mate-panel 1.27.0 - en to nds translation catalogue (399 entries)

en: Locations
nds: Orte

en: Edit
nds: Bewarken

en: Calendar
nds: Kalenner

en: Click to hide month calendar
nds: Klicken, um Kalenner to verbargen

en: Click to view month calendar
nds: Klicken, um Kalenner optowiesen

en: Computer Clock
nds: Reknertied

en: Set System Time...
nds: Systemtied setten...

en: Set System Time
nds: Systemtied

en: Failed to set the system time
nds: Künnt de Systemtied nich setten

en: _Preferences
nds: _Eegenschapten

en: _Help
nds: _Hölp

en: _About
nds: _Över

en: Copy _Time
nds: _Tied koperen

en: Copy _Date
nds: _Dag koperen

en: Ad_just Date & Time
nds: Dag un T_iet instellen

en: Choose Location
nds: Ort wählen

en: Edit Location
nds: Orte bewarken

en: City Name
nds: Stadtnaam

en: City Time Zone
nds: Stadttiedrebeet

en: Clock
nds: Tied

en: About Clock
nds: Över de Klock

en: The Clock displays the current time and date
nds: De Klock wiest de aktuelle Tied un dat Datum

en: Time & Date
nds: Tied un Dag

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Set System Time
nds: _Systemtied setten

en: _Time:
nds: _Tied:

en: Current Time:
nds: Aktuelle Tied:

en: Clock Preferences
nds: Tiedinstellens

en: Time _Settings
nds: Tiedin_stellens

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: Clock Format
nds: Tiedformat

en: _12 hour format
nds: _12 Stunnenformat

en: _24 hour format
nds: _24 Stunnenformat

en: Panel Display
nds: Balkenbillschirm

en: Show the _date
nds: _Dag opwiesen

en: Show seco_nds
nds: _Sekünnen wiesen

en: Show wee_k numbers in calendar
nds: _Wekentahlen im Kalenner wiesen

en: Show _weather
nds: _Wetter opwiesen

en: Show _temperature
nds: _Temperatur opwiesen

en: General
nds: Allgemeen

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _Remove
nds: _Wegdoon

en: Display
nds: Billschirm

en: _Visibility unit:
nds: Sicht_baarheids-Eenheid:

en: _Pressure unit:
nds: _Druck-Eenheid:

en: _Wind speed unit:
nds: Wind-_Gauheid-Eenheid:

en: _Temperature unit:
nds: _Temperatuur-Eenheid:

en: Weather
nds: Wetter

en: East
nds: Osten

en: West
nds: Westen

en: North
nds: Noorden

en: South
nds: Süden

en: _OK
nds: _Jau

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
nds: <small><i>Gev eene Stadt, region or Landnaam in und wähl denn een Rutkamen im Popup ut.</i></small>

en: _Timezone:
nds: _Tiedrebeet:

en: _Location Name:
nds: _Ortnaam:

en: <i>(optional)</i>
nds: <i>(optschoonal)</i>

en: L_ongitude:
nds: _Längte:

en: L_atitude:
nds: B_rede:

en: Failed to set the system timezone
nds: Kunn de System-Tiedzoon nich setten

en: <small>Set...</small>
nds: <small>Setten...</small>

en: <small>Set</small>
nds: <small>Setten</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
nds: Sett de Stee as aktuelle Stee un bruukt se as Tiedzoon för deesen Reekner

en: Unknown
nds: Unbekannt

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
nds: %s, föhlt sik an as %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
nds: Sünnopgang: %s / Sünnunnergang: %s

en: Could not display help document '%s'
nds: Kunn dat Hülp-Papier »%s« nich wiesen

en: Error displaying help document
nds: Fehler bi'm Wiesen vum Hülp-Papier

en: Hour format
nds: Stunnenformat

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
nds: Deeser Slötel giift an, welke Stünnenförm dat Klock-Programm bruken sall. Verlöövt sünd »12-hour«, »24-hour«, »internet«, »unix« un »custom«. Up »internet «bruukt de Klock de Internett-Tied. Se deelt de Dag in 1000 »Slagen« up. 't gifft daar keene Tiedzonen bi, also is 't över all de Welt gliek. Up »unix« wiest de Klock de Tied in Sekünnen siet eener bestimmten Tied as 01.01.1970. Up »custom« wiest de Klock de Tied in de Förm, de du mit de Slötel »custom_format« angiffst.

en: Custom format of the clock
nds: Eegens Format vun de Klock

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
nds: Deeser Slötel gifft an, welkes Förm dat Klock-Programm bruken sall, wenn de Förm up »custom« sett word. Du kannst de Befehlen tum Umwanneln bruken, de strftime() verstaht, um eene bestimmte Förm to kriegen. Kiek in de Anwies för strftime(), um mehr Informationen to kriegen.

en: Show time with seconds
nds: Tied mit Sekunnen opwiesen

en: If true, display seconds in time.
nds: Wenn jau, wiest de Sekünnen in de Tied.

en: Show date in clock
nds: Dag tosammen mit de Tied opwiesen

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
nds: Wenn jau, wiest dat Datum in de Klock tegen de Tied.

en: Show date in tooltip
nds: Dag in lütter Popup-Informatschoon opwiesen

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
nds: Wenn jau, wiest dat Datum in de Hülp-Informationen, wenn de Muuswieser över de Klock staht.

en: Show weather in clock
nds: Wetter tosammen mit de Tied opwiesen

en: If true, display a weather icon.
nds: Wenn jau, wiest een Teken för dat Weer.

en: Show temperature in clock
nds: Temperatur tosammen mit de Tied opwiesen

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
nds: Wenn jau, wiest de Temperatuur tegen de Weer-Teken.

en: Show week numbers in calendar
nds: Weekentalen im Kalenner opwiesen

en: If true, show week numbers in the calendar.
nds: Wenn jau, Wekentahlen im Kalenner.

en: Expand list of locations
nds: All Steden wiesen

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
nds: Wenn jau, wiest de List vun Steden im Kalenner-Fenster.

en: List of locations
nds: Ortlist

en: A list of locations to display in the calendar window.
nds: De List vun Steden, wat im Kalenner-Fenster wiest worden sallen.

en: Temperature unit
nds: Eenheid för Temperatuur

en: The unit to use when showing temperatures.
nds: De Eenheid, de bruukt worden sall, um Temperaturen to wiesen.

en: Speed unit
nds: Eenheid för Gauheid

en: The unit to use when showing wind speed.
nds: De Eenheid, de bruukt worden sall, um de Gauheid vum Wind to wiesen.

en: Clock Applet Factory
nds: Klock-Programm-Fabrik

en: Factory for clock applet
nds: Fabrik för dat Klock-Programm

en: Get the current time and date
nds: De aktuelle Tied un dat Datum kriegen

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
nds: Wahrschau:  Deeser Befehl sücht nützelk ut.
    Deeses Programm is unnütz, alos willt du dat villicht nich doon.
    Wi raden würrelk daarvun of, %s för wat to bruken,
    dat deeses Programm »praktisk« oder nützelk maakt.

en: Images
nds: Billers

en: %s the Fish
nds: %s de Fisk

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
nds: %s is absolut unnütz. 't bruukt blot Rüümte im Spieker un Tied för 't Översetten, un wenn man 't bruukt, bruukt 't ok dürabele Rüümte up'm Balken un noch mehr Spieker. Well dat bruukt, sall drock tum Psychiater gahn.

en: (with minor help from George)
nds: (mit een bietje Hülp vun George)

en: Fish
nds: Fisk

en: About Fish
nds: Över de Fiss

en: %s the Fish, a contemporary oracle
nds: %s de Fisk, een Tokunft-Verteller vun uns' Tieden

en: Unable to locate the command to execute
nds: Kann de Befehl tum utföhren nich finnen

en: %s the Fish Says:
nds: %s de Fisk seggt:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
nds: Kunn de Utgaav vum Befehl nich lesen
    
    Genauer: %s

en: _Speak again
nds: _Segg dat nohmal

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
nds: De instellt Befehl gaht nich un is utwesselt worden mit: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
nds: Kann »%s« nich utföhren
    
    Genauer: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
nds: Kann vun »%s« nich lesen
    
    Genauer: %s

en: The water needs changing
nds: Dat Water mutt wesselt worden

en: Look at today's date!
nds: Kiek mol, wat hüüt för een Dag is!

en: %s the Fish, the fortune teller
nds: %s de Tokunft vertellende Fisk

en: Fish Preferences
nds: Intellens vun Fisk

en: _Name of fish:
nds: _Naam vu'm Fisk:

en: Co_mmand to run when clicked:
nds: _Befehl bi'm Anklicken utföhren:

en: Animation
nds: Animatschoon

en: _File:
nds: _Datei:

en: Select an animation
nds: Eene Animatschoon wählen

en: _Total frames in animation:
nds: _Enkelt Billers in de Animatioon:

en: _Pause per frame:
nds: Enkelt Bill _düürt:

en: frames
nds: Billers

en: seconds
nds: Sekunnen

en: _Rotate on vertical panels
nds: Up _vertikalen Balken dreihen

en: The fish's name
nds: De Fisk sien Naam

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
nds: Een Fisk sünner Naam is een bannig dröger Fisk. Bring hüm tum Leven, indeem du hüm nöömst.

en: The fish's animation pixmap
nds: Dat Animatioons-Bild vum Fisk

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
nds: Deeser Slötel gifft de Naam vun de Datei an, waar dat Bild is, dat för de Animatioon bruukt worden sall, wat dat Fisk-Programm wiest (relativ tum pixmap-Verteeknis)

en: Command to execute on click
nds: Befehl, de bi'm Klicken urföhrt worden sall

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
nds: Deeser Slötel gifft an, welker Befehl utföhrt worden sall, wenn du de Fisk anklickst.

en: Frames in fish's animation
nds: Enkelt-Billers in de Fisk-Animatioon

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
nds: Deeser Slötel gifft an, ut wo völen enkelten Billers de Animatioon vum Fisk bestaht.

en: Pause per frame
nds: Düür pro Enkel-Bild

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
nds: Deeser Slötel gifft an, wo lange elkeen enkelt Bild wiest word.

en: Rotate on vertical panels
nds: Up vertikalen Balken dreihen

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
nds: Wenn jau, word de Animatioon vum Fisk up vertikalen Balken dreiht.

en: Wanda Factory
nds: Wanda-Fabrik

en: From Whence That Stupid Fish Came
nds: Waar deeser dösige Fisk her kummt

en: Display a swimming fish or another animated creature
nds: Wiest eenen Fisk bi'm Swemmen oder een anners bewegtes Deert

en: Notification Area
nds: Mitdeelensrebeet

en: About Notification Area
nds: Över dat Mitdeelensrebeet

en: Panel Notification Area
nds: Balkeninformatschoonsrebeet

en: Notification Area Preferences
nds: Mitdeelensrebeet-Instellens

en: _Minimum Icon Size:
nds: _Lüttste Teken-Grött:

en: pixels
nds: Pixels

en: Minimum icon size
nds: Lüttste Teken-Grött

en: The minimum size an icon can have.
nds: De lüttste Grött, wat een Teken hebben kann.

en: Notification Area Factory
nds: Fabrik för dat Mitdeelens-Rebeet

en: Factory for notification area
nds: Fabrik för dat Mitdeelens-Rebeet

en: Area where notification icons appear
nds: De Beriek, waar Narichten-Tekens vörkomen

en: Show windows from all workspaces
nds: Wies Fensters vun all Schrievdisken

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
nds: Wenn jau, wiest de Fenster-List Fenster vun all Schrievdisken. Sünst wiest se blot Fenster up de aktuellen Schrievdisk.

en: When to group windows
nds: Wann Fensters gruppeert worden

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
nds: Maakt of, wann Fensters vun de sülven Programm in de Fenster-List gruppeert worden. Verlöövt sünd »never«, »auto« un »always«.

en: Move windows to current workspace when unminimized
nds: Fenster up aktuellen Schrievdisk verschuven, wenn se nich lütt maakt sünd

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
nds: Wenn jau

en: Display workspace names
nds: Schrievdisknaamen opwiesen

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
nds: Wenn jau, wiest de Schrievdisk-Wessler de Namen vun de Schrievdisken. Sünst wiest he de Fenster up de Schrievdisk. Deese Instellen gellt blot dann, wenn Marco de Fenster-Uppasser is.

en: Display all workspaces
nds: All Schrievdisks opwiesen

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
nds: Wenn jau, wiest de Schrievdisk-Wessler all Schrievdisken. Sünst wiest he blot de aktuellen Schrievdisk.

en: Rows in workspace switcher
nds: Riegen im Schrievdisk-Wessler

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
nds: Deeser Slötel gifft an, in wo völen Riegen (bi horizontalem Utsehn) oder Striepen (bi vertikalem Utsehn) de Schrievdisk-Wessler de Schrievdisken wiest. Deeser Slötel gellt blot dann, wenn de Slötel »display_all_workspaces« up jau staht.

en: Wrap around on scroll
nds: Bi'm Rollen rumpacken

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
nds: Wenn jau, verlöövt de Schrievdisk-Wessler dat Rumpacken, dat heet, du kannst dör Rollen vum eersten tum lesten Schrievdisk gahn un annersrum.

en: Window Navigation Applet Factory
nds: Fabrik för dat Navigatioons-Programm

en: Factory for the window navigation related applets
nds: Fabrik för Programme för de Fenster-Navigatioon

en: Window Selector
nds: Finsterwähler

en: Switch between open windows using a menu
nds: Mit eenem Menü tüsken openen Fensters wesseln

en: Workspace Switcher
nds: Schrievdisk-Wessler

en: Switch between workspaces
nds: Tüsken Schrievdisken wesseln

en: Window List
nds: Finsterlist

en: Switch between open windows using buttons
nds: Mit Knopen tüsken openen Fensters wesseln

en: Show Desktop
nds: Schrievdisk wiesen

en: Hide application windows and show the desktop
nds: Programm-Fensters verbargen un de Schrievdisk wiesen

en: Failed to load %s: %s
nds: Kunn %s nich laden: %s

en: Icon not found
nds: Bill nich funnen

en: Click here to restore hidden windows.
nds: Hier klicken, um de verbargten Finster wedder hertostellen

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
nds: Hier klicken, um all Finsters to verbargen un de Schrievdisk optowiesen.

en: Show Desktop Button
nds: Schrievdiskknopp opwiesen

en: About Show Desktop Button
nds: Över de Schrievdiskknopp

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
nds: Deeser Knoop laat di all Fensters verbargen un de Schrievdisk wiesen.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
nds: Dien Fenster-Uppasser stütt de »Schrievdisk wiesen«-Knoop nich, oder 't löppt keen Fenster-Uppasser.

en: _System Monitor
nds: _Systeem-Monitor

en: About Window List
nds: Över de Finsterlist

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
nds: De Fenster-List wiest eene List vun all Fensters as eenige Knopen un laat di daartüsken wesseln.

en: Window List Preferences
nds: Instellungen för de Fenster-List

en: Window Thumbnails
nds: Finster-Utblickbillers

en: Show _thumbnails on hover
nds: Utblickbillers bi'm _Wiesen wiesen

en: Thumbnail width in pixels. Window aspect ratio will be maintained.
nds: Utblickbiller-Breddt in Pixeln. Dat Finster-Sietengröttverhältnis blievt gliek.

en: Thumbnail width:
nds: Utblickbiller-Breddt:

en: Window Grouping
nds: Finstergrupperen

en: _Never group windows
nds: Finsters _nienich grupperen

en: Group windows when _space is limited
nds: Finsters grupperen, wenn de _Rüümte knapp word

en: _Always group windows
nds: _Finsters jümmers grupperen

en: Window List Content
nds: Inhalt vun de Fenster-List

en: Sh_ow windows from current workspace
nds: _Finsters vun de aktuellen Schrievdisk wiesen

en: Show windows from a_ll workspaces
nds: Finsters vun _all Schrievdisken wiesen

en: Restoring Minimized Windows
nds: Lütte Fenster weer grot maken

en: Restore to current _workspace
nds: Up de aktuell _Schrievdisk grotmaken

en: Restore to na_tive workspace
nds: Up de _eegen Schrievdisk grot maken

en: Workspaces
nds: Schrievdisks

en: About Window Selector
nds: Över de Finsterköörer

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
nds: De Fenster-Utkörer wiest all Fensters in eenem Menü un laat di daartüsken wesseln.

en: rows
nds: Riegen

en: columns
nds: Striepen

en: About Workspace Switcher
nds: Över de Schrievdisk-Wessler

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
nds: De Schrievdisk-Wessler wiest diene Schrievdisken in lütt, waar du diene Fensters verwalten kannst.

en: Workspace Switcher Preferences
nds: Instellungen för de Schrievdisk-Wessler

en: Show _only the current workspace
nds: _Blot de aktuell Schrievdisk wiesen

en: Show _all workspaces in:
nds: _All Schrievdisken wiesen, in:

en: Switcher
nds: Wähler

en: Number of _workspaces:
nds: _Tahl vun Schrievdisken:

en: Workspace na_mes:
nds: Schrievdisk-_Nahmen:

en: Workspace Names
nds: Schrievdisknaamen

en: Show workspace _names in switcher
nds: Schrievdisk-Namen im Wessler _wiesen

en: Allow workspace _wrap around in switcher
nds: Im Wessler tüsken de Ennen _hüppen düren

en: Default panel layout
nds: Normaales Balken-Utsehn

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
nds: Dat Utsehn, dat Balken hebben sallen, wenn se neei maakt oder torüggsett worden.

en: Enable program list in "Run Application" dialog
nds: List vun Programmen im »Starte Programm...«-Dialog wiesen

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
nds: Wenn jau, wiest de »Starte Programm«-Dialog eene List vun bekannten Programmen. Of de List vergrotert word, wenn de Dialog wiest word, gifft de Slötel »show_program_list« an.

en: Expand program list in "Run Application" dialog
nds: Vergrotere List vun Programmen im »Starte Programm«-Dialog

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
nds: Wenn jau, wiest de »Starte Programm«-Dialog eene vergroterte List vun bekannten Programmen. Deeser Slötel gellt blot dann, wenn de Slötel »enable_program_list« up jau staht.

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
nds: Automatiskes Kumpleet-Maken im »Starte Programm«-Dialog verlöven

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
nds: Wenn jau, kann de »Starte Programm«-Dialog de Ingaav automatisk kumpleet maken.

en: History for "Run Application" dialog
nds: Histoorje för de »Starte Programm«-Dialog

en: This is the list of commands used in "Run Application" dialog. The commands are sorted descendingly by recency (e.g., most recent command comes first).
nds: Dat is de List vun Befehlen, wat im »Starte Programm«-Finster bruukt word. De Befehlen sünd na Oller sorteert (de tolest bruukt Befehl is de eerste).

en: Maximum history size for "Run Application" dialog
nds: Gröttste Histoorje-Längde för de »Starte Programm«-Dialog

en: Controls the maximum size of the history of the "Run Application" dialog. A value of 0 will disable the history.
nds: Sett, wo völe Befehlen för de »Starte Programm«-Dialog in de Histoorje sekert worden. Een Weert vun 0 knipst de Histoorje ut.

en: Reverse the history of the "Run Application" dialog
nds: De »Starte Programm«-Histoorje umdreihn

en: Panel ID list
nds: Balken ID-List

en: Enable tooltips
nds: Lütte Hölpinformatschoonen aktiveren

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
nds: Wenn jau, worden Hülp-Informationen för Dingen in Balken wiesen.

en: Enable animations
nds: Animatschoonen aktiveren

en: Autoclose drawer
nds: Schuuvladen automatisk sluten

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
nds: Wenn jau, word eene Schuuvlaad automatisk dichtmaakt, wenn de Bruker daar eenen Starter in anklickt.

en: Confirm panel removal
nds: Balkenlöschen bestätigen

en: Highlight launchers on mouseover
nds: Starters hervörheven, wenn de Muus daaröver kummt

en: Complete panel lockdown
nds: Balken kumpleet ofsluten

en: Disable Force Quit
nds: Twangsavmellen nich tolaten

en: Show applications menu
nds: Programm-Menü wiesen

en: Show places menu
nds: Oorten-Menü wiesen

en: Show desktop menu
nds: Schrievdisk-Menü wiesen

en: Show icon
nds: Teken wiesen

en: Icon to show in menu bar
nds: Teken tum im Menübalken Wiesen

en: Menu bar icon size
nds: Menübalken-Teken-Grött

en: Menu items icon size
nds: Menü-Indraag-Teken-Grött

en: Threshold of menu items before submenu is created
nds: Tahl vun Menü-Indragen, för wat een Unnermenü maakt word

en: Panel object type
nds: Balkenobjekttyp

en: The type of this panel object.
nds: De Aard vun deesem Balken.

en: Lock the object to the panel
nds: Element op'n Balken tackern

en: Launcher location
nds: Starterort

en: Name to identify panel
nds: Balkennaam

en: Panel orientation
nds: Balkenpositschoon

en: Panel size
nds: Balkengröte

en: Enable hide buttons
nds: Verbargen-Knöppe opwiesen

en: Background type
nds: Achtergrundtyp

en: Background color
nds: Achtergrundklöör

en: Background color opacity
nds: Achtergrundklöördöörsichtigkeit

en: Background image
nds: Achtergrundbill

en: Fit image to panel
nds: Bill in Balken inpassen

en: Rotate image on vertical panels
nds: Bill op vertikalen Balken dreihn

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene valide .desktop Datei

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nds: Dateiverschoon '%s' vu'm Schrievdisk nich erkannt

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Unrecognized launch option: %d
nds: Unbekannte Startoption: %d

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: Disable connection to session manager
nds: Deaktivert de Verbinnen to'm Törnoppasser

en: Specify file containing saved configuration
nds: Datei mit sekert Konfiguratioon angeven

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

en: _Open
nds: _Opmaken

en: Error
nds: Fehler

en: Could not launch '%s'
nds: Künn '%s' nich starten

en: Could not launch application
nds: Künn Programm nich starten

en: Could not open location '%s'
nds: Künn Ort '%s' nich opmaken

en: _Remove From Panel
nds: Ut'm Balken löschen

en: _Move
nds: _Verschuven

en: Loc_k To Panel
nds: Im Bal_ken avsluten

en: _Properties
nds: _Eegenschapten

en: - Edit .desktop files
nds: - .desktop Dateien bewarken

en: Create Launcher
nds: Starter erstellen

en: Panel
nds: Balken

en: No URL was specified.
nds: Keen URL wählt.

en: _Launch
nds: _Starte

en: Could not save launcher
nds: Künn Starter nich spiekern

en: Replace a currently running panel
nds: Aktuell lööpenden Balken ersetten

en: Add this launcher to _panel
nds: Düssen Starter to'm _Balken hentofögen

en: Add this launcher to _desktop
nds: Düssen Starter to'm _Schrievdisk hentofögen

en: _Entire menu
nds: _All Menü

en: Add this as _menu to panel
nds: Düsses Tügg as _Menü to'm Balken hentofögen

en: _Activate Screensaver
nds: _Billschirmschoner aktiveren

en: _Lock Screen
nds: _Billschirm avsluten

en: Could not connect to server
nds: Künn nich mit Server verbinnen

en: Lock Screen
nds: Avslutbillschirm

en: Log Out...
nds: Avmellen...

en: Run Application...
nds: Starte Programm...

en: Search for Files...
nds: Nah Dateien söken...

en: Force Quit
nds: Stoppen ertwingen

en: Connect to Server...
nds: Mit Server verbinnen...

en: Shut Down...
nds: Daalfahren...

en: Shut down the computer
nds: Rekner daalfahren

en: Custom Application Launcher
nds: Eegen Programmstarter...

en: Create a new launcher
nds: Eenen nejen Starter erstellen

en: Application Launcher...
nds: Programmstarter...

en: Separator
nds: Deeler

en: (empty)
nds: (leer)

en: Add to Panel
nds: To'm Balken hentofögen

en: _Back
nds: _Torügg

en: _Don't Reload
nds: _Nich opfrischen

en: _Reload
nds: _Opfrischen

en: _Delete
nds: _Löschen

en: The MATE Panel
nds: De MATE Balken

en: About the MATE Panel
nds: Över de MATE Balken

en: Cannot delete this panel
nds: Künn düssen Balken nich löschen

en: _Delete This Panel
nds: _Düssen Balken löschen

en: _New Panel
nds: _Nejer Balken

en: A_bout Panels
nds: Ö_ver de Balken

en: Application
nds: Programm

en: Application in Terminal
nds: Programm im Terminal

en: Location
nds: Ort

en: Choose an application...
nds: Programm utwählen...

en: Choose a file...
nds: Datei utwählen...

en: Comm_and:
nds: Or_der:

en: _Location:
nds: _Ort:

en: The name of the launcher is not set.
nds: De starter hett keen Naam.

en: The location of the launcher is not set.
nds: De Ort vu'm Starter is nich set.

en: Could not display help document
nds: Kunn dat Hülp-Dokument nich wiesen

en: _Revert
nds: _Torüggsetten

en: _Type:
nds: _Typ:

en: _Name:
nds: _Naam:

en: Co_mment:
nds: K_ommentar:

en: _Browse...
nds: _Nahkieken...

en: Force this application to exit?
nds: Ertwingen, düsses Programm to sluten?

en: Applications
nds: Programme

en: _Edit Menus
nds: Menüs _bewarken

en: Main Menu
nds: Hööftmenü

en: Bookmarks
nds: Leseteken

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
nds: '%s' opmaken

en: Rescan %s
nds: Nohmal döörsöken %s

en: Unable to mount %s
nds: Nich möglich, %s intobinnen

en: Mount %s
nds: Inbinnen %s

en: Network Places
nds: Netwark Orte

en: Open your personal folder
nds: Hemverteeknis opmaken

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
nds: Schreibtisch

en: Open the contents of your desktop in a folder
nds: De Inholls vun dien Schrievdisk in een Verteeknis opmaken

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
nds: Gah dör all lokalen un ofgelegenen Spiekers un Verteknissen, waar vun deesem Reekner antokomen is

en: Network
nds: Netzwerk

en: Browse bookmarked and local network locations
nds: In Lesetekens un lokalen Nettwark-Steden stövern

en: Places
nds: Orte

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
nds: %s avmellen...

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
nds: %s vun düssem Törn avmellen un as nejer Bruker anmellen

[ctx: Orientation]
en: Top
nds: Boven

[ctx: Orientation]
en: Bottom
nds: Unten

[ctx: Orientation]
en: Left
nds: Links

[ctx: Orientation]
en: Right
nds: Rechts

en: Panel Properties
nds: Balkeninstellens

en: _Icon:
nds: _Bill:

en: _Orientation:
nds: _Positschoon:

en: _Size:
nds: _Gröte:

en: _Autohide
nds: _Vun alleen verbargen

en: Pick a color
nds: Klöör utwöhlen

en: <small>Transparent</small>
nds: <small>Döörschienen</small>

en: Co_lor:
nds: K_löör:

en: S_tyle:
nds: A_rt un Wies:

en: Background _image:
nds: Achtergrundb_ill:

en: Select background
nds: Achtergrund wählen

en: Background
nds: Achtergrund

en: Image Background Details
nds: Achtergrundbillinformatschoonen

en: Clear Recent Documents
nds: Leste Dokumente opklaren

en: Recent Documents
nds: Leste Dokumente

en: Select an application to view its description.
nds: Köör een Programm ut, um sien Beschrieven antokieken.

en: Run Application
nds: Starte Programm

en: _Run
nds: _Starte

en: Command icon
nds: Orderbill

en: Run in _terminal
nds: Im _Terminal starten

en: Run with _file...
nds: Starten _mit Datei...

en: List of known applications
nds: List vun bekannte Programme

en: Show list of known _applications
nds: List vun bekannte _Programme opwiesen

en: _Force quit
nds: _Avbreken ertwingen

en: C_lear
nds: O_pklaren

en: D_on't Delete
nds: N_ich löschen

[ctx: Size]
en: XX Small
nds: XX Lütt

[ctx: Size]
en: X Small
nds: X Lütt

[ctx: Size]
en: Small
nds: Klein

[ctx: Size]
en: Medium
nds: Mittig

[ctx: Size]
en: Large
nds: Groß

[ctx: Size]
en: X Large
nds: Gröter

[ctx: Size]
en: XX Large
nds: Am Grötten

en: _Applet:
nds: _Programme:

en: Hide Panel
nds: Balken verbargen

en: Icon '%s' not found
nds: Symbol '%s' nich funnen

en: file
nds: Datei

en: Home Folder
nds: Hemverteeknis

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
nds: Dateisystem

en: Search
nds: Sök

en: Open URL: %s
nds: URL opmaken: %s

en: Delete this panel?
nds: Düssen Balken löschen?
