mate-panel 1.27.0 - en to ie translation catalogue (359 entries)

en: Locations
ie: Localisationes

en: Edit
ie: Modificar

en: Calendar
ie: Calendare

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
ie: %a %-e %b

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
ie: %A %d %B (%%s)

en: Click to hide month calendar
ie: Clicca por vider un calendare mensual

en: Click to view month calendar
ie: Clicca por celar li calendare mensual

en: Computer Clock
ie: Horloge del computator

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
ie: %A, %d %B %Y

en: Set System Time...
ie: _Ajustar li hora del sistema

en: Set System Time
ie: Ajustar li hora del sistema

en: Failed to set the system time
ie: Ne posset assignar li hora del sistema

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About
ie: _Pri

en: Copy _Time
ie: Copiar li _hora

en: Copy _Date
ie: Copiar li _date

en: Ad_just Date & Time
ie: A_justar date e hora

en: Choose Location
ie: Selecte un localisation

en: Edit Location
ie: Redacter li localisation

en: City Name
ie: Nómine del cité

en: City Time Zone
ie: Zone horari del cité

en: Clock
ie: Horloge

en: About Clock
ie: Pri li Horloge

en: The Clock displays the current time and date
ie: Li Horloge monstra li actual date e hora

en: Time & Date
ie: Date e hora

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Set System Time
ie: _Assignar li hora del sistema

en: _Time:
ie: _Hora:

en: Current Time:
ie: Hora actual:

en: Clock Preferences
ie: Preferenties del horloge

en: Time _Settings
ie: _Parametres de hora

en: _Close
ie: _Cluder

en: Clock Format
ie: Formate del horloge

en: _12 hour format
ie: Usar _12 hores

en: _24 hour format
ie: Usar _24 hores

en: Panel Display
ie: Monstrar sur panel

en: Show the _date
ie: Monstrar li _date

en: Show seco_nds
ie: Monstrar _secondes

en: Show wee_k numbers in calendar
ie: Monstrar n_umerós de semanes

en: Show _weather
ie: Monstrar _tempe

en: Show _temperature
ie: Monstrar te_mperatura

en: _Add
ie: _Adjunter

en: _Edit
ie: _Modificar

en: _Remove
ie: _Remover

en: Display
ie: Monstrar

en: _Visibility unit:
ie: Unité de _visibilitá:

en: _Pressure unit:
ie: Unité de _pression:

en: _Wind speed unit:
ie: Unité de velocitá de vente:

en: _Temperature unit:
ie: Unité de _temperatura:

en: Weather
ie: Tempe

en: East
ie: Ost

en: North
ie: Nord

en: South
ie: Sud

en: _Timezone:
ie: _Zone horari:

en: _Location Name:
ie: _Localisation:

en: L_ongitude:
ie: L_ongitúdine:

en: L_atitude:
ie: L_atitúdine:

en: Failed to set the system timezone
ie: Ne posset assignar li zone horari del sistema

en: <small>Set...</small>
ie: <small>Assignar...</small>

en: <small>Set</small>
ie: <small>Assignar</small>

en: Unknown
ie: Ínconosset

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
ie: %s, senti quam %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
ie: Ascension: %s / Descension: %s

en: Error displaying help document
ie: Un error evenit monstrante un document de auxilie

en: Hour format
ie: Formate de hora

en: Custom format of the clock
ie: Personal formate del horloge

en: Show time with seconds
ie: Monstrar li hore con secondes

en: Show date in clock
ie: Monstrar date in li horloge

en: Show date in tooltip
ie: Monstrar li date in un infopanel

en: Show weather in clock
ie: Monstrar tempe in li horloge

en: If true, display a weather icon.
ie: Monstrar li icone de tempe.

en: Show temperature in clock
ie: Monstrar temperature in li horloge

en: Show week numbers in calendar
ie: Monstrar numerós de semanes in li calendare

en: If true, show week numbers in the calendar.
ie: Monstrar numerós de semanes in li calendare.

en: Expand list of locations
ie: Expander li liste de localisationes

en: List of locations
ie: Liste de localisationes

en: Temperature unit
ie: Unité de temperatura

en: Speed unit
ie: Unité de velocitá

en: Clock Applet Factory
ie: Fabrica de applette Horloge

en: Factory for clock applet
ie: Fabrica por applette de horloge

en: %s the Fish
ie: Li pisc %s

en: Fish
ie: Pisc

en: About Fish
ie: Pri li Pisc

en: %s the Fish, a contemporary oracle
ie: Li pisc %s, un oracul contemporani

en: %s the Fish Says:
ie: Li pisc %s di:

en: _Speak again
ie: _Dir denov

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
ie: Ne successat executer «%s»
    
    Detallies: %s

en: %s the Fish, the fortune teller
ie: Li pisc %s, li divinator

en: Fish Preferences
ie: Preferenties de Pisc

en: _Name of fish:
ie: _Nómine del pisc:

en: _Pause per frame:
ie: _Pause por cadre:

en: frames
ie: cadres

en: seconds
ie: secondes

en: The fish's name
ie: Nómine del pisc

en: Pause per frame
ie: Pause por cadre

en: Rotate on vertical panels
ie: Rotar sur vertical paneles

en: Wanda Factory
ie: Fabrica de Wanda

en: Notification Area
ie: Area de notificationes

en: About Notification Area
ie: Pri li Area de notificationes

en: Panel Notification Area
ie: Area de notificationes de panel

en: Notification Area Preferences
ie: Preferenties del area de notificationes

en: pixels
ie: pixeles

en: Area where notification icons appear
ie: Un area u apari icones de notification

en: Show windows from all workspaces
ie: Monstrar fenestres de omni labor-spacies

en: When to group windows
ie: Quande gruppar fenestres

en: Display workspace names
ie: Monstra nómines de labor-spacies

en: Window Selector
ie: Selector de fenestres

en: Switch between open windows using a menu
ie: Alterar apertet fenestres per un menú

en: Workspace Switcher
ie: Cambiar labor-spacies

en: Switch between workspaces
ie: Alterar labor-spacies

en: Window List
ie: Liste del fenestres

en: Switch between open windows using buttons
ie: Alterar apertet fenestres per butones

en: Show Desktop
ie: Monstrar li Pupitre

en: Hide application windows and show the desktop
ie: Celar omni fenestres e monstrar li Pupitre

en: Failed to load %s: %s
ie: Ne successat cargar %s: %s

en: Icon not found
ie: Icone ne es trovat

en: Show Desktop Button
ie: Monstrar un buton del Pupitre

en: _System Monitor
ie: Monitor del _sistema

en: About Window List
ie: Pri li Liste de fenestres

en: Window List Preferences
ie: Preferenties del liste de fenestres

en: Window Grouping
ie: Gruppar fenestres

en: _Never group windows
ie: _Nequande gruppar fenestres

en: Group windows when _space is limited
ie: Gruppar fenestres li _spacie es limitat

en: _Always group windows
ie: S_empre gruppar fenestres

en: Behaviour
ie: Conduida

en: Window List Content
ie: Contenete del liste de fenestres

en: Show windows from a_ll workspaces
ie: Monstrar fenestres de _omni labor-spacies

en: Restoring Minimized Windows
ie: Restituer minimisat fenestres

en: Restore to current _workspace
ie: A_l actual labor-spacie

en: Restore to na_tive workspace
ie: A su _propri labor-spacie

en: Workspaces
ie: Labor-spacies

en: About Window Selector
ie: Pri li Selector de fenestres

en: rows
ie: ranges

en: columns
ie: columnes

en: Show _only the current workspace
ie: Monstrar s_olmen li actual labor-spacie

en: Number of _workspaces:
ie: Númere de _labor-spacies:

en: Workspace na_mes:
ie: Nó_mines de labor-spacies:

en: Workspace Names
ie: Nómines de labor-spacies

en: Show workspace _names in switcher
ie: Monstra _nómines de labor-spacies

en: Default panel layout
ie: Configuration de panel predefinit

en: Enable tooltips
ie: Permisser infopaneles

en: Enable animations
ie: Permisser animationes

en: Confirm panel removal
ie: Confirmar remotion de paneles

en: Complete panel lockdown
ie: Serrar li tot panel

en: Enable SNI support
ie: Activar supporte de SNI

en: Show applications menu
ie: Monstrar li menú de applicationes

en: Show places menu
ie: Monstrar li Locs menu

en: Show desktop menu
ie: Monstrar li menú del Pupitre

en: Show icon
ie: Monstrar un icone

en: Panel object type
ie: Tip del objecte de panel

en: Applet IID
ie: IID de applette

en: Panel orientation
ie: Orientation del panel

en: Panel size
ie: Dimension del panel

en: X co-ordinate of panel
ie: Coordinate X del panel

en: Background type
ie: Tip del funde

en: Background color
ie: Color del funde

en: Background color opacity
ie: Opacitá del funde

en: Background image
ie: Image del funde

en: Rotate image on vertical panels
ie: Rotar li image sur vertical paneles

en: File is not a valid .desktop file
ie: Li file ne esset un file .desktop valid

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ie: Ínconosset version '%s' de file desktop

en: Starting %s
ie: Startante %s

en: Application does not accept documents on command line
ie: Li application ne accepte documentes in li linea de comandes

en: Unrecognized launch option: %d
ie: Ínreconosset option de lansa: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ie: Es impossibil passar URIs de documentes a un element desktop de 'Type=Link'

en: Not a launchable item
ie: Elemente ne es lansabil

en: Disable connection to session manager
ie: Despermisser conexion al gerentiator de session

en: Specify file containing saved configuration
ie: Provider un file contenent un salvat configuration

en: Specify session management ID
ie: Monstrar ID de gerentie de session

en: Session management options:
ie: Optiones de gerentie de session:

en: Show session management options
ie: Monstrar optiones de gerentie de session

en: _Open
ie: _Aperter

en: Error
ie: Errore

en: Choose an icon
ie: Selecte un icone

en: Could not launch '%s'
ie: Ne successat lansar «%s»

en: Could not launch application
ie: Ne successat lansar un application

en: _Remove From Panel
ie: _Remover ex li panel

en: _Move
ie: _Mover

en: Loc_k To Panel
ie: _Fixar al panel

en: Cannot find an empty spot
ie: Ne successat trovar un vacui spacie

en: Drawer
ie: Tiruore

en: _Add to Drawer...
ie: _Adjuncter a Tiruore...

en: _Properties
ie: _Proprietás

en: Create new file in the given directory
ie: Crear un nov file in li providet fólder

en: [FILE...]
ie: [FILE…]

en: - Edit .desktop files
ie: - Redacter files .desktop

en: Create Launcher
ie: Crear un lansator

en: Directory Properties
ie: Properties del fólder

en: Launcher Properties
ie: Proprietás del lansator

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ie: Lansar altri applicationes e provider utensiles por gerer fenestres, monstrar li hora etc.

en: Could not show this URL
ie: Ne succesat monstrar ti-ci URL

en: No URL was specified.
ie: Null URL esset providet.

en: Could not use dropped item
ie: Ne posset usar un cadet item

en: No URI provided for panel launcher desktop file
ie: Null URL providet por li file desktop de un lansator de panel

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
ie: Ne successat aperter li file desktop %s por li lansator de panel%s%s

en: _Launch
ie: _Lansar

en: Could not save launcher
ie: Ne posset salvar li lansator

en: Replace a currently running panel
ie: Vicear un executent panel

en: Reset the panel configuration to default
ie: Reverter li configuration de panel al predefinit

en: Add this launcher to _panel
ie: Adjunter ti-ci lansator a p_anel

en: Add this launcher to _desktop
ie: Adjunter ti-ci lansator al _Pupitre

en: _Entire menu
ie: Li _tot menú

en: Add this as _drawer to panel
ie: Adjuncter a panel quam _tiruore

en: Add this as _menu to panel
ie: Adjuncter a panel quam _menú

en: _Activate Screensaver
ie: _Activar garda-ecran

en: _Lock Screen
ie: S_errar li ecran

en: Lock Screen
ie: Serrar li ecran

en: Protect your computer from unauthorized use
ie: Protecter vor computator de usagie ínautorisat

en: Log Out...
ie: Cluder li session...

en: Log out of this session to log in as a different user
ie: Cluder li session por aperter it denov quam un altri usator

en: Run Application...
ie: Lansar un programma...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
ie: Lansar un application per tippa de comande o selection ex un liste

en: Search for Files...
ie: Serchar por files...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ie: Trovar documentes e fólderes de ti-ci computator per nómine o contenete

en: Force Quit
ie: Terminar

en: Connect to Server...
ie: Connexer a servitore...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ie: Conexer a un lontan computator o disco partit

en: Shut Down...
ie: Extinter...

en: Shut down the computer
ie: Extinter li computator

en: Custom Application Launcher
ie: Personal lansator de application

en: Create a new launcher
ie: Crear un nov lansator

en: Application Launcher...
ie: Lansator de applicationes...

en: Copy a launcher from the applications menu
ie: Copiar un lansator ex li menú de applicationes

en: A separator to organize the panel items
ie: Un separator por organisar elementes del panel

en: A pop out drawer to store other items in
ie: Un tiruore por gardar altri elementes

en: (empty)
ie: (vacui)

en: Find an _item to add to "%s":
ie: Trova un _element por adjunter al «%s»:

en: Add to Drawer
ie: Adjuncter a Tiruore

en: Find an _item to add to the drawer:
ie: Trova un _element por adjunter al tiruore:

en: Add to Panel
ie: Adjuncter al panel

en: Find an _item to add to the panel:
ie: Trova un _element por adjunter al panel:

en: _Back
ie: _Retro

en: "%s" has quit unexpectedly
ie: «%s» ha terminat se ínexpectmen

en: Panel object has quit unexpectedly
ie: Un objecte de panel ha terminat se ínexpectatmen

en: D_elete
ie: D_eleter

en: _Don't Reload
ie: _Ne recargar

en: _Reload
ie: _Recargar

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
ie: Esque vu vole remover li applette ex vor configuration?

en: _Delete
ie: _Deleter

en: And many, many others…
ie: E mult, mult altris...

en: The MATE Panel
ie: Li panel de MATE

en: About the MATE Panel
ie: Pri Panel de MATE

en: Cannot delete this panel
ie: Ne posse remover ti-ci panel

en: You must always have at least one panel.
ie: Vu deve sempre have adminim 1 panel.

en: _Add to Panel…
ie: _Adjuncter al panel...

en: _Delete This Panel
ie: _Remover ti-ci panel

en: _New Panel
ie: _Crear un nov panel

en: A_bout Panels
ie: P_ri panels

en: Location
ie: Localisation

en: Choose an application...
ie: Selecter un application...

en: Choose a file...
ie: Selecter un file...

en: Comm_and:
ie: Com_ande:

en: _Location:
ie: _Localisation:

en: The name of the launcher is not set.
ie: Li nómine del lansator ne es assignat.

en: The name of the directory is not set.
ie: Li nómine del directoria ne es assignat.

en: The command of the launcher is not set.
ie: Li comande del lansator ne es assignat.

en: The location of the launcher is not set.
ie: Li localisation del lansator ne es assignat.

en: Could not display help document
ie: Ne posset monstrar li document de auxilie

en: _Revert
ie: _Reverter

en: _Type:
ie: _Tip:

en: _Name:
ie: _Nómine:

en: Co_mment:
ie: N_ota:

en: _Browse...
ie: _Trovar...

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
ie: Fa un clic sur un fenestre por terminar li application. Tippa <ESC> por anullar.

en: Browse and run installed applications
ie: Navigar e lansar installat applicationes

en: Access documents, folders and network places
ie: Accessar documentes, fólderes e locs del rete

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
ie: Modificar li aspecte e conduida del Pupitre, reciver auxilie o cluder li session

en: Applications
ie: Applicationes

en: _Edit Menus
ie: _Modificar menús

en: Main Menu
ie: Menú principal

en: Bookmarks
ie: Marca-págines

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ie: Aperter '%s'

en: Rescan %s
ie: Reexaminar %s

en: Unable to mount %s
ie: Ne successat monter %s

en: Mount %s
ie: Monter %s

en: Removable Media
ie: Medies removibil

en: Network Places
ie: Locs in rete

en: Open your personal folder
ie: Aperter vor fólder personal

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
ie: Pupitre

en: Open the contents of your desktop in a folder
ie: Aperter vor Pupitre quam un fólder

en: Computer
ie: Computator

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ie: Navigar omni local e lontan discos e fólderes que es accessibil de ti-ci computator

en: Network
ie: Rete

en: Browse bookmarked and local network locations
ie: Navigar localisationes del local rete

en: Places
ie: Locs

en: System
ie: Sistema

[ctx: panel:showusername]
note: Translators: translate "1" (msgctxt: "panel:showusername") to anything * but "1" if "Log Out %s" doesn't make any sense in your * language (where %s is a username).
en: 1
ie: 0

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
ie: [INUSAT]Log Out %s...

[ctx: Orientation]
en: Top
ie: Alt

[ctx: Orientation]
en: Bottom
ie: Bass

[ctx: Orientation]
en: Left
ie: Levul

[ctx: Orientation]
en: Right
ie: Dextri

en: Drawer Properties
ie: Propietás del tiruore

en: Panel Properties
ie: Proprietás del panel

en: _Icon:
ie: _Icone:

en: _Size:
ie: _Dimension:

en: E_xpand
ie: E_xpander

en: _Autohide
ie: Celar _automaticmen

en: Show hide _buttons
ie: Monstrar _buton Celar

en: Arro_ws on hide buttons
ie: Flec_hes sur butones Celar

en: _None (use system theme)
ie: _Null (usar un tema del sistema)

en: Solid c_olor
ie: C_olor solid

en: Pick a color
ie: Selecte un color

en: <small>Opaque</small>
ie: <small>Opac</small>

en: S_tyle:
ie: S_til:

en: Background _image:
ie: _Image del funde:

en: Select background
ie: Selecte un image del funde

en: Background
ie: Funde

en: Image Background Details
ie: Parametres del image del funde

en: _Tile
ie: _Tegular

en: Rotate image when panel is _vertical
ie: Rotar li image si li panel es _vertical

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
ie: Un ínconosset errore evenit apertente «%s».

en: Clear the Recent Documents list?
ie: Esque vacuar li liste de recent documentes?

en: Clear Recent Documents
ie: Vacuar recent documentes

en: Recent Documents
ie: Documentes recent

en: Clear Recent Documents...
ie: Vacuar recent documentes...

en: Clear all items from the recent documents list
ie: Remover omni elementes in li liste de recent documentes

en: Could not run command '%s'
ie: Ne successat lansar li comande '%s'

en: Could not convert '%s' from UTF-8
ie: Ne successat converter '%s' ex UTF-8

en: Select an application to view its description.
ie: Selecte un application por vider su descrition.

en: Will run command: '%s'
ie: Va lansar un comande: '%s'

en: Run Application
ie: Lansar un programma

en: _Run
ie: _Executer

en: Command icon
ie: Icone de comande

en: Run in _terminal
ie: Lansar in _terminal

en: Select this box to run the command in a terminal window.
ie: Lansar li comande in un fenestre de terminal.

en: Run with _file...
ie: Lansar con un _file...

en: List of known applications
ie: Liste de conosset applicationes

en: Show list of known _applications
ie: Monstra un liste de conosset _applicationes

en: _Force quit
ie: _Terminar

en: C_lear
ie: _Vacuar

en: D_on't Delete
ie: Ne d_eleter

en: Specify an applet IID to load
ie: Provide un IID de applette por cargar

[ctx: Size]
en: XX Small
ie: Micrissim

[ctx: Size]
en: X Small
ie: Extra micri

[ctx: Size]
en: Small
ie: Micri

[ctx: Size]
en: Medium
ie: Medial

[ctx: Size]
en: Large
ie: Grand

[ctx: Size]
en: X Large
ie: Extra grand

[ctx: Size]
en: XX Large
ie: Grandissim

en: Failed to load applet %s
ie: Ne successat cargar li applette %s

en: _Execute
ie: _Executer

en: _Applet:
ie: _Appette:

en: Hide Panel
ie: Celar li panel

en: Top Panel
ie: Alt panel

en: Bottom Panel
ie: Bass panel

en: Left Panel
ie: Levul panel

en: Right Panel
ie: Dextri panel

en: Icon '%s' not found
ie: Icone '%s' ne es trovat

en: Could not execute '%s'
ie: Ne successat executer «%s»

en: Home Folder
ie: Hem fólder

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
ie: Sistema de files

en: Search
ie: Serchar

en: Open URL: %s
ie: Aperter un URL: %s

en: Delete this drawer?
ie: Remover ti-ci tiruore?

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
ie: Quande un tiruore es removet, li tiruore 
    e su parametres es perdit.

en: Delete this panel?
ie: Remover ti-ci panel?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
ie: Quande un panel es removet, li panel
    e su parametres es perdit.
