mate-panel 1.27.0 - en to el translation catalogue (570 entries)

en: Locations
el: Τοποθεσίες

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
el: %a %e %b

en: Click to hide month calendar
el: Πατήστε για να αποκρύψετε το μηνιαίο ημερολόγιο

en: Click to view month calendar
el: Πατήστε για να δείτε το μηνιαίο ημερολόγιο

en: Computer Clock
el: Ρολόι υπολογιστή

en: Set System Time...
el: Ρύθμιση ώρας συστήματος...

en: Set System Time
el: Ρύθμιση ώρας συστήματος

en: Failed to set the system time
el: Αποτυχία ρύθμισης ώρας συστήματος

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _About
el: Πε_ρί

en: Copy _Time
el: Αντιγραφή ώρ_ας

en: Copy _Date
el: Αντιγραφή _ημερομηνίας

en: Ad_just Date & Time
el: Προσα_ρμογή ώρας/ημερομηνίας

en: Choose Location
el: Επιλογή τοποθεσίας

en: Edit Location
el: Επεξεργασία τοποθεσίας

en: City Name
el: Όνομα πόλης

en: City Time Zone
el: Ζώνη αλλαγής ώρας πόλης

en: Clock
el: Ρολόι

en: The Clock displays the current time and date
el: Το ρολόι προβάλλει την τρέχουσα ημερομηνία και ώρα

en: Time & Date
el: Ώρα & Ημερομηνία

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Set System Time
el: Ρύθμιση ώρας _συστήματος

en: _Time:
el: Ώ_ρα:

en: Current Time:
el: Τρέχουσα ώρα:

en: Clock Preferences
el: Προτιμήσεις ρολογιού

en: Time _Settings
el: _Ρυθμίσεις ώρας

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Clock Format
el: Μορφή ρολογιού

en: _12 hour format
el: 12 _ωρη μορφή

en: _24 hour format
el: 24 ω_ρη μορφή

en: Panel Display
el: Εμφάνιση πίνακα εφαρμογών

en: Show the _date
el: Προβολή της _ημερομηνίας

en: Show seco_nds
el: Προβολή _δευτερολέπτων

en: Show wee_k numbers in calendar
el: Εμφανίσει αριθμών ευδομά_δας στο ημερολόγιο.

en: Show _weather
el: Προβολή _καιρού

en: Show _temperature
el: Προβολή _θερμοκρασίας

en: General
el: Γενικά

en: _Add
el: Προσ_θήκη

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Remove
el: _Αφάιρεση

en: Display
el: Εμφάνιση

en: _Visibility unit:
el: Μονάδα Ορα_τότητας:

en: _Pressure unit:
el: Μονάδα βαρομετρικής _πίεσης:

en: _Wind speed unit:
el: Μονάδα ταχύτητας α_νέμου:

en: _Temperature unit:
el: Μονάδα _θερμοκρασίας:

en: Weather
el: Καιρός

en: East
el: Ανατολικός

en: West
el: Δυτικός

en: North
el: Βόρειος

en: South
el: Νότιος

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
el: <small><i>Πληκτρολογήστε ένα όνομα πόλης, περιοχής, ή χώρας και μετά επιλέξτε μια αντιστοιχία από το αναδυόμενο παράθυρο.</i></small>

en: _Timezone:
el: _Ζώνη ώρας:

en: _Location Name:
el: Όνομα το_ποθεσίας:

en: <i>(optional)</i>
el: <i>(προαιρετικό)</i>

en: L_ongitude:
el: Γεωγραφικό _μήκος:

en: L_atitude:
el: Γεωγραφικό π_λάτος:

en: Failed to set the system timezone
el: Αποτυχία ρύθμισης της ζώνης αλλαγής ώρας

en: <small>Set...</small>
el: <small>Ρύθμιση...</small>

en: <small>Set</small>
el: <small>Ρύθμιση</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
el: Καθορισμός τοποθεσίας ως τρέχουσα τοποθεσία και χρήση της ζώνης ώρας της για αυτό τον υπολογιστή

en: Unknown
el: Άγνωστο

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
el: %s, μοιάζει με %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
el: Ανατολή ηλίου: %s / Δύση ηλίου: %s

en: Could not display help document '%s'
el: Δεν είναι δυνατή η προβολή του αρχείου βοήθειας '%s'

en: Error displaying help document
el: Σφάλμα στην προβολή του αρχείου βοήθειας

en: Hour format
el: Τύπος ώρας

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τη μορφή ώρας που θα χρησιμοποιείται από τη μικροεφαρμογή ρολογιού . Πιθανές τιμές είναι "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" και "custom". Αν ορισθεί σε "internet", το ρολόι θα  εμφανίζει την ώρα διαδικτύου. Η ώρα διαδικτύου χωρίζει την ημέρα σε 1000 ".beats". Δεν υπάρχουν ζώνες ώρας σε αυτό το σύστημα και έτσι η ώρα σε όλο τον κόσμο είναι η ίδια. Αν ορισθεί σε "unix", το ρολόι θα εμφανίζει την ώρα σε δευτερόλεπτα από την Epoch, π.χ. 1970-01-01. Αν ορισθεί σε "custom", το ρολόι θα εμφανίζει την ώρα σύμφωνα με την μορφή που έχει καθοριστεί στο κλειδί custom_format.

en: Custom format of the clock
el: Προσαρμοσμένη μορφή του ρολογιού

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τη μορφή που θα χρησιμοποιείται από τη μικροεφαρμογή ρολογιού όταν το κλειδί μορφής έχει ορισθεί σε "custom". Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε conversion specifiers που είναι κατανοητοί από το strftime() για να λάβετε μια συγκεκριμένη μορφή. Δείτε το εγχειρίδιο του strftime() για περισσότερες πληροφορίες.

en: Show time with seconds
el: Εμφάνιση ώρας με δευτερόλεπτα

en: If true, display seconds in time.
el: Αν αληθές, εμφάνιση δευτερολέπτων στην ώρα.

en: Show date in clock
el: Εμφάνιση ημερομηνίας στο ρολόι

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
el: Αν αληθές, εμφανίζει εκτός από την ώρα και την ημερομηνία στο ρολόι.

en: Show date in tooltip
el: Εμφάνιση ημερομηνίας στη συμβουλή οθόνης

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
el: Αν αληθές, προβάλλει την ώρα σαν συμβουλή όταν περνάει το ποντίκι πάνω από το ρολόι.

en: Show weather in clock
el: Εμφάνιση καιρού στο ρολόι

en: If true, display a weather icon.
el: Αν αληθές, εμφάνιση του εικονιδίου καιρού.

en: Show temperature in clock
el: Εμφάνιση θερμοκρασίας στο ρολόι

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
el: Αν αληθές, εμφάνιση της θερμοκρασίας δίπλα από το εικονίδιο του καιρού.

en: Show week numbers in calendar
el: Εμφάνιση αριθμού εβδομάδων στο ημερολόγιο

en: If true, show week numbers in the calendar.
el: Αν αληθές, εμφάνιση αριθμών εβδομάδας στο ημερολόγιο.

en: Expand list of locations
el: Ανάπτυξη της λίστας τοποθεσιών

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
el: Αν αληθές, ανάπτυξη της λίστας των τοποθεσιών στο παράθυρο του ημερολογίου.

en: List of locations
el: Λίστα τοποθεσιών

en: A list of locations to display in the calendar window.
el: Μια λίστα από τοποθεσίες για εμφάνιση στο παράθυρο του ημερολογίου.

en: Temperature unit
el: Μονάδα θερμοκρασίας

en: The unit to use when showing temperatures.
el: Η μονάδα μέτρησης στην προβολή των θερμοκρασιών.

en: Speed unit
el: Μονάδα ταχύτητας

en: The unit to use when showing wind speed.
el: Η μονάδα μέτρησης στην προβολή ταχύτητας ανέμου.

en: Clock Applet Factory
el: Εργοστάσιο μικροεφαρμογής ρολογιού

en: Factory for clock applet
el: Εργοστάσιο για τη μικροεφαρμογή ρολογιού

en: Get the current time and date
el: Λήψη τρέχουσας ώρας και ημερομηνίας

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
el: Προειδοποίηση: Η εντολή φαίνεται να είναι κάτι πραγματικά χρήσιμο.
    Ωστόσο, μιας και αυτή είναι μια άχρηστη μικροεφαρμογή, ίσως να μη
    θέλετε να το κάνετε. Είμαστε σθεναρά αντίθετοι στη χρήση του
    %s για οτιδήποτε θα μπορούσε να κάνει τη μικροεφαρμογή "πρακτική" ή χρήσιμη.

en: Images
el: Εικόνες

en: %s the Fish
el: %s το Ψάρι

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
el: Το %s δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητα. Απλώς καταναλώνει χώρο στο δίσκο και χρόνο μεταγλώττισης, και εάν εκτελεσθεί καταλαμβάνει επίσης πολύτιμο χώρο στον πίνακα εφαρμογών και στη μνήμη. Όποιος βρεθεί να χρησιμοποιεί αυτή τη μικροεφαρμογή, πρέπει να υποβληθεί εγκαίρως σε ψυχολογική εξέταση.

en: (with minor help from George)
el: (με λίγη βοήθεια από το George)

en: Fish
el: Ψάρι

en: %s the Fish, a contemporary oracle
el: %s το Ψάρι, ένα σύγχρονο μαντείο

en: Unable to locate the command to execute
el: Αδυναμία εντοπισμού εντολής για εκτέλεση

en: %s the Fish Says:
el: %s το Ψάρι λέει:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
el: Αδύνατη ανάγνωσης αποτελέσματος εντολής
    
    Λεπτομέρειες: %s

en: _Speak again
el: _Μίλα ξανά

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
el: Η καθορισμένη εντολή δεν λειτουργεί και αντικαταστάθηκε με: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
el: Αδύνατη εκτέλεση '%s'
    
    Λεπτομέρειες: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
el: Αδυναμία ανάγνωσης από '%s'
    
    Λεπτομέρειες: %s

en: The water needs changing
el: Το νερό θέλει αλλαγή

en: Look at today's date!
el: Δείτε την σημερινή ημερομηνία!

en: %s the Fish, the fortune teller
el: %s το ψάρι, το μέντιουμ της τύχης

en: Fish Preferences
el: Προτιμήσεις του Ψαριού

en: _Name of fish:
el: Ό_νομα του ψαριού:

en: Co_mmand to run when clicked:
el: Εν_τολή προς εκτέλεση στα κλικ:

en: Animation
el: Κινούμενες εικόνες

en: _File:
el: Α_ρχείο:

en: Select an animation
el: Επιλογή μιας κινούμενης εικόνας

en: _Total frames in animation:
el: _Σύνολο καρέ στην κίνηση:

en: _Pause per frame:
el: _Παύση ανά καρέ:

en: frames
el: καρέ

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: _Rotate on vertical panels
el: _Περιστροφή στους κατακόρυφους πίνακες εφαρμογών

en: The fish's name
el: Το όνομα του ψαριού

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
el: Ένα ψάρι χωρίς όνομα είναι ένα χαζό ψάρι. Δώστε ζωή στο ψάρι σας βαπτίζοντας το.

en: The fish's animation pixmap
el: Η κινούμενη εικόνα pixmap του ψαριού

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει το όνομα αρχείου της εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί για το κινούμενο σχέδιο της μικροεφαρμογής του ψαριού.

en: Command to execute on click
el: Εντολή προς εκτέλεση στο κλικ

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει την εντολή προς εκτέλεση όταν το ψάρι πατηθεί.

en: Frames in fish's animation
el: Ο αριθμός των καρέ στην κίνηση του ψαριού

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τον αριθμό των καρέ στην κίνηση του ψαριού.

en: Pause per frame
el: Παύση ανά καρέ

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τον αριθμό των δευτερολέπτων που θα προβάλλεται το κάθε καρέ.

en: Rotate on vertical panels
el: Περιστροφή στους κάθετους πίνακες εφαρμογών

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
el: Αν αληθές, η εικόνα παρασκηνίου θα περιστρέφεται αν ο πίνακας εφαρμογών προσανατολίζεται κάθετα.

en: Wanda Factory
el: Εργοστάσιο Wanda

en: From Whence That Stupid Fish Came
el: Από που κρατά η σκούφια αυτού του ηλίθιου ψαριού

en: Display a swimming fish or another animated creature
el: Εμφανίζει ένα ψάρι που κολυμπάει ή κάποιο άλλο κινούμενο πλάσμα

en: Notification Area
el: Περιοχή ειδοποίησης

en: Panel Notification Area
el: Περιοχή Ειδοποίησης πίνακα εφαρμογών

en: Notification Area Factory
el: Εργοστάσιο περιοχής ειδοποίησης

en: Factory for notification area
el: Εργοστάσιο για την περιοχή ειδοποίησης

en: Area where notification icons appear
el: Περιοχή όπου θα εμφανίζονται εικονίδια ειδοποίησης

en: Show windows from all workspaces
el: Να εμφανίζονται τα παράθυρα από όλους τους χώρους εργασίας

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
el: Αν αληθές, η λίστα εργασιών θα προβάλλει τα παράθυρα από όλους τους χώρους εργασίας, αλλιώς θα εμφανίζει μόνο τα παράθυρα του τρέχοντος χώρου εργασίας.

en: When to group windows
el: Πότε θα ομαδοποιούνται τα παράθυρα

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
el: Αποφασίζει αν θα ομαδοποιούνται παράθυρα από την ίδια εφαρμογή στη λίστα παραθύρων. Έγκυρες τιμές είναι "never", "auto" και "always".

en: Move windows to current workspace when unminimized
el: Μετακίνηση παραθύρων στην τρέχουσα περιοχή εργασίας κατά την επαναφορά τους

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
el: Αν αληθές, κατά την επαναφορά παραθύρου, θα το εμφανίζει στον τρέχοντα χώρο εργασίας. Αλλιώς, αλλαγή στο χώρο εργασίας του παραθύρου.

en: Display workspace names
el: Εμφάνιση ονομάτων χώρων εργασίας

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
el: Αν αληθές, οι χώροι εργασίας στην εφαρμογή εναλλαγής χώρων εργασίας θα εμφανίζουν τα ονόματά τους, αλλιώς θα εμφανίζουν τα περιεχόμενα του χώρου.

en: Display all workspaces
el: Προβολή όλων των χώρων εργασίας

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
el: Αν αληθές, η εφαρμογή εναλλαγής χώρων εργασίας θα εμφανίζει όλους τους χώρους εργασίας, αλλιώς θα εμφανίζει μόνο τον τρέχοντα χώρο.

en: Rows in workspace switcher
el: Γραμμές στην εφαρμογή εναλλαγής χώρων εργασίας

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
el: Κατά την προβολή όλων των χώρων εργασίας αυτό καθορίζει σε πόσες γραμμές (για οριζόντια διάταξη) ή στήλες (για κάθετη διάταξη) θα εμφανίζει η εφαρμογή εναλλαγής χώρων εργασίας τους χώρους. Το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν το κλειδί display_all_workspaces είναι αληθές.

en: Wrap around on scroll
el: Κυκλική επαναφορά κατά την κύλιση με το ποντίκι

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
el: Αν ρυθμιστεί σε "αληθινό", ο διαχειριστής επιφανειών εργασίας θα επιτρέπει κυκλική επαναφορά, το οποίο σημαίνει αλλαγή των επιφανειών εργασίας από την πρώτη στην τελευταία και αντίθετα χρησιμοποιώντας την κύλιση του ποντικιού.

en: Window Navigation Applet Factory
el: Εργοστάσιο μικροεφαρμογής περιήγησης παραθύρου

en: Factory for the window navigation related applets
el: Εργοστάσιο για τη δημιουργία μικροεφαρμογών σχετικά με την πλοήγηση παραθύρων

en: Window Selector
el: Επιλογέας παραθύρων

en: Switch between open windows using a menu
el: Εναλλαγή μεταξύ ανοικτών παραθύρων με τη χρήση μενού

en: Workspace Switcher
el: Εναλλαγή χώρων εργασίας

en: Switch between workspaces
el: Εναλλαγή μεταξύ χώρων εργασίας

en: Window List
el: Λίστα παραθύρων

en: Switch between open windows using buttons
el: Εναλλαγή μεταξύ ανοικτών παραθύρων με τη χρήση κουμπιών

en: Show Desktop
el: Εμφάνιση Επιφάνειας Εργασίας

en: Hide application windows and show the desktop
el: Απόκρυψη των παραθύρων και εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας

en: Failed to load %s: %s
el: Αποτυχία φόρτωσης %s: %s

en: Icon not found
el: Το εικονίδιο δε βρέθηκε

en: Click here to restore hidden windows.
el: Πατήστε εδώ για επαναφορά των κρυμμένων παραθύρων.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
el: Πατήστε εδώ για απόκρυψη των παραθύρων και εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας.

en: Show Desktop Button
el: Κουμπί εμφάνισης επιφάνειας εργασίας

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
el: Αυτό το κουμπί επιτρέπει την απόκρυψη όλων των παραθύρων και εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
el: Ο διαχειριστής παραθύρων δεν υποστηρίζει τη λειτουργία κουμπιού εμφάνισης επιφάνειας εργασίας ή δεν τρέχετε ένα διαχειριστή παραθύρων.

en: _System Monitor
el: Παρακολούθηση _συστήματος

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
el: Η Λίστα παραθύρων εμφανίζει μια λίστα από τα παράθυρα και σας επιτρέπει να τα ξεφυλλίσετε.

en: Window List Preferences
el: Προτιμήσεις λίστας παραθύρων

en: Window Grouping
el: Ομαδοποίηση παραθύρων

en: _Never group windows
el: _Να μη γίνεται ποτέ ομαδοποίηση παραθύρων

en: Group windows when _space is limited
el: Ομαδοποίηση παραθύρων όταν ο _χώρος είναι περιορισμένος

en: _Always group windows
el: _Να γίνεται πάντα ομαδοποίηση παραθύρων

en: Behaviour
el: Συμπεριφορά

en: Window List Content
el: Περιεχόμενα λίστας παραθύρων

en: Sh_ow windows from current workspace
el: Προ_βολή παραθύρων από τον τρέχοντα χώρο εργασίας

en: Show windows from a_ll workspaces
el: Προβολή παραθύρων από ό_λους τους χώρους εργασίας

en: Restoring Minimized Windows
el: Επαναφορά ελαχιστοποιημένων παραθύρων

en: Restore to current _workspace
el: Επαναφορά στον τρέχοντα _χώρο εργασίας

en: Restore to na_tive workspace
el: Επαναφορά στο αρχι_κό χώρο εργασίας

en: Workspaces
el: Χώροι εργασίας

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
el: Ο Επιλογέας Παραθύρου εμφανίζει μια λίστα από όλα τα παράθυρα σε ένα μενού και σας επιτρέπει να τα ξεφυλλίσετε.

en: rows
el: γραμμές

en: columns
el: στήλες

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
el: Ο Εναλλάκτης Χώρων Εργασίας σας δείχνει μια μικρογραφία των χώρων σας και σας επιτρέπει να διαχειριστείτε τα παράθυρα σας.

en: Workspace Switcher Preferences
el: Προτιμήσεις αλλαγής χώρων εργασίας

en: Show _only the current workspace
el: Προβολή _μόνο του τρέχοντος χώρου εργασίας

en: Show _all workspaces in:
el: Προβολή ό_λων των χώρων εργασίας σε:

en: Switcher
el: Εναλλάκτης

en: Number of _workspaces:
el: Αριθμός χώρων _εργασίας:

en: Workspace na_mes:
el: Ο_νόματα χώρων εργασίας:

en: Workspace Names
el: Ονόματα χώρων εργασίας

en: Show workspace _names in switcher
el: Προβολή ο_νομάτων χώρων εργασίας στον εναλλάκτη

en: Allow workspace _wrap around in switcher
el: Να επιτρέπεται η κυκλική επαναφορά των επιφανειών εργασίας στον διαχειριστή επιφανειών εργασίας

en: Default panel layout
el: Προεπιλεγμένη διάταξη πινάκων

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
el: Η προεπιλεγμένη διάταξη για να χρησιμοποιήσετε όταν δημιουργηθούν ή επαναφερθούν τα πάνελ.

en: Enable program list in "Run Application" dialog
el: Ενεργοποίηση της λίστας προγραμμάτων στο διάλογο "Εκτέλεση εφαρμογής"

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
el: Αν αληθές, γίνεται διαθέσιμη η λίστα "Γνωστές Εφαρμογές" στο διάλογο "Εκτέλεση προγράμματος". Το αν θα αναπτύσσεται ή όχι η λίστα όταν εμφανίζεται ο διάλογος, εξαρτάται από τη ρύθμιση show_program_list.

en: Expand program list in "Run Application" dialog
el: Ανάπτυξη της λίστας προγραμμάτων στο διάλογο "Εκτέλεση εφαρμογής"

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
el: Αν αληθές, αναπτύσσεται η λίστα "Γνωστές Εφαρμογές" στο διάλογο "Εκτέλεση προγράμματος" όταν αυτός ανοίγει. Αυτή η ρύθμιση έχει νόημα μόνο αν το κλειδί enable_program_list είναι αληθές.

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
el: Ενεργοποίηση της λίστας προγραμμάτων στο διάλογο "Εκτέλεση εφαρμογής"

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
el: Αν αληθές, θα είναι διαθέσιμη η αυτόματη συμπλήρωση στο διάλογο "Εκτέλεση εφαρμογής".

en: History for "Run Application" dialog
el: Ιστορικό για το διάλογο "Εκτέλεση Εφαρμογής"

en: This is the list of commands used in "Run Application" dialog. The commands are sorted descendingly by recency (e.g., most recent command comes first).
el: Αυτή είναι η λίστα των εντολών που χρησιμοποιούνται στο παράθυρο διαλόγου "Εκτέλεση εφαρμογής". Οι εντολές ταξινομούνται κατά φθίνουσα σειρά από την πρόσφατη (π.χ., η πιο πρόσφατη εντολή έρχεται πρώτη).

en: Maximum history size for "Run Application" dialog
el: Μέγιστο μέγεθος ιστορικού για το παράθυρο διαλόγου "Εκτέλεση εφαρμογής"

en: Controls the maximum size of the history of the "Run Application" dialog. A value of 0 will disable the history.
el: Ελέγχει το μέγιστο μέγεθος του ιστορικού του παραθύρου διαλόγου "Εκτέλεση εφαρμογής". Μια τιμή 0 θα απενεργοποιήσει το ιστορικό.

en: Reverse the history of the "Run Application" dialog
el: Αντιστρέψτε το ιστορικό του παραθύρου διαλόγου "Εκτέλεση εφαρμογής"

en: Displays the history in reverse. Provides a consistent view for terminal users as the up key will select the most recent entry.
el: Εμφανίζει το ιστορικό αντίστροφα. Παρέχει μια συνεπή προβολή για τους χρήστες τερματικών, καθώς το πλήκτρο επάνω θα επιλέξει την πιο πρόσφατη καταχώρηση.

en: Panel ID list
el: Λίστα ταυτότητας πίνακα εφαρμογών

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
el: Μια λίστα από IDs πίνακα εφαρμογών. Κάθε ID πιστοποιεί ένα ανεξάρτητο πίνακα εφαρμογών. Οι ρυθμίσεις για κάθε έναν από αυτούς τους πίνακες εφαρμογών αποθηκεύονται στο /apps/panel/toplevels/$(id).

en: Panel object ID list
el: Μια λίστα IDs αντικειμένων πίνακα εφαρμογών

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
el: Μια λίστα IDs αντικειμένων πίνακα εφαρμογών. Κάθε ID πιστοποιεί ένα ανεξάρτητο αντικείμενο πίνακα εφαρμογών (π.χ. ένα εκκινητή, κουμπί εκτέλεσης ή κουμπί μενού). Οι ρυθμίσεις για κάθε από αυτά τα αντικείμενα αποθηκεύονται στο /apps/panel/objects/$(id).

en: Enable tooltips
el: Ενεργοποίηση συμβουλών οθόνης

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
el: Αν αληθές, οι συμβουλές οθόνης εμφανίζονται για τα αντικείμενα στους πίνακες εφαρμογών.

en: Enable animations
el: Ενεργοποίηση κινούμενων εικόνων

en: Autoclose drawer
el: Αυτόματο κλείσιμο συρταριού

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
el: Αν αληθές, το συρτάρι θα κλείνει αυτόματα όταν ο χρήστης κάνει κλικ σε έναν εκκινητή που βρίσκεται στο συρτάρι.

en: Confirm panel removal
el: Επιβεβαίωση αφαίρεσης πίνακα εφαρμογών

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
el: Αν αληθές, εμφανίζεται ένας διάλογος που ζητά την επιβεβαίωση αν ο χρήστης θέλει να αφαιρέσει τον πίνακα εφαρμογών.

en: Highlight launchers on mouseover
el: Επισήμανση εκκινητών με το πέρασμα του ποντικιού

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
el: Αν αληθές, θα επισημαίνεται ο εκκινητής όταν ο χρήστης μετακινεί το ποντίκι από πάνω του.

en: Complete panel lockdown
el: Ολοκληρωτικό κλείδωμα πίνακα εφαρμογών

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
el: Αν αληθές, ο πίνακας εφαρμογών δεν θα επιτρέπει αλλαγές στη ρύθμιση του. Οι ξεχωριστές μικροεφαρμογές θα πρέπει να κλειδωθούν ξεχωριστά. Ο πίνακας εφαρμογών θα πρέπει να επανεκκινήσει για να εφαρμοστούν οι αλλαγές.

en: Applet IIDs to disable from loading
el: IIDs μικροεφαρμογών για απενεργοποίηση από τη φόρτωση

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
el: Μια λίστα από IIDs μικροεφαρμογών που ο πίνακας εφαρμογών θα αγνοήσει. Με αυτό τον τρόπο θα απενεργοποιήσετε κάποιες μικροεφαρμογές από το να φορτώνονται και να φαίνονται στο μενού. Για παράδειγμα για να απενεργοποιήσετε τη μικροεφαρμογή mini-commander προσθέστε στη λίστα 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet'. Ο πίνακας εφαρμογών θα πρέπει να επανεκκινήσει για να εφαρμοστούν οι αλλαγές.

en: Disable Force Quit
el: Απενεργοποίηση Εξαναγκασμού εξόδου

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
el: Αν αληθές, ο πίνακας εφαρμογών δεν θα επιτρέπει σε ένα χρήστη να εξαναγκάσει μια εφαρμογή σε έξοδο, με το να αρνείται την πρόσβαση στο κουμπί εξαναγκασμού εξόδου.

en: Enable SNI support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης SNI

en: If true, the panel provides support for SNI.
el: Εάν είναι αληθές, ο πίνακας παρέχει υποστήριξη για SNI.

en: Show applications menu
el: Εμφάνιση μενού εφαρμογών

en: If true, show applications item in menu bar.
el: Αν είναι αληθές, εμφάνισε στοιχεία εφαρμογών στη μπάρα του μενού.

en: Show places menu
el: Εμφάνιση μενού τοποθεσιών

en: If true, show places item in menu bar.
el: Αν είναι αληθές, εμφάνισε στοιχεία χώρου στη μπάρα του μενού.

en: Show desktop menu
el: Εμφάνιση μενού επιφάνειας εργασίας

en: If true, show desktop item in menu bar.
el: Αν είναι αληθές, εμφάνισε στοιχείο της επιφάνειας εργασίας στη μπάρα του μενού.

en: Show icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου

en: If true, show icon in menu bar.
el: Αν είναι αληθές, εμφάνισε εικονίδιο στη μπάρα του μενού.

en: Icon to show in menu bar
el: Εικονίδιο που θα εμφανίζεται στην γραμμή μενού

en: Set the theme icon name to use in menu bar.
el: Ορίστε το όνομα του θέματος του εικονιδίου για να χρησιμοποιήσετε την μπάρα του μενού.

en: Menu bar icon size
el: Μέγεθος εικονιδίου γραμμής μενού

en: Set the size of an icon used in menu bar. The panel must be restarted for this to take effect.
el: Ορίστε το μέγεθος του εικονιδίου που χρησιμοποιείτε στη μπάρα του μενού. Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση στο πάνελ για να ισχύσει αυτό.

en: Menu items icon size
el: Μέγεθος εικονιδίων των αντικειμένων του μενού

en: Set the size of icons used in the menu. The panel must be restarted for this to take effect.
el: Ορίστε το μέγεθος του εικονιδίου που χρησιμοποιείτε στο μενού. Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση στο πάνελ για να ισχύσει αυτό.

en: Threshold of menu items before submenu is created
el: Όριο αντικειμένων μενού μετά το οποίο δημιουργείται υπομενού

en: Maximum number of menu items (i.e. bookmarks) that are displayed without being put in a submenu.
el: Μέγιστος αριθμός αντικειμένων μενού (π.χ. σελιδοδείκτες) που εμφανίζονται χωρίς να τοποθετηθούν σε υπομενού

en: Panel object type
el: Τύπος αντικειμένου πίνακα εφαρμογών

en: The type of this panel object.
el: Ο τύπος του αντικειμένου του πίνακα.

en: Toplevel panel containing object
el: Πίνακας εφαρμογών υψηλού επιπέδου που περιέχει το αντικείμενο

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
el: Το αναγνωριστικό του πίνακα εφαρμογών άνω επιπέδου που περιέχει το αντικείμενο.

en: Object's position on the panel
el: Η θέση του αντικειμένου στον πίνακα εφαρμογών

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
el: Η τοποθεσία του αντικειμένου πίνακα εφαρμογών. Η θέση καθορίζεται από τον αριθμό των εικονοστοιχείων από την αριστερή γωνία πίνακα εφαρμογών (ή την επάνω αν είναι κάθετο).

en: Lock the object to the panel
el: Κλείδωμα αντικειμένου στον πίνακα εφαρμογών

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
el: Αν αληθές, τότε ο χρήστης δε θα μπορεί να μετακινεί τη μικροεφαρμογή αν δεν ξεκλειδώσει πρώτα τα αντικείμενο χρησιμοποιώντας το αντικείμενο μενού "Ξεκλείδωμα".

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
el: Η ταυτότητα υλοποίησης της μικροεφαρμογής - π.χ. "ClockAppletFactory::ClockApplet". Αυτό το κλειδί είναι σχετικό μόνο εάν το κλειδί object_type είναι "external-applet" (ή το παρωχημένο "matecomponent-applet").

en: Panel attached to drawer
el: Ο πίνακας εφαρμογών που έχει συνδεθεί σε αυτό το συρτάρι

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
el: Το αναγνωριστικό του πίνακα εφαρμογών που συνδέεται με αυτό το συρτάρι. Αυτό το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν το κλειδί object_type είναι "drawer-object".

en: Tooltip displayed for drawer or menu
el: Η συμβουλή οθόνης που εμφανίζεται για το συρτάρι ή το μενού

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται σε μια συμβουλή οθόνης για αυτό το μενού. Αυτό το κλειδί έχει σημασία μόνο αν το object_type key είναι "drawer-object" ή "menu-object".

en: Use custom icon for object's button
el: Χρήση προσαρμοσμένου εικονιδίου για το κουμπί αντικειμένου

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
el: Αν αληθές, το κλειδί custom_icon χρησιμοποιείται σαν προσαρμοσμένο εικονίδιο για το κουμπί. Αν ψευδές, το κλειδί custom_icon αγνοείται. Το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν το κλειδί object_type είναι "menu-object" ή "drawer-object".

en: Icon used for object's button
el: Το εικονίδιο που χρησιμοποιείται για το κουμπί αντικειμένου

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
el: Η τοποθεσία του αρχείου εικόνας που χρησιμοποιείται ως εικονίδιο για το κουμπί αντικειμένου. Αυτό το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν το κλειδί object_type είναι "drawer-object" ή "menu-object" και το κλειδί use_custom_icon είναι αληθές.

en: Use custom path for menu contents
el: Χρήση προσαρμοσμένης διαδρομής για τα περιεχόμενα του μενού

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
el: Αν αληθές, το κλειδί menu_path χρησιμοποιείται σαν τη διαδρομή από την οποία θα κατασκευαστούν τα περιεχόμενα του μενού. Αν ψευδές, το κλειδί menu_path θα αγνοηθεί. Το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο όταν το κλειδί object_type είναι "menu-object".

en: Menu content path
el: Διαδρομή περιεχομένου μενού

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
el: Η διαδρομή από την οποία κατασκευάζονται τα περιεχόμενα του μενού. Αυτό το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν το κλειδί use_menu_path είναι αληθές και το κλειδί object_type είναι "menu-object".

en: Draw arrow in menu button
el: Ζωγράφισμα βέλους στο κουμπί του καταλόγου εφαρμογών

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
el: Αν ρυθμιστεί σε "αληθινό", ένα βέλος θα ζωγραφιστεί πάνω από το εικονίδιο στο κουμπί του καταλόγου εφαρμογών. αν ρυθμιστεί σε "λανθασμένο", το κουμπί του καταλόγου εφαρμογών θα έχει πάνω του μόνο το εικονίδιο.

en: Launcher location
el: Τοποθεσία εκκινητή

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
el: Η τοποθεσία του αρχείου .desktop που περιγράφει τον εκκινητή. Αυτό το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν το κλειδί object_type είναι "launcher-object".

en: Action button type
el: Τύπος ενέργειας κουμπιού

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
el: Ο τύπος της ενέργειας που εκπροσωπεί το κουμπί. Οι πιθανές τιμές είναι οι "lock", "logout", "run", "search" και "screenshot". Αυτό το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν το κλειδί object_type είναι "action-applet".

en: Name to identify panel
el: Ένα όνομα με το οποίο θα αναγνωρίζεται αυτός ο πίνακας εφαρμογών

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
el: Αυτό είναι ένα ανθρωπίνως αναγνώσιμο όνομα το οποίο θα χρησιμοποιείται για την αναγνώριση του πίνακα εφαρμογών. Ο κύριος σκοπός του είναι να δείχνει τον τίτλο του παραθύρου ο οποίος είναι χρήσιμος για την περιήγηση μεταξύ πινάκων εφαρμογών.

en: X screen where the panel is displayed
el: Οθόνη X στην οποία εμφανίζεται ο πίνακας εφαρμογών

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
el: Με μια εγκατάσταση πολλαπλών οθονών μπορεί να έχετε πίνακα εφαρμογών σε κάθε ξεχωριστή οθόνη. Αυτό το κλειδί αναπαριστά την τρέχουσα οθόνη στην οποία προβάλλεται ο πίνακας εφαρμογών.

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
el: Η οθόνη Xinerama στην οποία εμφανίζεται ο πίνακας εφαρμογών

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
el: Σε μια ρύθμιση Xinerama, μπορείτε να έχετε ένα πίνακα εφαρμογών σε κάθε ξεχωριστή οθόνη. Αυτό το κλειδί καθορίζει την τρέχουσα οθόνη στην οποία εμφανίζεται ο πίνακας εφαρμογών.

en: Expand to occupy entire screen width
el: Ανάπτυξη ώστε να καταληφθεί όλο το πλάτος της οθόνης

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
el: Αν αληθές, ο πίνακας εφαρμογών θα καταλαμβάνει ολόκληρο το πλάτος της οθόνης (ή ο ύψος αν είναι κάθετος πίνακας εφαρμογών). Σε αυτή τη λειτουργία ο πίνακας εφαρμογών μπορεί να τοποθετηθεί μόνο στην άκρη της οθόνης. Αν ψευδές, ο πίνακας εφαρμογών θα είναι τόσο μεγάλο όσο χρειάζεται για να φιλοξενήσει τους εκκινητές και κουμπιά του πίνακα εφαρμογών.

en: Panel orientation
el: Προσανατολισμός πίνακα εφαρμογών

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
el: Ο προσανατολισμός του πίνακα εφαρμογών. Οι πιθανές τιμές είναι "top", "bottom", "left", "right". Σε λειτουργία ανάπτυξης το κλειδί καθορίζει σε ποιά γωνία της οθόνης βρίσκεται ο πίνακας εφαρμογών. Σε λειτουργία μη ανάπτυξης η διαφορά μεταξύ "top" και "bottom" δεν έχει μεγάλη σημασία μιας και τα δύο αναφέρουν ότι πρόκειται για οριζόντιο πίνακα εφαρμογών - αλλά δίνουν μια χρήσιμη συμβουλή για τον τρόπο συμπεριφοράς μερικών αντικειμένων. Για παράδειγμα σε ένα "top" πίνακα εφαρμογών ένα κουμπί μενού θα αναδύει το μενού του προς τα κάτω, ενώ σε ένα "bottom" πίνακα εφαρμογών το μενού θα αναδύεται προς τα πάνω.

en: Panel size
el: Μέγεθος πίνακα εφαρμογών

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
el: Το ύψος (πλάτος για έναν κάθετο πίνακα εφαρμογών) του πίνακα εφαρμογών. Ο πίνακας εφαρμογών θα καθορίζει ένα ελάχιστο μέγεθος βασισμένο στο μέγεθος γραμματοσειράς και άλλα χαρακτηριστικά. Το μέγιστο μέγεθος είναι καθορισμένο στο ένα τέταρτο του ύψους της οθόνης (ή του πλάτους).

en: X co-ordinate of panel
el: Συντεταγμένη X του πίνακα εφαρμογών

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
el: Η τοποθεσία του πίνακα εφαρμογών σε σχέση με τον άξονα x. Το κλειδί έχει χρησιμότητα σε λειτουργία μη-ανάπτυξης. Σε λειτουργία ανάπτυξης το κλειδί αγνοείται και ο πίνακας εφαρμογών τοποθετείται στη γωνία της οθόνης που καθορίζεται από το κλειδί προσανατολισμού.

en: Y co-ordinate of panel
el: Συντεταγμένη Y του πίνακα εφαρμογών

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
el: Η τοποθεσία του πίνακα εφαρμογών σε σχέση με τον άξονα y. Το κλειδί έχει χρησιμότητα σε λειτουργία μη-ανάπτυξης. Σε λειτουργία ανάπτυξης το κλειδί αγνοείται και ο πίνακας εφαρμογών τοποθετείται στη γωνία της οθόνης που καθορίζεται από το κλειδί προσανατολισμού.

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
el: Συντεταγμένη X του πίνακα εφαρμογών, ξεκινώντας από τα δεξιά της οθόνης

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
el: Η τοποθεσία του πίνακα εφαρμογών σε σχέση με τον άξονα x, ξεκινώντας από το δεξί μέρος της οθόνης. Αν ορισθεί σε -1, η τιμή αγνοείται και χρησιμοποιείται η τιμή του κλειδιού x. Αν η τιμή είναι μεγαλύτερη από 0, τότε η τιμή του κλειδιού x αγνοείται. Το κλειδί έχει χρησιμότητα σε λειτουργία μη-ανάπτυξης. Σε λειτουργία ανάπτυξης το κλειδί αγνοείται και ο πίνακας εφαρμογών τοποθετείται στη γωνία της οθόνης που καθορίζεται από το κλειδί προσανατολισμού.

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
el: Συντεταγμένη Υ του πίνακα εφαρμογών, ξεκινώντας από το κάτω μέρος της οθόνης

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
el: Η τοποθεσία του πίνακα εφαρμογών σε σχέση με τον άξονα y, ξεκινώντας από το κάτω μέρος της οθόνης. Αν ορισθεί σε -1, η τιμή αγνοείται και χρησιμοποιείται η τιμή του κλειδιού y. Αν η τιμή είναι μεγαλύτερη από 0, τότε η τιμή του κλειδιού y αγνοείται. Το κλειδί έχει χρησιμότητα σε λειτουργία μη-ανάπτυξης. Σε λειτουργία ανάπτυξης το κλειδί αγνοείται και ο πίνακας εφαρμογών τοποθετείται στη γωνία της οθόνης που καθορίζεται από το κλειδί προσανατολισμού.

en: Center panel on x-axis
el: Κεντράρισμα του πίνακα εφαρμογών στον άξονα x

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
el: Αν αληθές, τα κλειδιά x και x_right θα αγνοηθούν και ο πίνακας εφαρμογών θα τοποθετηθεί στο κέντρο του άξονα x της οθόνης. Αν ο πίνακας εφαρμογών αλλάξει μέγεθος, θα παραμείνει σε αυτή τη θέση - π.χ ο πίνακας εφαρμογών θα μεγαλώσει και από τις δυο πλευρές. Αν ψευδές, τα κλειδιά x και x_right καθορίζουν την τοποθεσία του πίνακα εφαρμογών.

en: Center panel on y-axis
el: Κεντράρισμα του πίνακα εφαρμογών στον άξονα y

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
el: Αν αληθές, τα κλειδιά y και y_bottom θα αγνοηθούν και ο πίνακας εφαρμογών θα τοποθετηθεί στο κέντρο του άξονα y της οθόνης. Αν ο πίνακας εφαρμογών αλλάξει μέγεθος, θα παραμείνει σε αυτή τη θέση - π.χ ο πίνακας εφαρμογών θα μεγαλώσει και από τις δυο πλευρές. Αν ψευδές, τα κλειδιά y και y_bottom καθορίζουν την τοποθεσία του πίνακα εφαρμογών.

en: Automatically hide panel into corner
el: Αυτόματη απόκρυψη του πίνακα εφαρμογών στη γωνία

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
el: Αν αληθές , ο πίνακας εφαρμογών θα αποκρύβεται αυτόματα στη γωνία της οθόνης όταν ο δρομέας φεύγει από την περιοχή του πίνακα εφαρμογών. Η μετακίνηση του δρομέα σε αυτή τη γωνία ξανά θα προκαλέσει την επανεμφάνιση του πίνακα εφαρμογών.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
el: Αν αληθές, η απόκρυψη και η επανεμφάνιση αυτού του πίνακα εφαρμογών θα κινείται σταδιακά αντί να φαίνεται ακαριαία.

en: Enable hide buttons
el: Ενεργοποίηση κουμπιών απόκρυψης

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
el: Αν αληθές, θα τοποθετηθούν κουμπιά σε κάθε πλευρά του πίνακα εφαρμογών που μπορεί να χρησιμοποιηθούν για τη μετακίνηση του πίνακα εφαρμογών στην άκρη της οθόνης, αφήνοντας μόνο ένα κουμπί ορατό.

en: Enable arrows on hide buttons
el: Ενεργοποίηση βελών στα κουμπιά απόκρυψης

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
el: Αν αληθές, θα τοποθετηθούν βέλη στα κουμπιά απόκρυψης. Αυτή η προτίμηση έχει νόημα αν το κλειδί enable_buttons είναι αληθές.

en: Panel autohide delay
el: Καθυστέρηση αυτόματης απόκρυψης πίνακα εφαρμογών

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
el: Καθορίζει την καθυστέρηση της απόκρυψης του πίνακα εφαρμογών σε χιλ. δευτερολέπτου μετά την αποχώρηση του δρομέα από την περιοχή του πίνακα εφαρμογών. Το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν είναι αληθές το κλειδί auto_hide.

en: Panel autounhide delay
el: Καθυστέρηση επανεμφάνισης πίνακα εφαρμογών

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
el: Καθορίζει την καθυστέρηση της επανεμφάνισης του πίνακα εφαρμογών σε χιλ. δευτερολέπτου μετά την είσοδο του δρομέα στην περιοχή του πίνακα εφαρμογών. Το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν είναι αληθές το κλειδί auto_hide.

en: Visible pixels when hidden
el: Αριθμός ορατών εικονοστοιχείων σε έναν κρυφό πίνακα εφαρμογών

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
el: Καθορίζει τον αριθμό των εικονοστοιχείων που θα είναι ορατά όταν ο πίνακας εφαρμογών έχει αποκρυφθεί αυτόματα στη γωνία. Το κλειδί έχει χρησιμότητα μόνο αν είναι αληθές το κλειδί auto_hide.

en: Animation speed
el: Ταχύτητα κινούμενων εικόνων

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
el: Η ταχύτητα με την οποία οι κινήσεις του πίνακα εφαρμογών θα πραγματοποιούνται. Οι πιθανές τιμές είναι "slow", "medium" και "fast". Αυτό το κλειδί έχει σημασία μόνο αν είναι αληθές το κλειδί enable_animations.

en: Background type
el: Τύπος παρασκηνίου

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
el: Ποιός τύπος παρασκηνίου θα χρησιμοποιείται για αυτό τον πίνακα εφαρμογών. Οι δυνατές τιμές είναι «none» (κανένα) - χρησιμοποιείται το προεπιλεγμένο GTK+ γραφικό συστατικό παρασκηνίου, «color» (χρώμα) - χρησιμοποιείται ένα κλειδί χρώματος ως χρώμα παρασκηνίου ή «image» (εικόνα) - η εικόνα που καθορίζεται από το κλειδί εικόνας θα χρησιμοποιείται ως παρασκήνιο.

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
el: Καθορίζει το χρώμα παρασκηνίου του πίνακα εφαρμογών σε μορφή #RGB.

en: Background color opacity
el: Διαφάνεια χρώματος παρασκηνίου

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
el: Καθορίζει την αδιαφάνεια της μορφής χρώματος παρασκηνίου. Αν το χρώμα δεν είναι εντελώς αδιαφανές (μια τιμή μικρότερη από 65535), τότε το χρώμα θα είναι σύνθετο στην εικόνα παρασκηνίου.

en: Background image
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
el: Καθορίζει το αρχείο που θα χρησιμοποιηθεί για την εικόνα παρασκηνίου. Αν η εικόνα περιέχει ένα κανάλι άλφα, θα γίνει σύνθεση στην εικόνα παρασκηνίου.

en: Fit image to panel
el: Σμίκρυνση εικόνας να χωράει στον πίνακα εφαρμογών

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
el: Αν αληθές, η εικόνα θα προσαρμόζεται (διατηρώντας το συντελεστή της εικόνας) στο ύψος του πίνακα εφαρμογών (αν οριζόντια).

en: Stretch image to panel
el: Τέντωμα εικόνας στον πίνακα εφαρμογών

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
el: Αν αληθές, η εικόνα θα προσαρμοστεί στις διαστάσεις του πίνακα εφαρμογών. Ο συντελεστής διαστάσεων της εικόνας θα αλλοιωθεί.

en: Rotate image on vertical panels
el: Περιστροφή της εικόνας στους κάθετους πίνακες εφαρμογών

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
el: Αν αληθές, η εικόνα παρασκηνίου θα περιστρέφεται αν ο πίνακας εφαρμογών προσανατολίζεται κάθετα.

en: File is not a valid .desktop file
el: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο αρχείο .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
el: Μη αναγνωρίσιμη έκδοση αρχείου desktop '%s'

en: Starting %s
el: Εκκίνηση %s

en: Application does not accept documents on command line
el: Η εφαρμογή δεν δέχεται έγγραφα από τη γραμμή εντολών

en: Unrecognized launch option: %d
el: Μη αναγνωρίσιμη επιλογή εκκίνησης: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
el: Δεν επιτρέπεται το πέρασμα διευθύνσεων (URI) εγγράφων σε εγγραφές της επιφάνειας εργασίας τύπου 'Type=Link'

en: Not a launchable item
el: Μη εκκινήσιμο αντικείμενο

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορισμός του αρχείου που περιέχει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας

en: Show session management options
el: Εμφάνιση επιλογών διαχείρισης συνεδρίας

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: Error
el: Σφάλμα

en: Choose an icon
el: Επιλογή εικονιδίου

en: Could not launch '%s'
el: Αδύνατη η εκκίνηση του '%s'

en: Could not launch application
el: Αδύνατη η εκκίνηση της εφαρμογής

en: Could not open location '%s'
el: Αδυναμία ανοίγματος τοποθεσίας '%s'

en: No application to handle search folders is installed.
el: Δεν έχει εγκατασταθεί εφαρμογή για χρήση φακέλων αναζήτησης.

en: ???
el: ;;;

en: _Remove From Panel
el: _Αφαίρεση από τον πίνακα εφαρμογών

en: _Move
el: _Μετακίνηση

en: Loc_k To Panel
el: Κ_λείδωμα στον πίνακα εφαρμογών

en: Cannot find an empty spot
el: Δε βρέθηκε ελεύθερη τοποθεσία

en: Drawer
el: Συρτάρι

en: _Add to Drawer...
el: _Προσθήκη στο συρτάρι...

en: _Properties
el: _Προτιμήσεις

en: Create new file in the given directory
el: Δημιουργία ενός νέου αρχείο στον καθορισμένο κατάλογο

en: [FILE...]
el: [ΑΡΧΕΙΟ...]

en: - Edit .desktop files
el: - Επεξεργασία αρχείων .desktop

en: Create Launcher
el: Δημιουργία εκκινητή

en: Directory Properties
el: Ιδιότητες καταλόγου

en: Launcher Properties
el: Ιδιότητες εκκινητή

en: Panel
el: Πίνακας

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
el: Εκκινεί άλλες εφαρμογές και παρέχει διάφορα εργαλεία για την διαχείριση των παραθύρων, την προβολή της ώρας, κτλ.

en: Could not show this URL
el: Αδυναμία εμφάνισης αυτού του URL

en: No URL was specified.
el: Δεν έχει ορισθεί URL.

en: Could not use dropped item
el: Αδυναμία χρήσης αντικειμένου

en: No URI provided for panel launcher desktop file
el: Δεν έχει ορισθεί URI για το αρχείο επιφάνειας εργασίας του εκκινητή πίνακα εφαρμογών

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου επιφάνειας εργασίας %s για τον εκκινητή μενού %s%s

en: _Launch
el: Ε_κκίνηση

en: Key %s is not set, cannot load launcher
el: Το πλήκτρο %s δεν έχει ορισθεί, αδυναμία φόρτωσης εκκινητή

en: Could not save launcher
el: Αδυναμία αποθήκευσης εκκινητή

en: Replace a currently running panel
el: Αντικατάσταση ενός πίνακα εφαρμογών που εκτελείται

en: Reset the panel configuration to default
el: Επαναφορά ρυθμίσεων πλαισίου στις προεπιλογές

en: Execute the run dialog
el: Εκκίνηση διαλόγου εκτέλεσης

en: Set the default panel layout
el: Ορισμός της προεπιλεγμένης διάταξης πάνελ

en: Add this launcher to _panel
el: Προσθήκη του εκκινητή στον _πίνακα εφαρμογών

en: Add this launcher to _desktop
el: Προσθήκη του εκκινητή στην _επιφάνεια εργασίας

en: _Entire menu
el: _Ολόκληρο το μενού

en: Add this as _drawer to panel
el: Προσθήκη του παρόντος ως _συρτάρι στον πίνακα εφαρμογών

en: Add this as _menu to panel
el: Προσθήκη του παρόντος ως _μενού στον πίνακα εφαρμογών

en: _Activate Screensaver
el: _Ενεργοποίηση προφύλαξης οθόνης

en: _Lock Screen
el: _Κλείδωμα οθόνης

en: Could not connect to server
el: Αδυναμία σύνδεσης στον εξυπηρετητή

en: Lock Screen
el: Κλείδωμα οθόνης

en: Protect your computer from unauthorized use
el: Προστασία του υπολογιστή από μη εξουσιοδοτημένη χρήση

en: Log Out...
el: Αποσύνδεση...

en: Log out of this session to log in as a different user
el: Αποσυνδεθείτε από αυτή τη συνεδρία για να συνδεθείτε ως διαφορετικός χρήστης

en: Run Application...
el: Εκτέλεση Εφαρμογής...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
el: Εκτελεί ένα πρόγραμμα με την εισαγωγή εντολής ή μέσω της επιλογής του από λίστα

en: Search for Files...
el: Αναζήτηση για αρχεία...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
el: Εντοπισμός εγγράφων και φακέλων σε αυτό τον υπολογιστή με βάση το όνομα ή το περιεχόμενο

en: Force Quit
el: Εξαναγκασμός εξόδου

en: Force a misbehaving application to quit
el: Εξαναγκασμός σε έξοδο μιας εφαρμογής με κακή συμπεριφορά

en: Connect to Server...
el: Σύνδεση στον εξυπηρετητή...

en: Connect to a remote computer or shared disk
el: Σύνδεση σε ένα απομακρυσμένο υπολογιστή ή σε ένα κοινόχρηστο δίσκο

en: Shut Down...
el: Κλείσιμο...

en: Shut down the computer
el: Κλείσιμο του υπολογιστή

en: Custom Application Launcher
el: Εκκινητής προσαρμοσμένης εφαρμογής

en: Create a new launcher
el: Δημιουργία ενός νέου εκκινητή

en: Application Launcher...
el: Εκκινητής εφαρμογής...

en: Copy a launcher from the applications menu
el: Αντιγραφή ενός εκκινητή από το μενού των εφαρμογών

en: Separator
el: Διαχωριστικό

en: A separator to organize the panel items
el: Ένα διαχωριστικό, για την οργάνωση αντικειμένων του πίνακα εφαρμογών

en: A pop out drawer to store other items in
el: Ένα αναδυόμενο συρτάρι για να αποθηκεύονται αντικείμενα σε αυτό

en: (empty)
el: (κενό)

en: Find an _item to add to "%s":
el: Βρείτε ένα αντ_ικείμενο για προσθήκη στο "%s":

en: Add to Drawer
el: Προσθήκη στο συρτάρι

en: Find an _item to add to the drawer:
el: Βρείτε ένα αντ_ικείμενο για προσθήκη στο συρτάρι:

en: Add to Panel
el: Προσθήκη στον πίνακα εφαρμογών

en: Find an _item to add to the panel:
el: Βρείτε ένα αντ_ικείμενο για προσθήκη στον πίνακα εφαρμογών:

en: _Back
el: _Πίσω

en: "%s" has quit unexpectedly
el: Το "%s" τερματίστηκε απρόσμενα

en: Panel object has quit unexpectedly
el: Το αντικειμένου πίνακα εφαρμογών τερματίστηκε απρόσμενα

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
el: Αν φορτώσετε ξανά ένα αντικείμενο πίνακα εφαρμογών, θα προστεθεί αυτόματα πίσω στο πίνακα εφαρμογών.

en: D_elete
el: Διά_γραφει

en: _Don't Reload
el: Να _μη γίνει επαναφόρτωση

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
el: Ο πίνακας εφαρμογών αντιμετώπισε ένα πρόβλημα κατά τη φόρτωση του "%s".

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
el: Θέλετε να αφαιρέσετε τη μικροεφαρμογή από τη ρύθμιση σας;

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: And many, many others…
el: Και πολλοί, πολλοί άλλοι...

en: The MATE Panel
el: Ο πίνακας εφαρμογών του MATE

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
el: Το παρόν πρόγραμμα είναι υπεύθυνο για την εκκίνηση άλλων εφαρμογών και παρέχει χρήσιμα εργαλεία.

en: About the MATE Panel
el: Περί του πίνακα εφαρμογών του MATE

en: Cannot delete this panel
el: Αποτυχία διαγραφής αυτού του πίνακα εφαρμογών

en: You must always have at least one panel.
el: Θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας πίνακας εφαρμογών.

en: _Add to Panel…
el: _Προσθήκη στον Πίνακα Εφαρμογών...

en: _Delete This Panel
el: _Αφαίρεση αυτού του πίνακα εφαρμογών

en: _New Panel
el: _Νέος πίνακας εφαρμογών

en: A_bout Panels
el: _Περί πίνακα εφαρμογών

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Application in Terminal
el: Εφαρμογή σε τερματικό

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Choose an application...
el: Επιλογή μιας εφαρμογής...

en: Choose a file...
el: Επιλογή ενός αρχείου...

en: Comm_and:
el: _Εντολή:

en: _Location:
el: _Τοποθεσία:

en: The name of the launcher is not set.
el: Το όνομα του εκκινητή δεν έχει ορισθεί.

en: Could not save directory properties
el: Αδυναμία αποθήκευσης ιδιοτήτων καταλόγου

en: The name of the directory is not set.
el: Το όνομα του καταλόγου δεν έχει ορισθεί.

en: The command of the launcher is not set.
el: Η εντολή του εκκινητή δεν έχει ορισθεί.

en: The location of the launcher is not set.
el: Η τοποθεσία του εκκινητή δεν έχει ορισθεί.

en: Could not display help document
el: Δεν είναι δυνατή η προβολή του αρχείου βοήθειας

en: _Revert
el: Επανα_φορά

en: _Type:
el: _Τύπος:

en: _Name:
el: Ό_νομα:

en: Co_mment:
el: _Σχόλιο:

en: _Browse...
el: _Περιήγηση...

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
el: Κλικ σε ένα παράθυρο για να εξαναγκάσετε την εφαρμογή σε έξοδο. Για ακύρωση πατήστε <ESC>.

en: Force this application to exit?
el: Εξαναγκασμός σε έξοδο αυτής της εφαρμογής;

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
el: Αν επιλέξετε τον εξαναγκασμό τερματισμού της εφαρμογής, οποιαδήποτε ανοικτά  έγγραφα πιθανόν θα χαθούν.

en: Browse and run installed applications
el: Εύρεση και εκτέλεση εγκατεστημένων εφαρμογών

en: Access documents, folders and network places
el: Πρόσβαση σε έγγραφα, φακέλους και τοποθεσίες δικτύου

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
el: Αλλαγή της εμφάνισης και της συμπεριφοράς της επιφάνειας εργασίας, λήψη βοήθειας, ή αποσύνδεση

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: _Edit Menus
el: Επε_ξεργασία μενού

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
el: Άνοιγμα '%s'

en: Unable to scan %s for media changes
el: Αδυναμία σάρωσης %s για αλλαγές μέσων

en: Rescan %s
el: Σάρωση ξανά %s

en: Unable to mount %s
el: Αδυναμία προσάρτησης %s

en: Mount %s
el: Προσάρτηση %s

en: Removable Media
el: Αφαιρούμενα μέσα

en: Network Places
el: Τοποθεσίες δικτύου

en: Open your personal folder
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Open the contents of your desktop in a folder
el: Άνοιγμα των περιεχομένων της επιφάνειας εργασίας σας σε ένα φάκελο

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
el: Περιήγηση σε όλους τους τοπικούς ή απομακρυσμένους δίσκους και φακέλους στους οποίους έχει πρόσβαση ο υπολογιστής

en: Network
el: Δίκτυο

en: Browse bookmarked and local network locations
el: Περιήγηση στους σελιδοδείκτες και το τοπικό δίκτυο

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: System
el: Σύστημα

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
el: Αποσύνδεση %s...

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
el: Αποσύνδεση %s από αυτή τη συνεδρία για σύνδεση ως διαφορετικός χρήστης

[ctx: Orientation]
en: Top
el: Κορυφή

[ctx: Orientation]
en: Bottom
el: Κάτω

[ctx: Orientation]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: Orientation]
en: Right
el: Δεξιά

en: Drawer Properties
el: Ιδιότητες συρταριού

en: Panel Properties
el: Ιδιότητες πίνακα εφαρμογών

en: Some of these properties are locked down
el: Μερικές από αυτές τις ιδιότητες είναι κλειδωμένες

en: _Icon:
el: _Εικονίδιο:

en: _Orientation:
el: Προσανατο_λισμός:

en: _Size:
el: Μέ_γεθος:

en: E_xpand
el: Ανάπτυ_ξη

en: _Autohide
el: _Αυτόματη απόκρυψη

en: Show hide _buttons
el: Εμφάνιση _κουμπιών απόκρυψης

en: Arro_ws on hide buttons
el: Εμφάνιση βέ_λων στο κουμπί απόκρυψης

en: _None (use system theme)
el: Κα_νένα (χρήση θέματος συστήματος)

en: Solid c_olor
el: Συμπαγές _χρώμα

en: Pick a color
el: Επιλογή χρώματος

en: <small>Transparent</small>
el: <small>Διαφανές</small>

en: <small>Opaque</small>
el: <small>Ημιδιαφανές</small>

en: Co_lor:
el: Χ_ρώμα:

en: S_tyle:
el: Σ_τυλ:

en: Background _image:
el: Ει_κόνα παρασκηνίου:

en: Select background
el: Επιλογή παρασκηνίου

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Image Background Details
el: Λεπτομέρειες εικόνας παρασκηνίου

en: _Tile
el: Πλακίδ_ιο

en: _Scale
el: Κλί_μακα

en: St_retch
el: Τέ_ντωμα

en: Rotate image when panel is _vertical
el: Περιστροφή εικόνας για _κάθετους πίνακες εφαρμογών

en: Could not open recently used document "%s"
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του πρόσφατου αρχείου "%s"

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
el: Συνέβη ένα άγνωστο σφάλμα κατά την προσπάθεια ανοίγματος του "%s".

en: Clear the Recent Documents list?
el: Εκκαθάριση της λίστας πρόσφατων εγγράφων;

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
el: Αν εκκαθαρίσετε τη λίστα Πρόσφατων Εγγράφων, θα διαγράψετε τα ακόλουθα:
    • Όλα τα αντικείμενα από το μενού Τοποθεσίες → Πρόσφατα Έγγραφα.
    • Όλα τα αντικείμενα από τη λίστα πρόσφατων εγγράφων σε όλες τις εφαρμογές.

en: Clear Recent Documents
el: Εκκαθάριση πρόσφατων εγγράφων

en: Recent Documents
el: Πρόσφατα έγγραφα

en: Clear Recent Documents...
el: Εκκαθάριση πρόσφατων εγγράφων...

en: Clear all items from the recent documents list
el: Εκκαθάριση όλων των αντικειμένων από τη λίστα προσφάτων εγγράφων

en: Could not run command '%s'
el: Αδύνατη η εκτέλεση της εντολής '%s'

en: Could not convert '%s' from UTF-8
el: Αδυναμία μετατροπής '%s' από UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για συσχέτιση με την εντολή...

en: Select an application to view its description.
el: Επιλογή μιας εφαρμογής για την προβολή της περιγραφής της.

en: Will run command: '%s'
el: Θα εκτελεστεί η εντολή: '%s'

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
el: Η λίστα URI στο διάλογο εκτέλεσης έχει εσφαλμένη μορφή (%d) ή μάκρος (%d)

en: Run Application
el: Εκτέλεση εφαρμογής

en: _Run
el: _Εκτέλεση

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να εκτελέσετε την επιλεγμένη εφαρμογή ή την εντολή στο πεδίο καταχώρησης εντολής.

en: Command icon
el: Εικονίδιο εντολής

en: The icon of the command to be run.
el: Το εικονίδιο της εντολής για εκτέλεση.

en: Run in _terminal
el: Εκτέλεση σε τερματι_κό

en: Select this box to run the command in a terminal window.
el: Επιλογή αυτού του κουτιού για εκτέλεση της εντολής σε ένα παράθυρο τερματικού.

en: Run with _file...
el: Εκτέλεση με αρ_χείο...

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για την αναζήτηση για το αρχείο του οποίου το όνομα θα συσχετισθεί στο αλφαριθμητικό της εντολής.

en: List of known applications
el: Λίστα γνωστών εφαρμογών

en: Show list of known _applications
el: Εμφάνιση λίστας γνωστών ε_φαρμογών

en: _Force quit
el: _Βίαιο κλείσιμο

en: C_lear
el: Ε_κκαθάριση

en: D_on't Delete
el: Να _μη γίνει διαγραφή

en: Specify an applet IID to load
el: Καθορίστε ένα applet IID προς φόρτωση

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
el: Καθορίστε μια τοποθεσία gsettings στην οποία θα αποθηκεύονται οι προτιμήσεις της μικροεφαρμογής

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
el: Καθορίστε το αρχικό μέγεθος της μικροεφαρμογής (xx-μικρό, μεσαίο, μεγάλο κτλ.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
el: Καθορίστε τον αρχικό προσανατολισμό της μικροεφαρμογής (πάνω, κάτω, αριστερά ή δεξιά)

[ctx: Size]
en: XX Small
el: Πάρα πολύ μικρό

[ctx: Size]
en: X Small
el: Πολύ μικρό

[ctx: Size]
en: Small
el: Μικρά

[ctx: Size]
en: Medium
el: Μέτριο

[ctx: Size]
en: Large
el: Μεγάλα

[ctx: Size]
en: X Large
el: Πολύ μεγάλο

[ctx: Size]
en: XX Large
el: Πάρα πολύ μεγάλο

en: Failed to load applet %s
el: Αποτυχία φόρτωσης μικροεφαρμογής %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
el: Δοκιμή μικροεφαρμογής

en: _Applet:
el: Μικροε_φαρμογή:

en: _Prefs Path:
el: _Διαδρομή Προτιμήσεων:

en: Hide Panel
el: Απόκρυψη πίνακα εφαρμογών

en: Top Panel
el: Άνω Πίνακας εφαρμογών

en: Bottom Panel
el: Κάτω Πίνακας εφαρμογών

en: Left Panel
el: Αριστερός Πίνακας εφαρμογών

en: Right Panel
el: Δεξιός Πίνακας εφαρμογών

en: Icon '%s' not found
el: Το εικονίδιο '%s'  δεν βρέθηκε

en: Could not execute '%s'
el: Αδύνατη η εκτέλεση του '%s'

en: file
el: αρχείο

en: Home Folder
el: Προσωπικός φάκελος

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
el: Σύστημα αρχείων

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Open URL: %s
el: Άνοιγμα URL: %s

en: Delete this drawer?
el: Αφαίρεση αυτού του συρταριού;

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
el: Όταν ένα συρτάρι αφαιρείται, οι ρυθμίσεις του
    και το συρτάρι χάνονται.

en: Delete this panel?
el: Αφαίρεση αυτού του πίνακα εφαρμογών;

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
el: Όταν ένας ο πίνακας εφαρμογών αφαιρείται, ο πίνακας εφαρμογών και οι
    ρυθμίσεις του χάνονται.
