mate-power-manager 1.25.0 - en to id translation catalogue (393 entries)

en: Power Manager Brightness Applet
id: Aplet Kecerahan Power Manager

en: Adjusts laptop panel brightness.
id: Atur kecerahan panel laptop.

en: Cannot connect to mate-power-manager
id: Tak bisa menyambung ke mate-power-manager

en: Cannot get laptop panel brightness
id: Tak dapat memperoleh kecerahan panel laptop

en: LCD brightness : %d%%
id: Kecerahan LCD: %d%%

en: Power Manager is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: Manajer Daya adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat mendistribusikan ulang dan/atau mengubahnya di bawah persyaratan dari GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; apakah Lisensi versi 2 atau (terserah pilihan Anda) sebarang versi setelahnya.

en: Power Manager is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id: Manajer Daya didistribusikan dengan harapan akan berguna, tapi TANPA JAMINAN APAPUN; bahkan tanpa jaminan tak langsung tentang MERCHANTABILITY atau KECOCOKAN UNTUK SEBUAH TUJUAN KHUSUS. Lihat GNU General Public License untuk detil lebih lanjut.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
id: Anda seharusnya menerima salinan dari GNU General Public License bersama dengan program ini; jika tidak, tulis ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: About Power Manager Brightness Applet
id: Tentang Aplet Kecerahan Manajer Daya

en: Copyright © 2006 Benjamin Canou
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2006 Benjamin Canou
    Hak Cipta © 2011-2021 para pengembang MATE

en: _About
id: Tent_ang

en: _Help
id: B_antuan

en: Brightness Applet Factory
id: Pabrik Aplet Kecerahan

en: Brightness Applet
id: Aplet Kecerahan

en: Power Manager Inhibit Applet
id: Aplet Pencegah Manajer Daya

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
id: Memungkinkan pengguna untuk mencegah penghematan daya secara otomatis.

en: Automatic sleep inhibited
id: Tidur otomatis dicegah

en: Automatic sleep enabled
id: Tidur otomatis difungsikan

en: Manual inhibit
id: Pencegahan manual

en: About Power Manager Inhibit Applet
id: Tentang Aplet Pencegah Manajer Daya

en: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2006-2007 Richard Hughes
    Hak Cipta © 2011-2021 para pengembang MATE

en: Inhibit Applet Factory
id: Pabrik Aplet Pencegah

en: Inhibit Applet
id: Aplet Pencegah

en: Power Manager
id: Manajer Daya

en: Power management daemon
id: Daemon manajemen daya

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
id: Apakah akan hibernasi, suspensi atau tidak melakukan apapun ketika tidak aktif

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
id: Tipe sleep yang harus dijalankan ketika komputer tidak aktif.

en: Battery critical low action
id: Tindakan ketika baterai kritis

en: The action to take when the battery is critically low.
id: Aksi yang dijalankan ketika baterai hampir habis

en: If the battery event should occur when the lid is shut and the power disconnected
id: Bila peristiwa baterai mesti terjadi ketika lid ditutup dan listrik AC diputus

en: If the battery lid close event should occur (for example 'Suspend when lid closed on battery') when the lid is previously shut and the AC power disconnected at a later time.
id: Bila peristiwa lid ditutup saat memakai baterai mesti terjadi (sebagai contoh 'Suspensi ketika lid ditutup saat memakai baterai') ketika lid sebelumnya tertutup dan dan listrik AC diputus setelahnya.

en: UPS critical low action
id: Aksi saat UPS kritis

en: The action to take when the UPS is critically low.
id: Aksi yang dijalankan ketika UPS sedang kritis

en: UPS low power action
id: Aksi saat tenaga UPS lemah

en: The action to take when the UPS is low.
id: Aksi yang dijalankan ketika UPS rendah.

en: Allow backlight brightness adjustment
id: Ijinkan pengaturan kecerahan cahaya latar

en: If the screen brightness should be changed when switching between AC and battery power.
id: Bila kecerahan layar perlu diubah ketika berpindah antara daya AC dan baterai.

en: Reduce the backlight brightness when on battery power
id: Kurangi kecerahan cahaya latar ketika memakai baterai

en: If the screen should be reduced in brightness when the computer is on battery power.
id: Bila kecerahan layar mesti dikurangi ketika komputer memakai baterai.

en: Reduce the keyboard backlight when on battery power
id: Kurangi backlight keyboard ketika menggunakan tenaga baterai

en: If the keyboard backlight brightness should be reduced when the computer is on battery power
id: Apakah kecerahan backlight keyboard harus dikurangi ketika komputer sedang menggunakan tenaga baterai

en: Keyboard backlight brightness when on AC power.
id: Kecerahan backlight keyboard ketika menggunakan tenaga AC.

en: Percent brightness to set keyboard backlight at when on AC power. Legal values are between 0 and 100.
id: Persentase kecerahan backlight keyboard ketika menggunakan tenaga AC. Nilai legal antara 0 dan 100.

en: Percent to reduce keyboard backlight by when on battery power.
id: Persentase untuk mengurangi backlight keyboard ketika menggunakan tenaga baterai.

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when on battery power. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% on battery power. Legal values are between 0 and 100.
id: Persentase untuk mengurangi backlight keyboard ketika menggunakan tenaga baterai. Sebagai contoh, jika ditentukan '60', backlight akan dipotong sebesar 40% pada saat menggunakan tenaga baterai. Nilai legal antara 0 dan 100.

en: Percent to reduce keyboard backlight by when idle.
id: Persentase untuk mengurangi backlight keyboard ketika sedang idle.

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when idle. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% when idle. Legal values are between 0 and 100.
id: Persentase untuk mengurangi backlight keyboard ketika sedang idle. Sebagai contoh, jika ditentukan '60', backlight akan dipotong sebesar 40% pada saat idle. Nilai legal antara 0 dan 100.

en: The brightness of the screen when idle
id: Kecerahan layar saat menganggur

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle. Only valid when use-time-for-policy is true.
id: Ini adalah kecerahan layar panel yang digunakan ketika sesi menganggur. Hanya valid ketika use-timer-for-policy adalah benar.

en: Dim the screen after a period of inactivity when on battery power
id: Pergelap layar setelah suatu perioda tanpa aktivitas ketika memakai baterai

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on battery power.
id: Bila layar perlu diredupkan untuk menghemat daya ketika komputer menganggur dan memakai tenaga baterai.

en: The default amount of time to dim the screen after idle
id: Lama waktu bawaan untuk meredupkan layar setelah menganggur

en: The default amount of time to dim the screen after idle.
id: Lama waktu bawaan untuk meredupkan layar setelah menganggur.

en: LCD dimming amount when on battery
id: Banyaknya peredupan LCD ketika memakai baterai

en: The amount to dim the brightness of the display when on battery power. Possible values are between 0 and 100.
id: Besarnya pengurangan kecerahan tampilan ketika memakai baterai. Nilai yang mungkin di antara 0 dan 100.

en: Dim the screen after a period of inactivity when on AC power
id: Pergelap layar setelah sekian lama tanpa aktivitas ketika tersambung ke listrik AC

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on AC power.
id: Bila layar perlu diredupkan untuk menghemat daya ketika komputer menganggur ketika memakai tenaga listrik AC.

en: Method used to blank screen on AC
id: Metoda yang dipakai untuk mengosongkan layar ketika memakai listrik AC

en: The DPMS method used to blank the screen when on AC power.
id: Metode DPMS digunakan untuk mengosongkan layar ketika menggunakan sumber daya listrik AC.

en: Method used to blank screen on battery
id: Metoda mengosongkan layar ketika memakai baterai

en: The DPMS method used to blank the screen when on battery power.
id: Metode DPMS digunakan untuk mengosongkan layar ketika menggunakan baterai.

en: LCD brightness when on AC
id: Kecerahan LCD ketika memakai listrik AC

en: The brightness of the display when on AC power. Possible values are between 0.0 and 100.0.
id: Kecerahan layar ketika menggunakan sumber daya AC. Nilai yang mungkin antara 0.0 dan 100.0

en: Suspend button action
id: Aksi tombol suspensi

en: The action to take when the system suspend button is pressed.
id: Aksi yang diambil ketika tombol suspend ditekan

en: Hibernate button action
id: Aksi tombol hibernasi

en: The action to take when the system hibernate button is pressed.
id: Aksi yang diambil ketika tombol hibernasi ditekan.

en: Power button action
id: Aksi tombol daya

en: The action to take when the system power button is pressed.
id: Aksi yang diambil ketika tombol power ditekan.

en: Laptop lid close action on battery
id: Aksi lid laptop ditutup ketika memakai baterai

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on battery power.
id: Aksi yang diambil ketika lid laptop ditutupkan dan laptop menggunakan baterai.

en: Laptop lid close action when on AC
id: Aksi lid laptop ditutup ketika tersambung ke listrik AC

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on AC power.
id: Aksi yang diambil ketika lid laptop ditutup dan laptop menggunaan sumber daya AC.

en: Whether to use time-based notifications
id: Apakah perlu memakai pemberitahuan berbasis waktu

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
id: Bila pengumuman berbasis waktu mesti dipakai. Bila diatur ke false, maka perubahan persentase yang dipakai sebagai gantinya, yang mungkin memperbaiki BIOS ACPI yang rusak.

en: Check CPU load before sleeping
id: Periksa beban CPU sebelum tidur

en: If the CPU load should be checked before doing the idle action.
id: Bila beban CPU mesti diperiksa sebelum melakukan aksi menganggur.

en: Whether NetworkManager should be connected and disconnected on sleep.
id: Apakah ManajerJaringan harus disambung dan diputus saat tidur.

en: Whether NetworkManager should disconnect before suspending or hibernating and connect on resume.
id: Apakah ManajerJaringan perlu diputus sebelum mensuspensi atau menghibernasi dan disambung saat resume.

en: Use mate-screensaver lock setting
id: Gunakan aturan kunci mate-screensaver

en: Whether to use the screen lock setting of mate-screensaver to decide if the screen is locked after a hibernate, suspend or blank screen.
id: Apakah memakai pengaturan penguncian layar dari screensaver mate untuk menentukan apakah layar dikunci setelah hibernasi, suspensi, atau pengosongan layar.

en: Lock screen when blanked
id: Kunci layar ketika dikosongkan

en: Whether the screen is locked when the screen is turned off. Only used if lock-use-screensaver is false.
id: Apakah layar dikunci ketika layar dimatikan. Hanya dipakai jika lock-use-screensaver adalah false.

en: Lock screen on suspend
id: Kunci layar saat suspensi

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a suspend. Only used if lock-use-screensaver is false.
id: Apakah layar dikunci ketika komputer dibangunkan dari suspend. Hanya dipakai jika lock-use-screensaver adalah false.

en: Lock screen on hibernate
id: Kunci layar saat hibernasi

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a hibernate. Only used if lock-use-screensaver is false.
id: Apakah layar dikunci ketika komputer dibangunkan dari hibernasi. Hanya dipakai jika lock-use-screensaver adalah false.

en: Lock GNOME keyring on sleep
id: Kunci keyring GNOME saat tidur

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters suspend. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
id: pakah keyring GNOME akan dikunci sebelum komputer di-suspend. Hal ini berarti keyring harus dibuka pada saat resume.

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters hibernate. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
id: pakah keyring GNOME akan dikunci sebelum komputer di-hibernasi. Hal ini berarti keyring harus dibuka pada saat resume.

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery
id: Bila kita mesti menunjukkan peringatan kapasitas rendah bagi baterai rusak

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery.
id: Bila kita mesti menunjukkan peringatan kapasitas rendah bagi baterai rusak.

en: Notify when AC adapter is disconnected
id: Beritahu ketika adaptor AC dilepas

en: If the user should be notified when the AC adapter is disconnected.
id: Bila pemakai perlu diberitahu ketika adaptor AC dilepas.

en: Notify when fully charged
id: Beritahu saat terisi penuh

en: If a notification message should be displayed when the battery is fully charged.
id: Bila suatu pesan pemberitahuan mesti ditampilkan ketika baterai telah terisi penuh.

en: Notify on a sleep failure
id: Beritahu saat kegagalan tidur

en: If a notification message should be displayed after suspend or hibernate failed.
id: Bila suatu pesan pemberitahuan mesti ditampilkan setelah suspend atau hibernasi gagal.

en: The URI to show to the user on sleep failure
id: URI untuk ditampilkan ke pengguna ketika tidur gagal

en: When sleep fails we can show the user a button to help fix the situation. Leave this blank if the button should not be shown.
id: Ketika tidur gagal kami dapat menampilkan ke pengguna suatu tombol untuk membantu memperbaiki situasi. Kosongkan ini bila tombol tak perlu ditampilkan.

en: Notify on a low power
id: Beritahu saat tenaga lemah

en: If a notification message should be displayed when the battery is getting low.
id: Bila suatu pesan pemberitahuan mesti ditampilkan ketika baterai lemah.

en: Notify on low capacity of mouse battery
id: Beritahu saat baterai tetikus hampir habis

en: Whether we should show the history data points
id: Apakah harus menunjjukan poin data riwayat

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
id: Apakah harus menampilkan riwayat poin data pada jendela statistik.

en: Whether we should smooth the history data
id: Apakah harus memperhalus data riwayat

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
id: Apakah harus memperhalus riwayat data pada grafik.

en: The default graph type to show for history
id: Tipe bawaan grafik yang ditampilkan pada riwayat

en: The default graph type to show in the history window.
id: Tipe grafik default yang ditampilkan pada jendela riwayat.

en: The maximum time displayed for history
id: Waktu paling lama untuk menampilkan riwayat

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
id: Lama waktu maksimum yang ditampilkan pada sumbu x pada riwayat grafik.

en: Whether we should show the stats data points
id: Apakah statistik data poin harus ditunjukkan

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
id: Apakah perlu menampilkan data poin pada jendela statistik.

en: Whether we should smooth the stats data
id: Apakah harus memperhalus data statistik

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
id: Apakah harus memperhalus statistik data pada grafik.

en: The default graph type to show for stats
id: Tipe bawaan grafik yang ditampilkan untuk statistik

en: The default graph type to show in the stats window.
id: Tipe grafik bawaan yang ditampilkan pada jendela stat

en: The index of the page number to show by default
id: Jumlah halaman default yang ditampilkan pada index

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
id: Jumlah halaman pada indeks yang ditampilkan secara default yang digunakan untuk mengembalikan fokus pada halaman yang tepat.

en: The ID of the last device selected
id: ID dari perangkat terakhir yang terpilih

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
id: Identifair dari perangkat terakhir yang digunakan untuk mengembalikan fokus ke perangkat yang benar.

en: Percentage considered low
id: Persentase baterai yang dianggap lemah

en: The percentage of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is false.
id: Persentase baterai ketika dianggap lemah. Hanya valid ketika use-time-for-policy adalah false.

en: Percentage considered critical
id: Persentase baterai yang dianggap kritis

en: The percentage of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is false.
id: Persentase baterai ketika dianggap kritis. Hanya valid ketika use-time-for-policy adalah false.

en: Percentage action is taken
id: Persentase ketika aksi dilakukan

en: The percentage of the battery when the critical action is performed. Only valid when use-time-for-policy is false.
id: Persentase baterai ketika aksi kritis dilakukan. Hanya valid ketika use-time-for-policy adalah false.

en: The time remaining when low
id: Waktu tersisa ketika lemah

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is true.
id: Waktu baterai tersisa dalam detik ketika dianggap lemah. Hanya valid ketika use-time-for-policy adalah true.

en: The time remaining when critical
id: Waktu tersisa ketika kritis

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is true.
id: Waktu baterai tersisa dalam detik ketika dianggap kritis. Hanya valid ketika use-time-for-policy adalah true.

en: The time remaining when action is taken
id: Waktu tersisa ketika aksi diambil

en: The time remaining in seconds of the battery when critical action is taken. Only valid when use-time-for-policy is true.
id: Waktu baterai tersisa dalam detik ketika aksi kritis dilakukan. Hanya valid ketika use-time-for-policy adalah true.

en: Sleep timeout computer when on battery
id: Tenggang waktu tidur komputer saat memakai baterai

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep.
id: Lama waktu dalam detik komputer yang memakai tenaga baterai tidak aktif sebelum tidur.

en: Sleep timeout computer when on AC
id: Tenggang waktu tidur komputer saat tersambung ke listrik AC

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep.
id: Lama waktu dalam detik komputer tersambung ke listrik AC tidak aktif sebelum tidur.

en: Sleep timeout computer when on UPS
id: Tenggang waktu tidur komputer saat memakai UPS

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before it goes to sleep.
id: Lama waktu dalam detik komputer yang tersambung ke UPS tidak aktif sebelum tidur.

en: Sleep timeout display when on AC
id: Tenggang waktu tidur tampilan saat tersambung ke listrik AC

en: The amount of time in seconds before the display goes to sleep when the computer is on AC power.
id: Lama waktu dalam detik sebelum tampilan tidur ketika komputer tersambung ke listrik AC.

en: Sleep timeout display when on battery
id: Tenggang waktu tidur tampilan ketika memakai baterai

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before the display goes to sleep.
id: Lama waktu dalam detik komputer yang memakai tenaga baterai tidak aktif sebelum tampilan tidur.

en: Sleep timeout display when on UPS
id: Tenggang waktu tidur tampilan saat memakai UPS

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before the display goes to sleep.
id: Lama waktu dalam detik komputer yang tersambung ke UPS tidak aktif sebelum tampilan tidur.

en: If sounds should be used
id: Bila suara mesti dipakai

en: If sounds should be used when the power is critically low, or inhibit requests have stopped the policy action.
id: Bila suara mesti dipakai ketika baterai nyaris habis, atau permintaan pencegahan telah menghentikan aksi kebijakan.

en: If preferences and statistics items should be shown in the context menu
id: Bila objek preferensi dan statistik mesti ditampilkan di menu konteks

en: When to show the notification icon
id: Kapan menampilkan ikon pemberitahuan

en: Display options for the notification icon.
id: Opsi tampilan pada ikon notifikasi.

en: Power Management
id: Manajemen Daya

en: Configure power management
id: Atur manajemen daya

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;power;management;preferences;settings;
id: MATE;daya;manajemen;preferensi;pengaturan;setelan;

en: Power Statistics
id: Statistik Daya

en: Observe power management
id: Amati manajemen tenaga

en: Details
id: Rincian

en: Graph type:
id: Tipe diagram:

en: Data length:
id: Panjang data:

en: There is no data to display.
id: Tidak ada data untuk ditampilkan.

en: Use smoothed line
id: Gunakan garis yang dihaluskan

en: Show data points
id: Tampilkan titik data

en: History
id: Riwayat

en: Statistics
id: Statistik

en: Power Management Preferences
id: Preferensi Manajemen Daya

en: Make Default
id: Jadikan Baku

en: _Close
id: _Tutup

en: Put computer to _sleep when inactive for:
id: Tidurkan komputer ketika tidak aktif _selama:

en: When laptop lid is cl_osed:
id: Ketika lid lapt_op ditutup:

en: Actions
id: Aksi

en: Put _display to sleep when inactive for:
id: Ti_durkan tampilan ketika tidak aktif selama:

en: Set display _brightness to:
id: Atur kecerahan tampilan ke:

en: Di_m display when idle
id: Redupkan ta_mpilan ketika menganggur

en: Display
id: Tampilan

en: On AC Power
id: Memakai Listrik AC

en: When battery po_wer is critically low:
id: Ketika te_naga baterai kritis:

en: _Reduce backlight brightness
id: Ku_rangi kecerahan cahaya latar

en: _Reduce keyboard backlight
id: Ku_rangi cahaya latar papan ketik

en: Keyboard | Keyboards
id[0]: Papan tik

en: On Battery Power
id: Memakai Tenaga Baterai

en: When UPS power is l_ow:
id: Ketika tenaga UPS lemah:

en: When UPS power is _critically low:
id: Ketika tenaga UPS kritis:

en: On UPS Power
id: Memakai Tenaga UPS

en: When the power _button is pressed:
id: Ketika tom_bol power ditekan:

en: When the _suspend button is pressed:
id: Ketika tombol _suspensi ditekan:

en: _Never display an icon
id: Janga_n pernah tampilkan ikon

en: _Only display an icon when battery power is low
id: Hanya tampilkan ik_on ketika baterai lemah

en: Only display an icon when charging or _discharging
id: Hanya _tampilkan ikon ketika mengisi atau mengosongkan

en: Only display an icon when a battery is p_resent
id: Hanya tampilkan ikon ketika bate_rai ada

en: _Always display an icon
id: Sel_alu tampilkan ikon

en: Notification Area
id: Area Notifikasi

en: General
id: Umum

en: Set the current brightness
id: Atur kecerahan kini

en: Get the current brightness
id: Ambil kecerahan kini

en: Get the number of brightness levels supported
id: Ambil cacah aras kecerahan yang didukung

en: MATE Power Manager Backlight Helper
id: Pembantu Backlight Manajer Daya MATE

en: No valid option was specified
id: Tidak ada opsi valid yang dinyatakan

en: No backlights were found on your system
id: Tak ditemukan backlight pada sistem Anda

en: Could not get the value of the backlight
id: Tak bisa mendapat nilai backlight

en: Could not get the maximum value of the backlight
id: Tak bisa memperoleh nilai maksimum backlight

en: This program can only be used by the root user
id: Program ini hanya bisa dipakai oleh pengguna root

en: This program must only be run through pkexec
id: Program ini hanya boleh dijalankan melalui pkexec

en: Could not set the value of the backlight
id: Tak bisa menata nilai backlight

en: Unknown time
id: Waktu tidak diketahui

en: %i minute | %i minutes
id[0]: %i menit

en: %i hour | %i hours
id[0]: %i jam

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

note: Translators: This is %i days
en: %id
id: %ih

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
id: %ih%02ij

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
id: %ij

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
id: %ij%02im

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
id: %2id

en: Show version of installed program and exit
id: Tampilkan versi program terpasang dan keluar

en: Exit after a small delay (for debugging)
id: Keluar setelah tundaan sejenak (untuk debugging)

en: Exit after the manager has loaded (for debugging)
id: Keluar setelah manajer telah dimuat (untuk pengawa-kutuan)

en: MATE Power Manager
id: Manajer Daya MATE

en: Battery is very low
id: Baterai nyaris habis

en: Power plugged in
id: Listrik dicolokkan

en: Power unplugged
id: Listrik dilepas

en: Lid has opened
id: Lid telah terbuka

en: Lid has closed
id: Lid telah tertutup

en: Battery is low
id: Baterai lemah

en: Battery is full
id: Baterai penuh

en: Suspend started
id: Suspensi dimulai

en: Resumed
id: Dilanjutkan

en: Suspend failed
id: Suspensi gagal

en: Computer failed to suspend.
id: Komputer gagal disuspensi.

en: Failed to suspend
id: Gagal disuspensi

en: Computer failed to hibernate.
id: Komputer gagal hibernasi.

en: Failed to hibernate
id: Gagal hibernasi

en: Failure was reported as:
id: Kegagalan dilaporkan sebagai:

en: Visit help page
id: Kunjungi halaman bantuan

en: Display DPMS activated
id: DPMS tampilan diaktifkan

en: On battery power
id: Pakai baterai

en: Laptop lid is closed
id: Lid laptop ditutup

en: Power Information
id: Informasi Daya

en: Battery may be broken
id: Baterai mungkin rusak

en: Battery has a very low capacity (%1.1f%%), which means that it may be old or broken.
id: Baterai Anda memiliki kapasitas sangat rendah (%1.1f%%), yang mungkin berarti sudah tua atau rusak.

en: Battery Charged | Batteries Charged
id[0]: Baterai Terisi Penuh

en: Battery Discharging
id: Baterai Dikosongkan

en: %s of battery power remaining (%.0f%%)
id: %s dari daya baterai tersisa (%.0f%%)

en: %s discharging (%.0f%%)
id: %s mengosongkan (%.0f%%)

en: UPS Discharging
id: UPS dikosongkan

en: %s of UPS backup power remaining (%.0f%%)
id: %s dari daya UPS tersisa (%.0f%%)

en: Battery low
id: Baterai lemah

en: Laptop battery low
id: Baterai laptop lemah

en: Approximately <b>%s</b> remaining (%.0f%%)
id: Kira-kira <b>%s</b> tersisa (%.0f%%)

en: UPS low
id: UPS lemah

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS backup power (%.0f%%)
id: Anda memiliki sekitar <b>%s</b> dari sisa daya cadangan UPS (%.0f%%)

en: Mouse battery low
id: Baterai tetikus lemah

en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
id: Daya ttetikus nirkabel lemah (%.0f%%)

en: Keyboard battery low
id: Baterai papan tik lemah

en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
id: Daya papan tik nirkabel lemah (%.0f%%)

en: PDA battery low
id: Baterai PDA lemah

en: PDA is low in power (%.0f%%)
id: Daya PDA lemah (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
id: Baterai telepon genggam lemah

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
id: Daya telepon genggam lemah (%.0f%%)

en: Media player battery low
id: Baterai pemutar media lemah

en: Media player is low in power (%.0f%%)
id: Daya pemutar media lemah (%.0f%%)

en: Tablet battery low
id: Baterai tablet lemah

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
id: Daya tablet lemah (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
id: Baterai komputer yang tersambung lemah

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
id: Daya komputer yang tersambung lemah (%.0f%%)

en: Battery critically low
id: Baterai kritis

en: Laptop battery critically low
id: Baterai laptop kritis

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
id: Tancapkan adaptor AC anda untuk menghindari hilangnya data.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
id: Komputer akan segera disuspensi kecuali ditancapkan ke listrik.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
id: Komputer akan segera hibernasi kecuali ditancapkan ke listrik.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
id: Komputer akan segera dimatikan kecuali ditancapkan ke listrik.

en: UPS critically low
id: UPS nyaris habis

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
id: Anda memiliki sekitar <b>%s</b> dari sisa daya UPS (%.0f%%). Kembalikan daya listrik AC ke komputer Anda untuk menghindari kehilangan data.

en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Tetikus nirkabel nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Papan tik nirkabel nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: PDA nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Telepon genggam nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Pemutar media nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Tablet nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Komputer yang tersambung nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
id: Baterai berada pada tingkat kritis dan komputer ini akan <b>mati</b> ketika baterai sama sekali kosong.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.<br><b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
id: Baterai berada di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan disuspensi. <br><b>CATATAN:</b> Sejumlah kecil tenaga diperlukan untuk menjaga komputer Anda dalam kondisi tersuspensi.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
id: Baterai berada pada tingkat kritis dan komputer ini akan berhibernasi.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
id: Baterai di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan mati.

en: The UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
id: Baterai UPS di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan <b>kehilangan daya</b> ketika baterai UPS benar-benar habis.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
id: Baterai UPS di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan berhibernasi.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
id: Baterai UPS di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan dimatikan.

en: MATE Power Preferences
id: Preferensi Daya MATE

en: Shutdown
id: Matikan

en: Blank screen
id: Layar kosong

en: Ask me
id: Tanyakan padaku

en: Do nothing
id: Tak ada yang dilakukan

en: Never
id: Tak pernah

en: Rate
id: Suku Bunga

en: Charge
id: Muatan

en: Time to full
id: Waktu sampai penuh

en: Time to empty
id: Waktu sampai kosong

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 2 hours
id: 2 jam

en: 6 hours
id: 6 jam

en: 1 day
id: 1 hari

en: 1 week
id: 1 minggu

en: Charge profile
id: Profil pengisian

en: Discharge profile
id: Profil pengosongan

en: Charge accuracy
id: Ketelitian pengisian

en: Discharge accuracy
id: Ketelitian pengosongan

en: Attribute
id: Atribut

en: Value
id: Nilai

en: Image
id: Gambar

en: Description
id: Deskripsi

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: %.0f second | %.0f seconds
id[0]: %.0f detik

en: %.1f minute | %.1f minutes
id[0]: %.1f menit

en: %.1f hour | %.1f hours
id[0]: %.1f jam

en: %.1f day | %.1f days
id[0]: %.1f hari

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Device
id: Perangkat

en: Type
id: Tipe

en: Serial number
id: Nomor seri

en: Supply
id: Pasokan

en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

en: Refreshed
id: Disegarkan

en: Present
id: Ada

en: Rechargeable
id: Dapat diisi ulang

en: State
id: Negara Bagian

en: Energy
id: Energi

en: Energy when empty
id: Energi saat kosong

en: Energy when full
id: Energi saat penuh

en: Energy (design)
id: Energi (disain)

en: Voltage
id: Tegangan

en: Percentage
id: Persentase

en: Capacity
id: Kapasitas

en: Technology
id: Teknologi

en: Online
id: Daring

en: Device Information
id: Informasi Perangkat

en: Device History
id: Sejarah Perangkat

en: Device Profile
id: Profil Perangkat

en: Time elapsed
id: Waktu berjalan

en: Power
id: Pangkat

en: Cell charge
id: Muatan sel

en: Predicted time
id: Ramalan waktu

en: Correction factor
id: Faktor koreksi

en: Prediction accuracy
id: Ketelitian ramalan

en: Select this device at startup
id: Pilih perangkat ini saat mulai

en: Copyright © 2011-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2011-2021 para pengembang MATE

en: %s remaining
id: %s tersisa

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: %s not present
id: %s tidak ada

en: %s charging (%.1f%%)
id: %s mengisi (%.1f%%)

en: Battery is fully charged.
    Provides %s laptop runtime
id: Baterai terisi penuh.
    Menyediakan waktu operasi %s

en: %s is fully charged
id: %s terisi penuh

en: %s %s remaining (%.1f%%)
id: %s %s tersisa (%.1f%%)

en: %s discharging (%.1f%%)
id: %s mengosongkan (%.1f%%)

en: %s %s until charged (%.1f%%)
    Provides %s battery runtime
id: %s %s sampai penuh (%.1f%%)
    Menyediakan waktu operasi baterai %s

en: %s %s until charged (%.1f%%)
id: %s %s sampai penuh (%.1f%%)

en: %s waiting to discharge (%.1f%%)
id: %s menunggu untuk pengosongan (%.1f%%)

en: %s waiting to charge (%.1f%%)
id: %s menunggu untuk diisi (%.1f%%)

en: %s empty
id: %s kosong

en: Product:
id: Produk:

en: Missing
id: Hilang

en: Charged
id: Terisi

en: Charging
id: Mengisi

en: Discharging
id: Mengosongkan

en: Percentage charge:
id: Persentase pengisian:

en: Technology:
id: Teknologi:

en: Serial number:
id: Nomor seri:

en: Charge time:
id: Waktu pengisian:

en: Discharge time:
id: Waktu pengosongan:

en: Excellent
id: Sempurna

en: Good
id: Bagus

en: Fair
id: Sedang

en: Poor
id: Jelek

en: Capacity:
id: Kapasitas:

en: Current charge:
id: Isi sekarang:

en: Last full charge:
id: Isi penuh terakhir:

en: Design charge:
id: Isi terdisain:

en: Charge rate:
id: Laju pengisian:

en: AC adapter | AC adapters
id[0]: Adaptor AC

en: Laptop battery | Laptop batteries
id[0]: Baterai laptop

en: Mouse | Mice
id[0]: Tetikus

en: Cell phone | Cell phones
id[0]: Telepon genggam

en: Media player | Media players
id[0]: Pemutar media

en: Computer | Computers
id[0]: Komputer

en: Lithium Ion
id: Ion Litium

en: Lithium Polymer
id: Polimer Litium

en: Lithium Iron Phosphate
id: Fosfat Besi Litium

en: Lead acid
id: Asam timbal

en: Nickel Cadmium
id: Cadmium Nikel

en: Nickel metal hydride
id: Hidrida logam nikel

en: Unknown technology
id: Teknologi tak dikenal

en: Empty
id: Kosong

en: Waiting to charge
id: Menunggu diisi

en: Waiting to discharge
id: Menunggu pengosongan

en: Unknown state
id: Status tidak diketahui
