mate-panel 1.27.0 - en to tr translation catalogue (624 entries)

en: Locations
tr: Konumlar

en: Edit
tr: Düzenle

en: Calendar
tr: Takvim

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
tr: %H:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
tr: %A, %d %B (%%s)

en: Click to hide month calendar
tr: Ay takvimini gizlemek için tıklayın

en: Click to view month calendar
tr: Ay takvimini görüntülemek için tıklayın

en: Computer Clock
tr: Bilgisayar Saati

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
tr: %A, %d %B %Y

en: Set System Time...
tr: Sistem Zamanını Ayarla...

en: Set System Time
tr: Sistem Zamanını Ayarla

en: Failed to set the system time
tr: Sistem zamanı ayarlama başarısız oldu

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: Copy _Time
tr: _Saati Kopyala

en: Copy _Date
tr: _Tarihi Kopyala

en: Ad_just Date & Time
tr: Tarihi ve Zamanı _Ayarla

en: Choose Location
tr: Konum Seç

en: Edit Location
tr: Konumu Düzenle

en: City Name
tr: Şehir İsmi

en: City Time Zone
tr: Şehir Saat Dilimi

en: Clock
tr: Saat

en: About Clock
tr: Saat Hakkında

en: The Clock displays the current time and date
tr: Saat uygulamacığı şu anki zamanı ve tarihi gösterir

en: Copyright © 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Telif Hakkı © 2012-2021 MATE geliştiricileri

en: Time & Date
tr: Zaman ve Tarih

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _Set System Time
tr: _Sistem Zamanını Ayarla

en: _Time:
tr: _Saat:

en: Current Time:
tr: Mevcut Zaman:

en: Clock Preferences
tr: Saat Tercihleri

en: Time _Settings
tr: Zaman _Ayarları

en: _Close
tr: _Kapat

en: Clock Format
tr: Saat Biçimi

en: _12 hour format
tr: _12 saat biçimi

en: _24 hour format
tr: _24 saat biçimi

en: Panel Display
tr: Panel Ekranı

en: Show the _date
tr: _Tarihi göster

en: Show seco_nds
tr: _Saniyeleri göster

en: Show wee_k numbers in calendar
tr: Ta_kvimde hafta numaralarını göster

en: Show _weather
tr: _Hava durumunu göster

en: Show _temperature
tr: Sıcaklığı _göster

en: General
tr: Genel

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Display
tr: Görüntü

en: _Visibility unit:
tr: _Görüş Alanı Birimi:

en: _Pressure unit:
tr: _Basınç birimi:

en: _Wind speed unit:
tr: _Rüzgar Hızı Birimi:

en: _Temperature unit:
tr: _Sıcaklık Birimi:

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: East
tr: Doğu

en: West
tr: Batı

en: North
tr: Kuzey

en: South
tr: Güney

en: _OK
tr: _Tamam

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
tr: <small><i>Bir şehir, bölge veya ülke adı girin ve açılan pencereden bir eşleşme seçin.</i></small>

en: _Timezone:
tr: _Saat Dilimi:

en: _Location Name:
tr: _Konum İsmi:

en: <i>(optional)</i>
tr: <i>(seçimlik)</i>

en: L_ongitude:
tr: _Boylam:

en: L_atitude:
tr: _Enlem:

en: Failed to set the system timezone
tr: Sistem saat dilimi atanırken başarısız olundu

en: <small>Set...</small>
tr: <small>Ayarla...</small>

en: <small>Set</small>
tr: <small>Ayarla</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
tr: Konumu mevcut konum olarak ata ve bu bilgisayar için onun zaman dilimini kullan

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
tr: %s, hissedilen %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
tr: Gün doğumu: %s / Gün batımı: %s

en: Could not display help document '%s'
tr: Yardım belgesi '%s' görüntülenemedi

en: Error displaying help document
tr: Yardım belgesi görüntülenirken hata

en: Hour format
tr: Saat biçimi

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
tr: Bu anahtar saat uygulamacığı için kullanılacak saat biçimini belirtir. Geçerli değerler, "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" ve "custom"dır. Eğer "internet" ayarlanmışsa, saat İnternet saatini gösterir. İnternet saati günleri 1000 ".beats"e böler. Bu sistemde zaman dilimi yoktur, bu yüzden saat dünyanın her yerinde aynıdır. Eğer "unix" ayarlanmışsa, saat Epoch'dan, yani 1970-01-01'den, bugüne geçen zamanı saniye olarak gösterir. Eğer "custom" ayarlanmışsa, saat zamanı 'custom_format' anahtarında belirtildiği biçimde gösterir.

en: Custom format of the clock
tr: Özel saat biçimi

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
tr: Bu anahtar format anahtarı "custom"a ayarlı olduğunda saat uygulamacığında kullanılacak biçimi belirtir. strftime() tarafından algılanabilen çevrim belirteçlerini bir biçim belirtmek için kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için strftime() kılavuzuna bakın.

en: Show time with seconds
tr: Zamanı saniye ile birlikte göster

en: If true, display seconds in time.
tr: Eğer seçiliyse, zamanda saniyeleri göster.

en: Show date in clock
tr: Saat uygulamacığının içinde tarihi göster

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
tr: Eğer seçiliyse, zamana ek olarak saatin içinde tarihi göster.

en: Show date in tooltip
tr: Balon içinde tarihi göster

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
tr: Eğer seçiliyse, imleç saatin üzerine getirildiğinde balonda tarihi göster.

en: Show weather in clock
tr: Saat içinde hava durumunu göster

en: If true, display a weather icon.
tr: Eğer seçiliyse, bir hava durumu ikonu gösterir.

en: Show temperature in clock
tr: Saat içinde sıcaklığı göster

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
tr: Eğer seçiliyse, hava durumu ikonunun yanında sıcaklığı gösterir.

en: Show week numbers in calendar
tr: Takvimde kaçıncı hafta olduğunu göster

en: If true, show week numbers in the calendar.
tr: Eğer seçiliyse, takvimde kaçıncı hafta olduğunu göster.

en: Expand list of locations
tr: Konumların listesini genişlet

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
tr: Eğer seçiliyse, takvim penceresinde konumların listesi açılır.

en: List of locations
tr: Konumların listesi

en: A list of locations to display in the calendar window.
tr: Takvim penceresinde gösterilecek konumların listesi.

en: Temperature unit
tr: Sıcaklık birimi

en: The unit to use when showing temperatures.
tr: Sıcaklıklar gösterilirken kullanılacak birim.

en: Speed unit
tr: Hız birimi

en: The unit to use when showing wind speed.
tr: Rüzgar hızı gösterilirken kullanılacak birim.

en: Clock Applet Factory
tr: Saat Uygulamacık Üreticisi

en: Factory for clock applet
tr: Saat uygulamacığı için üretici

en: Get the current time and date
tr: Şu anki zamanı ve tarihi al

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
tr: Uyarı:  Bu komut kullanışlı gibi gözüküyor.
    Bu uygulamacık gereksiz olduğu için, bunu yapmak istemeyebilirsiniz.
    Uygulamacığı "pratik" veya kullanışlı 
    bir hale çevirmemek için %s komutunu kullanmamanızı tavsiye ederiz.

en: Images
tr: Resimler

en: %s the Fish
tr: %s Balığı

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
tr: %s ne olursa olsun hiçbir kullanımı yoktur. Sadece disk alanınızda ve çok değerli panel alanınızda yer kaplamaya yarar. Eğer birisi bu uygulamacığı kullanıyorsa, derhal bir ruh doktoruna gitmesini tavsiye ederiz.

en: (with minor help from George)
tr: (George'un naçizane yardımlarıyla)

en: Fish
tr: Balık

en: About Fish
tr: Balık Hakkında

en: Copyright © 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2002-2005 Vincent Untz
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Telif Hakkı © 2002-2005 Vincent Untz
    Telif Hakkı © 2012-2021 MATE geliştiricileri

en: %s the Fish, a contemporary oracle
tr: Çağdaş Kahin %s Balığı

en: Unable to locate the command to execute
tr: Çalıştırılacak komutun konumuna ulaşılamıyor

en: %s the Fish Says:
tr: %s Balığı Diyor ki:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
tr: Komutun çıktısı okunamadı
    
    Ayrıntılar: %s

en: _Speak again
tr: Tek_rar konuş

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
tr: Ayarlanmış komut çalışmadığı için '%s' ile değiştirilmiştir.

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
tr: '%s' çalıştırılamadı
    
    Ayrıntılar: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
tr: '%s' uygulamasından okunamadı
    
    Ayrıntılar: %s

en: The water needs changing
tr: Suyun değiştirilmesi lazım

en: Look at today's date!
tr: Bugünün tarihine bakın!

en: %s the Fish, the fortune teller
tr: Falcı %s Balığı

en: Fish Preferences
tr: Balık Tercihleri

en: _Name of fish:
tr: _Balığın adı:

en: Co_mmand to run when clicked:
tr: _Tıklandığında çalıştırılacak olan komut:

en: Animation
tr: Canlandırma

en: _File:
tr: _Dosya:

en: Select an animation
tr: Bir canlandırma seçin

en: _Total frames in animation:
tr: _Canlandırmadaki toplam çerçeve sayısı:

en: _Pause per frame:
tr: _Çerçeve başına bekleme (sn):

en: frames
tr: çerçeve

en: seconds
tr: saniye

en: _Rotate on vertical panels
tr: _Dikey panellerde döndür

en: The fish's name
tr: Balığın adı

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
tr: Adsız bir balık, çok boş bir balıktır. Balığınıza bir isim takarak ona hayat verin.

en: The fish's animation pixmap
tr: Balık canlandırmasının benekeşlemi

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
tr: Bu anahtar balık canlandırmasının gösteriminde kullanılacak resmin benekeşlem dizinine göre dosya adını belirtir.

en: Command to execute on click
tr: Tıklandığı zaman çalıştırılacak uygulama

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
tr: Bu anahtar balığa tıklandığında çalıştırılacak komutu belirtir.

en: Frames in fish's animation
tr: Canlandırmadaki çerçeve sayısı

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
tr: Bu anahtar balığın canlandırılmasında kullanılacak çerçeve sayısını belirtir.

en: Pause per frame
tr: Çerçeve başına bekleme

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
tr: Bu anahtar her çerçevenin kaç saniye boyunca gösterileceğini belirtir.

en: Rotate on vertical panels
tr: Dikey panellerde döndür

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
tr: Eğer seçiliyse, balığın canlandırması dikey panelde döndürülecek.

en: Wanda Factory
tr: Wanda Üreticisi

en: From Whence That Stupid Fish Came
tr: Nereden çıktı bu aptal balık şimdi

en: Display a swimming fish or another animated creature
tr: Yüzen bir balık veya diğer canlandırılmış yaratıklardan birini göster

en: Notification Area
tr: Bildirim Alanı

en: About Notification Area
tr: Bildirim Alanı Hakkında

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2003-2006 Vincent Untz
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 2002 Red Hat, Inc.
    Telif Hakkı © 2003-2006 Vincent Untz
    Telif Hakkı © 2011 Perberos
    Telif Hakkı © 2012-2021 MATE geliştiricileri

en: Panel Notification Area
tr: Panel Bildirim Alanı

en: Notification Area Preferences
tr: Bildirim Alanı Tercihleri

en: _Minimum Icon Size:
tr: _En Küçük İkon Boyutu:

en: pixels
tr: piksel

en: Minimum icon size
tr: En küçük ikon boyutu

en: The minimum size an icon can have.
tr: Bir ikonun olabileceği en küçük boyut.

en: Notification Area Factory
tr: Bildirim Alanı Üreticisi

en: Factory for notification area
tr: Bildirim alanı için üretici

en: Area where notification icons appear
tr: Bildirim ikonlarının belireceği alan

en: Show windows from all workspaces
tr: Tüm çalışma yerlerinden pencereleri göster

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
tr: Eğer seçiliyse, pencere listesi bütün çalışma alanlarındaki pencereleri gösterecektir. Aksi halde sadece o an kullanılan çalışma alanındaki pencereleri gösterir.

en: When to group windows
tr: Pencerelerin ne zaman gruplanacağı

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
tr: Pencere listesinde aynı uygulamaların ne zaman gruplanacağına karar verir. Geçerli değerler  "hiçbir zaman", "otomatik" ve "her zaman" dır.

en: Move windows to current workspace when unminimized
tr: Büyütülen pencereleri o anki çalışma alanına taşı

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
tr: Eğer seçiliyse, pencereyi büyültdüğünüzde o anki çalışma alanına gelecektir. Aksi halde, büyütülen pencerenin çalışma alanına geçilecektir.

en: Whether to enable mouse scrolling in the switch window list
tr: Geçiş penceresi listesinde fare kaydırmanın etkinleştirilme durumu

en: If true, enable mouse scrolling in window list, otherwise disable mouse scrolling in window list.
tr: Doğruysa, pencere listesinde fare kaydırmayı etkinleştir, aksi takdirde pencere listesinde fare kaydırmayı devre dışı bırak.

en: Display workspace names
tr: Çalışma alanlarının isimlerini göster

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
tr: Eğer seçiliyse, çalışma alanı değiştiricisi bütün çalışma alanlarının isimlerini gösterir. Aksi halde, çalışma alanlarındaki pencereleri gösterir. Bu özellik sadece pencere yöneticisi Marco olduğunda çalışır.

en: Display all workspaces
tr: Bütün çalışma alanlarını göster

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
tr: Eğer seçiliyse, çalışma alanı değiştiricisi bütün çalışma alanlarını gösterir. Aksi hâlde sadece o anki çalışma alanını gösterir.

en: Rows in workspace switcher
tr: Çalışma alanı değiştiricisindeki satır sayısı

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
tr: Bu anahtar çalışma alanı değiştiricisinin çalışma alanlarını kaç sıra (yatay düzen için), veya sütun (dikey düzen için) içinde göstereceğini belirtir. Bu anahtar sadece tüm çalışma alanları görüntüleniyorsa anlamlıdır.

en: Wrap around on scroll
tr: Kaydırma sırasında sar

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
tr: Seçiliyse çalışma alanı geçiş uygulamacığı sarmaya izin verir ki bu ilk çalışma alanından sonuncusuna ve sonuncudan ilkine fare tekerleğiyle kaydırma ile geçmek anlamına gelir.

en: Window Navigation Applet Factory
tr: Pencere Seyiri Uygulamacık Üreticisi

en: Factory for the window navigation related applets
tr: Pencere seyiriyle ilgili uygulamacıklar için üretici

en: Window Selector
tr: Pencere Seçici

en: Switch between open windows using a menu
tr: Bir menü kullanarak açık pencereler arasında geçiş yap

en: Workspace Switcher
tr: Çalışma Alanı Değiştirici

en: Switch between workspaces
tr: Çalışma alanları arasında geçiş yap

en: Window List
tr: Pencere Listesi

en: Switch between open windows using buttons
tr: Düğmeler kullanarak açık pencereler arasında geçiş yap

en: Show Desktop
tr: Masaüstünü Göster

en: Hide application windows and show the desktop
tr: Uygulama pencerelerini sakla ve masaüstünü göster

en: Failed to load %s: %s
tr: %s: %s yüklenirken hata oluştu

en: Icon not found
tr: İkon bulunamadı

en: Click here to restore hidden windows.
tr: Gizli pencereleri görüntülemek için buraya tıklayın.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
tr: Bütün pencereleri gizleyip masaüstünü görüntülemek için buraya tıklayın.

en: Show Desktop Button
tr: Masaüstünü Gösterme Düğmesi

en: About Show Desktop Button
tr: Masaüstünü Göster Düğmesi Hakkında

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
tr: Bu düğme bütün pencereleri gizleyip masaüstünü görmenizi sağlar.

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 2002 Red Hat, Inc.
    Telif Hakkı © 2011 Perberos
    Telif Hakkı © 2012-2021 MATE geliştiricileri

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
tr: Pencere yöneticiniz masaüstünü gösterme düğmesini desteklemiyor, veya bir pencere yöneticisi çalıştırmıyorsunuz.

en: _System Monitor
tr: _Sistem İzleyici

en: About Window List
tr: Pencere Listesi Hakkında

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
tr: Pencere Listesi, bütün pencerelerin listesini düğmeler halinde gösterir ve onlara gözatmanızı sağlar.

en: Window List Preferences
tr: Pencere Listesi Tercihleri

en: Window Thumbnails
tr: Pencere Önizleme

en: Show _thumbnails on hover
tr: Üstüne geldiğinde _önizlemeleleri göster

en: Thumbnail width in pixels. Window aspect ratio will be maintained.
tr: Önizlemelerin genişliği, piksel olarak. Pencere en boy oranı korunacaktır.

en: Thumbnail width:
tr: Önizleme genişliği:

en: px
tr: pks

en: Window Grouping
tr: Pencere Gruplaması

en: _Never group windows
tr: Pencereleri _hiçbir zaman gruplama

en: Group windows when _space is limited
tr: _Yer kısıtlı olduğunda pencereleri grupla

en: _Always group windows
tr: _Pencereleri her zaman grupla

en: Mouse Scrolling
tr: Fare Kaydırması

en: _Enable mouse scrolling
tr: _Fare kaydırmasını etkinleştir

en: Behaviour
tr: Davranış

en: Window List Content
tr: Pencere Listesi İçeriği

en: Sh_ow windows from current workspace
tr: Şu anki çalışma alanındaki pencereleri _göster

en: Show windows from a_ll workspaces
tr: _Bütün çalışma alanlarındaki pencereleri göster

en: Restoring Minimized Windows
tr: Küçültülmüş Pencerelerin Eski Boyutuna Getirilmesi

en: Restore to current _workspace
tr: Şu anki _kullanım alanına geri yükle

en: Restore to na_tive workspace
tr: _Kendi çalışma alanına geri al

en: Workspaces
tr: Çalışma Alanları

en: About Window Selector
tr: Pencere Seçici Hakkında

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
tr: Pencere Seçici, bütün pencerelerin listesini bir menü olarak gösterir ve onlara gözatmanızı sağlar.

en: Copyright © 2000 Helix Code, Inc.
    Copyright © 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 2000 Helix Code, Inc.
    Telif Hakkı © 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Telif Hakkı © 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Telif Hakkı © 2011 Perberos
    Telif Hakkı © 2012-2021 MATE geliştiricileri

en: rows
tr: satır

en: columns
tr: sütun

en: About Workspace Switcher
tr: Çalışma Alanı Değiştirici Hakkında

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
tr: Çalışma Alanı Değiştiricisi size çalışma alanlarınızın küçültülmüş halini gösterir, bu sayede pencerelerini yönetebilirsiniz.

en: Workspace Switcher Preferences
tr: Çalışma Alanı Değiştiricisi Tercihleri

en: Show _only the current workspace
tr: _Sadece şu anki çalışma anlanını göster

en: Show _all workspaces in:
tr: _Bütün çalışma alanlarını buraya taşı:

en: Switcher
tr: Değiştirici

en: Number of _workspaces:
tr: _Çalışma alanı sayısı:

en: Workspace na_mes:
tr: Çalışma alanı _isimleri:

en: Workspace Names
tr: Çalışma Alanı İsimleri

en: Show workspace _names in switcher
tr: Çalışma alanı _isimlerini değiştiricide göster

en: Allow workspace _wrap around in switcher
tr: Geçiş uygulamacığında çalışma alanlarını _sarmaya izin ver

en: Default panel layout
tr: Varsayılan panel düzeni

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
tr: Panel oluşturulduğunda ya da sıfırlandığında kullanılan varsayılan panel düzeni

en: Enable program list in "Run Application" dialog
tr: "Uygulama Çalıştır" penceresinde program listesini etkinleştir

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
tr: Eğer seçiliyse, "Uygulama Çalıştır" penceresindeki "Bilinen Uygulamalar" listesi kullanılabilir olur. Listenin genişletilmiş olup olmamasıshow_program_list anahtarı ile kontrol edilir.

en: Expand program list in "Run Application" dialog
tr: "Uygulama Çalıştır" penceresindeki program listesini genişlet

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
tr: Eğer seçiliyse, "Uygulama Çalıştır" penceresindeki "Bilinen Uygulamalar" listesi, pencere açıldığında genişlemiş olarak başlar. Bu anahtar sadece enable_program_list anahtarı seçili ise anlamlıdır.

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
tr: "Uygulama Çalıştır" penceresinde kendiliğinden tamamlamayı etkinleştir

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
tr: Eğer seçiliyse, "Uygulama Çalıştır" penceresinde kendiliğinden tamamlama etkin olur.

en: History for "Run Application" dialog
tr: "Uygulama Çalıştır" diyaloğunun tarihçesi

en: This is the list of commands used in "Run Application" dialog. The commands are sorted descendingly by recency (e.g., most recent command comes first).
tr: Bu, "Uygulama Çalıştır" diyaloğunda kullanılan komutların listesidir. Komutlar yeniliğe göre aşağıya doğru sıralanır (yani son kullanılan komut ilk önce gelir).

en: Maximum history size for "Run Application" dialog
tr: "Uygulama Çalıştır" diyaloğunun azami tarihçe boyutu

en: Controls the maximum size of the history of the "Run Application" dialog. A value of 0 will disable the history.
tr: "Uygulama Çalıştır" diyaloğunun tarihçesinin azami boyutunu kontrol eder. 0 değeri tarihçeyi devre dışı bırakır.

en: Reverse the history of the "Run Application" dialog
tr: "Uygulama Çalıştır" diyaloğunun tarihçesini tersine çevir

en: Displays the history in reverse. Provides a consistent view for terminal users as the up key will select the most recent entry.
tr: Tarihçeyi ters sıralamayla gösterir. Yukarı tuşu en son unsuru gösterecek olduğundan terminal kullanıcılarına tutarlı bir görünüm sağlar.

en: Panel ID list
tr: Panel numara listesi

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
tr: Panel tanım numaralarının listesi. Her numara başka bir üst seviye paneli tanımlar. Bu panellerin her biri için ayarlar /apps/panel/toplevels/$(id) içerisinde saklanır.

en: Panel object ID list
tr: Panel nesnesi numara listesi

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
tr: Panel nesnelerinin tanım numaraları listesi. Her numara başka bir panel nesnesi tanımlar (örn, bir çalıştırıcı, çekmece ya da menü düğmesi). Bu nesnelerin her biri için ayarlar /apps/panel/objects/$(id) içerisinde saklanır.

en: Enable tooltips
tr: Balonları etkinleştir

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
tr: Eğer seçiliyse, paneldeki nesneler için balon gösterilir.

en: Enable animations
tr: Canlandırmaları etkinleştir

en: Autoclose drawer
tr: Çekmeceyi otomatik olarak kapat

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
tr: Eğer seçiliyse, çekmeceler, içindeki bir başlatıcıya tıklandıktan sonra kendiliğinden kapanacaktır.

en: Confirm panel removal
tr: Panel silmeyi onayla

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
tr: Eğer seçiliyse, kullanıcı paneli kaldırılmak istediğinde onayının sorulduğu bir pencere gösterilir.

en: Highlight launchers on mouseover
tr: İmleç başlatıcıların üzerine getirildiğinde parlat

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
tr: Eğer seçiliyse, başlatıcılar imleç üstlerinden geçerken parlatılacaklardır.

en: Complete panel lockdown
tr: Panelin tamamını kilitleme

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
tr: Eğer seçiliyse, panel yapılandırmasındaki hiç bir değişikliğe izin vermeyecektir. Ancak uygulamacıklar ayrıca kilitlenme ihtiyacı duyabilirler. Bunun etkili olabilmesi için panelin tekrar başlatılması gerekmektedir.

en: Applet IIDs to disable from loading
tr: Yüklenmesi engellenecek uygulamacık IIDleri

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
tr: Panelin yoksayacağı uygulamacık IIDlerinin listesi. Bu sayede belirli uygulamacıkların menü içinde görüntülenmemesini veya yüklenmemesini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak mini-commander uygulamacığını devre dışı bırakmak için 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet'i bu listeye ekleyin. Bunun etkili olması için paneli yeniden başlatmanız gerekiyor.

en: Disable Force Quit
tr: Zorla Çık'ı Etkisizleştir

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
tr: Eğer seçiliyse, panel, bir uygulama kapatılırken zorla çıkış yapılmasını Sonlandır düğmesine erişimi keserek engeller.

en: Enable SNI support
tr: SNI desteğini etkinleştir

en: If true, the panel provides support for SNI.
tr: Eğer doğruysa, panel SNI desteği sağlar.

en: Show applications menu
tr: Uygulamalar menüsünü göster

en: If true, show applications item in menu bar.
tr: Eğer doğru ise, menü çubuğunda uygulamalar öğesini gösterir.

en: Show places menu
tr: Yerler menüsünü göster

en: If true, show places item in menu bar.
tr: Eğer doğru ise, menü çubuğunda yerler öğesini gösterir

en: Show desktop menu
tr: Masaüstü menüsünü göster

en: If true, show desktop item in menu bar.
tr: Eğer doğru ise, menü çubuğunda masaüstü öğesini gösterir

en: Show icon
tr: İkon göster

en: If true, show icon in menu bar.
tr: Eğer doğru ise, menü çubuğunda ikon gösterir.

en: Icon to show in menu bar
tr: Menü çubuğunda gösterilecek ikon

en: Set the theme icon name to use in menu bar.
tr: Menü çubuğunda gösterilecek ikon teması adını ayarla.

en: Menu bar icon size
tr: Menü çubuğundaki ikon boyutu

en: Set the size of an icon used in menu bar. The panel must be restarted for this to take effect.
tr: Menü çubuğundaki ikonun boyutunu ayarla. Bunun etkili olması için panelin tekrar başlatılması gerekir.

en: Menu items icon size
tr: Menü unsurları ikon boyutu

en: Set the size of icons used in the menu. The panel must be restarted for this to take effect.
tr: Menüde kullanılan ikonların boyutunu ayarla. Bunun etkili olması için panelin tekrar başlatılması gerekir.

en: Threshold of menu items before submenu is created
tr: Alt menü oluşturulmasından önce menü unsurları eşiği

en: Maximum number of menu items (i.e. bookmarks) that are displayed without being put in a submenu.
tr: Bir alt menüye konulmadan görüntülenen azami menü unsuru (mesela yer imleri) sayısı.

en: Maximum number of recent documents displayed in the Places menu
tr: Yerler menüsünde görüntülenecek en fazla son belge sayısı

en: Maximum number of recent documents that are displayed in the Places menu at a time. If this is set to -1, all known recent documents will be displayed.
tr: Tek seferde Yerler menüsünde görüntülenenecek azami son belgeler sayısı. Bu -1 olarak ayarlanırsa, bilinen tüm son belgeler görüntülenir.

en: Panel object type
tr: Panel nesnesi türü

en: The type of this panel object.
tr: Bu panel nesnesinin türü

en: Toplevel panel containing object
tr: Nesneyi barındıran üst seviye paneli

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
tr: Bu nesneyi barındıran üst seviye panelinin belirteci.

en: Object's position on the panel
tr: Nesnenin paneldeki konumu

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
tr: Panel nesnesinin konumu. Bu pozisyon panelin sol (veya dikeyse üst) kenarından benek sayısı olarak belirtilmiştir.

en: Lock the object to the panel
tr: Nesneyi panele kilitle

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
tr: Eğer seçiliyse, kullanıcı uygulamacığı "Kilidi aç" menü öğesini kullanıp nesnenin kilidini kaldırmadan taşıyamaz.

en: Applet IID
tr: Programcık IID

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
tr: Uygulamacığın uygulama kimliği - mesela "ClockAppletFactory::ClockApplet". Bu anahtar sadece object_type anahtarı "external-applet" iseyse (ya da esimiş "matecomponent-applet" iseyse) uygundur.

en: Panel attached to drawer
tr: Çekmeceye eklenmiş panel

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
tr: Bu çekmeceye eklenmiş panel belirteci. Bu anahtar sadece object_type, "drawer-object" ise anlamlıdır.

en: Tooltip displayed for drawer or menu
tr: Menü veya çekmece için gösterilecek balon

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
tr: Bu menü veya çekmece için gösterilecek balondaki metin. Bu anahtar sadece object_type "drawer-object" veya "menu-object" ise anlamlıdır.

en: Use custom icon for object's button
tr: Nesnenin düğmesi için özel ikon kullan

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
tr: Eğer seçiliyse, custom_icon anahtarı bu düğme için özel simge olarak kullanılır. Eğer seçilmemişse, custom_icon yoksayılır. Bu anahtar sadece object_type anahtarı "menu-object" veya "drawer_object" ise anlamlıdır.

en: Icon used for object's button
tr: Nesnenin düğmesi için kullanılacak ikon

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
tr: Nesnenin düğmesinde kullanılacak ikon dosyasının konumu. Bu anahtar sadece object_type "drawer-object" veya "menu-object" ise ve use_custom_icon anahtarı seçiliyse anlamlıdır.

en: Use custom path for menu contents
tr: Menü içeriği için özel yol kullan

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
tr: Eğer seçiliyse, menü içeriğini oluşturmak için menu_path anahtarıda belirtilen yol kullanılır. Eğer seçili değilse, menu_path anahtarı yoksayılır. Bu anahtar sadece object_type, "menu-object" ise anlamlıdır.

en: Menu content path
tr: Menü içeriği yolu

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
tr: Menü içeriğinin oluşmasında kullanılacak yol. Bu anahtar sacede use_menu_path_key seçiliyse ve object_type anahtarı "menu-object" ise anlamlıdır.

en: Draw arrow in menu button
tr: Menü düğmesinde ok çiz

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
tr: Seçilirse menü düğmesi ikonunun üzerine bir ok çizilecektir. Seçilmediyse menü düğmesinin sadece ikonu olur.

en: Launcher location
tr: Başlatıcı konumu

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
tr: Başlatıcıyı tanımlayan .desktop dosyasının konumu. Bu anahtar sadece object_type anahtarı "launce-object" ise anlamlıdır.

en: Action button type
tr: Eylem düğmesi tipi

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
tr: Bu düğmenin belirttiği eylem türü. Geçerli değerler  "lock", "logout", "run", "search" ve "screenshot"dır. Bu anahtar sadece object_type anahtarı, "action-applet" ise anlamlıdır.

en: Name to identify panel
tr: Panelin belirtmek için adı

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
tr: Bu paneli tanımlamanıza yarayacak, insanların anlayabileceği bir isimdir. Bunun asıl amacı paneller arasında dolaşırken panellerin pencere başlığı olarak kullanılmasıdır.

en: X screen where the panel is displayed
tr: Panelin görüntüleneceği X ekranı

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
tr: Çoklu ekran kurulumunda, ayrı ekranlarda paneller bulundurabilirsiniz. Bu anahtar mevcut ekranda gösterilecek paneli belirler.

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
tr: Panelin görüntüleneceği Xinerama ekranı

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
tr: Xinerama ayarında, her ekranda panel bulundurabilirsiniz. Bu anahtar panelin gösterileceği mevcut ekranı belirtir.

en: Expand to occupy entire screen width
tr: Tüm ekran genişliğini kaplaması için genişlet

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
tr: Eğer seçiliyse, panel tüm ekran genişliğini (eğer dikey panelse yüksekliğini) kaplayacak. Bu kipte panel sadece ekranın kenarlarında konumlandırılabilir. Eğer seçili değilse; panel sadece uygulamacıkları, başlatıcıları ve düğmeleri barındırabilecek büyüklükte olacak.

en: Panel orientation
tr: Panelin konumu

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
tr: Panelin konumu. Geçerli değerler "top", "bottom", "left ", "right" dır. Kenarı kaplama kipinde anahtar, panelin hangi kenarda bulunacağını belirtir. Eğer kenarı kaplamayan kipte ise "top" ve "bottom" arasındaki fark çok az önem taşır - her ikisi de bunun yatay panel olduğunu belirtir - fakat gene de kimi panel nesnelerinin işleyişi hakkında bir fikir verir. Örneğin "top" panelinde menü düğmesi menünün altında menü gösterir ancak "bottom" panelde menü panelin üstünde oluşur.

en: Panel size
tr: Panel boyutu

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
tr: Panelin yüksekliği (dikey panel için genişlik). Panel çalışma sırasında yazıtipi boyutu ve diğer belirteçleri göze alarak asgari boyut belirler. Azami boyut ekranın yükseliğinin (ya da genişliğinin) dörtte birine sabitlenir.

en: X co-ordinate of panel
tr: Panelin X koordinatı

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
tr: Panelin x ekseni üzerindeki konumu. Bu anahtar sadece panel kenarı kaplayan kipte değilken anlamlıdır. Kenarı kaplayan kipte, bu anahtar yoksayılır ve panel orientation anahtarının belirtildiği şekilde kenara yerleştirilir.

en: Y co-ordinate of panel
tr: Panelin Y koordinatı

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
tr: Panelin y ekseni üzerindeki konumu. Bu anahtar sadece panel kenarı kaplayan kipte değilken anlamlıdır. Kenarı kaplayan kipte, bu anahtar yoksayılır ve panel orientation anahtarının belirtildiği şekilde kenara yerleştirilir.

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
tr: Panelin X koordinatı, ekranın sağından başlayarak

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
tr: Panelin x ekseni üzerindeki ekranın sağından başlayarak ki konumu. Eğer -1 olarak atanmışsa değer yok sayılır ve x anahtarı kullanılır. Eğer 0 değerinden büyükse o zaman x anahtarı yok sayılır. Bu anahtar sadece panel kenarı kaplayan kipte değilken anlamlıdır. Kenarı kaplayan kipte, bu anahtar yoksayılır ve panel orientation anahtarının belirtildiği şekilde kenara yerleştirilir.

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
tr: Panelin Y koordinatı, ekranın altından başlayarak

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
tr: Panelin y ekseni üzerindeki aşağıdan başlayarak konumu. Eğer -1 olarak atanmışsa bu değer yok sayılır ve y anahtarı kullanılır, eğer 0 değerinden büyükse o zaman y anahtarı yok sayılır. Bu anahtar sadece panel kenarı kaplayan kipte değilken anlamlıdır. Kenarı kaplayan kipte, bu anahtar yoksayılır ve panel orientation anahtarının belirtildiği şekilde kenara yerleştirilir.

en: Center panel on x-axis
tr: X ekseninde paneli ortala

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
tr: Eğer seçiliyse, x ve x_right anahtarları yok sayılır ve panel ekranın x ekseninin ortasında konumlandırılır. Eğer panel yeniden boyutlandırılırsa panel bu pozisyonda kalır - örn. panel her iki yöne de uzar. Eğer seçili değilse, x ve x_right anahtarları panelin konumunu belirler.

en: Center panel on y-axis
tr: Y ekseninde paneli ortala

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
tr: Eğer seçiliyse, y ve y_bottom anahtarları yok sayılır ve panel ekranın y ekseninin ortasında konumlandırılır. Eğer panel yeniden boyutlandırılırsa panel bu pozisyonda kalır - örn. panel her iki yöne de uzar. Eğer seçili değilse, y ve y_bottom anahtarları panelin konumunu belirler.

en: Automatically hide panel into corner
tr: Paneli kendiliğinden köşeye gizle

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
tr: Eğer seçiliyse; panel kendiliğinden, imleç panel alanını terk ettikten sonra ekranın köşesine gizlenecek. İmlecin köşeye tekrar getirilmesi panelin görünmesini sağlayacak.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
tr: Eğer seçiliyse, panelin gizlenmesi ve gösterilmesi aniden olmaktansa canlandırma ile olacak.

en: Enable hide buttons
tr: Gizleme düğmelerini etkinleştir

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
tr: Eğer seçiliyse, panelin her iki tarafına, paneli ekranın kenarlarına sadece düğme gözükür şekle getiren düğmeler yerleştirilecek.

en: Enable arrows on hide buttons
tr: Gizleme düğmelerinde oklar görünsün

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
tr: Eğer seçiliyse, gizleme düğmelerine oklar yerleştirilecek. Bu anahtar sadece enable_buttons anahtarı seçiliyse anlamlıdır.

en: Panel autohide delay
tr: Panel otomatik gizleme gecikmesi

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
tr: İmleç panel alanından çıktığında kendiliğinden gizlemeden önceki beklemenin kaç milisaniye olacağını belirtir. Bu anahtar sadece auto_hide anahtarı seçiliyse anlamlıdır.

en: Panel autounhide delay
tr: Panel otomatik gösterme gecikmesi

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
tr: İmleç panel alanına girdiğinde kendiliğinden görüntülenmeden önceki beklemenin kaç milisaniye olacağını belirtir. Bu anahtar sadece auto_hide anahtarı seçiliyse anlamlıdır.

en: Visible pixels when hidden
tr: Gizliyken görünecek benekler

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
tr: Panel köşede kendiliğinden gizlendiğinde kaç beneğin görünür olacağını belirtir. Bu anahtar sadece auto_hide anahtarı seçiliyse anlamlıdır.

en: Animation speed
tr: Canlandırma hızı

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
tr: Panel canlandırmalarının hangi hızda yapılacağını belirtir. Geçerli değerler "slow", "medium" ve "fast"dır. Bu anahtar sadece enable_animations anahtarı seçiliyse anlamlıdır.

en: Background type
tr: Arkaplan türü

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
tr: Bu panel için kullanılacak zemin. İzin verilen değerler şunlardır: "none" - varsayılan GTK+ widget zemini kullanılır, "color" - renk anahtarı zemin rengi olarak kullanılır veya "image" - resim anahtarı tarafından belirtilen resim zemin olarak kullanılır.

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
tr: #RGB biçiminde panelin arkaplan rengini belirtir.

en: Background color opacity
tr: Arkaplan rengi matlığı

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
tr: Arkaplan renginin matlık biçimini belirtir. Eğer renk tamamıyla mat değilse (65535'den küçük bir değer), renk masaüstü arkaplan resmi ile karıştırılır.

en: Background image
tr: Arkaplan resmi

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
tr: Arkaplan resmi olarak kullanılacak dosyayı belirtir. Eğer resim alfa kanalı bulunduruyorsa masaüstü arkaplan resmi ile birleştirilir.

en: Fit image to panel
tr: Resmi panele uydur

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
tr: Eğer seçiliyse, resim (resim görüş oranı korunacak biçimde) panelin boyuna göre ölçeklenecek (eğer yataysa).

en: Stretch image to panel
tr: Resmi panele göre esnet

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
tr: Eğer seçiliyse, resim panel boyutlarına göre ölçeklenecek. Görüş oranında değişiklik yapılmayacak.

en: Rotate image on vertical panels
tr: Dikey panellerde resmi döndür

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
tr: Eğer seçiliyse; arkaplan resmi, panel dikey konumlandırıldığında çevrilecek.

en: File is not a valid .desktop file
tr: Dosya geçerli bir .desktop dosyası değil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
tr: Tanınmayan desktop dosyası Sürüm '%s'

en: Starting %s
tr: %s başlatılıyor

en: Application does not accept documents on command line
tr: Uygulama komut satırında belgeleri kabul etmiyor

en: Unrecognized launch option: %d
tr: Anımsanamayan başlatma seçeneği: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
tr: Belge URI'leri bir 'Tür=Bağ' masaüstü girişine geçilemiyor

en: Not a launchable item
tr: Başlatılabilir bir öğe değil

en: Disable connection to session manager
tr: Ortam yöneticisiyle bağlantıyı kapat

en: Specify file containing saved configuration
tr: Kaydedilen yapılandırmayı içeren dosyayı belirtin

en: FILE
tr: DOSYA

en: Specify session management ID
tr: Ortam yönetici ID belirtin

en: ID
tr: No

en: Session management options:
tr: Ortam yönetimi seçenekleri:

en: Show session management options
tr: Ortam yönetimi seçeneklerini göster

en: _Open
tr: _Aç

en: Error
tr: Hata

en: Choose an icon
tr: Bir ikon seçiniz

en: Could not launch '%s'
tr: '%s' başlatılamadı

en: Could not launch application
tr: Uygulama başlatılamadı

en: Could not open location '%s'
tr: '%s' konumu açılamadı

en: No application to handle search folders is installed.
tr: Arama klasörlerini işlemek için hiçbir uygulama yüklü değil.

en: _Remove From Panel
tr: Panelden _Kaldır

en: _Move
tr: _Taşı

en: Loc_k To Panel
tr: Panele _Kilitle

en: Cannot find an empty spot
tr: Boş bir yuva bulunamıyor

en: Drawer
tr: Çekmece

en: _Add to Drawer...
tr: Çekmeceye _Ekle...

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: Create new file in the given directory
tr: Belirtilen dizinde yeni dosya oluştur

en: [FILE...]
tr: [DOSYA...]

en: - Edit .desktop files
tr: - .desktop dosyalarını düzenle

en: Create Launcher
tr: Başlatıcı Oluştur

en: Directory Properties
tr: Dizin Özellikleri

en: Launcher Properties
tr: Başlatıcı Özellikleri

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
tr: Diğer uygulamaları başlatır ve pencereleri yönetmek, zamanı göstermek vb. gibi amaçlar için çeşitli araçlar sağlar.

en: Could not show this URL
tr: Bu URL gösterilemedi

en: No URL was specified.
tr: Hiçbir URL belirtilmedi.

en: Could not use dropped item
tr: Bırakılan öğe kullanılamadı

en: No URI provided for panel launcher desktop file
tr: Panel başlatıcısı masaüstü dosyası için URI belirtilmemiş

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
tr: %s masaüstü doyası %s panel başlatıcısı için açılamadı %s

en: _Launch
tr: Baş_lat

en: Key %s is not set, cannot load launcher
tr: Anahtar %s tanımlanmamış, başlatıcı yüklenemiyor

en: Could not save launcher
tr: Başlatıcı kaydedilemedi

en: Replace a currently running panel
tr: Şu an çalışan bir panel ile yer değiştir

en: Reset the panel configuration to default
tr: Panel yapılandırmasını varsayılan değerlere geri al

en: Execute the run dialog
tr: Çalıştırma diyaloğunu başlat

en: Set the default panel layout
tr: Varsayılan panel düzenini ayarla

en: Add this launcher to _panel
tr: Bu başlatıcıyı _panele ekle

en: Add this launcher to _desktop
tr: Bu başlatıcıyı _masaüstüne ekle

en: _Entire menu
tr: _Tüm menü

en: Add this as _drawer to panel
tr: Bunu çekmece _olarak panele ekle

en: Add this as _menu to panel
tr: Bunu _menü olarak panele ekle

en: _Activate Screensaver
tr: Ekran _Koruyucuyu Etkinleştir

en: _Lock Screen
tr: Ekranı _Kilitle

en: Could not connect to server
tr: Sunucuya bağlanılamadı

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

en: Protect your computer from unauthorized use
tr: Bilgisayarınızı yetkisiz kullanımdan koruyun

en: Log Out...
tr: Oturumu Kapat...

en: Log out of this session to log in as a different user
tr: Farklı bir kullanıcı ile giriş yapmak için bu oturumu kapat

en: Run Application...
tr: Uygulama Çalıştır...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
tr: Bir komut girerek ya da listeden seçerek bir uygulama çalıştırın

en: Search for Files...
tr: Dosya Ara...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
tr: Bu bilgisayardaki belgeleri ve klasörleri ismi ya da içeriği ile konumlandırın

en: Force Quit
tr: Sonlandır

en: Force a misbehaving application to quit
tr: Geçersiz işlem yapan uygulamayı zorla kapat

en: Connect to Server...
tr: Sunucuya Bağlan...

en: Connect to a remote computer or shared disk
tr: Uzaktaki bilgisayara ya da paylaşılan bir diske bağlanın

en: Shut Down...
tr: Kapat...

en: Shut down the computer
tr: Bilgisayarı kapat

en: Custom Application Launcher
tr: Özel Uygulama Başlatıcı

en: Create a new launcher
tr: Yeni başlatıcı oluştur

en: Application Launcher...
tr: Uygulama Başlatıcı...

en: Copy a launcher from the applications menu
tr: Bir başlatıcıyı uygulamalar menüsünden kopyalayın

en: Compact Menu
tr: Sıkışık Menü

en: A compact menu
tr: Sıkışık bir menü

en: Classic Menu
tr: Klasik menü

en: The classic Applications, Places and System menu bar
tr: Klasik Uygulamalar, Yerler ve Sistem menü çubuğu

en: Separator
tr: Ayıraç

en: A separator to organize the panel items
tr: Panel öğelerini düzenlemek için bir ayraç

en: A pop out drawer to store other items in
tr: İçinde başka öğeler barındırabilen bir çekmece

en: (empty)
tr: (boş)

en: Not compatible with X11
tr: X11 ile uyumlu değil

en: Not compatible with Wayland
tr: Wayland ile uyumlu değil

en: Find an _item to add to "%s":
tr: "%s" içine eklemek için bir öğe _bul:

en: Add to Drawer
tr: Çekmeceye Ekle

en: Find an _item to add to the drawer:
tr: Çekmeceye eklemek için bir öğe _bul:

en: Add to Panel
tr: Panele Ekle

en: Find an _item to add to the panel:
tr: Panele eklemek için bir öğe _bul:

en: _Back
tr: _Geri

en: "%s" has quit unexpectedly
tr: "%s" beklenmedik bir şekilde kapandı

en: Panel object has quit unexpectedly
tr: Panel nesnesi beklenmedik bir şekilde kapandı

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
tr: Eğer bir panel nesnesini yeniden yüklerseniz, o nesne kendiliğinden panele tekrar eklenecektir.

en: D_elete
tr: S_il

en: _Don't Reload
tr: Tekrar Yükle_me

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
tr: "%s" yüklenirken panelde bir sorunla karşılaşıldı.

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
tr: Bu uygulamacığı ayarlarınızdan silmek istiyor musunuz?

en: _Delete
tr: _Sil

en: And many, many others…
tr: Daha daha niceleri…

en: The MATE Panel
tr: MATE Paneli

en: Copyright © 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2004 Vincent Untz
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Telif Hakkı © 2004 Vincent Untz
    Telif Hakkı © 2011-2021 MATE geliştiricileri

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
tr: Bu uygulama başka uygulamalara ulaşmak ve kullanışlı araçlar sağlamakla sorumludur.

en: About the MATE Panel
tr: MATE Paneli Hakkında

en: Cannot delete this panel
tr: Bu panel silinemedi

en: You must always have at least one panel.
tr: Her zaman en az bir paneliniz olması gerekiyor.

en: Reset all panels?
tr: Tüm paneller sıfırlansın mı?

en: When the panels are reset, all 
    custom settings are lost.
tr: Paneller sıfırlanınca, tüm
    özel ayarlar kaybolacaktır.

en: _Reset Panels
tr: _Panelleri Sıfırla

en: _Add to Panel…
tr: Panele _Ekle…

en: _Reset All Panels
tr: _Tüm Panelleri Sıfırla

en: _Delete This Panel
tr: Bu Paneli _Sil

en: _New Panel
tr: _Yeni Panel

en: A_bout Panels
tr: Paneller _Hakkında

en: Application
tr: Uygulama

en: Application in Terminal
tr: Uçbirim içinde Uygulama

en: Location
tr: Konum

en: Choose an application...
tr: Bir uygulama seçin...

en: Choose a file...
tr: Bir dosya seçin...

en: Comm_and:
tr: _Komut:

en: _Location:
tr: _Konum:

en: The name of the launcher is not set.
tr: Başlatıcının ismi atanmamış.

en: Could not save directory properties
tr: Dizin seçenekleri kaydedilemedi

en: The name of the directory is not set.
tr: Dizinin ismi atanmamış.

en: The command of the launcher is not set.
tr: Başlatıcının komutu atanmamış.

en: The location of the launcher is not set.
tr: Başlatıcının konumu atanmamış.

en: Could not display help document
tr: Yardım belgesi görüntülenemedi

en: _Revert
tr: _Geri al

en: _Ok
tr: _Tamam

en: _Type:
tr: _Tür:

en: _Name:
tr: _Ad:

en: Co_mment:
tr: Yoru_m

en: _Browse...
tr: _Gözat...

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
tr: Uygulamayı çıkmaya zorlamak için bir pencereye tıklayın. İptal etmek için <ESC> tuşuna basın.

en: Force this application to exit?
tr: Bu uygulama çıkmaya zorlansın mı?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
tr: Eğer bir uygulamayı çıkmaya zorlarsanız, açık olan tüm belgelerdeki kaydedilmemiş değişiklikler kaybolacak.

en: Browse and run installed applications
tr: Kurulmuş uygulamalara göz at ve onları çalıştır

en: Access documents, folders and network places
tr: Belgelere, klasörlere ve ağ yerlerine erişim

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
tr: Masaüstü görünümünü ve davranışını değiştir, yardım al, ya da çıkış yap

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: _Edit Menus
tr: _Menüleri Düzenle

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
tr: '%s' adresini aç

en: Unable to scan %s for media changes
tr: Ortam değişiklikleri için %s taranamadı

en: Rescan %s
tr: Tekrar Tara %s

en: Unable to mount %s
tr: %s bağlanamadı

en: Mount %s
tr: Bağla %s

en: Removable Media
tr: Çıkarılabilir Araçlar

en: Network Places
tr: Ağ Bağlantıları

en: Open your personal folder
tr: Kişisel klasörünüzü açın

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Open the contents of your desktop in a folder
tr: Masaüstünüzün içeriklerini bir klasörde aç

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
tr: Bu bilgisayardan erişilebilen tüm yerel ve uzaktaki disklere ve klasörlere göz atın

en: Network
tr: Ağ

en: Browse bookmarked and local network locations
tr: Yerimlerine ve yerel ağ konumlarına göz atın

en: Places
tr: Yerler

en: System
tr: Sistem

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
tr: Oturumu Kapat %s...

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
tr: Başka bir kullanıcı ile giriş yapmak için bu oturumun %s çıkışını yapın

[ctx: Orientation]
en: Top
tr: Üst

[ctx: Orientation]
en: Bottom
tr: Alt

[ctx: Orientation]
en: Left
tr: Sol

[ctx: Orientation]
en: Right
tr: Sağ

en: Drawer Properties
tr: Çekmece Özellikleri

en: Panel Properties
tr: Panel Özellikleri

en: Some of these properties are locked down
tr: Bu özelliklerin bazıları kilitli

en: _Icon:
tr: _İkon::

en: _Orientation:
tr: _Yerleşim:

en: _Size:
tr: _Boyut:

en: E_xpand
tr: _Genişlet

en: _Autohide
tr: Otomatik _gizle

en: Show hide _buttons
tr: Gizleme _düğmelerini göster

en: Arro_ws on hide buttons
tr: Gizleme düğmelerinde _oklar

en: _None (use system theme)
tr: _Yok (sistem temasını kullan)

en: Solid c_olor
tr: Sabit _renk

en: Pick a color
tr: Bir renk seçin

en: <small>Transparent</small>
tr: <small>Saydam</small>

en: <small>Opaque</small>
tr: <small>Mat</small>

en: Co_lor:
tr: _Renk:

en: S_tyle:
tr: _Stil:

en: Background _image:
tr: _Arkaplan resmi:

en: Select background
tr: Arkaplan seç

en: Background
tr: Arkaplan

en: Image Background Details
tr: Resim Arkaplan Detayları

en: _Tile
tr: D_öşe

en: _Scale
tr: Öl_çekle

en: St_retch
tr: E_snet

en: Rotate image when panel is _vertical
tr: Panel dik_ey olduğu zaman resmi döndür

en: Could not open recently used document "%s"
tr: Son kullanılan belge "%s" açılamadı

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
tr: "%s" açmaya çalışırken bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Clear the Recent Documents list?
tr: Son Kullanılan Belgeler listesi temizlensin mi?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
tr: Eğer Son Kullanılan Belgeler listesini temizlerseniz, aşağıdakiler de temizlenir:
    
    • Yerler → Son Kullanılan Belgeler menüsündeki tüm öğeler.
    • Tüm uygulamalardaki son kullanılan belgeler listeleri.

en: Clear Recent Documents
tr: Son Kullanılan Belgeleri Temizle

en: Recent Documents
tr: Son Kullanılan Belgeler

en: Clear Recent Documents...
tr: Son Kullanılan Belgeleri Temizle...

en: Clear all items from the recent documents list
tr: Son kullanılan belgeler listesini temizle

en: Could not run command '%s'
tr: '%s' komutu çalıştırılamadı

en: Could not convert '%s' from UTF-8
tr: '%s' UTF-8'den çevirilemedi

en: Choose a file to append to the command...
tr: Komuta eklenecek bir dosya seçin...

en: Select an application to view its description.
tr: Açıklamasını görüntülemek için bir uygulama seçin.

en: Will run command: '%s'
tr: çalıştıracak komut: '%s'

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
tr: Çalıştırma penceresine sürüklenen URI listesinin biçimi (%d) veya uzunluğu (%d) hatalıydı.

en: Run Application
tr: Uygulama Çalıştır

en: _Run
tr: _Çalıştır

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
tr: Komut girişi alanındaki komutu veya uygulamayı çalıştırmak için bu düğmeye tıklayın.

en: Command icon
tr: Komut ikonu

en: The icon of the command to be run.
tr: Çalıştırılacak komutun ikonu.

en: Run in _terminal
tr: _Uçbirimde çalıştır

en: Select this box to run the command in a terminal window.
tr: Komutu uçbirim penceresinde çalıştırmak için bu kutuyu seçin.

en: Run with _file...
tr: Dosya _ile çalıştır...

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
tr: İsmi komut satırına eklenecek dosyaya göz atmak için bu düğmeye tıklayın.

en: List of known applications
tr: Bilinen uygulamaların listesi

en: Show list of known _applications
tr: _Bilinen uygulamaların listesini göster

en: _Force quit
tr: _Sonlandır

en: C_lear
tr: Temiz_le

en: D_on't Delete
tr: Sil_me

en: Specify an applet IID to load
tr: Yüklenecek uygulamacık IIDsi belirtin

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
tr: Uygulamacık tercihlerinin saklanacağı bir gsettings yolu belirt

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
tr: Uygulamacığın başlangıç boyutunu belirtin (minicik, orta, büyük vb.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
tr: Uygulamacığın başlangıç konumunu belirtin (yukarı, aşağı, sol veya sağ)

[ctx: Size]
en: XX Small
tr: XX Küçük

[ctx: Size]
en: X Small
tr: X Küçük

[ctx: Size]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: Size]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: Size]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: Size]
en: X Large
tr: X Büyük

[ctx: Size]
en: XX Large
tr: XX Büyük

en: Failed to load applet %s
tr: Uygulamacık yüklenemedi: %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
tr: Uygulamacık test etme aleti

en: _Execute
tr: _Çalıştır

en: _Applet:
tr: _Uygulamacık:

en: _Prefs Path:
tr: _Tercih yolu:

en: Hide Panel
tr: Paneli Gizle

en: Top Panel
tr: Üst Panel

en: Bottom Panel
tr: Alt Panel

en: Left Panel
tr: Sol Panel

en: Right Panel
tr: Sağ Panel

en: Icon '%s' not found
tr: İkon '%s' bulunamadı

en: Could not execute '%s'
tr: '%s' çalıştırılamadı

en: file
tr: dosya

en: Home Folder
tr: Ev Klasörü

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: Search
tr: Ara

en: Open URL: %s
tr: URL Aç: %s

en: You dropped an image on the panel, what do you want to do?
tr: Panelin üzerine bir resim sürüklediniz, ne yapmak istiyorsunuz?

en: You dropped the image "%s" on the panel.
tr: Panelin üzerine "%s" resmini sürüklediniz.

en: Do you want to create a launcher for it or use it as the panel's background?
tr: Resim için bir başlatıcı oluşturmayı mı yoksa onu panelin arkaplanı olarak kullanmayı mı istiyorsunuz?

en: Do you want to use it as the panel's background?
tr: Onu panelin arkaplanı olarak kullanmak istiyor musunuz?

en: Create _Launcher
tr: _Başlatıcı Oluştur

en: Set _Background Image
tr: _Arkaplan Resmi Yap

en: Delete this drawer?
tr: Bu çekmece silinsin mi?

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
tr: Bir çekmece silinince, çekmece ve çekmecenin
    ayarları kaybolacaktır.

en: Delete this panel?
tr: Bu panel silinsin mi?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
tr: Bir panel silinince, panel ve panelin
    ayarları kaybolacaktır.

en: Test DBus Applet Factory
tr: Uygulamacık Üreticisi Dbus Testi

en: Factory for Test DBus Applet
tr: Dbus Testi Uygulamacığı için Üretici

en: Test DBus Applet
tr: DBus Testi Uygulamacığı

en: A simple applet for testing the MATE panel
tr: MATE panel testi için basit bir uygulamacık
