mate-panel 1.27.0 - en to oc translation catalogue (583 entries)

en: Locations
oc: Emplaçaments

en: Edit
oc: Edicion

en: Calendar
oc: Calendièr

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10). Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10). * It is used to display the time in 24
en: %H:%M
oc: %Hh%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
oc: %A %e %B

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
oc: %A %d %B (%%s)

en: Click to hide month calendar
oc: Clicar per rescondre lo mes del calendièr

en: Click to view month calendar
oc: Clicatz per visualizar lo calendièr del mes

en: Computer Clock
oc: Relòtge de l'ordenador

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
oc: %A %e %B de %Y

en: Set System Time...
oc: Definir ora sistèma...

en: Set System Time
oc: Definir ora sistèma

en: Failed to set the system time
oc: Fracàs del parametratge de l’ora sistèma

en: _Preferences
oc: _Preferéncias

en: _Help
oc: Aju_da

en: _About
oc: A _prepaus

en: Copy _Time
oc: Copiar l'_ora

en: Copy _Date
oc: Copiar la _data

en: Ad_just Date & Time
oc: A_justar la data e l'ora

en: Choose Location
oc: Causir un emplaçament

en: Edit Location
oc: Modificar emplaçament

en: City Name
oc: Nom de la vila

en: City Time Zone
oc: Vila zòna orària

en: Clock
oc: Relòtge

en: About Clock
oc: A prepaus de Clock

en: The Clock displays the current time and date
oc: Le relòtge visualiza l'ora e la data actualas

en: Copyright © 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
oc: Copyright © 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012-2021 Los desvolopaires de MATE

en: Time & Date
oc: Data & ora

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: _Set System Time
oc: _Definir ora sistèma

en: _Time:
oc: _Ora :

en: Current Time:
oc: Ora actuala :

en: Clock Preferences
oc: Preferéncias pel relòtge

en: Time _Settings
oc: _Paramètres oraris

en: _Close
oc: _Tampar

en: Clock Format
oc: Format relòtge

en: _12 hour format
oc: Format _12 oras

en: _24 hour format
oc: Format _24 oras

en: Panel Display
oc: Afichatge panèl

en: Show the _date
oc: Visualizar la _data

en: Show seco_nds
oc: Visualizar las sego_ndas

en: Show wee_k numbers in calendar
oc: Mostrar lo numèro de _setmana pel calendari

en: Show _weather
oc: Mostrar la _metèo

en: Show _temperature
oc: Visualizar la _temperatura

en: _Add
oc: _Apondre

en: _Edit
oc: _Edicion

en: _Remove
oc: _Levar

en: Display
oc: Afichar

en: _Visibility unit:
oc: Unitat de _visibilitat :

en: _Pressure unit:
oc: Unitat de _pression :

en: _Wind speed unit:
oc: Unitat de _velocitat del vent :

en: _Temperature unit:
oc: Unitat de _temperatura :

en: Weather
oc: Metèo

en: East
oc: Èst

en: West
oc: Oèst

en: North
oc: Nòrd

en: South
oc: Sud

en: _OK
oc: _D’acòrdi

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
oc: <small><i>Dintratz una vila, una region o un nom de país puèi causissètz una correspondéncia.</i></small>

en: _Timezone:
oc: _Zòna orària :

en: _Location Name:
oc: _Nom emplaçament :

en: <i>(optional)</i>
oc: <i>(opcional)</i>

en: L_ongitude:
oc: L_ongitud :

en: L_atitude:
oc: _Altitud :

en: Failed to set the system timezone
oc: Fracàs de la definicion de la zòna orària del sistèma

en: <small>Set...</small>
oc: <small>Definir...</small>

en: <small>Set</small>
oc: <small>Definir</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
oc: Definir l’emplaçament coma l’emplaçament actual e utilizar sa zòna orària per aqueste ordenador

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday).
en: %H:%M <small>(%A)</small>
oc: %Hh%M <small>(%A)</small>

en: Unknown
oc: Desconegut

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
oc: %s, semblable a %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
oc: Solelhada : %s / Colc : %s

en: Could not display help document '%s'
oc: Afichatge impossible del document d’ajuda « %s »

en: Error displaying help document
oc: Error en afichant lo document d’ajuda

en: Hour format
oc: Format de l'ora

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
oc: Aquesta clau indica lo format d'ora utilizat per l'ajuston relòtge. Las valors possiblas son "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" e "personalizat". S'es definida a "internet", lo relòtge visualiza l'ora internet. Lo sistèma d'ora internet devisís lo jorn en 1000 segments. I a pas de fus orari dins aqueste sistèma, doncas l'ora es la meteissa pertot dins lo mond. S'es definida a "unix", lo relòtge visualiza l'ora en segondas dempuèi Epoch, es a dire lo 1èr de genièr de 1970. S'es definida a "personalizat", lo relòtge visualiza l'ora en foncion del format indicat dins la clau custom_format.

en: Custom format of the clock
oc: Format personalizat del relòtge

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
oc: Aquesta clau indica lo format utilizat per l'applet relòtge quand la clau format es definida a « custom ». Podètz utilizar d'especificators de conversion compreses per strftime() per obténer un format especific. Consultatz lo manual de strftime() per mai d'entresenhas.

en: Show time with seconds
oc: Visualizar l'ora amb las segondas

en: If true, display seconds in time.
oc: S'es validat, las segondas se visualizan dins l'ora.

en: Show date in clock
oc: Visualizar la data dins lo relòtge

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
oc: S'es validat, la data se visualiza dins lo relòtge, al costat de l'ora.

en: Show date in tooltip
oc: Visualizar la data dins una bodenfla

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
oc: S'es verai, la data se visualiza dins una bodenfla quand la sageta de la mirga es sul relòtge.

en: Show weather in clock
oc: Mostra la metèo

en: If true, display a weather icon.
oc: Se definit sus true, aficha l’icòna de la metèo.

en: Show temperature in clock
oc: Mostrar la temperatura

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
oc: Se definit sus true, aficha la temperatura a costat de l’icòna de la metèo.

en: Show week numbers in calendar
oc: Visualizar lo numèro de las setmanas dins lo calendièr

en: If true, show week numbers in the calendar.
oc: S'es validat, los numèros de setmana se mòstran dins lo calendièr.

en: Expand list of locations
oc: Espandir la lista dels emplaçaments

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
oc: se definit a true, espandís la lista dels luòcs dins la fenèstra del calendièr.

en: List of locations
oc: Lista d'emplaçaments

en: A list of locations to display in the calendar window.
oc: Una tièra dels luòcs d'afichar dins la fenèstra del calendièr

en: Temperature unit
oc: Unitat de temperatura

en: The unit to use when showing temperatures.
oc: L'unitat utilizada per afichar la temperatura.

en: Speed unit
oc: Unitat de velocitat

en: The unit to use when showing wind speed.
oc: L'unitat utilizada per afichar la velocitat del vent.

en: Clock Applet Factory
oc: Fabrica d'aplet de relòtge

en: Factory for clock applet
oc: Fabrica per l'applet Relòtge

en: Get the current time and date
oc: Obténer l'ora e la data actualas

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
oc: Atencion : sembla que la comanda sià realament inutila.
    Es una aplet utila, deberiatz pas far aquò.
    Vos desconselham fòrça utilizar %s per tot çò
    que poiriá far venir l'aplet "practica" o utila.

en: Images
oc: Imatges

en: %s the Fish
oc: %s lo pes

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
oc: %s a absoludament pas cap d'utilitat. Degalha solament d'espaci de disc, de temps de compilacion, e s'es cargada, dagalha tanben d'espaci dins lo tablèu de bòrd e de la memòria. S'una persona es trobada en flagrant delicte d'utilizacion d'aquesta applet, deurà èsser mandada sens relambi subir un tèst psiquiatric.

en: (with minor help from George)
oc: (amb un pauc d'ajuda de George)

en: Fish
oc: Pes

en: About Fish
oc: A prepaus de Fish

en: Copyright © 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2002-2005 Vincent Untz
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
oc: Copyright © 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2002-2005 Vincent Untz
    Copyright © 2012-2021 Los desvolopaires de MATE

en: %s the Fish, a contemporary oracle
oc: %s lo pes, un oracle de l'etat modèrna

en: Unable to locate the command to execute
oc: Impossible de localizar la comanda d'executar

en: %s the Fish Says:
oc: %s lo pes ditz :

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
oc: Impossible legir la resulta de la comanda
    
    Detalhs : %s

en: _Speak again
oc: _Repetir

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
oc: La comanda configurada marcha pas e es estat remplaçada per : %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
oc: Execucion impossibla de « %s »
    
    Detalhs : %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
oc: Lectura impossibla a partir de « %s »
    
    Detalhs : %s

en: The water needs changing
oc: Cal cambiar l’aiga

en: Look at today's date!
oc: Agachatz la data d’uèi !

en: %s the Fish, the fortune teller
oc: %s lo peis, l'endevinaire

en: Fish Preferences
oc: Preferencias del peis

en: _Name of fish:
oc: _Nom del peis :

en: Co_mmand to run when clicked:
oc: Co_manda d'executar al moment d'un clic :

en: Animation
oc: Animacion

en: _File:
oc: _Fichièr :

en: Select an animation
oc: Causir una animacion

en: _Total frames in animation:
oc: _Nombre d'imatges dins l'animacion :

en: _Pause per frame:
oc: _Pausa per imatge :

en: frames
oc: imatges

en: seconds
oc: segondas

en: _Rotate on vertical panels
oc: _Pivotar dins los panèls verticals

en: The fish's name
oc: Lo nom del peis

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
oc: Un pes qu'a pas de nom es plan malurós. Balhatz-lo una vida novèla en li donant un nom.

en: The fish's animation pixmap
oc: L'imatge de l'animation del peis

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
oc: Aquesta clau especifica lo nom de fichièr del pixmap que serà utilizat per l'animacion visualizada dins l'ajuston de peis relatiu al repertòri del pixmap.

en: Command to execute on click
oc: Comanda d'executar al moment d'un clic

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
oc: Aquesta clau indica la comanda d'executar quand clicatz sul pes.

en: Frames in fish's animation
oc: Imatges dins l'animacion del peis

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
oc: Aquesta clau indica lo nombre d'imatges afichats dins l'animacion del peis.

en: Pause per frame
oc: Pausa per imatge

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
oc: Aquesta clau indica lo nombre de segondas séparant l'afichatge de cada trame.

en: Rotate on vertical panels
oc: Pivotar dins los panèls verticals

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
oc: S'es verai, l'animacion del peis serà visualizat pivotat quand lo panèl serà vertical.

en: Wanda Factory
oc: Fabrica de Vandà

en: From Whence That Stupid Fish Came
oc: Es d'ont ven aqueste fotut pes

en: Display a swimming fish or another animated creature
oc: Mostra un pes que nada o una autra creatura animada

en: Notification Area
oc: Zòna de notificacion

en: About Notification Area
oc: A prepaus de la zòna de notificacion

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2003-2006 Vincent Untz
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
oc: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2003-2006 Vincent Untz
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 Los desvolopaires de MATE

en: Panel Notification Area
oc: Zòna de notificacion del panèl

en: Notification Area Preferences
oc: Preferéncias de la zòna de notificacion

en: _Minimum Icon Size:
oc: Talha _minimum d’icòna :

en: pixels
oc: pixèls

en: Minimum icon size
oc: Talha minimala de l’icòna

en: The minimum size an icon can have.
oc: La talha minimala qu’una icòna pòt aver.

en: Notification Area Factory
oc: Fabrica de la zòna de notificacion

en: Factory for notification area
oc: Fabrica per la zòna de notificacion

en: Area where notification icons appear
oc: Zòna de las icònas de notificacion

en: Show windows from all workspaces
oc: Afichar las fenèstras de totes los espacis de trabalh

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
oc: S'es verai, la lista de fenèstras visualizarà las fenèstras de totes los espacis de trabalh. Si que non, visualizarà pas que las fenèstras del espaci de trabalh actiu.

en: When to group windows
oc: Quand gropar las fenèstras

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
oc: Decidís quora cal gropar las fenèstras de la meteissa aplicacion dins la lista de fenèstras. Las valors possiblas son « jamai », « auto » e « totjorn ».

en: Move windows to current workspace when unminimized
oc: Quand son desminimizadas, desplaçar las fenèstras dins l'espaci de trabalh actual

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
oc: S'es verai, quand una fenèstra es desminimizada, es desplaçada dins l'espaci de trabalh actiu. Si que non, passa a l'espaci de trabalh de la fenèstra.

en: Display workspace names
oc: Visualizar los noms dels espacis de trabalh

en: Display all workspaces
oc: Visualizar totes los espacis de trabalh

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
oc: S'es verai, lo seleccionaire d'espacis de trabalh mostra totes los espacis de trabalh ; si que non, mostra sonque l'espaci de trabalh actiu.

en: Rows in workspace switcher
oc: Linhas dins lo seleccionaire d'espacis de trabalh

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
oc: Aquesta clau indica lo nombre de rengadas (pels agençaments orizontals) o de colomnas (pels agençaments verticals) que lo seleccionador d'espacis de trabalh utiliza per afichar los espacis de trabalh. Aquesta clau es pas valabla que se la clau display_all_workspaces es a verai.

en: Window Navigation Applet Factory
oc: Fabrica per l'ajuston de navigacion entre las fenèstras

en: Factory for the window navigation related applets
oc: Fabrica pels ajustons ligats a la navigacion dins las fenèstras

en: Window Selector
oc: Seleccionaire de fenèstras

en: Switch between open windows using a menu
oc: Passa entra las fenèstras dobèrtas en utilizant un menú

en: Workspace Switcher
oc: Seleccionaire d'espacis de trabalh

en: Switch between workspaces
oc: Seleccionar un espaci de trabalh

en: Window List
oc: Lista de las fenèstras

en: Switch between open windows using buttons
oc: Passa entra las fenèstras dobèrtas en utilizant de botons

en: Show Desktop
oc: Visualizar lo burèu

en: Hide application windows and show the desktop
oc: Amagar las fenèstras d'aplicacions e visualizar lo burèu

en: Failed to load %s: %s
oc: Lo cargament de %s a pas capitat : %s

en: Icon not found
oc: Icòna pas trobada

en: Click here to restore hidden windows.
oc: Clicatz aicí per restaurar las fenèstras amagadas.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
oc: Clicatz aicí per amagar totas las fenèstras e visualizar lo burèu.

en: Show Desktop Button
oc: Boton de mostrada del burèu

en: About Show Desktop Button
oc: A prepaus del boton Afichar lo burèu

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
oc: Aqueste boton vos permet d'amagar totas las fenèstras e de visualizar lo burèu.

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
oc: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 Los desvolopaires de MATE

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
oc: Vòstre gestionari de fenèstra gerís pas lo boton de visualizacion del burèu o cap de gestionari de fenèstras fonciona ara.

en: _System Monitor
oc: _Monitor sistèma

en: About Window List
oc: A prepaus de la lista de fenèstra

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
oc: La lista de las fenèstras visualiza una lista de totas las fenèstras jos la forma de botons e que vos permet de navigar entre elas.

en: Window List Preferences
oc: Preferéncias de la lista de las fenèstras

en: Window Thumbnails
oc: Miniaturas fenèstras

en: Show _thumbnails on hover
oc: Mostrar las _miniaturas al subrevòl

en: Thumbnail width in pixels. Window aspect ratio will be maintained.
oc: Largor de las miniaturas. Lo racio de l’aspècte de la fenèstra serà servat.

en: Thumbnail width:
oc: Largor miniatura :

en: Window Grouping
oc: Regropament fenèstras

en: _Never group windows
oc: _Pas jamai gropar las fenèstras

en: Group windows when _space is limited
oc: Gropar las fenèstras quand l'_espaci es limitat

en: _Always group windows
oc: _Totjorn gropar la fenèstras

en: Mouse Scrolling
oc: Defilament a la mirga

en: _Enable mouse scrolling
oc: _Activar lo defilament a la mirga

en: Behaviour
oc: Compòrtament

en: Window List Content
oc: Contengut de la lista de las fenèstras

en: Sh_ow windows from current workspace
oc: _Mostrar las fenèstras de l'espaci de trabalh actiu

en: Show windows from a_ll workspaces
oc: Visualizar las fenèstras de _totes los espacis de trabalh

en: Restoring Minimized Windows
oc: Restablir las fenèstras reduchas

en: Restore to current _workspace
oc: Restaurar dins l'_espaci de trabalh actual

en: Restore to na_tive workspace
oc: Restaurar dins l'espaci de trabalh _original

en: Workspaces
oc: Espacis de trabalh

en: About Window Selector
oc: A prepaus del Selector de Fenèstras

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
oc: Lo selector de fenèstras aficha una tièra de totas las fenèstras dins un menut e vos permet d'i navigar.

en: Copyright © 2000 Helix Code, Inc.
    Copyright © 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
oc: Copyright © 2000 Helix Code, Inc.
    Copyright © 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 Los desvolopaires de MATE

en: rows
oc: linhas

en: columns
oc: colomnas

en: About Workspace Switcher
oc: A prepaus del cambiador d’espaci de trabalh

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
oc: Lo cambiador d’espaci de trabalh vos fa veire una miniatura dels espacis de trabalh que vos permet de gerir vòstras fenèstras.

en: Workspace Switcher Preferences
oc: Preferéncias del seleccionaire d'espacis de trabalh

en: Show _only the current workspace
oc: Visualizar _sonque l'espaci de trabalh actiu

en: Show _all workspaces in:
oc: Visualizar _totes los espacis de trabalh sus :

en: Switcher
oc: Cambiador

en: Number of _workspaces:
oc: Nombre d'_espacis de trabalh :

en: Workspace na_mes:
oc: _Noms dels espacis de trabalh :

en: Workspace Names
oc: Noms dels espacis de trabalh

en: Show workspace _names in switcher
oc: Visualizar lo _nom dels espacis de trabalh dins lo seleccionaire

en: Default panel layout
oc: Disposicion per defaut del panèl

en: Enable program list in "Run Application" dialog
oc: Activa la lista dels programas dins la bóstia de dialòg « Aviar una aplicacion »

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
oc: se definit a true, la lista de las « Aplicacions conegudas » dins la bóstia de dialòg « Aviar una aplicacion » es renduda disponibla. La clau show_program_list contraròtla la dobertura de la lista quand la bóstia de dialòg es afichada.

en: Expand program list in "Run Application" dialog
oc: Desenrotla la lista dels programas dins la bóstia de dialòg « Aviar una aplicacion »

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
oc: se definit a true, la lista de las « Aplicacions conegudas » dins la bóstia de dialòg « Aviar una aplicacion » es dobèrta. Aqueste reglatge es pas valable que se la clau enable_program_list es a verai.

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
oc: Activa l'autocomplecion dins la bóstia de dialòg « Aviar una aplicacion »

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
oc: se definit a true, l'autocomplecion dins la bóstia de dialòg « Aviar una aplicacion » es disponibla.

en: Panel ID list
oc: Liste dels ID de tablèus de bòrd

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
oc: Una lista d'ID de tablèus de bòrd. Cada ID identifica individualament un tablèu de bòrd de naut nivèl. Los reglatges de cadun d'aquestes tablèus de bòrd son emmagazinats dins /apps/panel/toplevels/$(id).

en: Panel object ID list
oc: Liste dels ID d'elements de tablèus de bòrd

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
oc: Una lista d'ID d'elements de tablèus de bòrd. Cada ID identifica individualament un element de tablèu de bòrd (es a dire un aviador, un boton d'accions o un boton/barra de menú). Los reglatges de cadun d'aquestes elements son estocats dins /apps/panel/objects/$(id).

en: Enable tooltips
oc: Activar las infobullas

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
oc: se definit a true, las infobullas son afichadas pels elements del tablèu de bòrd.

en: Enable animations
oc: Activar las animacions

en: Autoclose drawer
oc: Tampar lo tirador automaticament

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
oc: se definit a true, clicar sus l'aviador d'un tirador tampa automaticament aqueste tirador.

en: Confirm panel removal
oc: Confirmatz la supresion del panèl

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
oc: se definit a true, una bóstia de dialòg es afichada per demandar a l'utilizaire de confirmer la suppression del tablèu de bòrd.

en: Highlight launchers on mouseover
oc: Metre en susbrilhança los aviadors susvolats per la mirga

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
oc: se definit a true, posicionar lo cursor de la mirga en dessús d'un aviador o met en susbrilhança.

en: Complete panel lockdown
oc: Verrolhar complètament lo panèl

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
oc: se definit a true, lo tablèu de bòrd interditz tota modificacion de la configuracion del tablèu de bòrd. Pasmens las applets individualas poirián necessitar d'èsser verrolhadas separadament. Lo tablèu de bòrd deu èsser reaviat per que aquò prenga efièch.

en: Applet IIDs to disable from loading
oc: IIDs d'applets a ne pas cargar

en: Disable Force Quit
oc: Desactivar Forçar a quitar

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
oc: se definit a true, lo tablèu de bòrd interditz als utilizaires de forçar una aplicacion de quitar en supriment l'accès al boton forçar a quitar.

en: Show applications menu
oc: Mostrar lo menú d’aplicacions

en: Show desktop menu
oc: Visualizar lo menú burèu

en: Show icon
oc: Afichar l'icòna

en: Icon to show in menu bar
oc: Icòna de mostrar a la barra de menú

en: Menu bar icon size
oc: Talha de las icònas de la barra de menú

en: Menu items icon size
oc: Talha de las icònas dels elements del menú

en: Panel object type
oc: Tipe d'element del panèl

en: Toplevel panel containing object
oc: Tablèu de bòrd de naut nivèl que conten un element

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
oc: L'identificant del tablèu de bòrd de naut nivèl que conten aqueste element.

en: Object's position on the panel
oc: Posicion de l'element sul tablèu de bòrd

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
oc: La posicion d'aqueste element de tablèu de bòrd. La posicion es indicada pel nombre de pixèls dempuèi lo costat esquèrra (o naut se vertical) del tablèu de bòrd.

en: Lock the object to the panel
oc: Verrolha l'element sul tablèu de bòrd

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
oc: se definit a true, l'utilizaire poirà pas desplaçar l'applet sens desblocar d'en primièr l'element en utilizant l'element de menú « Desverrolhar ».

en: Panel attached to drawer
oc: Tablèu de bòrd estacat a aqueste tirador

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
oc: L'identificant del tablèu de bòrd estacat a aqueste tirador. Aquesta clau es pas valable que se la clau object_type es « drawer-object ».

en: Tooltip displayed for drawer or menu
oc: Infobulla afichada pels tiradors e menús

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
oc: Lo tèxte d'afichar dins l'infobulla d'aqueste tirador o aqueste menú. Aquesta clau es pas valabla que se la clau object_type es « drawer-object » o « menu-object ».

en: Use custom icon for object's button
oc: Utilizar una icòna personalizada pel boton de l'element

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
oc: se definit a true, la clau custom_icon es utilizada coma icòna personalizada pel boton, siquenon, la clau custom_icon es ignorada. Aquesta clau es pas valabla que se la clau object_type es « menu-object » o « drawer-object ».

en: Icon used for object's button
oc: Icòna utilizada pel boton de l'element

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
oc: L'emplaçament del fichièr imatge utilizat coma icòna pel boton de l'element. Aquesta clau es pas valabla que se la clau object_type es « drawer-object » o « menu-object » e se la clau use_custom_icon es a verai.

en: Use custom path for menu contents
oc: Utilizar un camin personalizat pel contengut del menú

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
oc: se definit a true, la clau menu_path es utilizada coma camin dempuèi lo qual lo contengut del menú deurà èsser construch, siquenon, la clau menu_path es ignorada. Aquesta clau es pas valabla que se la clau object_type es « menu-object ».

en: Menu content path
oc: Camin del contengut del menú

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
oc: Lo camin dempuèi lo qual lo contengut del menú es construch. Aquesta clau es pas valabla que se la clau use_menu_path es a verai e que la clau object_type es « menu-object ».

en: Launcher location
oc: Emplaçament aviador

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
oc: L'emplaçament del fichièr .desktop que descriu l'aviador. Aquesta clau es pas valabla que se la clau object_type es « launcher-object ».

en: Action button type
oc: Tipe de boton d'accion

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
oc: Lo tipe d'accion qu'aqueste boton representa. Las valors possiblas son « lock » (verrolhar), « logout » (se desconnectar), « run » (aviar), « search » (recercar) e « screenshot » (captura d'ecran). Aquesta clau es pas valabla que se la clau object_type es « action-applet ».

en: Name to identify panel
oc: Nom d'identificacion del panèl

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
oc: Es un nom umanament lisible qu'identifica lo tablèu de bòrd. Son ròtle principal es de servir coma títol de fenèstra del tablèu de bòrd, çò qu'es utile per navigar entre los tablèus de bòrd.

en: X screen where the panel is displayed
oc: Lo visual X sul qual lo tablèu de bòrd es afichat

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
oc: Amb un reglatge multiecran, podètz aver de tablèus de bòrd sus cadun dels ecrans. Aquesta clau identifica l'ecran sul qual lo tablèu de bòrd es afichat.

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
oc: Ecran Xinerama sul qual lo tablèu de bòrd es afichat

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
oc: Dins un mòde Xinerama, podètz aver de tablèus de bòrd sus cadun dels ecrans. Aquesta clau identifica l'ecran sul qual lo tablèu de bòrd es afichat.

en: Expand to occupy entire screen width
oc: Espandir per ocupar la largor complèta de l’ecran

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
oc: se definit a true, lo tablèu de bòrd occupe tota la largor de l'ecran (nautor se es un tablèu de bòrd vertical). Dins aqueste mòde, lo tablèu de bòrd es plaçat sul costat de l'ecran. Se fals, lo tablèu de bòrd es pro large per recebre las applets, aviadors e botons del tablèu de bòrd.

en: Panel orientation
oc: Orientacion del panèl

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
oc: L'orientacion del tablèu de bòrd. Las quatre valors possiblas son : « top » (naut), « bottom » (bas), « left » (esquèrra) e « right » (drecha). En mòde espandit, la clau indica sus quin costat de l'ecran plaçar lo tablèu de bòrd. En mòde pas espandit, la diferéncia entre « top » e « bottom » es mens importanta - los dos indican qu'es un tablèu de bòrd orizontal - mas dona çaquelà una indicacion utila sul biais que certans elements de tablèu de bòrd se devon comportar. Per exemple, sus un tablèu de bòrd « top », un boton de menú aficha lo menú jol tablèu de bòrd, mentre qu'amb un tablèu de bòrd « bottom » lo menú es afichat en dessús del tablèu de bòrd.

en: Panel size
oc: Talha del panèl

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
oc: La nautor (largor per un tablèu de bòrd vertical) del tablèu de bòrd. Lo tablèu de bòrd determina a l'execucion una talha minimum basée sus la talha de la police e d'autres indicadors. La talha maximum es fixada a un quart de la nautor (o largor) de l'ecran.

en: X co-ordinate of panel
oc: Abscissa del tablèu de bòrd

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
oc: L'emplaçament del tablèu de bòrd segon l'abscissa. Aquesta clau es pas valabla que dins lo mòde pas espandit. En mòde espandit aquesta clau es ignorada e lo tablèu de bòrd es plaçat sul costat de l'ecran indicat per la clau orientacion.

en: Y co-ordinate of panel
oc: Ordenada del tablèu de bòrd

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
oc: L'emplaçament del tablèu de bòrd segon l'ordenada. Aquesta clau es pas valabla que dins lo mòde pas espandit. En mòde espandit aquesta clau es ignorada e lo tablèu de bòrd es plaçat sul costat de l'ecran indicat per la clau orientacion.

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
oc: Abscissa del tablèu de bòrd, a partir de la drecha de l'ecran

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
oc: L'emplaçament del tablèu de bòrd segon l'abscissa (x), a partir de la drecha de l'ecran. Se aquesta valor val -1, es ignorada e es la valor de la clau x qui es utilizada. Se aquesta valor es plus grande que 0, la valor de la clau x es ignorada. Aquesta clau es pas valabla que dins lo mòde pas espandit. En mòde espandit, aquesta clau es ignorada e lo tablèu de bòrd es plaçat sul costat de l'ecran indicat per la clau orientacion.

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
oc: Ordenada del tablèu de bòrd, a partir del bas de l'ecran

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
oc: L'emplaçament del tablèu de bòrd segon l'ordenada (y), a partir del bas de l'ecran. Se aquesta valor val -1, es ignorada e es la valor de la clau y qui es utilizada. Se aquesta valor es plus grande que 0, la valor de la clau y es ignorada. Aquesta clau es pas valabla que dins lo mòde pas espandit. En mòde espandit, aquesta clau es ignorada e lo tablèu de bòrd es plaçat sul costat de l'ecran indicat per la clau orientacion.

en: Center panel on x-axis
oc: Centrar lo tablèu de bòrd sus l'axe X

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
oc: se definit a true, las claus x e x_right son ignoradas e lo tablèu de bòrd es plaçat al centre de l'axe X de l'ecran. Se lo tablèu de bòrd es redimensionat, demòra a aquesta posicion, es a dire que grandís dels dos costats. Se fals, las claus x e x_right determinan l'emplaçament del tablèu de bòrd.

en: Center panel on y-axis
oc: Centre lo tablèu de bòrd sus l'axe Y

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
oc: se definit a true, las claus y e y_bottom son ignoradas e lo tablèu de bòrd es plaçat al centre de l'axe Y de l'ecran. Se lo tablèu de bòrd es redimensionat, demòra a aquesta posicion, es a dire que grandís dels do costats. Se fals, las claus y e y_bottom determinan l'emplaçament del tablèu de bòrd.

en: Automatically hide panel into corner
oc: Amagar automaticament lo tablèu de bòrd dins lo caire

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
oc: se definit a true, lo tablèu de bòrd es automaticament amagat dins un caire de l'ecran quand lo puntador quita l'airal del tablèu de bòrd. Desplaçar lo puntador cap a aqueste caire fa reaparéisser lo tablèu de bòrd.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
oc: se definit a true, l'amagatge e l'afichatge d'aqueste tablèu de bòrd son animats al luòc d'arribar instantanèament.

en: Enable hide buttons
oc: Activar los botons d'amagatge

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
oc: se definit a true, de botons son plaçats de cada costat del tablèu de bòrd e pòdon èsser utilizats per desplaçar lo tablèu de bòrd suls costats de l'ecran, en daissant solament un boton d'afichatge.

en: Enable arrows on hide buttons
oc: Activar las sagetas suls botons d'amagatge

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
oc: se definit a true, las sagetas son plaçadas suls botons d'amagatge. Aquesta clau es pas valabla que se la clau enable_buttons es activa.

en: Panel autohide delay
oc: Relambi d'amagatge automatic del tablèu de bòrd

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
oc: Indica lo nombre de millisegondas del relambi entre lo moment ont lo puntador quita lo tablèu de bòrd e lo moment ont lo tablèu de bòrd es automaticament amagat. Aquesta clau es pas valabla que se la clau auto_hide es a verai.

en: Panel autounhide delay
oc: Relambi d'afichatge automatic del tablèu de bòrd

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
oc: Indica lo nombre de millisegondas del relambi entre lo moment ont lo puntador entre dins l'aire del tablèu de bòrd e lo moment ont lo tablèu de bòrd es reafichat. Aquesta clau es pas valabla que se la clau auto_hide es a verai.

en: Visible pixels when hidden
oc: Nombre de pixels visibles quand es amagat

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
oc: Indica lo nombre de pixèls visible quand lo tablèu de bòrd es automaticament amagat dins un caire. Aquesta clau es pas valabla que se la clau auto_hide es a verai.

en: Animation speed
oc: Velocitat d'animacion

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
oc: La velocitat a la quala las animacions doivent fonctionner. I a 3 valors possiblas : « slow » (lent), « medium » (mejan) e « fast » (rapid). Aquesta clau es pas valabla que se la clau enable_animations es a verai.

en: Background type
oc: Tipe de rèireplan

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
oc: Lo type de rèireplan utilizat amb aqueste tablèu de bòrd. Las valors possiblas son : « none », ont lo rèireplan GTK+ per defaut es utilizat, « color » ont la clau color es utilizada coma color de rèireplan o « imatge » ont l'imatge indicat per la clau imatge es utilizat coma rèireplan.

en: Background color
oc: Color de fons

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
oc: Indica la color del rèireplan dels tablèus de bòrd al format #RGB.

en: Background color opacity
oc: Opacitat de la color de fons

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
oc: Indica lo format de l'opacitat de la color de rèireplan. Se la color es pas complètament opaca (una valor de mens de 65535), la color es compausada amb l'imatge de fons del burèu.

en: Background image
oc: Imatge de rèireplan

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
oc: Indica lo fichièr d'utilizar coma imatge de rèireplan. Se l'imatge conten un canal alfa, es compausat amb l'imatge de rèireplan del burèu.

en: Fit image to panel
oc: Ajustar l'imatge al tablèu de bòrd

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
oc: se definit a true, l'imatge es mes a l'escala (en conservant lo racio d'aspècte de l'imatge) a la nautor del tablèu de bòrd (se orizontal).

en: Stretch image to panel
oc: Estira l'imatge dins lo tablèu de bòrd

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
oc: se definit a true, l'imatge es redimensionat a las dimensions del tablèu de bòrd. Lo racio d'aspècte de l'imatge es pas mantengut.

en: Rotate image on vertical panels
oc: Pivotar l'imatge dins los tablèus de bòrd verticals

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
oc: se definit a true, l'imatge de rèireplan es pivotat quand lo tablèu de bòrd es orientat verticalament.

en: File is not a valid .desktop file
oc: Lo fichièr es pas un fichièr .desktop valid

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
oc: La version "%s" del fichièr desktop es pas reconeguda

en: Starting %s
oc: Aviada de %s

en: Application does not accept documents on command line
oc: L'aplicacion accepta pas los documents en linha de comandas

en: Unrecognized launch option: %d
oc: Opcion d'aviada pas reconeguda : %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
oc: Impossible de passar d'URI de document a un fichièr de burèu amb « Type=Link »

en: Not a launchable item
oc: L'element es pas executable

en: Disable connection to session manager
oc: Desactivar la connexion al gestionari de sessions

en: Specify file containing saved configuration
oc: Indicar un fichièr que conten la configuracion enregistrada

en: FILE
oc: FICHIÈR

en: Specify session management ID
oc: Indicar l'ID de gestion de session

en: ID
oc: Identificador

en: Session management options:
oc: Opcions de gestion de sessions :

en: Show session management options
oc: Afichar las opcions de gestion de sessions

en: _Open
oc: _Dobrir

en: Choose an icon
oc: Causir una icòna

en: Could not launch '%s'
oc: Lançament impossible de « %s »

en: Could not launch application
oc: Impossible d'executar l'aplicacion

en: Could not open location '%s'
oc: Dubertura impossibla de l'emplaçament « %s »

en: No application to handle search folders is installed.
oc: Cap d'aplicacion es pas installada per prene en carga los dorsièrs de recèrca.

en: _Remove From Panel
oc: _Suprimir del panèl

en: _Move
oc: _Desplaçar

en: Loc_k To Panel
oc: _Verrolhar al panèl

en: Cannot find an empty spot
oc: Impossible de trobar un emplaçament void

en: Drawer
oc: Tirador

en: _Add to Drawer...
oc: _Apondre al tirador...

en: _Properties
oc: _Proprietats

en: Create new file in the given directory
oc: Crear un fichièr novèl dins lo repertòri indicat

en: [FILE...]
oc: [FICHIÈR...]

en: - Edit .desktop files
oc: - Editar los fichièrs .desktop

en: Create Launcher
oc: Crear un aviador

en: Directory Properties
oc: Proprietats del repertòri

en: Launcher Properties
oc: Proprietats de l’aviador

en: Panel
oc: Panèl

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
oc: Aviar de las aplicacions suplementàrias e diferents utilitaris per gerir las fenèstras, indicar l'ora, etc.

en: Could not show this URL
oc: Impossible de visualizar l'URL

en: No URL was specified.
oc: Cap d'URL especificada.

en: Could not use dropped item
oc: Impossible d'utilizar l'element escampat

en: No URI provided for panel launcher desktop file
oc: Pas d'URI provesida pel fichièr de burèu de l'aviador del panèl

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
oc: Impossible de dobrir lo fichièr de burèu %s per l'aviador del panèl %s%s

en: _Launch
oc: _Executar

en: Key %s is not set, cannot load launcher
oc: La clau %s es pas definida, impossible de cargar l'aviador

en: Could not save launcher
oc: Impossible d'enregistrar l'aviador

en: Replace a currently running panel
oc: Remplaça un tablèu de bòrd en cors d'execucion

en: Set the default panel layout
oc: Definir l’agençament per defaut dels panèls

en: Add this launcher to _panel
oc: Apondre l'aviador al _panèl

en: Add this launcher to _desktop
oc: Apondre l'aviador al _burèu

en: _Entire menu
oc: _Tot lo menú

en: Add this as _drawer to panel
oc: Apondre aquò coma _tirador al panèl

en: Add this as _menu to panel
oc: Apondre aquò coma _menú al panel

en: _Activate Screensaver
oc: _Activar l'estalviaire d'ecran

en: _Lock Screen
oc: _Verrolhar l'ecran

en: Could not connect to server
oc: Impossible de se connectar al servidor

en: Lock Screen
oc: Verrolhar l'ecran

en: Protect your computer from unauthorized use
oc: Interdís las utilizacions pas autorizadas de vòstre ordenador

en: Log Out...
oc: Terminar la session...

en: Log out of this session to log in as a different user
oc: Se desconnectar d’aquesta session per se connectar coma un utilizaire diferent

en: Run Application...
oc: Executar una aplicacion...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
oc: Avia una aplicacion en sasissent una comanda o en causissent dins la lista

en: Search for Files...
oc: Recercar de fichièrs...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
oc: Localizar de documents e de repertòris sus aqueste ordenador per nom o per contengut

en: Force Quit
oc: Forçar sortir

en: Force a misbehaving application to quit
oc: Fòrça una aplicacion qu'a un comportament anormal a quitar

en: Connect to Server...
oc: Connexion al servidor...

en: Connect to a remote computer or shared disk
oc: Se connectar a un ordenador distant o a un disc partejat

en: Shut Down...
oc: Atudar...

en: Shut down the computer
oc: Atudar l’ordenador

en: Custom Application Launcher
oc: Aviador d’aplicacions personalizat

en: Create a new launcher
oc: Crear un aviador novèl

en: Application Launcher...
oc: Aviador d'aplicacions...

en: Copy a launcher from the applications menu
oc: Copiar un aviador del menú d’aplicacions

en: Compact Menu
oc: Menú compacte

en: A compact menu
oc: Un menú compacte

en: Classic Menu
oc: Menú classic

en: Separator
oc: Separador

en: A separator to organize the panel items
oc: Un separador per organizar los elements del panèl

en: A pop out drawer to store other items in
oc: Un menú desenrotlant qu'estòca d'autres elements

en: (empty)
oc: (void)

en: Not compatible with X11
oc: Pas compatible amb X11

en: Not compatible with Wayland
oc: Pas compatible amb Wayland

en: Find an _item to add to "%s":
oc: Caus_ir un element d'apondre a « %s » :

en: Add to Drawer
oc: Apondre al tirador

en: Find an _item to add to the drawer:
oc: Caus_ir un element d'apondre al tirador :

en: Add to Panel
oc: Apondre al panel

en: Find an _item to add to the panel:
oc: Caus_ir un element d'apondre al tablèu de bòrd :

en: _Back
oc: _Tornar

en: "%s" has quit unexpectedly
oc: « %s » a quitat d’un biais inesperat

en: Panel object has quit unexpectedly
oc: L'element del tablèu de bòrd a quitat inopinadament

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
oc: Se tornatz cargar un element d'un panèl, serà apondut al panèl automaticament.

en: D_elete
oc: Su_primir

en: _Don't Reload
oc: _Tornar pas aviar

en: _Reload
oc: _Recargar

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
oc: Lo panèl a encontrat un problèma al moment de cargar « %s ».

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
oc: Volètz suprimir l'aplet de vòstra configuracion ?

en: _Delete
oc: _Suprimir

en: The MATE Panel
oc: Lo panèl MATE

en: Copyright © 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2004 Vincent Untz
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
oc: Copyright © 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2004 Vincent Untz
    Copyright © 2011-2021 Los desvolopaires de MATE

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
oc: Aqueste programa es responsable de l'aviada d'autras aplicacions e provesís d'utilitaris plan practics.

en: About the MATE Panel
oc: A prepaus de MATE Panel

en: Cannot delete this panel
oc: Impossible de suprimir aquel panèl

en: You must always have at least one panel.
oc: Devètz totjorn aver al mens un panèl.

en: Reset all panels?
oc: Reïnicializar totes los panèls ?

en: _Add to Panel…
oc: _Apondre al panèl…

en: _Reset All Panels
oc: _Reïnicializar los panèls

en: _Delete This Panel
oc: _Suprimir aquel panèl

en: _New Panel
oc: Panèl _novèl

en: A_bout Panels
oc: _A prepaus dels panèls

en: Application
oc: Aplicacion

en: Application in Terminal
oc: Aviar dins un terminal

en: Location
oc: Emplaçament

en: Choose an application...
oc: Causissètz una aplicacion...

en: Choose a file...
oc: Causissètz un fichièr...

en: Comm_and:
oc: Com_anda :

en: _Location:
oc: Emp_laçament :

en: The name of the launcher is not set.
oc: Lo nom de l’aviador es pas definit.

en: Could not save directory properties
oc: Impossible d'enregistrar las proprietats del repertòri

en: The name of the directory is not set.
oc: Lo nom del repertòri es pas definit.

en: The command of the launcher is not set.
oc: La comanda de l’aviador es pas definida.

en: The location of the launcher is not set.
oc: L’emplaçament de l’aviador es pas definit.

en: Could not display help document
oc: Impossible de visualizar lo document d'ajuda

en: _Revert
oc: _Restablir

en: _Ok
oc: _D'acòrdi

en: _Type:
oc: _Tipe :

en: _Name:
oc: _Nom :

en: Co_mment:
oc: Co_mentari :

en: _Browse...
oc: _Examinar...

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
oc: Clicatz sus la fenèstra per forçar l'aplicacion a quitar. Per anullar, quicatz sus Escap.

en: Force this application to exit?
oc: Forçar aquesta aplicacion a quitar ?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
oc: Se causissètz de forçar una aplicacion a quitar, las modificacions pas enregistradas de totes los documents dobèrts a l'interior d'aquela seràn perdudas.

en: Browse and run installed applications
oc: Examinar e aviar los logicials installats

en: Access documents, folders and network places
oc: Accedir a vòstres documents, repertòris e emplaçaments ret

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
oc: Cambiar l'aparéncia e lo compòrtament del burèu, obténer d'ajuda o se desconnectar

en: Applications
oc: Aplicacions

en: _Edit Menus
oc: _Editar los menús

en: Main Menu
oc: Menú principal

en: Bookmarks
oc: Favorits

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
oc: Dobrir « %s »

en: Unable to scan %s for media changes
oc: Impossible d'analisar %s per de modificacions de supòrt

en: Rescan %s
oc: Analisar %s tornamai

en: Unable to mount %s
oc: Impossible de montar %s

en: Mount %s
oc: Montar %s

en: Removable Media
oc: Mèdias amovibles

en: Network Places
oc: Emplaçaments ret

en: Open your personal folder
oc: Dobrir vòstre dossièr personal

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
oc: Burèu

en: Open the contents of your desktop in a folder
oc: Dobrir lo contengut de vòstre burèu dins un repertòri

en: Computer
oc: Ordenador

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
oc: Percórrer totes los disques e repertòris locals e distants que son accessibles a partir de l'ordenador

en: Network
oc: Ret

en: Browse bookmarked and local network locations
oc: Explorar los emplaçaments dins los favorits e la ret locala

en: Places
oc: Acorchis

en: System
oc: Sistèma

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
oc: Terminar la session de %s...

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
oc: Se desconnècta de la sesilha %s per se tornar connectar jos un autre identificant

[ctx: Orientation]
en: Top
oc: En naut

[ctx: Orientation]
en: Bottom
oc: En bas

[ctx: Orientation]
en: Left
oc: Esquèrra

[ctx: Orientation]
en: Right
oc: Drecha

en: Drawer Properties
oc: Proprietats del tirador

en: Panel Properties
oc: Proprietats del panèl

en: Some of these properties are locked down
oc: Qualques unas d'aquelas proprietats son verrolhadas

en: _Icon:
oc: _Icòna :

en: _Orientation:
oc: _Orientacion :

en: _Size:
oc: _Talha :

en: E_xpand
oc: E_spandir

en: _Autohide
oc: _Amagar automaticament

en: Show hide _buttons
oc: Afichar los _botons d'amagatge

en: Arro_ws on hide buttons
oc: Afichar las _sagetas suls botons d'amagatge

en: _None (use system theme)
oc: _Pas cap (utilizar lo tèma del sistèma)

en: Solid c_olor
oc: C_olor unida

en: Pick a color
oc: Causissètz una color

en: <small>Opaque</small>
oc: <small>Opac</small>

en: Co_lor:
oc: Co_lor :

en: S_tyle:
oc: Es_til :

en: Background _image:
oc: _Imatge de fons :

en: Select background
oc: Causir lo fons

en: Background
oc: Rèireplan

en: Image Background Details
oc: Detalhs de l'imatge de fons

en: _Tile
oc: _Títol

en: _Scale
oc: _Escala

en: St_retch
oc: Esti_rar

en: Rotate image when panel is _vertical
oc: Pivòta l'imatge quand lo tablèu de bòrd es _vertical

en: Could not open recently used document "%s"
oc: Impossible de dobrir lo document utilizat recentament « %s »

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
oc: I a agut una error desconeguda al moment de dobrir « %s »

en: Clear the Recent Documents list?
oc: Voidar la lista dels documents recents ?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
oc: Se voidatz la lista dels documents recents, voidatz çò que seguís :
    • Totes los elements del sosmenú Acorchis → Documents recents.
    • Totes los elements de la lista dels documents recents de totas las aplicacions.

en: Clear Recent Documents
oc: Voidar los documents recents

en: Recent Documents
oc: Documents recents

en: Clear Recent Documents...
oc: Escafar los documents recents...

en: Clear all items from the recent documents list
oc: Escafa totes los elements de la lista dels documents recents

en: Could not run command '%s'
oc: Execucion impossibla de la comanda « %s »

en: Could not convert '%s' from UTF-8
oc: Conversion impossibla de « %s » a partir de l’UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
oc: Causissètz un fichièr d'apondre a la comanda...

en: Select an application to view its description.
oc: Seleccionar una aplicacion per veire sa descripcion.

en: Will run command: '%s'
oc: Execucion de : « %s »

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
oc: La lista d'URI depausada sus la bóstia de dialòg d'aviada a un marrit format (%d) o una marrida talha (%d)

en: Run Application
oc: Executar una aplicacion

en: _Run
oc: _Executar

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
oc: Clicatz sus aqueste boton per executar l'aplicacion seleccionada o la comanda dins lo camp de sasida de la comanda.

en: Command icon
oc: Icòna de la comanda

en: The icon of the command to be run.
oc: L'icòna de la comanda d'executar.

en: Run in _terminal
oc: Executar dins un _terminal

en: Select this box to run the command in a terminal window.
oc: Seleccionatz aquesta bóstia per executar la comanda dins una fenèstra de terminal.

en: Run with _file...
oc: Executar amb un _fichièr...

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
oc: Clicatz sus aqueste boton per seleccionar un fichièr d'apondre a la cadena de comanda.

en: List of known applications
oc: Lista de las aplicacions conegudas

en: Show list of known _applications
oc: Mostrar la lista de las aplicacions _conegudas

en: _Force quit
oc: _Forçar a quitar

en: C_lear
oc: _Voidar

en: D_on't Delete
oc: _Suprimir pas

en: Specify an applet IID to load
oc: Indica l'IID d'una applet de cargar

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
oc: Indica la talha iniciala de l'applet (fòrt fòrt pichon, mejan, grand, etc.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
oc: Indica l'orientacion iniciala de l'applet (naut, bas, esquèrra, o drecha)

[ctx: Size]
en: XX Small
oc: XX pichon

[ctx: Size]
en: X Small
oc: X pichon

[ctx: Size]
en: Small
oc: Pichona

[ctx: Size]
en: Medium
oc: Mejan

[ctx: Size]
en: Large
oc: Granda

[ctx: Size]
en: X Large
oc: X larg

[ctx: Size]
en: XX Large
oc: XX larg

en: Failed to load applet %s
oc: Impossible de cargar l'aplet %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
oc: Utilitari de tèst d'aplet

en: _Execute
oc: _Executar

en: _Applet:
oc: _Aplet :

en: Hide Panel
oc: Amagar lo panèl

en: Top Panel
oc: Panèl naut

en: Bottom Panel
oc: Panèl inferior

en: Left Panel
oc: Panèl esquèrra

en: Right Panel
oc: Panèl drecha

en: Icon '%s' not found
oc: Icòna « %s » pas trobada

en: Could not execute '%s'
oc: Execucion impossibla de « %s »

en: file
oc: fichièr

en: Home Folder
oc: Dossièr personal

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
oc: Sistèma de fichièrs

en: Search
oc: Recercar

note: Translators: the first string is the name of a gvfs * method, and the second string is a path. For * example, "Trash: some-directory". It means that the * directory called "some-directory" is in the trash.
en: %1$s: %2$s
oc: %1$s : %2$s

en: Open URL: %s
oc: Dobrir URL : %s

en: You dropped an image on the panel, what do you want to do?
oc: Avètz pausat un imatge pel panèl, de qué volètz far ?

en: You dropped the image "%s" on the panel.
oc: Avètz pausat l’imatge « %s » pel panèl.

en: Do you want to create a launcher for it or use it as the panel's background?
oc: Volètz crear un aviador per aquò o l’utilizar coma rèireplan del panèl ?

en: Do you want to use it as the panel's background?
oc: Lo volètz utilizar coma rèireplan del panèl ?

en: Create _Launcher
oc: Crear _aviador

en: Set _Background Image
oc: Definir imatge de _rèireplan

en: Delete this drawer?
oc: Suprimir lo tirador ?

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
oc: Quand un tirador es suprimit, lo tirador
    e sos reglatges son perduts.

en: Delete this panel?
oc: Suprimir lo panèl ?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
oc: Quand un tablèu de bòrd es suprimit, lo tablèu de bòrd
    e sos reglatges son perduts.

en: Test DBus Applet Factory
oc: Fabrica d'applet DBus de tèst

en: Factory for Test DBus Applet
oc: Fabrica per applet DBus de tèst

en: Test DBus Applet
oc: Applet DBus de tèst

en: A simple applet for testing the MATE panel
oc: Una applet simpla per provar lo panèl MATE
