mate-panel 1.27.0 - en to cmn translation catalogue (542 entries)

en: Locations
cmn: 位置

en: Edit
cmn: 編輯

en: Calendar
cmn: 月曆

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
cmn: %p %l:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
cmn: %p %l:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
cmn: %-m 月 %-d 日(%a)

en: %1$s, %2$s
cmn: %1$s %2$s

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
cmn: %B %d %A (%%s)

en: Click to hide month calendar
cmn: 按下以隱藏月曆

en: Click to view month calendar
cmn: 按下來顯示月曆

en: Computer Clock
cmn: 電腦時鐘

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
cmn: %p %I:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
cmn: %p %I:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
cmn: %Y 年 %-m 月 %-d 日(%A)

en: Set System Time...
cmn: 設定系統時刻…

en: Set System Time
cmn: 設定系統時刻

en: Failed to set the system time
cmn: 設定系統時刻失敗

en: _Preferences
cmn: 偏好設定(_P)

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: Copy _Time
cmn: 拷貝時刻(_T)

en: Copy _Date
cmn: 拷貝日期(_D)

en: Ad_just Date & Time
cmn: 調整日期及時刻(_J)

en: Choose Location
cmn: 選擇位置

en: Edit Location
cmn: 編輯位置

en: City Name
cmn: 城市名稱

en: City Time Zone
cmn: 城市時區

en: Clock
cmn: 時鐘

en: The Clock displays the current time and date
cmn: 時鐘程式可顯示目前的時間及日期

en: Time & Date
cmn: 時刻 & 日期

en: _Set System Time
cmn: 設定系統時刻(_S)

en: _Time:
cmn: 時刻(_T):

en: Current Time:
cmn: 目前的時刻:

en: Clock Preferences
cmn: 時鐘偏好設定

en: Time _Settings
cmn: 時刻設定值(_S)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: Clock Format
cmn: 時鐘格式

en: _12 hour format
cmn: _12 小時制

en: _24 hour format
cmn: _24 小時制

en: Panel Display
cmn: 面板顯示

en: Show the _date
cmn: 顯示日期(_D)

en: Show seco_nds
cmn: 顯示秒數(_N)

en: Show _weather
cmn: 顯示天氣(_W)

en: Show _temperature
cmn: 顯示溫度(_T)

en: General
cmn: 一般

en: _Add
cmn: 加入(_A)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _Remove
cmn: 移除(_R)

en: Display
cmn: 顯示

en: _Visibility unit:
cmn: 能見度單位(_V):

en: _Pressure unit:
cmn: 氣壓單位(_P):

en: _Wind speed unit:
cmn: 風速單位(_W):

en: _Temperature unit:
cmn: 溫度單位(_T):

en: Weather
cmn: 天氣

en: East
cmn: 東

en: West
cmn: 西

en: North
cmn: 北

en: South
cmn: 南

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
cmn: <small><i>輸入城市、省或國家名稱，再從彈出式選單選擇符合的項目。</i></small>

en: _Timezone:
cmn: 時區(_T):

en: _Location Name:
cmn: 位置名稱(_L):

en: <i>(optional)</i>
cmn: <i>(選用性的)</i>

en: L_ongitude:
cmn: 經度(_O):

en: L_atitude:
cmn: 緯度(_A):

en: Failed to set the system timezone
cmn: 設定系統時區失敗

en: <small>Set...</small>
cmn: <small>設定…</small>

en: <small>Set</small>
cmn: <small>設定</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
cmn: 將位置設為目前的位置，並使用其時區設為這臺電腦目前的時區

en: %s, %s
cmn: %s，%s

en: Unknown
cmn: 不明

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
cmn: %s，感覺像 %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
cmn: 日出: %s / 日落: %s

en: Could not display help document '%s'
cmn: 無法顯示「%s」的求助文件。

en: Error displaying help document
cmn: 顯示求助文件時發生錯誤

en: Hour format
cmn: 小時格式

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
cmn: 本設定鍵指定時鐘面板程式所顯示的小時格式。可接受的值包括“12-hour”、“24-hour”、“internet”、“unix 和“custom”。
    若設成“internet”，時鐘將會顯示 Internet 時間。Internet 時間系統將一天分成 1000 個「節拍」(beat)。由於它並沒有時區的概念，所以全世界的時間是一樣的。
    若使用 “unix”，時鐘將會顯示自 1970 年 1 月 1 日起至今的秒數 (Epoch)。
    若設為“custom”，時鐘則顯示由 custom_format 設定鍵設定的時間格式。

en: Custom format of the clock
cmn: 自訂的時鐘格式

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
cmn: 此設定鍵是在時鐘面板程式的「format」設定鍵被設為「custom」時使用的自訂格式。您可以用可被 strftime() 理解的轉換規範來取得所指定的格式。請查閱 strftime() 手冊以獲取更多資訊。

en: Show time with seconds
cmn: 顯示秒數

en: If true, display seconds in time.
cmn: 如設定為「true」，在時間中顯示秒數。

en: Show date in clock
cmn: 在時鐘內顯示日期

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
cmn: 如設定為「true」，除了在時鐘內顯示時間外還顯示日期。

en: Show date in tooltip
cmn: 在工具提示中顯示日期

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
cmn: 如設定為「true」，將游標移至時鐘上時，在工具提示中顯示日期。

en: Show weather in clock
cmn: 在時鐘內顯示天氣

en: If true, display a weather icon.
cmn: 如果為「true」，顯示天氣圖示。

en: Show temperature in clock
cmn: 在時鐘內顯示溫度

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
cmn: 如果為「true」，在天氣圖示旁顯示溫度。

en: Show week numbers in calendar
cmn: 在日曆中顯示週中日數（即週六、週日）

en: If true, show week numbers in the calendar.
cmn: 如設定為「true」，會在日曆中顯示週中日數（即週六、週日）。

en: Expand list of locations
cmn: 展開位置的列表

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
cmn: 如果為「true」，展開行事曆中的位置列表。

en: List of locations
cmn: 位置的列表

en: A list of locations to display in the calendar window.
cmn: 要在行事曆視窗中顯示的位置列表。

en: Temperature unit
cmn: 溫度單位

en: The unit to use when showing temperatures.
cmn: 在顯示溫度時使用的單位。

en: Speed unit
cmn: 速度單位

en: The unit to use when showing wind speed.
cmn: 在顯示風速時使用的單位。

en: Clock Applet Factory
cmn: 時鐘小程式工廠

en: Factory for clock applet
cmn: 時鐘小程式的工廠

en: Get the current time and date
cmn: 提取目前的時間和日期

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
cmn: 警告：該指令像是有用的指令。因為這是個沒用的
    面板程式，您或者應該避免這樣做。強烈建議不要
    用任何方法用 %s 來進行任何「實際」或有用的事。

en: Images
cmn: 圖片

en: %s the Fish
cmn: 小魚 %s

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
cmn: %s 一點用處也沒有；它只會佔硬碟空間，編譯時又要佔用時間，啟動時還得佔去面板空間和記憶體空間。使用這個面板程式的人應該要送去檢查一下精神狀況呢。

en: (with minor help from George)
cmn: （還有 George 的幫忙）

en: Fish
cmn: 小魚

en: %s the Fish, a contemporary oracle
cmn: MATE 小魚 %s ─ 當代聖人

en: Unable to locate the command to execute
cmn: 找不到要執行的指令

en: %s the Fish Says:
cmn: MATE 小魚 %s 說：

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
cmn: 無法讀取指令的輸出
    
    詳情：%s

en: _Speak again
cmn: 再念一遍(_S)

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
cmn: 設置的指令無法工作，及被取代為：%s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
cmn: 無法執行「%s」
    
    詳情：%s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
cmn: 無法從「%s」讀取
    
    詳情：%s

en: The water needs changing
cmn: 該換水了

en: Look at today's date!
cmn: 看看今天是甚麼日子！

en: %s the Fish, the fortune teller
cmn: MATE 小魚 %s ─ 預言家

en: Fish Preferences
cmn: 小魚偏好設定

en: _Name of fish:
cmn: 小魚的名稱(_N):

en: Co_mmand to run when clicked:
cmn: 按下時執行的指令(_M):

en: Animation
cmn: 動畫

en: _File:
cmn: 檔案(_F):

en: Select an animation
cmn: 選擇動畫

en: _Total frames in animation:
cmn: 動畫格數(_T):

en: _Pause per frame:
cmn: 每格的暫停時間(_P):

en: frames
cmn: 格數

en: seconds
cmn: 秒後拍下螢幕截圖

en: _Rotate on vertical panels
cmn: 使用垂直面板時會旋轉程式顯示(_R)

en: The fish's name
cmn: 小魚的名稱

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
cmn: 沒有名稱的魚兒是比較呆滯的。請為魚兒命名，為它帶來一點生氣。

en: The fish's animation pixmap
cmn: 小魚的動畫 pixmap

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
cmn: 本設定鍵指定小魚面板程式在顯示動畫時使用的 pixmap 檔的檔案名稱。它應該是 pixmap 目錄下的相對路徑。

en: Command to execute on click
cmn: 按下小魚時執行的指令

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
cmn: 本設定鍵指定按下小魚時執行的指令。

en: Frames in fish's animation
cmn: 小魚的動畫格數

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
cmn: 本設定鍵指定了小魚的動畫格數

en: Pause per frame
cmn: 每格的暫停時間

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
cmn: 本設定鍵指定每格動畫顯示的時間

en: Rotate on vertical panels
cmn: 使用垂直面板時會旋轉程式顯示

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
cmn: 如設定為「true」，在垂直面板中，動畫會以垂直方向顯示。

en: Wanda Factory
cmn: 小魚工廠

en: From Whence That Stupid Fish Came
cmn: 那條笨魚的出處

en: Display a swimming fish or another animated creature
cmn: 顯示一條游動的魚或其他動畫生物

en: Notification Area
cmn: 程式狀態通知區

en: Panel Notification Area
cmn: 面板程式狀態通知區

en: pixels
cmn: 像素

en: Notification Area Factory
cmn: 通知區域工廠

en: Factory for notification area
cmn: 通知區域的工廠

en: Area where notification icons appear
cmn: 通知圖示出現的區域

en: Show windows from all workspaces
cmn: 顯示所有工作區中的視窗

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
cmn: 如設定為「true」，「視窗列表」會顯示所有工作區中的視窗，否則只會顯示目前工作區中的視窗。

en: When to group windows
cmn: 何時合併同類的視窗

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
cmn: 決定是否在「視窗列表」中合併同類應用程式的視窗。有效的值為“never”、“auto”及 “always”。

en: Move windows to current workspace when unminimized
cmn: 視窗由最小化狀態還原時，會在目前的工作區顯示

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
cmn: 如設定為「true」，當視窗由最小化還原時，會在目前的工作區顯示。否則會切換至視窗原來的工作區來顯示。

en: Display workspace names
cmn: 顯示工作區名稱

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
cmn: 如果設為「true」，就會在「工作區切換程式」中顯示各工作區的名稱，否則會顯示它們的畫面內容。這個設定值只有在視窗管理程式為 Marco 時才有效。

en: Display all workspaces
cmn: 顯示所有工作區

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
cmn: 如設定為「true」，就會在「工作區切換程式」中顯示所有工作區，否則只會顯示目前的工作區。

en: Rows in workspace switcher
cmn: 工作區切換程式的列數

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
cmn: 本設定鍵會決定「工作區切換程式」使用多少列（水平排列）或多少行（垂直排列）來顯示工作區。本設定鍵會在 display_all_workspaces key 設定為「true」時才生效。

en: Wrap around on scroll
cmn: 捲動時回頭

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
cmn: 如設定為 true，工作區切換程式將允許回頭，這表示透過捲動將從第一個工作區切換到最後一個工作區，反之亦然。

en: Window Navigation Applet Factory
cmn: 視窗導覽小程式工廠

en: Factory for the window navigation related applets
cmn: 視窗導覽相關小程式的工廠

en: Window Selector
cmn: 視窗選擇程式

en: Switch between open windows using a menu
cmn: 使用選單於開啟的視窗之間切換

en: Workspace Switcher
cmn: 工作區切換程式

en: Switch between workspaces
cmn: 於工作區之間切換

en: Window List
cmn: 視窗列表

en: Switch between open windows using buttons
cmn: 使用按鈕於開啟的視窗之間切換

en: Show Desktop
cmn: 顯示桌面

en: Hide application windows and show the desktop
cmn: 隱藏應用程式視窗並顯示桌面

en: Failed to load %s: %s
cmn: 無法載入 %s：%s

en: Icon not found
cmn: 圖示不存在

en: Click here to restore hidden windows.
cmn: 按下這裡可以將所有已經隱藏的視窗回復原狀。

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
cmn: 按下這裡可以隱藏所有視窗並顯示桌面。

en: Show Desktop Button
cmn: 顯示桌面按鈕

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
cmn: 本按鈕可以隱藏所有視窗並顯示桌面。

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
cmn: 您使用的視窗總理員不支援「顯示桌面」按鈕，或是您根本沒有執行任何視窗總理員。

en: _System Monitor
cmn: 系統監視器(_S)

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
cmn: 「視窗列表」在一組按鈕中顯示視窗列表以供瀏覽。

en: Window List Preferences
cmn: 「視窗列表」偏好設定

en: Window Grouping
cmn: 視窗合併顯示

en: _Never group windows
cmn: 永不合併同類的視窗(_N)

en: Group windows when _space is limited
cmn: 當面板空間有限時，將同類視窗合併成群組(_S)

en: _Always group windows
cmn: 總是合併同類的視窗(_A)

en: Window List Content
cmn: 「視窗列表」內容

en: Sh_ow windows from current workspace
cmn: 顯示目前工作區中的視窗(_O)

en: Show windows from a_ll workspaces
cmn: 顯示所有工作區中的視窗(_L)

en: Restoring Minimized Windows
cmn: 還原最小化狀態中的視窗

en: Restore to current _workspace
cmn: 在目前的工作區還原視窗(_W)

en: Restore to na_tive workspace
cmn: 在原來的工作區還原視窗(_T)

en: Workspaces
cmn: 工作區

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
cmn: 「視窗選擇程式」會在選單中顯示視窗列表以供瀏覽。

en: rows
cmn: 列

en: columns
cmn: 欄

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
cmn: 「工作區切換程式」可在較小的空間中顯示工作區的情況，方便管理視窗。

en: Workspace Switcher Preferences
cmn: 「工作區切換程式」偏好設定

en: Show _only the current workspace
cmn: 只顯示目前的工作區(_O)

en: Show _all workspaces in:
cmn: 顯示所有工作區的方式(_A):分為

en: Switcher
cmn: 切換器

en: Number of _workspaces:
cmn: 工作區數目(_W):

en: Workspace na_mes:
cmn: 工作區名稱(_M):

en: Workspace Names
cmn: 工作區名稱

en: Show workspace _names in switcher
cmn: 在切換程式中顯示工作區的名稱(_N)

en: Allow workspace _wrap around in switcher
cmn: 於切換器中允許工作區回頭(_W)

en: Enable program list in "Run Application" dialog
cmn: 在「執行程式」對話方塊中允許顯示程式列表

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
cmn: 如設定為「true」，「執行程式」對話方塊中會顯示「已知的應用程式」列表。至於顯示對話方塊時會否展開列表中的內容，則是由 show_program_list 設定鍵決定。

en: Expand program list in "Run Application" dialog
cmn: 在「執行程式」對話方塊中顯示並展開完整的程式列表

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
cmn: 如設定為「true」，顯示「執行程式」對話方塊時，會展開「已知的應用程式」列表中的內容。本設定鍵會在 enable_program_list 設定鍵為「true」時才生效。

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
cmn: 在「執行程式」對話方塊中啟用自動完成功能

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
cmn: 如設定為「true」，自動完成功能可以在「執行程式」對話方塊中使用。

en: History for "Run Application" dialog
cmn: 「運行應用程式」對話框的歷史記錄

en: Panel ID list
cmn: 面板識別碼列表

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
cmn: 一系列的面板識別碼。每個識別碼都代表一個面板。而這些面板的設定都存放在 /apps/panel/toplevels/$(id)。

en: Panel object ID list
cmn: 面板物件識別碼列表

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
cmn: 面板物件識別碼的列表。每個識別碼都代表一個面板物件（例如啟動圖示、行動按鈕或選單按鈕/選單列）。而這些面板物件的設定都存放在 /apps/panel/objects/$(id)。

en: Enable tooltips
cmn: 會顯示工具提示

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
cmn: 如設定為「true」，面板上的物件會顯示工具提示。

en: Enable animations
cmn: 啟用動畫

en: Autoclose drawer
cmn: 自動關閉抽屜

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
cmn: 如設定為「true」，當使用者按下抽屜中的啟動圖示後，抽屜會自動關閉。

en: Confirm panel removal
cmn: 移除面板要先得到確認

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
cmn: 如設定為「true」，當用戶準備移除面板時，會顯示對話方塊要求使用者確認。

en: Highlight launchers on mouseover
cmn: 滑鼠移動至啟動圖示上面時，加強顯示啟動圖示

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
cmn: 如設定為「true」，滑鼠移動至啟動圖示上面時，會加強顯示啟動圖示。

en: Complete panel lockdown
cmn: 鎖定所有面板

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
cmn: 如設定為「true」，面板將不允許任何對其設定的更改。然而，個別面板程式的鎖定則要分開執行。任何更改在面板重新啟動後才會生效。

en: Applet IIDs to disable from loading
cmn: 不被載入的面板程式 IID

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
cmn: 這裡列出了面板會忽略不理的面板程式 IID。您可以在此設定不載入或不在選單中顯示的面板程式。例如，要停用 mini-commander 面板程式，只需在此列表加入「OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet」即可。任何更改在面板重新啟動後才會生效。

en: Disable Force Quit
cmn: 不使用「強行結束」

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
cmn: 如設定為「true」，面板將隱藏「強行結束」按鈕以防止使用者強行結束執行中的程式。

en: Panel object type
cmn: 面板物件類型

en: The type of this panel object.
cmn: 這個面板物件的類型。

en: Toplevel panel containing object
cmn: 載有該物件的面板

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
cmn: 包含本物件的的上層面板的識別碼。

en: Object's position on the panel
cmn: 物件在面板中的位置

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
cmn: 該面板物件的位置。位置是從面板的左邊（或者垂直面板的頂部）開始計算。

en: Lock the object to the panel
cmn: 將面板中的物件鎖定位置

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
cmn: 如設定為「true」，使用者必須在選單中選取「不鎖定位置」，才可以移動面板程式。

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
cmn: 小程式的實作識別號 - 例如：「ClockAppletFactory::ClockApplet」。這個鍵值只有當 object_type 鍵值是「external-applet」(或是已停用的「matecomponent-applet」) 時才重要。

en: Panel attached to drawer
cmn: 本抽屜所連接的面板

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
cmn: 該抽屜物件所連接的面板的識別碼。只有在 object_type 是“drawer-object”的時候，本設定鍵方會生效。

en: Tooltip displayed for drawer or menu
cmn: 抽屜或選單中顯示的工具提示

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
cmn: 本抽屜物件或選單中顯示的工具提示文字。只有在 object_type 是“drawer-object”或者“menu-object”時，本設定方會生效。

en: Use custom icon for object's button
cmn: 在按鈕中使用自訂圖示

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
cmn: 如設定為「true」，則會使用 custom_icon 設定中指定的圖示作為按鈕圖示，否則不會理會 custom_icon 設定。只有 object_type 是“menu-object”或“drawer-object”時，本設鍵定方會生效。

en: Icon used for object's button
cmn: 按鈕所用的圖示

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
cmn: 圖片檔位置，作為代表該物件的圖示。只有 object_type 是“drawer-object”或“menu-object”及 use_custom_icon 為「true」時，本設定鍵方會生效。

en: Use custom path for menu contents
cmn: 使用自訂的路徑作為選單內容

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
cmn: 如設定為「true」，則會使用 menu_path 設定中指定的路徑作為基礎來產生選單，否則不會理會 menu_path 設定。只有 object_type 是“menu-object”時，本設定鍵方會生效。

en: Menu content path
cmn: 選單內容的路徑

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
cmn: 使用哪個路徑作為根目錄來產生選單。只有在 use_menu_path 為「true」及 object_type 是“menu-object”時，本設定鍵方會生效。

en: Draw arrow in menu button
cmn: 在選單按鈕中繪製箭頭

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
cmn: 如設定為 true，箭頭將被繪製於選單按鈕圖示之上。如設定為 false，選單按鈕將只有圖示。

en: Launcher location
cmn: 啟動圖示的位置

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
cmn: 該啟動圖示的 .desktop 檔案位置。只有在 object_type 是“launcher-object”時，本設定方會生效。

en: Action button type
cmn: 行動按鈕的類型

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
cmn: 該按鈕所代表的特殊操作程序。可接受的值為“lock”、“logout”、“run”、“search”及“screenshot”。只有在 object_type 是“action-applet”時，本設定鍵方會生效。

en: Name to identify panel
cmn: 用來識別本面板的名稱

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
cmn: 您可以為每個面板命名，以資識別。它的用途主要是作為視窗標題使用，當在不同面板之間切換時會有用。

en: X screen where the panel is displayed
cmn: 面板所在的 X 畫面

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
cmn: 在一個多螢幕的硬體設定中，每個螢幕可以有不同的面板。本設定鍵識別面板應該在哪個螢幕顯示。

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
cmn: 面板所在的 Xinerama 螢幕

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
cmn: 在 Xinerama 設定中，每個螢幕都可以有獨立的面板。這設定鍵指定了面板會在哪一個螢幕顯示。

en: Expand to occupy entire screen width
cmn: 擴展至佔用整個螢幕的寬度

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
cmn: 如設定為「true」，面板會佔用整個螢幕的寬度（垂直面板則佔用整個高度）。在這種模式下，面板只能放在螢幕邊緣。否則，面板的尺寸只會足夠容納所有面板程式、啟動圖示及按鈕。

en: Panel orientation
cmn: 面板方向

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
cmn: 面板的方向。可接受的值有四個：“top”、“bottom”、“left”及“right”。在完全擴展的面板中，本選項指定面板位於螢幕的哪一邊。在沒有擴展的面板中，“top”與“bottom”的分別不大(兩者都表示面板是水平放置的)，但仍然提供了提示給某些面板物件，讓它們知道怎樣運作。例如，在“top”面板中，按下選單按鈕後，選單會在面板下方顯示；而在“bottom”面板中，則會在面板上方顯示選單。

en: Panel size
cmn: 面板大小

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
cmn: 面板高度 (或者垂直面板的寬度)。面板會根據字型大小及其他因素來決定面板本身的尺寸下限。面板尺寸上限則固定在畫面的四分之一高度 (或寬度)。

en: X co-ordinate of panel
cmn: 面板的水平座標

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
cmn: 面板的水平位置。只有在不是擴大模式的面板中，本數值才會適用。在擴大模式中，本數值將不予理會，而面板會放在 orientation 設定鍵中指定的畫面邊緣。

en: Y co-ordinate of panel
cmn: 面板的垂直座標

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
cmn: 面板的垂直位置。只有在不是擴大模式的面板中，本數值才會適用。在擴大模式中，本數值將不予理會，而面板會放在 orientation 設定鍵中指定的畫面邊緣。

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
cmn: 面板的 X 坐標，自螢幕右邊算起

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
cmn: 面板的水平位置，從螢幕的右邊算起。如果設為 -1，則此數值會被忽略並使用 x 設定鍵的數值。如果此數值大於 0，則 x 設定鍵的數值會被忽略。只有在不是擴大模式的面板中，本數值才會適用。在擴大模式中，本數值將不予理會，而面板會放在 orientation 設定鍵中指定的畫面邊緣。

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
cmn: 面板的 Y 坐標，自螢幕底部算起

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
cmn: 面板的垂直位置。如果設為 -1，則此數值會被忽略並使用 y 設定鍵的數值。如果此數值大於 0，則 y 設定鍵的數值會被忽略。只有在不是擴大模式的面板中，本數值才會適用。在擴大模式中，本數值將不予理會，而面板會放在 orientation 設定鍵中指定的畫面邊緣。

en: Center panel on x-axis
cmn: 面板會在水平方向置中

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
cmn: 如果設為「true」，將會忽略 x 及 x_right 設定鍵，而面板會放置在畫面水平方向的中央位置。如果面板尺寸有改動，它會保持在中央位置，即是說面板會向左右兩邊加長。如果不選用本設定鍵，則由 x 及 x_right 設定鍵來決定面板的位置。

en: Center panel on y-axis
cmn: 面板會在垂直方向置中

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
cmn: 如果設為「true」，將會忽略 y 及 y_bottom 設定鍵，而面板會放置在畫面垂直方向的中央位置。如果面板尺寸有改動，它會保持在中央位置，即是說面板會向上下兩個方向加長。如果不選用本設定鍵，則由 y 及 y_bottom 設定鍵來決定面板的位置。

en: Automatically hide panel into corner
cmn: 自動將面板隱藏至角落

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
cmn: 如設定為「true」，當鼠標離開面板後，面板就會自動隱藏在畫面的角落裡。當鼠標移至該角落，面板就會重新顯示。

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
cmn: 如設定為「true」，隱藏或取消隱藏面板不會即時發生，而是以平滑移動的方式進行。

en: Enable hide buttons
cmn: 啟用隱藏按鈕

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
cmn: 如設定為「true」，會在面板兩邊顯示按鈕，而這些按鈕可以用來隱藏面板。

en: Enable arrows on hide buttons
cmn: 在隱藏按鈕中顯示箭頭

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
cmn: 如設定為「true」，會在隱藏按鈕中顯示箭頭。只有設定鍵 enable_buttons 為「true」時，設定鍵才會生效。

en: Panel autohide delay
cmn: 隱藏面板的延遲時間

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
cmn: 指定當鼠標離開面板後，相隔多少毫秒後面板才會完全隱藏。只有在設定鍵 auto_hide 為「true」時，本設定鍵方會生效。

en: Panel autounhide delay
cmn: 取消隱藏面板的延遲時間

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
cmn: 指定當鼠標移動至面板，相隔多少毫秒後面板才會完全顯示。只有在設定鍵 auto_hide 為「true」時，本設定鍵方會生效。

en: Visible pixels when hidden
cmn: 面板隱藏後仍然顯示的像素數目

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
cmn: 當面板隱藏在角落裡時，顯示多少個像素。只有啟用了 auto_hide 選項的時候，本選項方會生效。

en: Animation speed
cmn: 平滑移動速度

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
cmn: 面板平滑移動的速度。可接受的值有三個：“slow”、“medium”及“fast”。只有啟用了 enable_animation 的時候，本選項方會生效。

en: Background type
cmn: 背景類型

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
cmn: 何種類型的背景應該用於這個面板。可能的值為「none」- 將使用預設的 GTK+ 視窗元件背景、「color」- 顏色鍵值將做為背景顏色或是「image」- 的由圖像鍵值所指定的圖像將做為背景。

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
cmn: 以 #RGB 格式指定面板的底色。

en: Background color opacity
cmn: 背景顏色的透明度

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
cmn: 指定背景顏色的透明度。如果顏色不是絕對不透明（數值小於 65535），該顏色會和桌面背景的圖案組合在一起來計算。

en: Background image
cmn: 背景圖片

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
cmn: 指定作為面板背景圖案的檔案名稱。如果該圖案有透明色版，顯示該圖案時，會將它和桌面背景組合在一起計算。

en: Fit image to panel
cmn: 令圖片符合面板大小

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
cmn: 如設定為「true」，圖片會縮放至符合面板高度 (如果是水平面板)，同時保留長寬比。

en: Stretch image to panel
cmn: 將圖片伸展至符合面板尺寸

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
cmn: 如設定為「true」，會將圖片縮放至符合面板的尺寸，而且不會理會圖片的長寬比。

en: Rotate image on vertical panels
cmn: 在垂直面板中旋轉圖片

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
cmn: 如設定為「true」，在垂直面板中背景圖案會旋轉 90 度顯示。

en: File is not a valid .desktop file
cmn: 檔案不是有效的 .desktop 檔案

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
cmn: 無法辨識的桌面檔案版本「%s」

en: Starting %s
cmn: 準備啟動 %s

en: Application does not accept documents on command line
cmn: 應用程式不接受以命令列開啟文件

en: Unrecognized launch option: %d
cmn: 無法辨識的啟動選項：%d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
cmn: 不能傳送文件 URI 至「Type=Link」桌面項目

en: Not a launchable item
cmn: 不是可以啟動的項目

en: Disable connection to session manager
cmn: 停用到作業階段管理程式的連線

en: Specify file containing saved configuration
cmn: 指定含有已儲存組態的檔案

en: FILE
cmn: 檔案

en: Specify session management ID
cmn: 指定作業階段管理 ID

en: Session management options:
cmn: 作業階段管理選項：

en: Show session management options
cmn: 顯示作業階段管理選項

en: _Open
cmn: 開啟(_O)

en: Error
cmn: 錯誤

en: Choose an icon
cmn: 選擇圖示

en: Could not launch '%s'
cmn: 無法執行「%s」

en: Could not launch application
cmn: 無法啟動程式

en: Could not open location '%s'
cmn: 無法開啟位置「%s」

en: No application to handle search folders is installed.
cmn: 尚未安裝用來處理搜尋資料夾的應用程式。

en: ???
cmn: ？？？

en: _Remove From Panel
cmn: 從面板中移除(_R)

en: _Move
cmn: 移動(_M)

en: Loc_k To Panel
cmn: 在面板鎖定(_L)

en: Cannot find an empty spot
cmn: 沒有空位

en: Drawer
cmn: 抽屜

en: _Add to Drawer...
cmn: 加入至抽屜(_A)…

en: _Properties
cmn: 屬性(_P)

en: Create new file in the given directory
cmn: 在指定的目錄中新增檔案

en: [FILE...]
cmn: [檔案…]

en: - Edit .desktop files
cmn: - 編輯 .desktop 檔案

en: Create Launcher
cmn: 建立啟動圖示

en: Directory Properties
cmn: 目錄屬性

en: Launcher Properties
cmn: 啟動圖示屬性

en: Panel
cmn: 面板

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
cmn: 執行其他的應用程式以提供各種工具來管理視窗、顯示時刻等。

en: Could not show this URL
cmn: 無法顯示此 URL

en: No URL was specified.
cmn: 沒有指定 URL。

en: Could not use dropped item
cmn: 無法使用已拖曳的項目

en: No URI provided for panel launcher desktop file
cmn: 沒有提供任何 URI 給面板啟動圖示的 .desktop 檔案

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
cmn: 無法開啟面板啟動圖示中指定的 .desktop 檔案 %s%s%s

en: _Launch
cmn: 啟動圖示(_L)

en: Key %s is not set, cannot load launcher
cmn: 設定鍵 %s 並未設定，無法載入啟動圖示

en: Could not save launcher
cmn: 無法儲存啟動圖示

en: Replace a currently running panel
cmn: 替換目前執行的面板

en: Reset the panel configuration to default
cmn: 重置面板組態為預設值

en: Execute the run dialog
cmn: 執行運行對話框

en: Add this launcher to _panel
cmn: 將此啟動圖示加入面板(_P)

en: Add this launcher to _desktop
cmn: 將此啟動圖示加入桌面(_D)

en: _Entire menu
cmn: 整個選單(_E)

en: Add this as _drawer to panel
cmn: 將此抽屜加入面板(_D)

en: Add this as _menu to panel
cmn: 將此選單加入面板(_M)

en: _Activate Screensaver
cmn: 啟用螢幕保護程式(_A)

en: _Lock Screen
cmn: 鎖定畫面(_L)

en: Could not connect to server
cmn: 無法連接伺服器

en: Lock Screen
cmn: 鎖定螢幕

en: Protect your computer from unauthorized use
cmn: 保護電腦，避免別人在未經授權的情況下使用

en: Log Out...
cmn: 登出…

en: Log out of this session to log in as a different user
cmn: 登出這個作業階段，然後以其他使用者登入

en: Run Application...
cmn: 執行程式…

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
cmn: 透過輸入指令，或從列表中選擇來執行程式

en: Search for Files...
cmn: 搜尋檔案…

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
cmn: 以名稱或內容尋找此電腦中的文件及資料夾

en: Force Quit
cmn: 強行結束

en: Force a misbehaving application to quit
cmn: 強行結束無效的應用程式

en: Connect to Server...
cmn: 連接到伺服器…

en: Connect to a remote computer or shared disk
cmn: 連接遠端電腦或磁碟共享

en: Shut Down...
cmn: 關機…

en: Shut down the computer
cmn: 關閉電腦

en: Custom Application Launcher
cmn: 自訂的程式啟動圖示

en: Create a new launcher
cmn: 新增啟動圖示

en: Application Launcher...
cmn: 啟動圖示…

en: Copy a launcher from the applications menu
cmn: 從應用程式選單中拷貝啟動圖示

en: Separator
cmn: 分隔線

en: A separator to organize the panel items
cmn: 用作整理面板項目的分隔線

en: A pop out drawer to store other items in
cmn: 可隨時彈出來的抽屜，用來儲存其他圖示

en: (empty)
cmn: （空白）

en: Find an _item to add to "%s":
cmn: 尋找加入至“%s”的項目(_I):

en: Add to Drawer
cmn: 加入至抽屜

en: Find an _item to add to the drawer:
cmn: 尋找加入至抽屜的項目(_I):

en: Add to Panel
cmn: 加入面板

en: Find an _item to add to the panel:
cmn: 尋找加入至面板的項目(_I):

en: _Back
cmn: 上一頁(_B)

en: "%s" has quit unexpectedly
cmn: 「%s」在無法預計的情況下離開

en: Panel object has quit unexpectedly
cmn: 面板物件在無法預計的情況下離開

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
cmn: 如果重新載入面版物件，它會自動地加入到面板中。

en: _Don't Reload
cmn: 不要重新載入(_D)

en: _Reload
cmn: 重新載入(_R)

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
cmn: 載入“%s”時面板出現問題。

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
cmn: 是否要在您的設定中刪除面板程式？

en: _Delete
cmn: 刪除(_D)

en: The MATE Panel
cmn: MATE 面板

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
cmn: 本程式負責啟動其他程式並提供好用的公用程式。

en: About the MATE Panel
cmn: 關於 MATE 面板

en: Cannot delete this panel
cmn: 無法刪除此面板

en: You must always have at least one panel.
cmn: 最少要有一個面板。

en: _Delete This Panel
cmn: 刪除本面板(_D)

en: _New Panel
cmn: 新增面板(_N)

en: A_bout Panels
cmn: 關於面板(_B)

en: Application
cmn: 應用程式

en: Application in Terminal
cmn: 終端機中的程式

en: Location
cmn: 位置

en: Choose an application...
cmn: 選擇程式…

en: Choose a file...
cmn: 選擇檔案…

en: Comm_and:
cmn: 指令(_A):

en: _Location:
cmn: 位置(_L):

en: The name of the launcher is not set.
cmn: 啟動圖示的名稱並未設定。

en: Could not save directory properties
cmn: 無法儲存目錄屬性

en: The name of the directory is not set.
cmn: 此目錄的名稱並未設定。

en: The command of the launcher is not set.
cmn: 啟動圖示的指令並未設定。

en: The location of the launcher is not set.
cmn: 啟動圖示的位置並未設定。

en: Could not display help document
cmn: 無法顯示求助文件

en: _Revert
cmn: 還原(_R)

en: _Type:
cmn: 類型(_T):

en: _Name:
cmn: 名稱(_N):

en: Co_mment:
cmn: 評論(_M)：

en: _Browse...
cmn: 瀏覽(_B)…

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
cmn: 按下任何一個視窗都可以強行結束該程式。如果想取消，請按 <ESC>。

en: Force this application to exit?
cmn: 強行結束這個應用程式？

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
cmn: 如果選擇強行結束這個程式，將會失去其中所有開啟的文件中未儲存的變更。

en: Browse and run installed applications
cmn: 瀏覽及執行已安裝的程式

en: Access documents, folders and network places
cmn: 存取文件、資料夾及網路位置

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
cmn: 更改桌面的外觀及運作方式，取得協助或登出

en: Applications
cmn: 應用程式

en: _Edit Menus
cmn: 編輯選單(_E)

en: Main Menu
cmn: 主選單

en: Bookmarks
cmn: 書籤

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
cmn: 開啟「%s」

en: Unable to scan %s for media changes
cmn: 無法掃描 %s 以取得媒體的變更

en: Rescan %s
cmn: 重新掃描 %s

en: Unable to mount %s
cmn: 無法掛載 %s

en: Mount %s
cmn: 掛載 %s

en: Removable Media
cmn: 抽取式媒體

en: Network Places
cmn: 網路位置

en: Open your personal folder
cmn: 開啟您的個人資料夾

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
cmn: 桌面

en: Open the contents of your desktop in a folder
cmn: 以資料夾形式開啟桌面中的東西

en: Computer
cmn: 電腦

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
cmn: 從本電腦瀏覽所有本機及遠端磁碟及資料夾

en: Network
cmn: 網路

en: Browse bookmarked and local network locations
cmn: 瀏覽已記錄及本地網路的位置

en: Places
cmn: 位置

en: System
cmn: 系統

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
cmn: 登出 %s…

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
cmn: 登出 %s 這個作業階段，然後以其他使用者登入

[ctx: Orientation]
en: Top
cmn: 上

[ctx: Orientation]
en: Bottom
cmn: 下

[ctx: Orientation]
en: Left
cmn: 左

[ctx: Orientation]
en: Right
cmn: 右

en: Drawer Properties
cmn: 抽屜屬性

en: Panel Properties
cmn: 面板屬性

en: Some of these properties are locked down
cmn: 一部分的屬性已被鎖定

en: _Icon:
cmn: 圖示(_I):

en: _Orientation:
cmn: 位置(_O):

en: _Size:
cmn: 大小(_S):

en: E_xpand
cmn: 展開(_X)

en: _Autohide
cmn: 自動隱藏(_A)

en: Show hide _buttons
cmn: 顯示隱藏按鈕(_B)

en: Arro_ws on hide buttons
cmn: 在隱藏按鈕中顯示箭頭(_W)

en: _None (use system theme)
cmn: 無，使用系統布景(_N)

en: Solid c_olor
cmn: 純色(_O):

en: Pick a color
cmn: 挑選顏色

en: <small>Transparent</small>
cmn: <small>透明</small>

en: <small>Opaque</small>
cmn: <small>不透明</small>

en: Co_lor:
cmn: 顏色(_L):

en: S_tyle:
cmn: 方式(_T):

en: Background _image:
cmn: 背景圖片(_I):

en: Select background
cmn: 選擇背景

en: Background
cmn: 背景

en: Image Background Details
cmn: 圖片背景詳細設定

en: _Tile
cmn: 鋪排(_T)

en: _Scale
cmn: 依比例縮放(_S)

en: St_retch
cmn: 不依比例伸展(_R)

en: Rotate image when panel is _vertical
cmn: 使用垂直面板時要旋轉顯示(_V)

en: Could not open recently used document "%s"
cmn: 無法開啟最近存取文件“%s”

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
cmn: 嘗試開啟“%s”時出現不明的錯誤。

en: Clear the Recent Documents list?
cmn: 清除最近存取文件的列表？

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
cmn: 如果您清除了最近存取文件的列表，您會同時清除了：
    • 在「位置」中「最近存取文件」內的所有項目。
    • 所有程式選單中最近存取文件的所有項目。

en: Clear Recent Documents
cmn: 清除最近存取文件

en: Recent Documents
cmn: 最近存取文件

en: Clear Recent Documents...
cmn: 清除最近存取文件…

en: Clear all items from the recent documents list
cmn: 清除最近存取文件列表中的所有項目？

en: Could not run command '%s'
cmn: 無法執行「%s」指令

en: Could not convert '%s' from UTF-8
cmn: 無法由 UTF-8 轉換為「%s」

en: Choose a file to append to the command...
cmn: 在指令後附加檔案名稱…

en: Select an application to view its description.
cmn: 選取應用程式後可以顯示有關該程式的說明。

en: Will run command: '%s'
cmn: 將會執行指令：「%s」

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
cmn: 拖曳到執行視窗的 URI 列表的格式 (%d) 或長度 (%d) 錯誤

en: Run Application
cmn: 執行程式

en: _Run
cmn: 執行(_R)

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
cmn: 按下該按鈕可以執行輸入欄位中的指令。

en: Command icon
cmn: 指令圖示

en: The icon of the command to be run.
cmn: 執行指令時使用的視窗圖示。

en: Run in _terminal
cmn: 在終端機中執行(_T)

en: Select this box to run the command in a terminal window.
cmn: 選取本選項後，指令會在終端機中執行。

en: Run with _file...
cmn: 執行時開啟指定檔案(_F)…

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
cmn: 按下該按鈕後可以選取檔案，將該檔案的名稱附加在指令之後。

en: List of known applications
cmn: 已知的應用程式的列表

en: Show list of known _applications
cmn: 顯示已知的應用程式的列表(_A)

en: _Force quit
cmn: 強行結束(_F)

en: C_lear
cmn: 清除(_L)

en: D_on't Delete
cmn: 不要刪除(_O)

en: Specify an applet IID to load
cmn: 指定準備載入的面板程式的 IID

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
cmn: 指定小程式偏好設定應該被儲存的 gsettings 路徑

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
cmn: 指定面板程式開始時的大小（超微型、中型、大型等。）

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
cmn: 指定面板程式開始顯示時的方向（頂部、底部、左邊、右邊）

[ctx: Size]
en: XX Small
cmn: 超小

[ctx: Size]
en: X Small
cmn: 特小

[ctx: Size]
en: Small
cmn: 小

[ctx: Size]
en: Medium
cmn: 中

[ctx: Size]
en: Large
cmn: 大

[ctx: Size]
en: X Large
cmn: 特大

[ctx: Size]
en: XX Large
cmn: 超大

en: Failed to load applet %s
cmn: 載入面板程式 %s 失敗

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
cmn: 面板程式測試工具

en: _Applet:
cmn: 面板程式(_A):

en: _Prefs Path:
cmn: 偏好設定路徑(_P)：

en: Hide Panel
cmn: 隱藏本面板

en: Icon '%s' not found
cmn: 找不到圖示「%s」

en: Could not execute '%s'
cmn: 無法執行「%s」

en: file
cmn: 檔案

en: Home Folder
cmn: 家目錄

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
cmn: 檔案系統

en: Search
cmn: 搜尋

en: Open URL: %s
cmn: 開啟 URL：%s

en: Delete this drawer?
cmn: 刪除這抽屜？

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
cmn: 當刪除抽屜後，抽屜及其設定都會消失。

en: Delete this panel?
cmn: 刪除本面板？

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
cmn: 當刪除面板後，面板及其設定都會消失。
