mate-panel 1.27.0 - en to li translation catalogue (105 entries)

en: Edit
li: Bewirke

en: Calendar
li: Kelender

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
li: %l:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
li: %l:%M

en: Computer Clock
li: Computerklok

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
li: %I:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
li: %I:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
li: %A, %d %B %Y

en: _Help
li: _Hulp

en: _About
li: _Euver

en: Clock
li: Klok

en: The Clock displays the current time and date
li: De Klok tuint de hujigen tied en datem

en: Clock Preferences
li: Klok-prifferensies

en: _Close
li: _Sjloete

en: _Edit
li: B_ewirke

en: Hour format
li: Oer-formaat

en: Show time with seconds
li: Tied tuine inkluzief sekónde

en: Show date in tooltip
li: Datem tuine in eine sjwevende tip

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
li: Waarsjoewing: Dees opdrach lik ech get tegooj te doon.
    Wiel dit ein nötteloeze toepassing is, wilt geer uch mesjiens waal bedènke.
    Veer raoje uch aaf óm  %s te gebroeke veur get det de toepassing
    tegooj of "praktisch" zou make.

en: Images
li: Aafbiljinge

en: %s the Fish
li: %s de vèsj

en: (with minor help from George)
li: (mit einige hulp van George)

en: Fish
li: vèsj

en: Unable to locate the command to execute
li: Neet in sjtaot de oet te veure opdrach te vènje

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
li: Neet in sjtaot '%s' oet te veure
    
    Detajs: %s

en: seconds
li: sekónde naozeen

en: _Rotate on vertical panels
li: _Kwinkele in vertikale peniele

en: The fish's name
li: De naam van de vèsj

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
li: Eine vèsj zónger naam is äörtelik saai. Geuf 't bieske ei naam veur 't get mie laeve te gaeve.

en: The fish's animation pixmap
li: 't animasiepiktogram van de vèsj

en: Pause per frame
li: Poes per bildje

en: Rotate on vertical panels
li: Kwinkele in vertikale peniele

en: Notification Area
li: Mitdeilingegebeed

en: Panel Notification Area
li: Peniel-mitdeilingegebeed

en: Show windows from all workspaces
li: Tuin vinsters van alle wirkblajer

en: When to group windows
li: Wen vinsters gegróppeerd waere

en: Workspace Switcher
li: Wirkblaadwisselaar

en: Window List
li: Vinsterlies

en: Failed to load %s: %s
li: 't laje van %s is mislónge: %s

en: Click here to restore hidden windows.
li: Klik hie veur de gemaskeerde vinsters te hersjtèlle.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
li: Klik hie veur alle vinsters te maskere en 't beroblaad te tuine.

en: Show Desktop Button
li: Knóp 'Vinsters maskere'

en: Window List Preferences
li: Vinsterlies-prifferensies

en: _Never group windows
li: Vinsters _noets gróppere

en: Group windows when _space is limited
li: Vinsters gróppere wen de _ruumde beperk is

en: _Always group windows
li: Vinsters _ummer gróppere

en: Show windows from a_ll workspaces
li: Vinsters van a_lle wirkblajer tuine

en: Restore to current _workspace
li: Nao 't hujige _wirkblaad hersjtèlle

en: Restore to na_tive workspace
li: Nao 't _oersjprunkelike wirkblaad hersjtèlle

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
li: De Wirkblaadwisselaer tuint ein verkleinde verzie van eur wirkblajer zoedet geer de vinsters hie-in kèn wirtsjafte.

en: Workspace Switcher Preferences
li: Wirkblaadwisselaer-prifferensies

en: Number of _workspaces:
li: Deil _wirkblajer:

en: Workspace Names
li: Wirkblaadname

en: Background color
li: Achtergróndjkleur

en: Starting %s
li: %s weurt gesjtart

en: Not a launchable item
li: Gei sjtartbaar item

en: Disable connection to session manager
li: Verbènjing mit de sessiemeister oetsjakele

en: Specify session management ID
li: Sessiemeister-ID sjpesifisere

en: ID
li: PID

en: _Open
li: _Äöpene

en: Error
li: Faeler

en: _Remove From Panel
li: Ew_egdoon van peniel

en: _Move
li: _Verplaatse

en: Drawer
li: Opberglaaj

en: _Properties
li: _Eigesjappe

en: Create new file in the given directory
li: Maak ein nuuj besjtandj in de gegaeve map

en: Create Launcher
li: Sjtarter aanmake

en: Launcher Properties
li: Sjtarter-eigesjappe

en: No URI provided for panel launcher desktop file
li: Gei URI aangegaeve veur beroblaad-besjtandj van peniel-sjtarter

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
li: Neet in sjtaot óm beroblaad-besjtandj %s veur penielsjtarter %s%s te äöpene

en: _Activate Screensaver
li: _Sjirmbeveiliging insjakele

en: _Lock Screen
li: _Bildsjirm vaszètte

en: Lock Screen
li: Bildsjirm vas doon

en: Protect your computer from unauthorized use
li: Eur computer taege óngeoutoriseerd gebroek besjirme

en: Search for Files...
li: Zeuke nao besjtenj...

en: Create a new launcher
li: Nuuj starter aanmake

en: _Back
li: _Trök

en: _Reload
li: _Verfrisje

en: _Delete
li: Eweg_doon

en: The MATE Panel
li: 't MATE-peniel

en: _Delete This Panel
li: Dit peniel _ewegdoon

en: _New Panel
li: _Nuuj peniel

en: _Revert
li: T_rökvalle

en: _Type:
li: _Tiep:

en: _Browse...
li: _Blajeren...

en: Applications
li: Toepassinge

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
li: Wirkblaad

en: System
li: Systeem

en: Panel Properties
li: penieleigesjappe

en: _Size:
li: _Gruutde:

en: _Autohide
li: _Automatis maskere

en: Show hide _buttons
li: Maskerings_knóppe tuine

en: Arro_ws on hide buttons
li: P_ielkes op maskeringsknóppe tuine

en: Pick a color
li: Keus ein kleur

en: Background
li: Achtergróndj

en: _Scale
li: _Sjale

en: St_retch
li: Oet_lempe

en: Rotate image when panel is _vertical
li: Aafbiljing kwinkele bie _vertikale peniele

en: Will run command: '%s'
li: Opdrach '%s' zal waere oetgeveurd

en: _Run
li: Oetveu_re

en: Run in _terminal
li: Oetveure in ei _terminal

en: C_lear
li: _Laege

en: D_on't Delete
li: N_eet ewegdoon

en: Home Folder
li: Heimmap

en: Open URL: %s
li: Äöpen URL: %s
