mate-power-manager 1.25.0 - en to da translation catalogue (399 entries)

en: Power Manager Brightness Applet
da: Panelprogram til styring af lysstyrke

en: Adjusts laptop panel brightness.
da: Justerer LCD-skærmens lysstyrke.

en: Cannot connect to mate-power-manager
da: Kan ikke forbinde til MATE strømstyring

en: Cannot get laptop panel brightness
da: Kan ikke aflæse skærmens lysstyrke

en: LCD brightness : %d%%
da: LCD-lysstyrke : %d%%

en: Power Manager is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Strømstyring er et frit program; det kan distribueres og/eller ændres under betingelserne i GNU General Public License, som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen eller, (efter eget valg), enhver nyere version.

en: Power Manager is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Strømstyring distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier for SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for yderligere detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program; hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: About Power Manager Brightness Applet
da: Om Panelprogram til styring af lysstyrke

en: Copyright © 2006 Benjamin Canou
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Ophavsret 2011-2021 MATE-udviklerne

en: _About
da: _Om

en: _Help
da: _Hjælp

en: Brightness Applet Factory
da: Fabrik til lysstyrke-panelprogram

en: Brightness Applet
da: Lysstyrke-panelprogram

en: Power Manager Inhibit Applet
da: Panelprogram til hindring af strømstyring

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
da: Lader brugeren hindre automatisk strømstyring.

en: Automatic sleep inhibited
da: Automatisk sovetilstand hindret

en: Automatic sleep enabled
da: Automatisk sovetilstand slået til

en: Manual inhibit
da: Manuel hindring

en: About Power Manager Inhibit Applet
da: Om Panelprogram til hindring af strømstyring

en: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Ophavsret 2011-2021 MATE-udviklerne

en: Inhibit Applet Factory
da: Fabrik til hindringspanelprogram

en: Inhibit Applet
da: Hindringspanelprogram

en: Power Manager
da: Strømstyring

en: Power management daemon
da: Strømstyringstjeneste

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
da: Hvorvidt der skal benyttes dvale, hvile eller intet foretages når computeren er inaktiv

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
da: Typen af sovetilstand der benyttes når computeren er inaktiv.

en: Battery critical low action
da: Handling ved kritisk lavt batteriniveau

en: The action to take when the battery is critically low.
da: Handlingen der udføres når batteriniveauet er kritisk lavt.

en: If the battery event should occur when the lid is shut and the power disconnected
da: Om batterihændelsen indtræffer når strømmen slås fra mens låget er lukket

en: If the battery lid close event should occur (for example 'Suspend when lid closed on battery') when the lid is previously shut and the AC power disconnected at a later time.
da: Om handlingen for lukning af låget ved batteridrift (f.eks. »Gå i hvile når låget lukkes ved batteridrift«) skal udføres når låget er lukket tidligere og strømforsyningen afkobles senere.

en: UPS critical low action
da: Handling ved kritisk lavt nødstrømsniveau

en: The action to take when the UPS is critically low.
da: Handlingen der skal udføres når UPS er kritisk lav.

en: UPS low power action
da: Handling ved lavt nødstrømsniveau

en: The action to take when the UPS is low.
da: Handlingen der skal udføres når UPS er lav.

en: Allow backlight brightness adjustment
da: Tillad justering af lysstyrke for bagbelysning

en: If the screen brightness should be changed when switching between AC and battery power.
da: Om skærmens lysstyrke skal ændres, når der skiftes mellem ekstern strømforsyning og batteri.

en: Reduce the backlight brightness when on battery power
da: Reducer lysstyrken for bagbelysning ved batteridrift

en: If the screen should be reduced in brightness when the computer is on battery power.
da: Om skærmens lysstyrke skal dæmpes ved batteridrift.

en: Reduce the keyboard backlight when on battery power
da: Reducer lysstyrken for bagbelysning ved batteridrift

en: If the keyboard backlight brightness should be reduced when the computer is on battery power
da: Om tastaturets bagbelysning skal reduceres når computeren kører på batteri

en: Keyboard backlight brightness when on AC power.
da: Lysstyrke for tastaturets bagbelysning når der bruges ekstern strømforsyning.

en: Percent brightness to set keyboard backlight at when on AC power. Legal values are between 0 and 100.
da: Procent for tastaturets bagbelysnings lysstyrke når der bruges ekstern strømforsyning. Gyldige værdier er mellem 0 og 100.

en: Percent to reduce keyboard backlight by when on battery power.
da: Procent at reducere tastaturets bagbelysning ved batteridrift.

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when on battery power. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% on battery power. Legal values are between 0 and 100.
da: Procent at reducere tastaturets bagbelysning ved batteridrift. For eksempel, hvis angivet til »60«, så vil bagbelysningen være reduceret med 40 % ved batteridrift. Gyldige værdier er mellem 0 og 100.

en: Percent to reduce keyboard backlight by when idle.
da: Procent at reducere tastaturets bagbelysning når ubrugt.

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when idle. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% when idle. Legal values are between 0 and 100.
da: Procent at reducere tastaturets bagbelysning når ubrugt. For eksempel, hvis angivet til »60«, så vil bagbelysningen være reduceret med 40 % når ubrugt. Gyldige værdier er mellem 0 og 100.

en: The brightness of the screen when idle
da: Skærmens lysstyrke ved inaktivitet

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle. Only valid when use-time-for-policy is true.
da: Dette er indstillingen af skærmlysstyrke for bærbare computere ved tomgang. Bruges kun når use_time_for_policy er sat til true (sand).

en: Dim the screen after a period of inactivity when on battery power
da: Dæmp skærmens lysniveau efter en vis periodes inaktivitet ved batteridrift

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on battery power.
da: Om skærmen skal dæmpes for at spare strøm ved inaktivitet ved batteridrift.

en: The default amount of time to dim the screen after idle
da: Standardventetid før skærmen dæmpes ved inaktivitet

en: The default amount of time to dim the screen after idle.
da: Standardventetid før skærmen dæmpes ved inaktivitet.

en: LCD dimming amount when on battery
da: Omfanget af LCD-dæmpning ved batteridrift

en: The amount to dim the brightness of the display when on battery power. Possible values are between 0 and 100.
da: Omfanget af lysstyrkedæmpning ved batteridrift. Mulige værdier ligger mellem 0 og 100.

en: Dim the screen after a period of inactivity when on AC power
da: Dæmp skærmens lysniveau efter en vis periodes inaktivitet når der bruges ekstern strømforsyning

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on AC power.
da: Om skærmen skal dæmpes for at spare strøm ved inaktivitet, når der bruges ekstern strømforsyning.

en: Method used to blank screen on AC
da: Metode til blank skærm på ekstern strømforsyning

en: The DPMS method used to blank the screen when on AC power.
da: DPMS-metoden der benyttes til blank skærm ved kørsel på ekstern strømforsyning.

en: Method used to blank screen on battery
da: Metode til blank skærm ved batteridrift

en: The DPMS method used to blank the screen when on battery power.
da: DPMS-metoden der benyttes til blank skærm ved batteridrift.

en: LCD brightness when on AC
da: LCD-lysstyrke når der bruges ekstern strømforsyning

en: The brightness of the display when on AC power. Possible values are between 0.0 and 100.0.
da: Skærmens lysstyrke på ekstern strømforsyning. Mulige værdier ligger mellem 0.0 og 100.0.

en: Suspend button action
da: Handling for hvileknap

en: The action to take when the system suspend button is pressed.
da: Handlingen der skal udføres når der trykkes på systemets knap for hviletilstand.

en: Hibernate button action
da: Handling for dvaleknap

en: The action to take when the system hibernate button is pressed.
da: Handlingen der skal udføres når der trykkes på systemets knap for dvaletilstand.

en: Power button action
da: Handling for slukknappen

en: The action to take when the system power button is pressed.
da: Handlingen der skal udføres når der trykkes på systemets tænd/sluk knap.

en: Laptop lid close action on battery
da: Handling når låget lukkes ved batteridrift

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on battery power.
da: Handlingen der udføres idet computerens låg lukkes ved batteridrift.

en: Laptop lid close action when on AC
da: Handling når låget lukkes ved brug af ekstern strømforsyning

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on AC power.
da: Handlingen der udføres idet computerens låg lukkes mens computeren er tilsluttet ekstern strømforsyning.

en: Whether to use time-based notifications
da: Hvorvidt der benyttes tidsbaserede påmindelser

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
da: Om der gives tidsbaserede påmindelser. Hvis dette slås fra vil den procentvise ændring i stedet blive benyttet, hvilket kan omgå fejl i tilfælde af en defekt ACPI BIOS.

en: Check CPU load before sleeping
da: Kontroller processorbelastning før hvile

en: If the CPU load should be checked before doing the idle action.
da: Om processorbelastningen skal kontrolleres før tomgangs-handlingen udføres.

en: Whether NetworkManager should be connected and disconnected on sleep.
da: Hvorvidt NetworkManager skal til- og frakobles ved sovetilstand.

en: Whether NetworkManager should disconnect before suspending or hibernating and connect on resume.
da: Hvorvidt NetworkManager skal koble fra før hvile eller dvale samt genforbinde ved genoptagelse.

en: Use mate-screensaver lock setting
da: Brug mate-screensavers låseindstilling

en: Whether to use the screen lock setting of mate-screensaver to decide if the screen is locked after a hibernate, suspend or blank screen.
da: Om indstillingerne fra mate-screensaver vedrørende låsning af skærmen bruges til at bestemme hvorvidt skærmen låses efter dvale, hvile eller blank skærm.

en: Lock screen when blanked
da: Lås skærmen ved blank skærm

en: Whether the screen is locked when the screen is turned off. Only used if lock-use-screensaver is false.
da: Om skærmen låses idet den slukkes. Bruges kun hvis lock_use_screensaver_settings er sat false (falsk).

en: Lock screen on suspend
da: Lås skærmen ved hvile

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a suspend. Only used if lock-use-screensaver is false.
da: Om skærmen skal være låst når computeren vågner op fra hvile. Bruges kun hvis lock_use_screensaver_settings er false (falsk).

en: Lock screen on hibernate
da: Lås skærmen ved dvaletilstand

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a hibernate. Only used if lock-use-screensaver is false.
da: Om skærmen skal være låst når computeren vågner op fra dvale. Bruges kun hvis lock_use_screensaver er false (falsk).

en: Lock GNOME keyring on sleep
da: Lås GNOME-nøglering ved sovetilstand

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters suspend. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
da: Om GNOME-nøgleringen låses idet computeren går i hvile. Dette betyder at nøgleringen skal låses op igen ved genoptagelse.

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters hibernate. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
da: Om GNOME-nøgleringen låses idet computeren går i dvale. Dette betyder at nøgleringen skal låses op igen ved genoptagelse.

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery
da: Om advarslen om lavt batteriniveau skal vises for et defekt batteri

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery.
da: Om advarslen om lavt batteriniveau skal vises for et defekt batteri.

en: Notify when AC adapter is disconnected
da: Giv påmindelse idet ekstern strømforsyning afkobles

en: If the user should be notified when the AC adapter is disconnected.
da: Om brugeren skal have en påmindelse idet ekstern strømforsyning afkobles.

en: Notify when fully charged
da: Giv påmindelse når batteriet er fuldt opladet

en: If a notification message should be displayed when the battery is fully charged.
da: Om en påmindelse skal vises idet batteriet er fuldt opladet.

en: Notify on a sleep failure
da: Giv påmindelse ved fejl vedrørende sovetilstand

en: If a notification message should be displayed after suspend or hibernate failed.
da: Om en påmindelse skal vises såfremt hvile eller dvale fejler.

en: The URI to show to the user on sleep failure
da: URI'en, der vises til brugeren ved sovetilstandsfejl

en: When sleep fails we can show the user a button to help fix the situation. Leave this blank if the button should not be shown.
da: Hvis sovetilstand slår fejl, kan vi vise en knap til brugeren, der kan hjælpe med at løse problemet. Lad denne stå tom hvis knappen ikke skal vises.

en: Notify on a low power
da: Giv påmindelse ved lavt batteriniveau

en: If a notification message should be displayed when the battery is getting low.
da: Om en påmindelse skal vises når batteriniveauet bliver lavt.

en: Notify on low capacity of mouse battery
da: Advar om lavt batteriniveau for musen

en: Whether we should show the history data points
da: Hvorvidt vi skal vise historikdatapunkterne

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
da: Hvorvidt vi skal vise historikdatapunkterne i statistikvinduet.

en: Whether we should smooth the history data
da: Hvorvidt historikdata skal udjævnes

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
da: Hvorvidt grafens historikdata skal udjævnes.

en: The default graph type to show for history
da: Graftype der som standard vises for historik

en: The default graph type to show in the history window.
da: Graftype der som standard vises i historikvinduet.

en: The maximum time displayed for history
da: Maksimaltiden der vises for historik

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
da: Det maksimale tidsrum der vises på historikgrafens x-akse.

en: Whether we should show the stats data points
da: Hvorvidt vi skal vise statistikdatapunkterne

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
da: Hvorvidt vi skal vise statistikdatapunkterne i statistikvinduet.

en: Whether we should smooth the stats data
da: Hvorvidt vi skal udjævne statistikdataene

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
da: Hvorvidt statistikgrafens data udjævnes.

en: The default graph type to show for stats
da: Graftype der som standard vises for statitstik

en: The default graph type to show in the stats window.
da: Graftype der som standard vises i statistikvinduet.

en: The index of the page number to show by default
da: Indeks for sidenummer der skal vises som standard

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
da: Indekset for sidenummer der skal vises som standard som bruges til at returnere fokus til den korrekte side.

en: The ID of the last device selected
da: Id'et for den sidst valgte enhed

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
da: Identifikation for den sidste enhed som bruges til at returnere fokus til den korrekte enhed.

en: Percentage considered low
da: Niveauet der regnes for lavt

en: The percentage of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is false.
da: Batteriniveauet i procent der regnes for lavt. Kun gyldig når use_time_for_policy er false (falsk).

en: Percentage considered critical
da: Niveauet der regnes for kritisk

en: The percentage of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is false.
da: Batteriniveauet i procent der regnes for kritisk. Kun gyldig når use_time_for_policy er sat til false (falsk).

en: Percentage action is taken
da: Procentniveau-handlingen udføres

en: The percentage of the battery when the critical action is performed. Only valid when use-time-for-policy is false.
da: Batteriniveauet i procent når handlingen for kritisk batteriniveau udføres. Kun gyldig når use_time_for_policy er false (falsk).

en: The time remaining when low
da: Resterende tid ved lavt niveau

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is true.
da: Den resterende batteritid i sekunder når batteriniveauet regnes for lavt. Kun gyldig når use_time_for_policy er true (sand).

en: The time remaining when critical
da: Resterende tid ved kritisk niveau

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is true.
da: Den resterende batteritid i sekunder når batteriniveauet regnes for kritisk. Kun gyldig når use_time_for_policy er true (sand).

en: The time remaining when action is taken
da: Resterende tid idet handlingen udføres

en: The time remaining in seconds of the battery when critical action is taken. Only valid when use-time-for-policy is true.
da: Den resterende batteritid i sekunder når handlingen for kritisk batteriniveau udføres. Kun gyldig når use_time_for_policy er true (sand).

en: Sleep timeout computer when on battery
da: Tomgangstid før sovetilstand ved batteridrift

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep.
da: Tomgangstiden i sekunder før computeren går i sovetilstand ved batteridrift.

en: Sleep timeout computer when on AC
da: Tomgangstid før sovetilstand på ekstern strømforsyning

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep.
da: Tomgangstiden i sekunder før computeren går i sovetilstand på ekstern strømforsyning.

en: Sleep timeout computer when on UPS
da: Tomgangstid før sovetilstand på nødstrøm

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before it goes to sleep.
da: Tomgangstiden i sekunder før computeren går i sovetilstand på nødstrøm.

en: Sleep timeout display when on AC
da: Visning af tomgangstid ved brug af ekstern strømforsyning

en: The amount of time in seconds before the display goes to sleep when the computer is on AC power.
da: Tidsrummet i sekunder før skærmen går i sovetilstand på ekstern strømforsyning.

en: Sleep timeout display when on battery
da: Visning af tomgangstid ved batteridrift

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before the display goes to sleep.
da: Tidsrummet i sekunder før skærmen går i sovetilstand ved batteridrift.

en: Sleep timeout display when on UPS
da: Visning af tomgangstid ved brug af nødstrøm

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before the display goes to sleep.
da: Tidsrummet i sekunder før skærmen går i sovetilstand ved nødstrøm.

en: If sounds should be used
da: Om lydeffekter er aktiveret

en: If sounds should be used when the power is critically low, or inhibit requests have stopped the policy action.
da: Om der skal afspilles lyde når batteriniveauet er kritisk lavt, eller hindringsforespørgsler har afbrudt en handling specificeret af strømstyringspolitikken.

en: If preferences and statistics items should be shown in the context menu
da: Om indstillinger og statistikelementer skal vises i kontekstmenuen

en: When to show the notification icon
da: Hvornår meddelelsesikonet skal vises

en: Display options for the notification icon.
da: Visningsindstillinger for påmindelsesikon.

en: Power Management
da: Strømstyring

en: Configure power management
da: Konfigurer strømstyring

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;power;management;preferences;settings;
da: MATE;power;management;preferences;settings;strømstyrke;håndtering;præferencer;indstillinger;

en: Power Statistics
da: Strømstatistik

en: Observe power management
da: Overvåg strømstyring

en: Details
da: Detaljer

en: Graph type:
da: Graftype:

en: Data length:
da: Datalængde:

en: There is no data to display.
da: Der er ingen data at vise.

en: Use smoothed line
da: Brug blødgjort linje

en: Show data points
da: Vis datapunkter

en: History
da: Historik

en: Statistics
da: Statistik

en: Power Management Preferences
da: Strømstyringsindstillinger

en: Make Default
da: Gør til standardindstilling

en: _Close
da: _Luk

en: Put computer to _sleep when inactive for:
da: Lad computeren _hvile efter inaktivitet i:

en: When laptop lid is cl_osed:
da: Når computerens låg er l_ukket:

en: Actions
da: Handlinger

en: Put _display to sleep when inactive for:
da: Lad _skærmen hvile efter inaktivitet i:

en: Set display _brightness to:
da: Sæt skærmens _lysstyrke til:

en: Di_m display when idle
da: Dæ_mp skærmen ved inaktivitet

en: Display
da: Vis

en: On AC Power
da: Tilsluttet ekstern strømforsyning

en: When battery po_wer is critically low:
da: Når batteri_niveauet er kritisk lavt:

en: _Reduce backlight brightness
da: _Reducer lysstyrke for bagbelysning

en: _Reduce keyboard backlight
da: _Reducer lysstyrken for tastaturet

en: Keyboard | Keyboards
da[0]: Tastatur
da[1]: Tastaturer

en: On Battery Power
da: På batteri

en: When UPS power is l_ow:
da: Når nødstrømsniveauet er l_avt:

en: When UPS power is _critically low:
da: Når nødstrømsniveauet er _kritisk lavt:

en: On UPS Power
da: På nødstrøm

en: When the power _button is pressed:
da: Når t_ænd/sluk-knappen trykkes:

en: When the _suspend button is pressed:
da: Når _hvileknappen trykkes:

en: _Never display an icon
da: Vis al_drig ikon

en: _Only display an icon when battery power is low
da: Vis k_un ikon når batteriniveauet er lavt

en: Only display an icon when charging or _discharging
da: Vis _kun ikon under opladning eller afladning

en: Only display an icon when a battery is p_resent
da: Vis kun ikon når et batteri er _tilstede

en: _Always display an icon
da: _Vis altid ikon

en: Notification Area
da: Statusfelt

en: General
da: Generelt

en: Set the current brightness
da: Angiv den aktuelle lysstyrke

en: Get the current brightness
da: Hent den aktuelle lysstyrke

en: Get the number of brightness levels supported
da: Hent antallet af lysstyrkeniveauer, der understøttes

en: MATE Power Manager Backlight Helper
da: Hjemmeside for MATE Strømstyrings bagbelysningshjælper

en: No valid option was specified
da: Ingen gyldig indstilling blev angivet

en: No backlights were found on your system
da: Ingen bagbelysning blev fundet på dit system

en: Could not get the value of the backlight
da: Kunne ikke hente værdien af bagbelysningen

en: Could not get the maximum value of the backlight
da: Kunne ikke hente maksimumsværdien for bagbelysningen

en: This program can only be used by the root user
da: Dette program kan kun anvendes af brugeren root

en: This program must only be run through pkexec
da: Dette program kan kun køres gennem pkexec

en: Could not set the value of the backlight
da: Kunne ikke angive værdien af bagbelysningen

en: Unknown time
da: Ukendt tid

en: %i minute | %i minutes
da[0]: %i minut
da[1]: %i minutter

en: %i hour | %i hours
da[0]: %i time
da[1]: %i timer

en: %i %s %i %s
da: %i %s, %i %s

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
da: %id%02it

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
da: %it

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
da: %it%02im

en: Show version of installed program and exit
da: Vis version af det installerede program og afslut

en: Exit after a small delay (for debugging)
da: Afslut efter et kort tidsrum (til fejlsøgning)

en: Exit after the manager has loaded (for debugging)
da: Afslut efter håndteringsinstansen er indlæst (til fejlsøgning)

en: MATE Power Manager
da: MATE Strømstyring

en: Battery is very low
da: Meget lavt batteriniveau

en: Power plugged in
da: Strømforsyning tilsluttet

en: Power unplugged
da: Strømforsyning frakoblet

en: Lid has opened
da: Låg åbnet

en: Lid has closed
da: Låg lukket

en: Battery is low
da: Lavt batteriniveau

en: Battery is full
da: Batteriet fuldt opladet

en: Suspend started
da: Hvile startet

en: Resumed
da: Genoptaget

en: Suspend failed
da: Fejl ved hvile

en: Computer failed to suspend.
da: Computeren kunne ikke gå i hvile.

en: Failed to suspend
da: Kunne ikke gå i hvile

en: Computer failed to hibernate.
da: Computeren kunne ikke gå i dvale.

en: Failed to hibernate
da: Kunne ikke gå i dvale

en: Failure was reported as:
da: Fejlen blev rapporteret som:

en: Visit help page
da: Besøg hjælpeside

en: Display DPMS activated
da: Vis når DPMS er aktiveret

en: On battery power
da: Kører på batteri

en: Laptop lid is closed
da: Computerens låg er lukket

en: Power Information
da: Information om energiforbrug

en: Battery may be broken
da: Batteriet er måske i stykker

en: Battery has a very low capacity (%1.1f%%), which means that it may be old or broken.
da: Batteriet har meget lav kapacitet (%1.1f%%), hvilket betyder at det måske er gammelt eller i stykker.

en: Battery Charged | Batteries Charged
da[0]: Batteriet er opladet
da[1]: Batterierne er opladet

en: Battery Discharging
da: Batteriet aflader

en: %s of battery power remaining (%.0f%%)
da: %s resterende batteritid (%.0f%%)

en: %s discharging (%.0f%%)
da: %s aflader (%.0f%%)

en: UPS Discharging
da: Nødstrømsenhed aflader

en: %s of UPS backup power remaining (%.0f%%)
da: %s resterende nødstrømstid (%.0f%%)

en: Battery low
da: Lavt batteriniveau

en: Laptop battery low
da: Computerens batteriniveau lavt

en: Approximately <b>%s</b> remaining (%.0f%%)
da: Omtrent <b>%s</b> resterende tid (%.0f%%)

en: UPS low
da: Nødstrømsniveau lavt

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS backup power (%.0f%%)
da: Der er omtrent <b>%s</b> resterende tid med nødstrøm (%.0f%%)

en: Mouse battery low
da: Musens batteriniveau lavt

en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
da: Den trådløse mus, der er tilsluttet denne computer, har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Keyboard battery low
da: Tastaturets batteriniveau lavt

en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
da: Det trådløse tastatur, der er tilsluttet denne computer, har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: PDA battery low
da: PDA batteriniveau lavt

en: PDA is low in power (%.0f%%)
da: PDA'en, som er tilsluttet denne computer, har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
da: Lavt batteriniveau for mobiltelefon

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
da: Mobiltelefonen, der er tilsluttet denne computer, har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Media player battery low
da: Lavt batteriniveau for medieafspiller

en: Media player is low in power (%.0f%%)
da: Medieafspilleren har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Tablet battery low
da: Tavle-pc'ens batteriniveau er lavt

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
da: Tavle-pc'en har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
da: Den tilsluttede computers batteriniveau er lavt

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
da: Den tilsluttede computer har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Battery critically low
da: Kritisk lavt batteriniveau

en: Laptop battery critically low
da: Computeren har kritisk lavt batteriniveau

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
da: Tilslut ekstern strømforsyning for at undgå tab af data.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
da: Computeren vil gå i hvile meget snart, med mindre den får strøm.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
da: Computeren vil gå i dvale meget snart, med mindre den får strøm.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
da: Computeren vil lukke ned meget snart, med mindre den får strøm.

en: UPS critically low
da: Nødstrøm på kritisk lavt niveau

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
da: Der er omtrent <b>%s</b> resterende tid på nødstrøm (%.0f%%). Tilslut ekstern strømforsyning for at undgå at miste data.

en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Din trådløse mus har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Denne enhed vil snart ophøre med at fungere, såfremt den ikke oplades.

en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Dit trådløse tastatur har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Denne enhed vil snart ophøre med at fungere, såfremt den ikke oplades.

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Din PDA har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Denne enhed vil snart ophøre med at fungere, såfremt den ikke oplades.

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Din mobiltelefonen har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Denne enhed vil snart ophøre med at fungere, såfremt den ikke oplades.

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Din medieafspiller har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Denne enhed vil snart ophøre med at fungere, såfremt den ikke oplades.

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Din tavle-pc har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Denne enhed vil snart ophøre med at fungere, såfremt den ikke oplades.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Den tilsluttede computer har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Denne enhed vil snart lukke ned, såfremt den ikke oplades.

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
da: Batteriniveauet er kritisk, og computeren vil <b>slukke</b> idet batteriet løber helt tør for strøm.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.<br><b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
da: Batteriniveauet er kritisk, og computeren vil snart gå i hvile.<br><b>BEMÆRK:</b> der er brug for en smule strøm for at holde computeren i hviletilstand.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
da: Batteriniveauet er kritisk, og computeren vil snart gå i dvale.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
da: Batteriniveauet er kritisk, og computeren vil snart lukke ned.

en: The UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
da: Nødstrømmen har nået det kritiske niveau og computeren vil <b>slukke</b> når nødstrømmen er fuldstændigt opbrugt.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
da: Nødstrømmen har nået det kritiske niveau og computeren vil snart gå i dvale.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
da: Nødstrømmen har nået det kritiske niveau og computeren vil snart lukke ned.

en: MATE Power Preferences
da: MATE Strømindstillinger

en: Shutdown
da: Sluk

en: Suspend
da: Gå i hvile

en: Hibernate
da: Gå i dvale

en: Blank screen
da: Sort skærm

en: Ask me
da: Spørg mig

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Never
da: Aldrig

en: Rate
da: Sats

en: Charge
da: Opladningsniveau

en: Time to full
da: Tid indtil fuldt

en: Time to empty
da: Tid indtil tomt

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 2 hours
da: 2 timer

en: 6 hours
da: 6 timer

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 week
da: 1 uge

en: Charge profile
da: Opladningsprofil

en: Discharge profile
da: Afladningsprofil

en: Charge accuracy
da: Nøjagtighed for opladning

en: Discharge accuracy
da: Nøjagtighed for afladning

en: Attribute
da: Attribut

en: Value
da: Værdi

en: Image
da: Billede

en: Description
da: Beskrivelse

en: Unknown
da: Ukendt

en: %.0f second | %.0f seconds
da[0]: %.0f sekund
da[1]: %.0f sekunder

en: %.1f minute | %.1f minutes
da[0]: %.1f minut
da[1]: %.1f minutter

en: %.1f hour | %.1f hours
da[0]: %.1f time
da[1]: %.1f timer

en: %.1f day | %.1f days
da[0]: %.1f dag
da[1]: %.1f dage

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Device
da: Enhed

en: Vendor
da: Forhandler

en: Serial number
da: Serienummer

en: Supply
da: Forsyning

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: Refreshed
da: Genopfrisket

en: Present
da: Tilstedeværende

en: Rechargeable
da: Genopladelig

en: State
da: Stat

en: Energy
da: Energi

en: Energy when empty
da: Energi når tom

en: Energy when full
da: Energi når fuld

en: Energy (design)
da: Energi (design)

en: Voltage
da: Spænding

en: Percentage
da: Procentdel

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Technology
da: Teknologi

en: Online
da: Opkoblet

en: Device Information
da: Enhedsinformation

en: Device History
da: Enhedshistorik

en: Device Profile
da: Enhedsprofil

en: Time elapsed
da: Forløbet tid

en: Power
da: Strøm

en: Cell charge
da: Batteriniveau

en: Predicted time
da: Forudsagt tid

en: Correction factor
da: Korrektionsfaktor

en: Prediction accuracy
da: Nøjagtighed af estimat

en: Select this device at startup
da: Vælg denne enhed ved opstart

en: Copyright © 2011-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2011-2021 MATE-udviklerne

en: %s remaining
da: %s tilbage

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: %s not present
da: %s er ikke til stede

en: %s charging (%.1f%%)
da: %s oplader (%.1f%%)

en: Battery is fully charged.
    Provides %s laptop runtime
da: Batteriet er fuldt opladet.
    Giver %s kørselstid til computeren

en: %s is fully charged
da: %s er fuldt opladet

en: %s %s remaining (%.1f%%)
da: %s %s resterende (%.1f%%)

en: %s discharging (%.1f%%)
da: %s aflader (%.1f%%)

en: %s %s until charged (%.1f%%)
    Provides %s battery runtime
da: %s %s indtil fuldt opladet (%.1f%%)
    Giver %s batterikørselstid

en: %s %s until charged (%.1f%%)
da: %s %s indtil fuldt opladet (%.1f%%)

en: %s waiting to discharge (%.1f%%)
da: %s venter på afladning (%.1f%%)

en: %s waiting to charge (%.1f%%)
da: %s venter på opladning (%.1f%%)

en: %s empty
da: %s tom

en: Product:
da: Produkt:

en: Missing
da: Mangler

en: Charged
da: Opladet

en: Charging
da: Oplader

en: Discharging
da: Aflader

en: Percentage charge:
da: Opladningsgrad i procent:

en: Vendor:
da: Forhandler:

en: Technology:
da: Teknologi:

en: Serial number:
da: Serienummer:

en: Charge time:
da: Opladningstid:

en: Discharge time:
da: Afladningstid:

en: Excellent
da: Fremragende

en: Good
da: God

en: Fair
da: Nogenlunde

en: Poor
da: Dårlig

en: Capacity:
da: Kapacitet:

en: Current charge:
da: Nuværende effekt:

en: Last full charge:
da: Sidste fulde opladning:

en: Design charge:
da: Specificeret effekt:

en: Charge rate:
da: Opladningshastighed:

en: AC adapter | AC adapters
da[0]: Vekselstrømsadapter
da[1]: Vekselstrømsadaptere

en: Laptop battery | Laptop batteries
da[0]: Computerbatteri
da[1]: Computerbatterier

en: UPS | UPSs
da[0]: Nødstrømsenhed
da[1]: Nødstrømsenheder

en: Monitor | Monitors
da[0]: Skærm
da[1]: Skærme

en: Mouse | Mice
da[0]: Mus
da[1]: Mus

en: PDA | PDAs
da[0]: PDA
da[1]: PDA'er

en: Cell phone | Cell phones
da[0]: Mobiltelefon
da[1]: Mobiltelefoner

en: Media player | Media players
da[0]: Medieafspiller
da[1]: Medieafspillere

en: Tablet | Tablets
da[0]: Tavle-pc
da[1]: Tavle-pc'er

en: Computer | Computers
da[0]: Computer
da[1]: Computere

en: Lithium Ion
da: Lithium-ion

en: Lithium Polymer
da: Lithium-polymer

en: Lithium Iron Phosphate
da: Lithium-jernfosfat

en: Lead acid
da: Bly-svovlsyre

en: Nickel Cadmium
da: Nikkel-cadmium

en: Nickel metal hydride
da: Nikkel-metal-hydrid

en: Unknown technology
da: Ukendt teknologi

en: Empty
da: Tom

en: Waiting to charge
da: Venter på opladning

en: Waiting to discharge
da: Venter på afladning

en: Unknown state
da: Ukendt tilstand
