mate-panel 1.27.0 - en to ku_IQ translation catalogue (96 entries)

en: Locations
ku_IQ: شوێنەکان

en: Edit
ku_IQ: دەستکاریکردن

en: Calendar
ku_IQ: ساڵنامە

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format (eg, like * in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10).
en: %H:%M:%S
ku_IQ: %کاتژمێر:%خولەک:%چرکە

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10). Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10). * It is used to display the time in 24
en: %H:%M
ku_IQ: %کاتژمێر:%خولەک

en: Computer Clock
ku_IQ: کاتژمێری کۆمپیوتەر

en: _Preferences
ku_IQ: _هەڵبژاردەکان

en: _Help
ku_IQ: _یارمەتی

en: _About
ku_IQ: _دەربارە

en: Choose Location
ku_IQ: هەڵبژاردنی شوێن

en: Edit Location
ku_IQ: دەستکاری شوێن

en: City Name
ku_IQ: ناوی شار

en: Clock
ku_IQ: کاتژمێر

en: _Cancel
ku_IQ: _هەڵوەشاندنەوە

en: _Close
ku_IQ: _داخستن

en: Show _weather
ku_IQ: پیشاندانی _کەشوهەوا

en: General
ku_IQ: گشتی

en: _Add
ku_IQ: _زۆرکردن

en: _Edit
ku_IQ: _دەستکاریکردن

en: Weather
ku_IQ:  کەشوهەوا

en: East
ku_IQ: خۆرهەڵات

en: West
ku_IQ: خۆرئاوا

en: North
ku_IQ: باکوور

en: South
ku_IQ: باشوور

en: _OK
ku_IQ: _باشە

en: %s, %s
ku_IQ: %s، %s

en: Unknown
ku_IQ: نەزانراو

en: Show weather in clock
ku_IQ: پیشاندانی کەشوهەوا لە کاتژمێر

en: Temperature unit
ku_IQ: یەکەی پلەی گەرمی

en: Speed unit
ku_IQ: یەکەی خێرایی

en: Images
ku_IQ: وێنەکان

en: seconds
ku_IQ: چرکە

en: pixels
ku_IQ: وێنەخاڵ

en: Show icon
ku_IQ: پیشاندانی وێنۆچکە

en: Background type
ku_IQ: جۆری پاشبنەما

en: Background color
ku_IQ: ڕەنگی پاشبنەما

en: Background image
ku_IQ: وێنەی پاشبنەما

en: FILE
ku_IQ: پەڕگە

en: ID
ku_IQ: پێناسە

en: _Open
ku_IQ: _کردنەوە

en: Error
ku_IQ: هەڵە

en: Choose an icon
ku_IQ: وێنۆچکەیەک هەڵبژێرە

en: _Move
ku_IQ: _گواستنەوە

en: _Properties
ku_IQ: _تایبەتمەندییەکان

en: [FILE...]
ku_IQ: [پەڕگە...]

en: Run Application...
ku_IQ: ڕادانی نەرمەواڵە...

en: Search for Files...
ku_IQ: گەڕان بۆ پەڕگەکان...

en: Shut Down...
ku_IQ: کوژاندنەوە...

en: Shut down the computer
ku_IQ: کوژاندنەوەی کۆمپیوتەر

en: (empty)
ku_IQ: (بەتاڵ)

en: _Back
ku_IQ: _دواوە

en: D_elete
ku_IQ: س_ڕینەوە

en: _Delete
ku_IQ: _سڕینەوە

en: Application
ku_IQ: نەرمەواڵە

en: Application in Terminal
ku_IQ: نەرمەواڵە لە تێرمیناڵ

en: Location
ku_IQ: شوێن

en: Choose an application...
ku_IQ: نەرمەواڵەیەک هەڵبژێرە...

en: Choose a file...
ku_IQ: پەڕگەیەک هەڵبژێرە...

en: Comm_and:
ku_IQ: فەرم_ان:

en: _Location:
ku_IQ: _شوێن:

en: _Type:
ku_IQ: _جۆر:

en: _Name:
ku_IQ: _ناو:

en: Co_mment:
ku_IQ: سە_رنج:

en: _Browse...
ku_IQ: _گەڕان...

en: Applications
ku_IQ: نەرمەواڵەکان

en: _Edit Menus
ku_IQ: _دەستکاریکردنی پێڕستەکان

en: Main Menu
ku_IQ: پێڕستی سەرەکی

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ku_IQ: کردنەوەی '%s'

en: Network Places
ku_IQ: شوێنەکانی ڕایەڵە

en: Open your personal folder
ku_IQ: کردنەوەی بوخچەی کەسی

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
ku_IQ: ڕوومێز

en: Computer
ku_IQ: کۆمپیوتەر

en: Network
ku_IQ: ڕایەڵە

en: Places
ku_IQ: شوێنەکان

en: System
ku_IQ: سیستەم

[ctx: Orientation]
en: Left
ku_IQ: چەپ

[ctx: Orientation]
en: Right
ku_IQ: ڕاست

en: Panel Properties
ku_IQ: هەموو بەڵگەنامەکان

en: _Icon:
ku_IQ: _وێنۆچکە:

en: _Size:
ku_IQ: _قەبارە:

en: Show hide _buttons
ku_IQ: پیشاندانی دوگمە _شاراوەکان

en: Co_lor:
ku_IQ: ڕە_نگ:

en: S_tyle:
ku_IQ: ش_ێواز

en: Background _image:
ku_IQ: وێنەی _پاشبنەما:

en: Select background
ku_IQ: هەڵبژاردنی پاشبنەما

en: Background
ku_IQ: پاشبنەما

en: Run Application
ku_IQ: ڕادانی نەرمەواڵە

en: _Run
ku_IQ: _ڕادان

en: Run in _terminal
ku_IQ: ڕادان لە _تێرمیناڵ

[ctx: Size]
en: Small
ku_IQ: بچووک

[ctx: Size]
en: Large
ku_IQ: گەورە

en: Icon '%s' not found
ku_IQ: وێنۆچکەی '%s' نەدۆزرایەوە

en: file
ku_IQ: پەڕگە

en: Home Folder
ku_IQ: بەخچەی ماڵەوە

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
ku_IQ: پەڕگەی سیستەم

en: Search
ku_IQ: گەڕان
