mate-panel 1.27.0 - en to ja translation catalogue (637 entries)

en: Locations
ja: 場所

en: Edit
ja: 編集

en: Calendar
ja: カレンダ

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
ja: %p%l:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
ja: %p %l:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format (eg, like * in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10).
en: %H:%M:%S
ja: %k:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
ja: %b%e日 (%a)

en: %1$s, %2$s
ja: %1$s %2$s

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
ja: %B%e日 %A (%%s)

en: Click to hide month calendar
ja: クリックすると月間カレンダを隠します

en: Click to view month calendar
ja: クリックすると月間カレンダを表示します

en: Computer Clock
ja: コンピュータ時計

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
ja: %p%l:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
ja: %p%l:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
ja: %Y/%m/%d (%a)

en: Set System Time...
ja: システム時刻の設定...

en: Set System Time
ja: システム時刻の設定

en: Failed to set the system time
ja: システム時刻を設定できませんでした

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: Copy _Time
ja: 時刻のコピー(_T)

en: Copy _Date
ja: 日付のコピー(_D)

en: Ad_just Date & Time
ja: 日付と時刻の調整(_J)

en: Choose Location
ja: 場所を選択

en: Edit Location
ja: 場所を編集

en: City Name
ja: 都市名

en: City Time Zone
ja: 都市のタイムゾーン

en: Clock
ja: 時計

en: About Clock
ja: 時計について

en: The Clock displays the current time and date
ja: 現在の時刻と日付を表示する時計です。

en: Copyright © 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1998-2004 フリーソフトウェア財団
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Time & Date
ja: 時刻と日付の設定

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Set System Time
ja: システム時刻の設定(_S)

en: _Time:
ja: 時刻(_T):

en: Current Time:
ja: 現在の時刻

en: Clock Preferences
ja: 時計の設定

en: Time _Settings
ja: 時刻を設定する(_S)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Clock Format
ja: 時計の書式

en: _12 hour format
ja: 12時制(_1)

en: _24 hour format
ja: 24時制(_2)

en: Panel Display
ja: パネルの表示

en: Show the _date
ja: 日付を表示する(_D)

en: Show seco_nds
ja: 秒を表示する(_N)

en: Show wee_k numbers in calendar
ja: カレンダに週番号を表示

en: Show _weather
ja: 天気を表示する(_W)

en: Show _temperature
ja: 気温を表示する(_T)

en: General
ja: 全般

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Display
ja: 表示

en: _Visibility unit:
ja: 視界の単位(_V):

en: _Pressure unit:
ja: 気圧の単位(_P):

en: _Wind speed unit:
ja: 風速の単位(_W):

en: _Temperature unit:
ja: 気温の単位(_T):

en: Weather
ja: 天気

en: East
ja: 東

en: West
ja: 西

en: North
ja: 北

en: South
ja: 南

en: _OK
ja: OK(_O)

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
ja: <small><i>(都市名または都道府県名、あるいは国の名前を入力し、ポップアップからそれに一致するジオメトリ情報を選択してください)</i></small>

en: _Timezone:
ja: タイムゾーン(_T):

en: _Location Name:
ja: 場所の名称(_L):

en: <i>(optional)</i>
ja: <i>(オプション)</i>

en: L_ongitude:
ja: 経度(_O):

en: L_atitude:
ja: 緯度(_A):

en: Failed to set the system timezone
ja: システムのタイムゾーンを指定できませんでした

en: <small>Set...</small>
ja: <small>セット...</small>

en: <small>Set</small>
ja: <small>セット</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
ja: この場所を現在の所在地に指定して、そのタイムゾーンをコンピュータで使用します

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p (%A)</small>
ja: <small>%p</small>%l:%M <small>(%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday).
en: %H:%M <small>(%A)</small>
ja: %k:%M <small>(%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p</small>
ja: <small>%p</small>%l:%M

en: %s, %s
ja: %s、%s

en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
ja: %s (体感温度は %s)

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
ja: 日の出: %s / 日の入り: %s

en: Could not display help document '%s'
ja: '%s' のヘルプを表示できませんでした

en: Error displaying help document
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました

en: Hour format
ja: "時" の書式

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
ja: このキーで時計アプレットが使用する '時 (hour)' の書式を指定します (利用可能な値: "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" と "custom")。"internet" をセットすると、時計はインターネット時刻を表示します。インターネット時刻システムは一日を 1000 ".beats" に分割します。このシステムにはタイムゾーンは存在しないので、時刻は世界中ですべて同じになります。"unix" をセットすると、時計は時刻を Epoch (1970-01-01) からの秒数で表示します。"custom" をセットすると、custom_format キーで指定した書式に従って時刻が表示されます。

en: Custom format of the clock
ja: カスタマイズした時計の書式

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
ja: このキーは時計アプレットで format キーが "custom" にセットされている時に使用する時刻の書式を指定します。特定の書式を指定するには strftime() 関数で利用できる書式指定子を利用できます。詳細は strftime() 関数のマニュアルを参照してください。

en: Show time with seconds
ja: 時刻を秒で表記する

en: If true, display seconds in time.
ja: TRUE にすると、時刻に秒を追加して表示します。

en: Show date in clock
ja: 時計に日付を表示する

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
ja: TRUE にすると、時刻に加えて時計に日付を表示します。

en: Show date in tooltip
ja: ツールチップに日付を表示する

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
ja: TRUE にすると、マウス・カーソルが時計の上にのった際にツールチップで日付を表示します

en: Show weather in clock
ja: 時計に天気を表示する

en: If true, display a weather icon.
ja: TRUE にすると、天気を表すアイコンを表示します。

en: Show temperature in clock
ja: 時計に気温を表示する

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
ja: TRUE にすると、天気を表すアイコンの隣に気温を示します。

en: Show week numbers in calendar
ja: カレンダに週番号を表示する

en: If true, show week numbers in the calendar.
ja: TRUE にすると、カレンダに週番号を表示します。

en: Expand list of locations
ja: 場所の一覧を展開して表示する

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
ja: TRUE にすると、カレンダ・ウィンドウの中に場所の一覧を展開して表示します。

en: List of locations
ja: 表示する場所

en: A list of locations to display in the calendar window.
ja: カレンダ・ウィンドウに表示する場所のリストです。

en: Temperature unit
ja: 気温の単位

en: The unit to use when showing temperatures.
ja: 表示する気温に適用する単位です。

en: Speed unit
ja: 風速の単位

en: The unit to use when showing wind speed.
ja: 表示する風力に適用する単位です。

en: Clock Applet Factory
ja: 時計アプレットファクトリー

en: Factory for clock applet
ja: 時計アプレットのファクトリー

en: Get the current time and date
ja: 現在の日時を取得する

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
ja: [警告] コマンドというのは実際に何か役に立つものでなければなりません。
    このアプレットは役に立たないものなので、実行したくないかもしれません。
    アプレットを "実用的なもの"、または何か便利なものにすることを期待しながら
    %s を利用しようすることがないよう、強く勧告するものであります。

en: Images
ja: 画像

en: %s the Fish
ja: おさかな君 %s

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
ja: %s はホントに何の役にもたちません。ディスク容量とビルド時間を費やした挙げ句に、実行すると貴重なパネルの空スペースとメモリを無駄遣いします。もしこのアプレットを使っている人を見かけたら、直ぐにカウンセリングを勧めてくださいネ。

en: (with minor help from George)
ja: (あと George にちょっと手伝ってもらった)

en: Fish
ja: おさかな君

en: About Fish
ja: おさかな君について

en: Copyright © 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2002-2005 Vincent Untz
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1998-2002 フリーソフトウェア財団
    Copyright © 2002-2005 Vincent Untz
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: %s the Fish, a contemporary oracle
ja: 現代の賢者 MATE おさかな君 %s

en: Unable to locate the command to execute
ja: 実行するコマンドの格納場所に移動できません

en: %s the Fish Says:
ja: MATE おさかな君 %s が言うには:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
ja: コマンドの出力を読み込めません:
    
    詳細: %s

en: _Speak again
ja: もう一度聞く(_S)

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
ja: 設定コマンドが動作しないので、次のコマンドで置き換えました: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
ja: '%s' を実行できません。
    
    詳細: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
ja: '%s' から読み込めません:
    
    詳細: %s

en: The water needs changing
ja: 水を換えてくれぃ

en: Look at today's date!
ja: 今日の日付を見てみてネ!

en: %s the Fish, the fortune teller
ja: 占い師の MATE おさかな君 %s

en: Fish Preferences
ja: おさかな君の設定

en: _Name of fish:
ja: おさかな君の名前(_N):

en: Co_mmand to run when clicked:
ja: おさかな君がクリックされた時に実行するコマンド(_M):

en: Animation
ja: アニメーション

en: _File:
ja: ファイル(_F):

en: Select an animation
ja: アニメーションの選択

en: _Total frames in animation:
ja: アニメーションの総フレーム数(_T):

en: _Pause per frame:
ja: フレーム毎のポーズ(_P):

en: frames
ja: フレーム

en: seconds
ja: 秒

en: _Rotate on vertical panels
ja: パネルが縦向きの時は回転する(_R)

en: The fish's name
ja: おさかな君の名前

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
ja: 名前のない "おさかな君" はちょっとさえない魚です。名前を付けて命を吹きこみましょう!

en: The fish's animation pixmap
ja: おさかな君のアニメーション画像

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
ja: このキーはおさかな君アプレットでアニメーションする際に使用する ($datadir/pixmaps フォルダ下の) 画像ファイルを指定します。

en: Command to execute on click
ja: クリックされた時に実行するコマンド

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
ja: このキーはおさかな君をクリックした際に実行するコマンドを指定します。

en: Frames in fish's animation
ja: アニメーションのフレーム数

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
ja: このキーはおさかな君をアニメーションする際のフレーム数を指定します。

en: Pause per frame
ja: フレーム毎のポーズ

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
ja: このキーは各フレームを表示する時間 (秒) を指定します。

en: Rotate on vertical panels
ja: パネルが縦向きの場合は回転する

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
ja: TRUE にすると、パネルが縦向きになった際におさかな君のアニメーションも一緒に回転させます。

en: Wanda Factory
ja: ワンダファクトリー

en: From Whence That Stupid Fish Came
ja: おバカな魚が生まれた場所

en: Display a swimming fish or another animated creature
ja: 泳いでいる魚などのアニメーションを表示します

en: Notification Area
ja: 通知領域

en: About Notification Area
ja: 通知領域について

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2003-2006 Vincent Untz
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2003-2006 Vincent Untz
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Panel Notification Area
ja: パネルの通知領域

en: Notification Area Preferences
ja: 通知領域の設定

en: _Minimum Icon Size:
ja: アイコンの最小サイズ:(_M)

en: pixels
ja: ピクセル

en: Minimum icon size
ja: 最小のアイコンサイズ

en: The minimum size an icon can have.
ja: 設定可能なアイコンの最小サイズです。

en: Notification Area Factory
ja: 通知領域ファクトリー

en: Factory for notification area
ja: 通知領域のファクトリー

en: Area where notification icons appear
ja: 通知アイコンが表示される領域

en: Show windows from all workspaces
ja: すべての作業領域のウィンドウを表示する

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
ja: TRUE にすると、ウィンドウ一覧にすべてのワークスペースのウィンドウを表示します。それ以外は、現在のワークスペースにあるウィンドウのみ表示します。

en: When to group windows
ja: ウインドウをグループ化する時

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
ja: ウィンドウ一覧にある同じアプリをいつグループ化するかを指定します。指定可能な値: "never", "auto", "always"

en: Move windows to current workspace when unminimized
ja: 最小化から復元する際に現在のワークスペースへ移動する

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
ja: TRUE にすると、最小化から復元する際にそのウィンドウを現在のワークスペースに移動して表示します。それ以外は、ウィンドウがあったワークスペースに表示します。

en: Whether to enable mouse scrolling in the switch window list
ja: スイッチ・ウィンドウリストで、マウスのスクロールを有効にするかどうか

en: If true, enable mouse scrolling in window list, otherwise disable mouse scrolling in window list.
ja: true の場合、ウィンドウリスト内でのマウススクロールを有効にします。そうでない場合は、マウススクロールを無効にします。

en: Display workspace names
ja: ワークスペース名を表示する

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
ja: TRUE にすると、ワークスペース切り替え器の中にあるワークスペースの名前を表示します。それ以外は、ワークスペースの内容 (ウィンドウ) を表示します。この設定は、使用しているウィンドウ・マネージャが Marco の場合にのみ有効です。

en: Display all workspaces
ja: すべてのワークスペースを表示する

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
ja: TRUE にすると、ワークスペース切り替え器はすべてのワークスペースを表示します。それ以外は、現在のワークスペースだけを表示します。

en: Rows in workspace switcher
ja: ワークスペース切り替え器の桁数

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
ja: このキーはすべてのワークスペースを表示する際に、ワークスペースが (縦方向に) 何行、(横方向) 何列あるかを指定します。このキーは display_all_workspaces が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Wrap around on scroll
ja: スクロール時に折り返す

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
ja: trueにすると、ワークスペースが折り返しを行います。スクロールした際に、最初と最後のワークスペースがつながっているものとして取り扱われます。

en: Window Navigation Applet Factory
ja: ウィンドウナビゲーションアプレットファクトリー

en: Factory for the window navigation related applets
ja: アプレットに関連したウィンドウナビゲーションのファクトリー

en: Window Selector
ja: ウィンドウの選択

en: Switch between open windows using a menu
ja: メニューを使って開いているウィンドウを切り替える

en: Workspace Switcher
ja: ワークスペース切替

en: Switch between workspaces
ja: ワークスペースをまたいで切り替える

en: Window List
ja: ウィンドウの一覧

en: Switch between open windows using buttons
ja: ボタンを使って開いているウィンドウを切り替える

en: Show Desktop
ja: デスクトップを表示する

en: Hide application windows and show the desktop
ja: アプリケーションを隠してデスクトップを表示する

en: Failed to load %s: %s
ja: %s の読み込みに失敗しました: %s

en: Icon not found
ja: アイコンが見つかりません

en: Click here to restore hidden windows.
ja: 隠したウィンドウを元に戻す場合は、ここをクリックしてください。

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
ja: すべてのウィンドウを隠してデスクトップを表示する場合は、ここをクリックして下さい

en: Show Desktop Button
ja: デスクトップの表示ボタン

en: About Show Desktop Button
ja: デスクトップ表示ボタンについて

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
ja: デスクトップ上にあるすべてのウィンドウを隠してデスクトップ自身を表示します。

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
ja: お使いのウィンドウ・マネージャはデスクトップ表示ボタンをサポートしていないか、ウィンドウ・マネージャを起動していないようです。

en: _System Monitor
ja: システムモニター(_S)

en: About Window List
ja: ウィンドウ一覧について

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
ja: ウィンドウ一覧はすべてのウィンドウの一覧をボタン形式で表示し、それらを閲覧する機能を提供します。

en: Window List Preferences
ja: ウィンドウ一覧の設定

en: Window Thumbnails
ja: ウィンドウのサムネイル

en: Show _thumbnails on hover
ja: ホバー時にサムネイルを表示(_T)

en: Thumbnail width in pixels. Window aspect ratio will be maintained.
ja: サムネイルの幅はピクセルで表示します。ウィンドウのアスペクト比を維持します。

en: Thumbnail width:
ja: サムネイルの幅:

en: Window Grouping
ja: ウィンドウのグループ化

en: _Never group windows
ja: グループ化しない(_N)

en: Group windows when _space is limited
ja: 狭い時にグループ化する(_S)

en: _Always group windows
ja: 常にグループ化する(_A)

en: Mouse Scrolling
ja: マウススクロール

en: _Enable mouse scrolling
ja: マウススクロールを有効にする(_E)

en: Behaviour
ja: 挙動

en: Window List Content
ja: ウィンドウ一覧の内容

en: Sh_ow windows from current workspace
ja: 現在のワークスペースにあるウィンドウを表示する(_O)

en: Show windows from a_ll workspaces
ja: すべてのワークスペースにあるウィンドウを表示する(_L)

en: Restoring Minimized Windows
ja: 最小化したウィンドウを復元する

en: Restore to current _workspace
ja: 現在のワークスペースに復元する(_W)

en: Restore to na_tive workspace
ja: 元のワークスペースに復元する(_T)

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: About Window Selector
ja: ウィンドウ・セレクタについて

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
ja: ウィンドウ・セレクタはすべてのウィンドウの一覧をメニュー形式で表示し、それらを閲覧する機能を提供します。

en: Copyright © 2000 Helix Code, Inc.
    Copyright © 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2000 Helix Code, Inc.
    Copyright © 2001 フリーソフトウェア財団
    Copyright © 2003 サン・マイクロシステムズ
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: rows
ja: 行

en: columns
ja: 列

en: About Workspace Switcher
ja: ワークスペース切替器について

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
ja: ワークスペース切り替え器は、ウィンドウを管理するためのワークスペースの縮小版を表示します。

en: Workspace Switcher Preferences
ja: ワークスペース切り替え器の設定

en: Show _only the current workspace
ja: 現在のワークスペースのみ表示する(_O)

en: Show _all workspaces in:
ja: すべてのワークスペースを表示する(_A):

en: Switcher
ja: 切り替え器

en: Number of _workspaces:
ja: ワークスペースの数(_W):

en: Workspace na_mes:
ja: ワークスペース名(_M):

en: Workspace Names
ja: ワークスペースの名前

en: Show workspace _names in switcher
ja: ワークスペースの名前を表示する(_N)

en: Allow workspace _wrap around in switcher
ja: ワークスペースをスイッチャーでループさせる(_W)

en: Default panel layout
ja: デフォルトのパネルレイアウト

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
ja: パネルの作成・初期化の際に使用されるデフォルトパネルレイアウト

en: Enable program list in "Run Application" dialog
ja: 「アプリケーションの実行」 ダイアログ上のプログラム一覧を有効にする

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
ja: TRUE にすると、「アプリの実行」ダイアログの中に表示される "既存のアプリケーション" の一覧を利用できます。ダイアログが表示された際に一覧があるかないかは show_program_list キーで制御することができます。

en: Expand program list in "Run Application" dialog
ja: 「アプリの実行」ダイアログ上のプログラム一覧を展開する

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
ja: TRUE にすると、「アプリの実行」ダイアログが開いた際に、"既存のアプリケーション" の一覧がこのダイアログの中に表示されます。このキーは enable_program_list が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
ja: 「アプリの実行」ダイアログで自動補完を有効にする

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
ja: TRUE にすると「アプリの実行」ダイアログで入力の自動補完を有効にします。

en: History for "Run Application" dialog
ja: 「アプリケーションの実行」ダイアログの履歴

en: This is the list of commands used in "Run Application" dialog. The commands are sorted descendingly by recency (e.g., most recent command comes first).
ja: これは「アプリケーションの実行」ダイアログで使用されるコマンドの一覧です。コマンドは降順に並んでいます(例えば、最新のコマンドが最初に来ます)。

en: Maximum history size for "Run Application" dialog
ja: 「アプリケーションの実行」ダイアログの最大ヒストリサイズ

en: Controls the maximum size of the history of the "Run Application" dialog. A value of 0 will disable the history.
ja: 「アプリケーションの実行」の履歴の最大サイズを管理します。0 を設定すると履歴を表示しません。

en: Reverse the history of the "Run Application" dialog
ja: 「アプリケーションの実行」ダイアログの履歴を逆にする

en: Displays the history in reverse. Provides a consistent view for terminal users as the up key will select the most recent entry.
ja: 履歴を逆順に表示します。アップキーで最新のエントリーが選択されるため、端末ユーザーに一貫した表示を提供します。

en: Panel ID list
ja: パネル ID のリスト

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
ja: パネル ID の並びです。各 ID は個々のトップレベル・パネルを示します。これらのパネルの設定はそれぞれ /apps/panel/toplevels/$(id) に格納されます。

en: Panel object ID list
ja: パネル・オブジェクト ID のリスト

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
ja: パネル・オブジェクト ID の並びです。各 ID は個々のパネル・オブジェクト (例: ランチャ、アクション・ボタンやメニューボタン、メニューバー) を表します。これらのオブジェクトの設定はそれぞれ /apps/panel/objects/$(id) に格納されます。

en: Enable tooltips
ja: ツールチップを有効にする

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
ja: TRUE にすると、パネルにあるオブジェクトのツールチップが表示されます。

en: Enable animations
ja: アニメーションを有効にする

en: Autoclose drawer
ja: 引き出しを自動的に閉じる

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
ja: TRUE にすると、ユーザがランチャの引き出しをクリックした際に引き出しを自動的に閉じます。

en: Confirm panel removal
ja: パネル削除時に確認する

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
ja: TRUE にすると、ユーザがパネルを削除しようとした際に確認ダイアログが表示されます。

en: Highlight launchers on mouseover
ja: マウスが上にのったランチャを強調表示する

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
ja: TRUE にすると、ユーザがランチャの上にマウス・カーソルを移動した際にランチャを強調表示します。

en: Complete panel lockdown
ja: 完全にパネルをロックする

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
ja: TRUE にすると、パネルは設定を変更できなくします。ただし、それぞれのアプレットは個別にロックする必要があります。パネルはこの設定を有効にするために、再起動しなければなりません。

en: Applet IIDs to disable from loading
ja: 読み込みを無効にするアプレット IID

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
ja: パネルが無視するアプレット IID のリストです。これを利用すると、特定のアプレットの読み込みやメニューへの表示を無効にできます。例えば、ミニ・コマンダー・アプレットを無効にするには、このリストに 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' を追加します。パネルはこの設定を有効にするため、再起動します。

en: Disable Force Quit
ja: アプリの強制終了の無効

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
ja: TRUE にすると、ユーザは "アプリの強制終了" ボタンにアクセスできなくなるので、アプリケーションを強制的に終了することができなくなります。

en: Enable SNI support
ja: SNI サポートを有効にする

en: If true, the panel provides support for SNI.
ja: true の場合、SNI サポートを有効にする

en: Show applications menu
ja: アプリケーションメニューを表示

en: If true, show applications item in menu bar.
ja: true の場合、アプリケーションの項目をメニューバーに表示する

en: Show places menu
ja: 場所メニューを表示

en: If true, show places item in menu bar.
ja: true の場合、場所の項目をメニューバーに表示する

en: Show desktop menu
ja: デスクトップメニューを表示

en: If true, show desktop item in menu bar.
ja: true の場合、デスクトップの項目をメニューバーに表示する

en: Show icon
ja: アイコンを表示

en: If true, show icon in menu bar.
ja: true の場合、アイコンをメニューバーに表示する

en: Icon to show in menu bar
ja: メニューバーに表示するアイコン

en: Set the theme icon name to use in menu bar.
ja: メニューバーに用いるアイコンテーマ名を設定

en: Menu bar icon size
ja: メニューバーのアイコンサイズ

en: Set the size of an icon used in menu bar. The panel must be restarted for this to take effect.
ja: メニューバーに用いるアイコンのサイズを設定。パネル再起動後に設定が反映されます

en: Menu items icon size
ja: メニューアイテムのアイコンサイズ

en: Set the size of icons used in the menu. The panel must be restarted for this to take effect.
ja: メニューに用いるアイコンのサイズを設定。パネル再起動後に設定が反映されます

en: Threshold of menu items before submenu is created
ja: サブメニューが生成されないメニューアイテム数上限

en: Maximum number of menu items (i.e. bookmarks) that are displayed without being put in a submenu.
ja: サブメニューなしで表示されるメニューアイテム (例: ブックマーク) の最大数

en: Maximum number of recent documents displayed in the Places menu
ja: 場所メニューに表示される、最近使用した文書の最大数

en: Maximum number of recent documents that are displayed in the Places menu at a time. If this is set to -1, all known recent documents will be displayed.
ja: 場所メニューに一度に表示される、最近表示した文書の最大数。これを -1 に設定すると、最近取り扱った文書全部が表示されます。

en: Panel object type
ja: パネルオブジェクトの種類

en: The type of this panel object.
ja: パネルオブジェクトの種類。

en: Toplevel panel containing object
ja: トップレベル・パネルが格納するオブジェクト

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
ja: このオブジェクトを格納するトップレベル・パネルの識別子です。

en: Object's position on the panel
ja: パネル上のオブジェクトの位置

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
ja: このパネルオブジェクトを配置する位置です。配置する位置はパネルの左端 (または縦向きの場合は上端) からのピクセル数で指定します。

en: Interpret position relative to bottom/right edge (DEPRECATED)
ja: 下端・右端に対する解釈位置（非推奨）

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel. This key is provided only for backward compatibility with old panel layouts; please set the "relative-to-edge" property instead.
ja: true の場合、オブジェクトの位置は、パネルの右端（もしくは垂直の場合は下端）に相対的に解釈されます。このキーは、古いパネルレイアウトとの後方互換性のためにのみ提供されます。この代わりに "relative-to-edge" プロパティを設定してください。

en: Whether to interpret the value of the "position" key relative to the start, center or end of the panel
ja: position "キーの値をパネルの開始、中央、終了のいずれを基準として解釈するのかということ

en: The position of the object is interpreted relative to one edge of the panel. The value of this key determines whether the object is positioned relative to the start (left/top edge), center, or end (right/bottom edge) of the panel. Valid values for this key are 'start', 'center', and 'end'.
ja: オブジェクトの位置は、パネルの中の1つの端を基準として解釈されます。このキーの値は、オブジェクトがパネルの開始（左/上端）、中央、または終わり（右/下端）のどれを基準に位置づけられるかを決定します。このキーの有効な値は 'start'、'center'、'end' です。

en: Lock the object to the panel
ja: オブジェクトをパネルに固定する

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
ja: TRUE にすると、メニューから "ロック解除" を選択してロックを解除しない限り、アプレットを移動できません。

en: Applet IID
ja: アプレット IID

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
ja: アプレットのインプリメンテーションID (例 "ClockAppletFactory::ClockApplet") です。このキーは、object_type キーが "external-applet" (または廃止された "matecomponent-applet") の場合にのみ有効になります。

en: Panel attached to drawer
ja: パネルを引き出しに結合する

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
ja: この引き出しを配置するパネルの識別子です。このキーは、object_type キーが "drawer-object" の場合にのみ有効になります。

en: Tooltip displayed for drawer or menu
ja: 引き出し/メニューにツールチップを表示する

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
ja: この引き出しまたはこのメニューのツールチップの中に表示する文字列です。このキーは、object_type キーが "drawer-object" または "menu-object" の場合にのみ有効になります。

en: Use custom icon for object's button
ja: オブジェクトのボタンにカスタム・アイコンを使用する

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
ja: TRUE にすると、ボタンのカスタム・アイコンとして custom_icon キーを使用します。TRUE でない場合は、custom_icon キーが無視されます。このキーは、object_type キーが "menu-object" または "drawer-objet" の場合にのみ有効になります。

en: Icon used for object's button
ja: オブジェクトのボタンに使用するアイコン

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
ja: オブジェクトのボタンに表示するアイコンの画像ファイルの格納場所です。このキーは、object_type キーが "drawer-object" まはた "menu-object"  で、かつ use_custom_icon が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Use custom path for menu contents
ja: メニューの内容にカスタム・パスを使用する

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
ja: TRUE にすると、メニューの内容を構成するエントリのパスとして menu_path キーを使用します。TRUE でない場合は、menu_path キーが無視されます。このキーは、object_type キーが "menu-object" の場合にのみ有効になります。

en: Menu content path
ja: メニュー内容のパス

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
ja: メニューを構成するものを格納する場所 (パス名) です。このキーは use_menu_path キーが TRUE で、かつ object_type キーが "menu-object" の場合にのみ有効になります。

en: Draw arrow in menu button
ja: メニューボタンに矢印を表示する

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
ja: true にすると、メニューボタンアイコンに矢印が表示されます。false にするとアイコンのみの表示になります。

en: Launcher location
ja: ランチャの配置

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
ja: ランチャの詳細を記述した .desktop ファイルの格納場所です。このキーは、object_type キーが "launcher-object" の場合にのみ有効になります。

en: Action button type
ja: アクション・ボタンの種類

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
ja: このボタンに付与されたアクションの種類です。このキーは、object_type が "action-applet" の場合にのみ利用できます。指定可能な値: "lock", "logout", "run", "search", "screenshot"

en: Name to identify panel
ja: パネルを識別するための名前

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
ja: これはパネルを識別するのに使用する可読な名前です。その主な目的は、複数のパネルの間でナビゲートする際に便利なパネル・ウィンドウのタイトルとして保持することにあります。

en: X screen where the panel is displayed
ja: パネルを表示するXスクリーン

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
ja: マルチ・スクリーン設定で、別々のスクリーンにパネルを配置することが可能です。このキーはパネルが表示されている現在のスクリーンを示します。

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
ja: パネルを表示する Xinerama のモニタ

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
ja: Xinerama 機能では、別々のモニタにパネルを配置することができます。このキーはパネルが表示されている現在のモニタを示します。

en: Expand to occupy entire screen width
ja: パネルをスクリーンの幅一杯に広げる

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
ja: TRUE にすると、パネルがスクリーンの幅 (パネルが縦向きの場合は高さ) 一杯に延びます。このモードでは、パネルはスクリーンの端にしか配置することができません。False にすると、パネルはその上にあるアプレット、ランチャ、ボタンの数に合わせた大きさになります。

en: Panel orientation
ja: パネルの向き

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
ja: このパネルを配置する向きです (指定可能な値: "top", "bottom", "left", "right")。パネルを広げたモードの場合、このキーはパネルをスクリーンのどの端に配置するかを指定します。パネルを広げないモードでは、"top" と "bottom" の違いは重要ではありません …どちらも水平なパネルであることを示します。しかしパネル上のオブジェクトの振る舞いを規定する有用なヒントにはなります。例えば、"top" パネルでは、メニューはパネルの下側に向かってポップアップします。逆に "bottom" パネルのメニューはパネルの上側に向かってポップアップします。

en: Panel size
ja: パネルのサイズ

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
ja: パネルの高さ (パネルが縦向きの場合は幅) です。パネルはフォントサイズや他のアイコンに基づいた最小サイズをリアルタイムに決定します。最大サイズはスクリーンの高さの 1/4 固定になっています。

en: X co-ordinate of panel
ja: パネルのX軸方向の座標

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ja: X軸に沿ったパネルの位置です。このキーはパネルを広げないモードでのみ有効になります。このキーはパネルを広げたモードでは無視され、パネルはその向きにが示すスクリーンの端に配置されます。

en: Y co-ordinate of panel
ja: パネルのY軸方向の座標

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ja: Y軸に沿ったパネルの位置です。このキーはパネルを広げないモードでのみ有効になります。このキーはパネルを広げたモードでは無視され、パネルはその向きにが示すスクリーンの端に配置されます。

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
ja: パネルのX座標 (画面の右からカウントする)

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ja: X軸に沿ったパネルの位置で、スクリーンの右側からカウントします。-1 にすると、このキーの値を無視して x キーの値を使用します。0 より大きな値にすると、x キーの値を無視します。このキーはパネルを広げないモードでのみ有効になります。このキーはパネルを広げたモードでは無視され、パネルはその向きにが示すスクリーンの端に配置されます。

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
ja: パネルのY座標 (画面の下からカウントする)

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ja: Y軸に沿ったパネルの位置で、スクリーンの下側からカウントします。-1 にすると、このキーの値を無視して y キーの値を使用します。0 より大きな値にすると、y キーの値を無視します。このキーはパネルを広げないモードでのみ有効になります。このキーはパネルを広げたモードでは無視され、パネルはその向きにが示すスクリーンの端に配置されます。

en: Center panel on x-axis
ja: X軸の中央に配置する

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
ja: TRUE にすると、x と x_right キーの設定を無視して、スクリーンのX軸の中央にパネルが配置されます。パネルのサイズが変更されると、その位置を保持します (つまり、パネルは両端から延びていきます)。TRUE でない場合、パネルの位置は x と x_right キーの設定に従って配置されます。

en: Center panel on y-axis
ja: Y軸の中央に配置する

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
ja: TRUE にすると、y と y_bottom キーの設定を無視して、スクリーンのY軸の中央にパネルが配置されます。パネルのサイズが変更されると、その位置を保持します (つまり、パネルは両端から延びていきます)。TRUE でない場合、パネルの位置は y と y_buttom キーの設定に従って配置されます。

en: Automatically hide panel into corner
ja: 自動的にパネルを端に隠す

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
ja: TRUE にすると、マウス・カーソルがパネルから離れた際に、パネルが自動的にスクリーンの端に隠れます。マウス・カーソルを端に移動すると、パネルが再び表示されます。

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
ja: TRUE にすると、このパネルの隠すボタンと戻すボタンの動作にアニメーションの効果を与えます。

en: Enable hide buttons
ja: 隠すボタンを有効にする

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
ja: TRUE にすると、パネルの両端にボタンを配置します。このボタンはスクリーンの端に向かってパネルを移動し、ボタンのみ残して表示させる場合に使用します。

en: Enable arrows on hide buttons
ja: 隠すボタンに矢印をつける

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
ja: TRUT にすると、隠すボタンに矢印が付与されます。このキーは enable_buttons キーが TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Panel autohide delay
ja: パネルが自動的に隠れるまでの遅延時間

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ja: マウス・カーソルがパネルの領域から離れたあと、自動的にパネルが隠れるまでの遅延時間をミリ秒で指定します。このキーは auto_hide キーが TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Panel autounhide delay
ja: パネルが自動的に戻るまでの遅延時間

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ja: マウス・カーソルがパネルの領域に入ったあとに、自動的にパネルが再表示されるまでの遅延時間をミリ秒で指定します。このキーは auto_hide キーが TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Visible pixels when hidden
ja: パネルを隠した際に表示するピクセル数

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ja: パネルが自動的にスクリーンの端に隠れた際に表示する部分のピクセル値を指定します。このキーは auto_hide キーが TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Animation speed
ja: アニメーションの速度

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
ja: パネルをアニメーションさせる際の速度です。このキーは enable_animations が TRUE の場合にのみ機能します。指定可能な値: "slow", "medium", "fast"

en: Background type
ja: 背景の種類

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
ja: このパネルに適用する背景の種類です。指定可能な値: "none" (デフォルトの GTK+ ウィジットの背景を使用する), "color" (背景に指定した色を使用する), "image" (背景に指定した画像を使用する)

en: Background color
ja: 背景の色

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
ja: パネルの背景色を #RGB フォーマットで指定します。

en: Background color opacity
ja: 背景色の透明度

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
ja: 背景の透明度のフォーマットを指定します。色が完全に不透明 (65535 より小さい値) の場合、その色は背景の画像と合成されます。

en: Background image
ja: 背景の画像

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
ja: 背景の画像に使用するファイルを指定します。その画像がαチャンネルをもっている場合、デスクトップの背景画像に合成されます。

en: Fit image to panel
ja: 画像をパネルにフィットさせる

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
ja: TRUE にすると、(パネルの向きが水平方向の場合) パネルの高さに合わせて画像のサイズを調整します。画像のアスペクト比 (縦横比) は保持します。

en: Stretch image to panel
ja: 画像をパネルのサイズに合わせる

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
ja: TRUE にすると、画像がパネルの大きさに合わせてサイズが調整されます。画像のアスペクト比 (縦横比) は無視します。

en: Rotate image on vertical panels
ja: パネルが縦向きの時は画像も回転する

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
ja: TRUE にすると、パネルが縦向きになった際に背景の画像も一緒に回転させます。

en: File is not a valid .desktop file
ja: 妥当な .desktop ファイルではありません

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからドキュメントにはアクセスできません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: 'Type=Link' の .desktop エントリーにはドキュメントの URI を渡せません

en: Not a launchable item
ja: 起動できないアイテムです

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: FILE
ja: ファイル

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Error
ja: エラー

en: Choose an icon
ja: アイコンを選択

en: Could not launch '%s'
ja: '%s' を起動できませんでした

en: Could not launch application
ja: アプリケーションを起動できませんでした

en: Could not open location '%s'
ja: '%s' という場所を開けませんでした

en: No application to handle search folders is installed.
ja: 検索フォルダを処理できるアプリがインストールされていません。

en: _Remove From Panel
ja: パネルから削除(_R)

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: Loc_k To Panel
ja: ロックする(_K)

en: Cannot find an empty spot
ja: 空いているスペースを見つけられません

en: Drawer
ja: 引き出し

en: _Add to Drawer...
ja: 引き出しへ追加(_A)...

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: Create new file in the given directory
ja: 新しいファイルを指定したフォルダに作成する

en: [FILE...]
ja: [ファイル...]

en: - Edit .desktop files
ja: - .desktop を編集する

en: Create Launcher
ja: ランチャの作成

en: Directory Properties
ja: フォルダのプロパティ

en: Launcher Properties
ja: ランチャのプロパティ

en: Panel
ja: パネル

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ja: 他のアプリケーションを起動してウィンドウを管理したり時刻を表示するためのユーティリティをいろいろ提供します

en: Could not show this URL
ja: この URL を表示できませんでした

en: No URL was specified.
ja: URL が指定されませんでした

en: Could not use dropped item
ja: ドロップしたアイテムを利用できませんでした

en: No URI provided for panel launcher desktop file
ja: パネル・ランチャのデスクトップ・ファイルに URI がありません

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
ja: デスクトップ・ファイル %s (パネル・ランチャ %s%s) を開けません

en: _Launch
ja: 起動する(_L)

en: Key %s is not set, cannot load launcher
ja: キー %s がセットされていないので、ランチャを読み込めません

en: Could not save launcher
ja: ランチャを保存できませんでした

en: Replace a currently running panel
ja: 現在実行中のパネルを置き換える

en: Reset the panel configuration to default
ja: パネルの設定をデフォルトにリセットする

en: Execute the run dialog
ja: 実行ダイアログを表示

en: Set the default panel layout
ja: デフォルトのパネルレイアウトを設定

en: Add this launcher to _panel
ja: このランチャをパネルへ追加(_P)

en: Add this launcher to _desktop
ja: このランチャをデスクトップへ追加(_D)

en: _Entire menu
ja: メニューの追加(_E)

en: Add this as _drawer to panel
ja: 引き出しとしてパネルへ追加(_D)

en: Add this as _menu to panel
ja: メニューとしてパネルへ追加(_M)

en: _Activate Screensaver
ja: スクリーンセーバーを有効にする(_A)

en: _Lock Screen
ja: 画面のロック(_L)

en: Could not connect to server
ja: サーバへ接続できませんでした

en: Lock Screen
ja: 画面のロック

en: Protect your computer from unauthorized use
ja: 不正な使用からコンピュータを守ります

en: Log Out...
ja: ログアウト...

en: Log out of this session to log in as a different user
ja: 別のユーザでログインするために、このセッションからログアウトします

en: Run Application...
ja: アプリケーションの実行...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
ja: コマンドを入力するか、または一覧からコマンドを選択してアプリを起動します

en: Search for Files...
ja: ファイルの検索...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ja: このコンピュータから名前や内容でドキュメントとフォルダーを特定します

en: Force Quit
ja: アプリの強制終了

en: Force a misbehaving application to quit
ja: おかしな動作をするアプリを強制的に終了します

en: Connect to Server...
ja: サーバへ接続...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ja: リモートのコンピュータや共有ディスクへ接続します

en: Shut Down...
ja: シャットダウン...

en: Shut down the computer
ja: コンピュータをシャットダウンします

en: Custom Application Launcher
ja: カスタム・アプリケーションのランチャ

en: Create a new launcher
ja: 新しい独自のランチャを生成します

en: Application Launcher...
ja: アプリケーションのランチャ...

en: Copy a launcher from the applications menu
ja: アプリケーション・メニューからランチャをコピーします

en: Compact Menu
ja: 簡易メニュー

en: A compact menu
ja: 簡易メニュー

en: Classic Menu
ja: クラシック・メニュー

en: The classic Applications, Places and System menu bar
ja: 従来の「アプリケーション」「場所」「システム」メニューバー

en: Separator
ja: セパレーター

en: A separator to organize the panel items
ja: パネルのアイテムを整理するための区切りです

en: A pop out drawer to store other items in
ja: 他のアイテムを格納するポップアップ式の引き出しです

en: (empty)
ja: (空)

en: Not compatible with X11
ja: X11 との互換性はありません

en: Not compatible with Wayland
ja: Wayland との互換性はありません。

en: Find an _item to add to "%s":
ja: "%s" へ追加するアイテムの検索(_I):

en: Add to Drawer
ja: 引き出しへ追加

en: Find an _item to add to the drawer:
ja: 引き出しへ追加するアイテムの検索(_I):

en: Add to Panel
ja: パネルへ追加

en: Find an _item to add to the panel:
ja: パネルへ追加するアイテムの検索(_I):

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: "%s" has quit unexpectedly
ja: "%s" が突然終了しました

en: Panel object has quit unexpectedly
ja: パネル・オブジェクトが突然終了しました

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
ja: パネル・オブジェクトを再読み込みすると、自動的にオブジェクトをパネルの後ろに追加します。

en: D_elete
ja: 削除(_E)

en: _Don't Reload
ja: 再読み込みしない(_D)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
ja: "%s" を読み込む際にパネルで問題が発生しました。

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
ja: お使いの設定からアプレットを削除しますか?

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: And many, many others…
ja: そしてその他たくさん…

en: The MATE Panel
ja: MATE パネル

en: Copyright © 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2004 Vincent Untz
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1997-2003 フリーソフトウェア財団
    Copyright © 2004 Vincent Untz
    Copyright © 2011-2021 MATE 開発者

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
ja: このプログラムは他のアプリケーションを実行したり、便利なユーティリティを提供します。

en: About the MATE Panel
ja: MATE パネルについて

en: Cannot delete this panel
ja: このパネルは削除できません

en: You must always have at least one panel.
ja: 少なくともパネルを一つ用意しなければなりません

en: Reset all panels?
ja: すべてのパネルをリセットしますか？

en: When the panels are reset, all 
    custom settings are lost.
ja: パネルをリセットすると、すべてのカスタム設定が失われます。

en: _Reset Panels
ja: パネルをリセット(_R)

en: _Add to Panel…
ja: パネルへ追加…(_A)

en: _Reset All Panels
ja: すべてのパネルをリセット(_R)

en: _Delete This Panel
ja: このパネルを削除する(_D)

en: _New Panel
ja: 新しいパネル(_N)

en: A_bout Panels
ja: パネルについて(_B)

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application in Terminal
ja: 端末内で起動する

en: Location
ja: 場所

en: Choose an application...
ja: アプリケーションの選択...

en: Choose a file...
ja: ファイルの選択...

en: Comm_and:
ja: コマンド(_A):

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: The name of the launcher is not set.
ja: ランチャの名前を入力してください。

en: Could not save directory properties
ja: フォルダのプロパティを保存できませんでした

en: The name of the directory is not set.
ja: フォルダの名前を入力してください。

en: The command of the launcher is not set.
ja: ランチャのコマンドを入力してください。

en: The location of the launcher is not set.
ja: ランチャの場所を入力してください。

en: Could not display help document
ja: ヘルプドキュメントを表示できませんでした

en: _Revert
ja: 戻す(_R)

en: _Ok
ja: OK(_O)

en: _Type:
ja: キーの型(_T):

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Co_mment:
ja: コメント(_M):

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
ja: ウインドウ上でクリックすると、そのアプリケーションを強制終了させます。取り消すには <ESC> キーを押します。

en: Force this application to exit?
ja: このアプリケーションを強制的に終了しますか?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
ja: アプリケーションを強制終了すると、保存していない開いているドキュメントの内容を失なうことになります。

en: Browse and run installed applications
ja: インストールしたアプリケーションを参照したり起動します

en: Access documents, folders and network places
ja: ドキュメントやフォルダ、ネットワーク上の場所にアクセスします

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
ja: デスクトップの外観や設定を変更したり、ヘルプを参照したり、ログアウトします

en: Applications
ja: アプリケーション

en: _Edit Menus
ja: メニューの編集(_E)

en: Main Menu
ja: メイン・メニュー

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ja: '%s' を開きます

en: Unable to scan %s for media changes
ja: メディアの変更で %s をスキャンできません

en: Rescan %s
ja: %sにメディアが挿入されているかチェックしてみます

en: Unable to mount %s
ja: %s をマウントできません

en: Mount %s
ja: %s のマウント

en: Removable Media
ja: リムーバブル・メディア

en: Network Places
ja: ネットワークの場所

en: Open your personal folder
ja: 個人用フォルダーを開く

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Open the contents of your desktop in a folder
ja: フォルダー内にあるデスクトップの内容を開きます

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ja: このコンピューターからアクセスできるすべてのローカルとリモートにあるディスクとフォルダーを閲覧する

en: Network
ja: ネットワーク

en: Browse bookmarked and local network locations
ja: ブックマークやローカルネットワークの場所を閲覧する

en: Places
ja: 場所

en: System
ja: システム

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
ja: %s のログアウト...

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
ja: 別のユーザでログインするために、このセッション (%s) からログアウトします

[ctx: Orientation]
en: Top
ja: 上

[ctx: Orientation]
en: Bottom
ja: 下

[ctx: Orientation]
en: Left
ja: 左

[ctx: Orientation]
en: Right
ja: 右

en: Drawer Properties
ja: 引き出しのプロパティ

en: Panel Properties
ja: パネルのプロパティ

en: Some of these properties are locked down
ja: いくつかのプロパティがロックされています

en: _Icon:
ja: アイコン(_I):

en: _Orientation:
ja: 向き(_O):

en: _Size:
ja: サイズ(_S):

en: E_xpand
ja: 広げる(_X)

en: _Autohide
ja: 自動的に隠す(_A)

en: Show hide _buttons
ja: 隠すボタンを表示する(_B)

en: Arro_ws on hide buttons
ja: 隠すボタンに矢印をつける(_W)

en: _None (use system theme)
ja: なし (システムのテーマを使用する)(_N)

en: Solid c_olor
ja: 単色(_O)

en: Pick a color
ja: 色の選択

en: <small>Transparent</small>
ja: <small>透過</small>

en: <small>Opaque</small>
ja: <small>不透明</small>

en: Co_lor:
ja: 色(_L):

en: S_tyle:
ja: スタイル(_T):

en: Background _image:
ja: 背景の画像(_I):

en: Select background
ja: 背景の選択

en: Background
ja: 背景

en: Image Background Details
ja: 背景画像の詳細

en: _Tile
ja: タイル状(_T)

en: _Scale
ja: 引き伸ばす(比率は維持する)(_S)

en: St_retch
ja: 引き伸ばす(比率を変更)(_R)

en: Rotate image when panel is _vertical
ja: パネルが縦向きの場合は画像を回転させる(_V)

en: Could not open recently used document "%s"
ja: 最近開いた文書 "%s" を開けませんでした

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
ja: "%s" を開こうとする時に原因不明のエラーが発生しました

en: Clear the Recent Documents list?
ja: "最近開いた文書" の一覧をクリアしますか?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
ja: 最近開いた文書の一覧をクリアすると、次のエントリを消去することになります:
    • [場所]→[最近開いた文書] にあるすべてのエントリ
    • アプリケーションで記録した[最近開いた...]のすべてのエントリ

en: Clear Recent Documents
ja: この一覧をクリアする

en: Recent Documents
ja: 最近開いた文書

en: Clear Recent Documents...
ja: 最近開いた文書をクリアする...

en: Clear all items from the recent documents list
ja: "最近開いた文書" の一覧をすべてクリアします

en: Could not run command '%s'
ja: コマンド '%s' を起動できませんでした

en: Could not convert '%s' from UTF-8
ja: UTF-8 から '%s' へ変換できませんでした

en: Choose a file to append to the command...
ja: コマンドの後ろに続けるファイルを選択してください...

en: Select an application to view its description.
ja: 説明を表示するアプリケーションを選択してください

en: Will run command: '%s'
ja: 実行するコマンド: '%s'

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
ja: 実行ダイアログにドロップした URI の並びの書式 (%d) またはサイズ (%d) が間違っています

en: Run Application
ja: アプリケーションの実行

en: _Run
ja: 実行(_R)

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
ja: 選択したアプリケーション、あるいは、コマンド入力エントリに入力されたコマンドを実行するにはこのボタンを押します。

en: Command icon
ja: コマンドのアイコン

en: The icon of the command to be run.
ja: 実行するコマンドのアイコンです。

en: Run in _terminal
ja: 端末内で起動する(_T)

en: Select this box to run the command in a terminal window.
ja: コマンドを端末内で実行するにはこのボックスを選んでください。

en: Run with _file...
ja: ファイルを引数として実行(_F)...

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
ja: コマンドの文字列の後に続けるファイル名を選択するにはこのボタンを押します。

en: List of known applications
ja: 既存のアプリケーション一覧

en: Show list of known _applications
ja: 既存のアプリケーション一覧(_A)

en: _Force quit
ja: 強制的に終了(_F)

en: C_lear
ja: クリア(_L)

en: D_on't Delete
ja: 削除しない(_O)

en: Specify an applet IID to load
ja: 読み込むアプレットの IID の指定

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
ja: アプレットの設定を保存するgsettingsの場所を指定します

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
ja: アプレットのデフォルト・サイズ (xx-small, medium, large など) を指定します

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
ja: アプレットのデフォルトの向き (top, bottom, left, right) を指定します

[ctx: Size]
en: XX Small
ja: とても小さい

[ctx: Size]
en: X Small
ja: ちょっと小さい

[ctx: Size]
en: Small
ja: 小

[ctx: Size]
en: Medium
ja: 中

[ctx: Size]
en: Large
ja: 大

[ctx: Size]
en: X Large
ja: ちょっと大きい

[ctx: Size]
en: XX Large
ja: とても大きい

en: Failed to load applet %s
ja: アプレット %s の読み込みに失敗しました

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
ja: アプレットのテスト用ユーティリティ

en: _Execute
ja: 実行(_E)

en: _Applet:
ja: アプレット(_A):

en: _Prefs Path:
ja: 設定のパス:(_P)

en: Hide Panel
ja: パネルを隠す

en: Top Panel
ja: 上端のパネル

en: Bottom Panel
ja: 下端のパネル

en: Left Panel
ja: 左端パネル

en: Right Panel
ja: 右端パネル

en: Icon '%s' not found
ja: '%s' というアイコンが見つかりませんでした

en: Could not execute '%s'
ja: '%s' を実行できませんでした

en: file
ja: ファイル

en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

note: Translators: this is the same string as the one found in * caja
en: File System
ja: ファイルシステム

en: Search
ja: 検索

en: Open URL: %s
ja: URL を開く: %s

en: You dropped an image on the panel, what do you want to do?
ja: パネルに画像をドロップしましたが、どうしますか？

en: You dropped the image "%s" on the panel.
ja: あなたはパネルに画像%sをドロップしました。

en: Do you want to create a launcher for it or use it as the panel's background?
ja: そのためのランチャーを作りますか、それともパネルの背景として使いますか？

en: Do you want to use it as the panel's background?
ja: それをパネルの背景として利用しますか？

en: Create _Launcher
ja: ランチャを作成

en: Set _Background Image
ja: 背景画像を設定

en: Delete this drawer?
ja: この引き出しを削除しますか?

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
ja: 引き出しを削除すると、
    引き出しとその設定がすべて無くなります。

en: Delete this panel?
ja: このパネルを削除しますか?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
ja: パネルを削除すると、
    パネルとその設定が失われてしまいます。

en: Test DBus Applet Factory
ja: DBus アプレット・ファクトリーをテスト

en: Factory for Test DBus Applet
ja: DBus アプレットテストのファクトリー

en: Test DBus Applet
ja: DBus アプレットをテスト

en: A simple applet for testing the MATE panel
ja: MATEパネルをテストするための簡単なアプレット
