ مُطلِقًا من قائمة التطبيقات

en: Separator
ar: فاصل

en: A separator to organize the panel items
ar: فاصل لتنظيم عناصر الشريط

en: A pop out drawer to store other items in
ar: درج قافز لحفظ عناصر أخرى فيه

en: (empty)
ar: (فارغ)

en: Find an _item to add to "%s":
ar: اختر _عنصرًا للإضافة ل "%s":

en: Add to Drawer
ar: أضِف إلى الدرج

en: Find an _item to add to the drawer:
ar: اختر _عنصرًا ليضاف إلى الدرج:

en: Add to Panel
ar: أضِف إلى الشّريط

en: Find an _item to add to the panel:
ar: اختر _عنصرًا ليضاف إلى الشّريط:

en: _Back
ar: لل_خلف

en: "%s" has quit unexpectedly
ar: توقف "%s" بصورة غير متوقعة

en: Panel object has quit unexpectedly
ar: توقف جسم الشريط بصورة غير متوقعة

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
ar: إذا أعدت تحميل عنصر في الشريط فسيعاد إضافته تلقائيًا.

en: D_elete
ar: _حذف

en: _Don't Reload
ar: _لا تعِد التحميل

en: _Reload
ar: أ_عد التحميل

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
ar: واجه الشريط مشكلة أثناء تحميل "%s".

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
ar: هل تريد حذف البريمج من إعداداتك؟

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: The MATE Panel
ar: لوحة متّة

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
ar: هذا البرنامج مسؤول عن تشغيل تطبيقات أخرى ويزوّد بريمجات مفيدة ضمن نفسه.

en: About the MATE Panel
ar: عن لوحة متّة

en: Cannot delete this panel
ar: لا يمكن حذف هذه اللوحة

en: You must always have at least one panel.
ar: يجب أن توجد دائما لوحة على الأقل.

en: _Delete This Panel
ar: ا_حذف هذه اللوحة

en: _New Panel
ar: لوحة _جديدة

en: A_bout Panels
ar: _عن اللوحات

en: Application
ar: تطبيق

en: Application in Terminal
ar: تطبيق في الطرفية

en: Location
ar: المكان

en: Choose an application...
ar: اختر تطبيقًا...

en: Choose a file...
ar: اختر ملفًا...

en: Comm_and:
ar: الأ_مر:

en: _Location:
ar: المكان:

en: The name of the launcher is not set.
ar: اسم المُطلِق غير محدد.

en: Could not save directory properties
ar: لم يمكن حفظ خصائص المجلد

en: The name of the directory is not set.
ar: اسم المجلد غير مضبوط.

en: The command of the launcher is not set.
ar: أمر المُطلِق غير مضبوط.

en: The location of the launcher is not set.
ar: موقع المُطلِق غير مضبوط.

en: Could not display help document
ar: تعذّر عرض مستند المساعدة

en: _Revert
ar: ا_عكس

en: _Type:
ar: ال_نوع:

en: _Name:
ar: الا_سم:

en: Co_mment:
ar: ال_تعليق:

en: _Browse...
ar: _تصفّح...

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
ar: انقر على نافذة لإجبار التطبيق على الإنهاء. للإلغاء انقر <ESC>.

en: Force this application to exit?
ar: أأجبر هذا التطبيق على الانتهاء؟

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
ar: إذا اخترت إجبار هذا التطبيق على الانتهاء، ستضيع جميع التغييرات غير المحفوظة على المستندات المفتوحة.

en: Browse and run installed applications
ar: تصفّح و شغّل التطبيقات المثبتة

en: Access documents, folders and network places
ar: المستندات، المجلدات و الأماكن الشبكية

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
ar: غيّر مظهر وسلوك سطح المكتب أو احصل على المساعدة أو اخرج

en: Applications
ar: التطبيقات

en: _Edit Menus
ar: ح_رّر القوائم

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسة

en: Bookmarks
ar: _العلامات

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ar: افتح '%s'

en: Unable to scan %s for media changes
ar: تعذّر مسح %s بحثا عن تغيرات الأجهزة

en: Rescan %s
ar: أعد مسح %s

en: Unable to mount %s
ar: تعذّر وصل %s

en: Mount %s
ar: أوصل %s

en: Removable Media
ar: الوسائط المنفصلة

en: Network Places
ar: أماكن الشبكة

en: Open your personal folder
ar: أفتح مجلّدك الخاص

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Open the contents of your desktop in a folder
ar: افتح محتويات سطح المكتب في مجلد

en: Computer
ar: الحاسوب

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ar: تصفّح كل الأقراص المحلية والبعيدة والمجلّدات القابلة للدخول من هذا الحاسوب

en: Network
ar: الشبكة

en: Browse bookmarked and local network locations
ar: تصفّح مواضع الشبكة المحلية و المعلّمة

en: Places
ar: الأماكن

en: System
ar: النّظام

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
ar: اخرج %s...

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
ar: أخرج %s من هذه الجلسة للولوج بمستخدم آخر

[ctx: Orientation]
en: Top
ar: فوق

[ctx: Orientation]
en: Bottom
ar: تحت

[ctx: Orientation]
en: Left
ar: يسار

[ctx: Orientation]
en: Right
ar: يمين

en: Drawer Properties
ar: خصائص الدرج

en: Panel Properties
ar: خصائص اللوحة

en: Some of these properties are locked down
ar: بعض هذه الخصائص مقفلة

en: _Icon:
ar: _الأيقونة:

en: _Orientation:
ar: الإ_تجاه:

en: _Size:
ar: الم_قاس:

en: E_xpand
ar: اب_سط

en: _Autohide
ar: إخفاء آ_لي

en: Show hide _buttons
ar: أظهر أ_زرار الإخفاء

en: Arro_ws on hide buttons
ar: أ_سهم على أزرار الإخفاء

en: _None (use system theme)
ar: _لا شيء (يستخدم سِمة النظام)

en: Solid c_olor
ar: لون محض

en: Pick a color
ar: اختر لونًا

en: <small>Transparent</small>
ar: <small>شفاف</small>

en: <small>Opaque</small>
ar: <small>معتم</small>

en: Co_lor:
ar: الل_ون:

en: S_tyle:
ar: الأس_لوب:

en: Background _image:
ar: _صورة الخلفية:

en: Select background
ar: اختر صورة الخلفية

en: Background
ar: الخلفية

en: Image Background Details
ar: تفاصيل صورة الخلفية

en: _Tile
ar: _مربع

en: _Scale
ar: _حجّم

en: St_retch
ar: _مدّد

en: Rotate image when panel is _vertical
ar: دوّر الصورة عندما يكون الشريط _عموديًا

en: Could not open recently used document "%s"
ar: لا يمكن فتح المستند "%s" المفتوح حديثًا

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
ar: حدث خطأ مجهول عند محاولة فتح "%s"

en: Clear the Recent Documents list?
ar: مسح قائمة المستندات الحديثة؟

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
ar: إذا قمت بمسح قائمة المستندات الأخيرة فستمسح ما يلي:
    • كافّة العناصر من عنصر قائمة أماكن -> المستندات الحديثة.
    • كافّة العناصر من قائمة المستندات الحديثة في كافّة التّطبيقات.

en: Clear Recent Documents
ar: امسح المستندات الحديثة

en: Recent Documents
ar: المستندات الحديثة

en: Clear Recent Documents...
ar: امسح المستندات الحديثة...

en: Clear all items from the recent documents list
ar: امسح كل العناصر من قائمة المستندات الحديثة

en: Could not run command '%s'
ar: تعذّر تشغيل الأمر '%s'

en: Could not convert '%s' from UTF-8
ar: لم يمكن تحويل '%s' من UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
ar: اختر ملف لإلحاقه بالأمر...

en: Select an application to view its description.
ar: اختر تطبيقا لعرض وصفه.

en: Will run command: '%s'
ar: سينفذ الأمر: '%s'

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
ar: قائمة العناوين من حوار التشغيل لها نسق (%Id) أو طول (%Id) خاطئ

en: Run Application
ar: شغّل تطبيقًا

en: _Run
ar: _شغّل

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
ar: أنقر هذا الزر لتنفيذ التطبيق المنتقى أو الأمر في حقل خانة الأمر.

en: Command icon
ar: أيقونة الأمر

en: The icon of the command to be run.
ar: أيقونة الأمر الذي سيشغّل.

en: Run in _terminal
ar: شغّل في ال_طرفيّة

en: Select this box to run the command in a terminal window.
ar: اختر هذا الصندوق لتشغيل الأمر في نافذة الطرفية.

en: Run with _file...
ar: شغّل بال_ملف...

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
ar: أنقر هذا الزر للتصفّح عن ملف سيلحق بالأمر.

en: List of known applications
ar: قائمة التطبيقات المعروفة

en: Show list of known _applications
ar: اعرض قائمة بالت_طبيقات المعروفة

en: _Force quit
ar: أ_جبر على الإنهاء

en: C_lear
ar: ا_مسح

en: D_on't Delete
ar: _لا تحذف

en: Specify an applet IID to load
ar: حدّد هوية الواجهة لبريمج لتحميلها

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
ar: حدّد مسار إعدادات gsettings والذي ستخزّن فيه تفضيلات التطبيق

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
ar: حدّد الحجم الأصلي للبريمج (صغير جدا جدا أو متوسط أو كبير الخ)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
ar: حدّد الاتجاه الأصلي للبريمج (إلى الأعلى أو إلى الأسفل أو إلى اليسار أو إلى اليمين)

[ctx: Size]
en: XX Small
ar: صغير جدًا جدًا

[ctx: Size]
en: X Small
ar: صغير جدًا

[ctx: Size]
en: Small
ar: صغير

[ctx: Size]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Size]
en: Large
ar: عريض

[ctx: Size]
en: X Large
ar: كبير جدًا

[ctx: Size]
en: XX Large
ar: كبير جدًا جدًا

en: Failed to load applet %s
ar: تعذّر تحميل البريمج %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
ar: أداة بريمج الاختبار

en: _Applet:
ar: بريم_ج:

en: _Prefs Path:
ar: مس_ار التّفضيلات:

en: Hide Panel
ar: أخفِ اللوحة

en: Icon '%s' not found
ar: لم يعثر عل الأيقونة '%s'

en: Could not execute '%s'
ar: تعذّر تنفيذ '%s'

en: file
ar: ملفّ

en: Home Folder
ar: مجلّد المنزل

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
ar: نظام الملفات

en: Search
ar: ابحث

note: Translators: the first string is the name of a gvfs * method, and the second string is a path. For * example, "Trash: some-directory". It means that the * directory called "some-directory" is in the trash.
en: %1$s: %2$s
ar: ‏%1$s: %2$s

en: Open URL: %s
ar: افتح العنوان: %s

en: Delete this drawer?
ar: هل تريد حذف هذا الدرج؟

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
ar: عند حذف الدرج، يحذف الدرج مع
    خصائصه.

en: Delete this panel?
ar: هل تريد حذف هذه اللوحة؟

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
ar: عندما تُحذف لوحة، اللوحة و إعداداتها تُفقد.
