mate-power-manager 1.25.0 - en to ja translation catalogue (404 entries)

en: Power Manager Brightness Applet
ja: 明るさを調節するアプレット

en: Adjusts laptop panel brightness.
ja: ノートパソコンの画面の明るさを調節します。

en: Cannot connect to mate-power-manager
ja: MATE 電源管理デーモンに接続できませんでした

en: Cannot get laptop panel brightness
ja: 液晶画面の明るさを取得できません

en: LCD brightness : %d%%
ja: 液晶の明るさ: %d%%

en: Power Manager is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: MATE 電源管理は自由ソフトウェアです。フリーソフトウェア財団が発行する GNU 一般公衆ライセンスの第二版、あるいはそれ以降の版が定める条件の下で本プログラムを再頒布または改変することができます。

en: Power Manager is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: MATE 電源管理は有用であることを期待して配布されていますが、完全に無保証です。商用利用または特定の目的において暗黙の適合性の保証も一切ありません。詳細は GNU 一般公衆ライセンスをご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: あなたは本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利ライセンスの写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA まで連絡してください。

en: About Power Manager Brightness Applet
ja: 明るさを調整するアプレット

en: Copyright © 2006 Benjamin Canou
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2006 Benjamin Canou
    Copyright © 2011-2021 MATE 開発者

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Brightness Applet Factory
ja: 明るさの調節アプレットのファクトリ

en: Brightness Applet
ja: 明るさの調整アプレット

en: Power Manager Inhibit Applet
ja: 省電力制御アプレット

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
ja: 電源の消費を自動的に制御できるようにします。

en: Automatic sleep inhibited
ja: 自動的にはスリープしないようになっています

en: Automatic sleep enabled
ja: 自動的にスリープするようになっています

en: Manual inhibit
ja: 手動で制御します

en: About Power Manager Inhibit Applet
ja: 省電力アプレットについて

en: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
    Copyright © 2011-2021 MATE 開発者

en: Inhibit Applet Factory
ja: 省電力制御アプレットのファクトリです

en: Inhibit Applet
ja: 省電力制御アプレット

en: Power Manager
ja: 電源の管理

en: Power management daemon
ja: 電源管理のデーモンを起動します

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
ja: スリープ状態の種類

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
ja: システムがアイドル状態になった時に実行するスリープの種類です。

en: Battery critical low action
ja: バッテリーの残量が僅かになった時のアクション

en: The action to take when the battery is critically low.
ja: バッテリーの残り容量が非常に少なくなった場合の動作です。

en: If the battery event should occur when the lid is shut and the power disconnected
ja: ノート PC を閉じて AC 電源のプラグを抜いた時にバッテリー関連のイベントを発生させるかどうか

en: If the battery lid close event should occur (for example 'Suspend when lid closed on battery') when the lid is previously shut and the AC power disconnected at a later time.
ja: ノート PC を閉じて AC 電源のプラグをコンセントから抜いた時にノート PC を閉じたことを表すイベントを発生させるかどうかです (例えば、バッテリー使用時にノート PC を閉じたらサスペンドするなど) 。

en: UPS critical low action
ja: UPS の残量が僅かになった時のアクション

en: The action to take when the UPS is critically low.
ja: UPS の残り容量が非常に少なくなった場合の動作です。

en: UPS low power action
ja: UPS の残量が少なくなった時のアクション

en: The action to take when the UPS is low.
ja: バッテリーの残り容量が少なくなった場合の動作です。

en: Allow backlight brightness adjustment
ja: バックライトの明るさを調節できるようにするかどうか

en: If the screen brightness should be changed when switching between AC and battery power.
ja: AC電源とバッテリーを切り替えた際に画面の明るさを変更するかどうか

en: Reduce the backlight brightness when on battery power
ja: バッテリー使用時にバックライトの明るさを低くするかどうか

en: If the screen should be reduced in brightness when the computer is on battery power.
ja: バッテリーを使用している時に画面の輝度を低くすべきかどうかです。

en: Reduce the keyboard backlight when on battery power
ja: バッテリ利用時にキーボードのバックライトを抑える

en: If the keyboard backlight brightness should be reduced when the computer is on battery power
ja: バッテリー稼働時にキーボードのバックライトの照度を下げる場合

en: Keyboard backlight brightness when on AC power.
ja: AC電源使用時のキーボードバックライトの明るさ。

en: Percent brightness to set keyboard backlight at when on AC power. Legal values are between 0 and 100.
ja: AC電源使用時にキーボードのバックライトの明るさを設定する割合です。設定可能な値は 0～100 です。

en: Percent to reduce keyboard backlight by when on battery power.
ja: バッテリー駆動時にキーボードのバックライトを減らす割合です。

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when on battery power. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% on battery power. Legal values are between 0 and 100.
ja: バッテリー駆動時にキーボードのバックライトを削減する割合を指定します。例えば、「60」に設定すると、バッテリー駆動時にバックライトが40％省かれます。設定可能な値は 0～100 です。

en: Percent to reduce keyboard backlight by when idle.
ja: 待機時にキーボードのバックライトを減少させる割合。

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when idle. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% when idle. Legal values are between 0 and 100.
ja: システム待機時にキーボードのバックライトを削減する割合を指定します。例えば、「60」に設定すると、待機時にバックライトが40％省かれます。設定可能な値は 0～100 です。

en: The brightness of the screen when idle
ja: アイドル状態での画面の明るさ

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle. Only valid when use-time-for-policy is true.
ja: これはセッションのアイドル時に使用するノート PC の画面の明るさです。use-time-for-policy が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Dim the screen after a period of inactivity when on battery power
ja: バッテリー使用時に一定のアイドル時間が過ぎたら画面を暗くするかどうか

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on battery power.
ja: バッテリーを使用している時に、システムがアイドル状態になったら電源節約のために画面を暗くするかどうかです。

en: The default amount of time to dim the screen after idle
ja: アイドル後に画面が暗くなるまでの時間

en: The default amount of time to dim the screen after idle.
ja: アイドル後に画面が暗くなるまでの時間 (デフォルト) です。

en: LCD dimming amount when on battery
ja: バッテリ使用時の液晶ディスプレイの暗さ

en: The amount to dim the brightness of the display when on battery power. Possible values are between 0 and 100.
ja: バッテリーを使用している時のディスプレイの暗さです。指定可能な値: 0〜100 までの数値

en: Dim the screen after a period of inactivity when on AC power
ja: AC 電源使用時に一定のアイドル時間が過ぎたら画面を暗くするかどうか

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on AC power.
ja: AC 電源を使用している時に、システムがアイドル状態になったら電源節約のために画面を暗くするかどうかです。

en: Method used to blank screen on AC
ja: AC 電源使用時にブランク・スクリーンにする方式

en: The DPMS method used to blank the screen when on AC power.
ja: AC 電源使用時にブランク・スクリーンにする DPMS 方式です。

en: Method used to blank screen on battery
ja: バッテリー使用時にブランク・スクリーンにする方式

en: The DPMS method used to blank the screen when on battery power.
ja: バッテリー使用時にブランク・スクリーンにする DPMS 方式です。

en: LCD brightness when on AC
ja: AC 電源使用時の液晶ディスプレイの明るさ

en: The brightness of the display when on AC power. Possible values are between 0.0 and 100.0.
ja: AC 電源を使用している時のディスプレイの明るさです。0.0〜100.0 の数値を指定できます。

en: Suspend button action
ja: サスペンド・ボタンを押下した時のアクション

en: The action to take when the system suspend button is pressed.
ja: サスペンドボタンが押されたときの動作です。

en: Hibernate button action
ja: ハイバーネート・ボタンを押下した時のアクション

en: The action to take when the system hibernate button is pressed.
ja: ハイバネートボタンが押されたときの動作です。

en: Power button action
ja: 電源ボタンを押下した時のアクション

en: The action to take when the system power button is pressed.
ja: 電源ボタンが押されたときの動作です。

en: Laptop lid close action on battery
ja: ノート PC を閉じたときのアクション (バッテリ使用時)

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on battery power.
ja: ノートPCがバッテリー駆動時、画面を閉じた際に行うアクション

en: Laptop lid close action when on AC
ja: ノート PC を閉じたときのアクション (AC 電源使用時)

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on AC power.
ja: AC 電源使用時にノート PC を閉じた際の動作です。

en: Whether to use time-based notifications
ja: 時間をベースにした通知方式にするかどうか

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
ja: 時間を単位にした通知を行うかどうかです。FALSE にすると、時間を使用するかわりに百分率を使用します (これは、ちょっとおかしな ACPI BIOS を使用した時の問題に対応できるかもしれません)。

en: Check CPU load before sleeping
ja: スリープする前に CPU の使用率をチェックする

en: If the CPU load should be checked before doing the idle action.
ja: アイドル状態になった時のアクションを実行する前に CPU の使用率を確認するかどうかです。

en: Whether NetworkManager should be connected and disconnected on sleep.
ja: スリープ時に NetworkManager がネットワークに接続するかどうかです。

en: Whether NetworkManager should disconnect before suspending or hibernating and connect on resume.
ja: サスペンドまたはハイバーネートする前に NetworkManager でネットワークへの接続を切断し、復帰したら接続し直すかどうかです。

en: Use mate-screensaver lock setting
ja: MATE スクリーンセーバーでロックするかどうか

en: Whether to use the screen lock setting of mate-screensaver to decide if the screen is locked after a hibernate, suspend or blank screen.
ja: ハイバーネートやサスペンド、あるいはブランク・スクリーンになったら画面をロックするかどうかを mate-screensaver の設定に委ねるかどうかです。

en: Lock screen when blanked
ja: ブランク・スクリーンになったらスクリーンをロックする

en: Whether the screen is locked when the screen is turned off. Only used if lock-use-screensaver is false.
ja: ディスプレイの電源が OFF になったら画面をロックするかどうかです。このオプションは lock-use-screensaver が FALSE の場合にのみ指定できます。

en: Lock screen on suspend
ja: サスペンドになったら画面をロックする

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a suspend. Only used if lock-use-screensaver is false.
ja: サスペンドから復帰したときに画面をロックするかどうかです。このオプションは lock-use-screensaver が FALSE の場合にのみ指定できます。

en: Lock screen on hibernate
ja: ハイバーネートになったら画面をロックする

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a hibernate. Only used if lock-use-screensaver is false.
ja: ハイバネートから復帰したときに画面をロックするかどうかです。このオプションは lock-use-screensaver が FALSE の場合にのみ指定できます。

en: Lock GNOME keyring on sleep
ja: スリープ時に GNOMEキーリングをロックする

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters suspend. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
ja: コンピュータがサスペンドに入る前に、GNOMEキーリングをロックするか設定しまう。これは、レジューム時にキーリングのロックを解除しなければならないことを意味します。

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters hibernate. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
ja: コンピュータがハイバネーションに入る前に、GNOMEキーリングをロックするか設定します。これは、レジューム時にキーリングのロックを解除しなければならないことを意味します。

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery
ja: バッテリーが壊れている場合に容量が少なくなっていると警告するかどうか

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery.
ja: バッテリーが壊れている場合に容量が少なくなっていると警告するかどうかです。

en: Notify when AC adapter is disconnected
ja: AC アダプタが外れていたら通知する

en: If the user should be notified when the AC adapter is disconnected.
ja: AC 電源のプラグが外れていたらユーザに通知するかどうかです。

en: Notify when fully charged
ja: 充電完了に通知する

en: If a notification message should be displayed when the battery is fully charged.
ja: バッテリーの充電が完了したら通知メッセージを表示するかどうかです。

en: Notify on a sleep failure
ja: スリープに失敗したとき通知します

en: If a notification message should be displayed after suspend or hibernate failed.
ja: サスペンドやハイバーネートが失敗したら通知メッセージを表示するかどうかです。

en: The URI to show to the user on sleep failure
ja: スリープ失敗時にユーザーに表示するURI

en: When sleep fails we can show the user a button to help fix the situation. Leave this blank if the button should not be shown.
ja: スリープ失敗時、問題解決のためのヘルプボタンをユーザーに表示できます。ボタンを表示しない場合は空欄にしてください。

en: Notify on a low power
ja: 低電力モード時に通知します

en: If a notification message should be displayed when the battery is getting low.
ja: バッテリーが少なくなったら通知メッセージを表示するかどうかです。

en: Notify on low capacity of mouse battery
ja: マウスのバッテリー残量が少ないとき通知する

en: Whether we should show the history data points
ja: 履歴データを表示するかどうか

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
ja: 統計ウィンドウに履歴データの点を表示するかどうかです。

en: Whether we should smooth the history data
ja: データを滑らかに表示するかどうか

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
ja: 履歴データを滑らかに表示するかどうかです。

en: The default graph type to show for history
ja: 履歴データを表示するグラフの種類

en: The default graph type to show in the history window.
ja: 履歴ウィンドウの中に表示するデフォルトのグラフの種類です。

en: The maximum time displayed for history
ja: ヒストリーに表示する最大経過時間

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
ja: グラフのX軸上に表示する経過時間の最大値

en: Whether we should show the stats data points
ja: 統計データ点を表示するかどうか

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
ja: 統計ウィンドウに統計データ点を表示するかどうか

en: Whether we should smooth the stats data
ja: 統計データを滑らかに表示するかどうか

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
ja: グラフの統計データ点をを滑らかに表示するかどうか

en: The default graph type to show for stats
ja: 統計を表示するデフォルトのグラフ

en: The default graph type to show in the stats window.
ja: 統計ウィンドウに表示するデフォルトのグラフの種類

en: The index of the page number to show by default
ja: デフォルトで表示するページ番号のインデックス

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
ja: 正しいページにフォーカスを戻した際にデフォルトで表示するページ番号のインデックス

en: The ID of the last device selected
ja: 最後に選択したデバイスの ID

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
ja: 正しいデバイスにフォーカスを戻した際に使われる最後のデバイスのID

en: Percentage considered low
ja: 残量が少ないとみなす充電率

en: The percentage of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is false.
ja: バッテリーの残量が少ない状態であるとする充電率です。use-time-for-policy が FALSE の場合にのみ有効になります。

en: Percentage considered critical
ja: 残量が深刻であるとみなす充電率

en: The percentage of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is false.
ja: バッテリーの残量が深刻な状態であるとする充電率です。use-time-for-policy が FALSE の場合にのみ有効になります。

en: Percentage action is taken
ja: アクションを実行する時の充電率

en: The percentage of the battery when the critical action is performed. Only valid when use-time-for-policy is false.
ja: バッテリーの残量が深刻な状態の時に実行するアクションです。use-time-for-policy が FALSE の場合にのみ有効になります。

en: The time remaining when low
ja: 残量が少ない時の残り時間

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is true.
ja: バッテリーの残量が少ない時の残り時間 (秒単位) です。use-time-for-policy が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: The time remaining when critical
ja: 残量が深刻な時の残り時間

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is true.
ja: バッテリーの残量が深刻な時の残り時間 (秒単位) です。use-time-for-policy が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: The time remaining when action is taken
ja: アクションを実行する時の残り時間

en: The time remaining in seconds of the battery when critical action is taken. Only valid when use-time-for-policy is true.
ja: バッテリーの残量が深刻な状態でアクションを実行する時の残り時間 (秒単位) です。use-time-for-policy が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Sleep timeout computer when on battery
ja: バッテリの使用中にシステムがスリープするまでの時間

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep.
ja: バッテリーを使用している時にディスプレイがスリープするまでのアイドル時間 (秒) を指定します。

en: Sleep timeout computer when on AC
ja: AC 電源の使用中にシステムがスリープするまでの時間

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep.
ja: AC 電源を使用している時にシステムがアイドル状態になってからスリープするまでの時間 (秒) を指定します。

en: Sleep timeout computer when on UPS
ja: UPS の使用中にシステムがスリープするまでの時間

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before it goes to sleep.
ja: UPS を使用している時にシステムがアイドル状態になってからスリープするまでの時間 (秒) を指定します。

en: Sleep timeout display when on AC
ja: AC 電源の使用中にディスプレイがスリープするまでの時間

en: The amount of time in seconds before the display goes to sleep when the computer is on AC power.
ja: AC 電源を使用している時にディスプレイがスリープするまでのアイドル時間 (秒) を指定します。

en: Sleep timeout display when on battery
ja: バッテリの使用中にディスプレイがスリープするまでの時間

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before the display goes to sleep.
ja: バッテリーを使用している時にシステムがアイドル状態になってからスリープするまでの時間 (秒) を指定します。

en: Sleep timeout display when on UPS
ja: UPS の使用中にディスプレイがスリープするまでの時間

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before the display goes to sleep.
ja: UPS を使用している時にシステムがアイドル状態になってからスリープするまでの時間 (秒) を指定します。

en: If sounds should be used
ja: 音を鳴らすかどうか

en: If sounds should be used when the power is critically low, or inhibit requests have stopped the policy action.
ja: 電源がきわめて低くなった時、または電源消費の抑制要求によってポリシー・アクションが停止されている時に音を鳴らして通知するかどうかです。

en: If preferences and statistics items should be shown in the context menu
ja: コンテキストメニューに設定と統計情報を表示します。

en: When to show the notification icon
ja: いつ通知アイコンを表示するか

en: Display options for the notification icon.
ja: 通知アイコンの表示オプションです。

en: Power Management
ja: 電源管理

en: Configure power management
ja: 電源管理の設定を行います

en: Power Statistics
ja: 電源使用率の統計

en: Observe power management
ja: 電源管理を監視します

en: Details
ja: 詳細

en: Graph type:
ja: グラフの種類:

en: Data length:
ja: データのサイズ:

en: There is no data to display.
ja: 表示する情報がありません。

en: Use smoothed line
ja: 線を滑らかにする

en: Show data points
ja: データのポイントを表示する

en: History
ja: コマンドの履歴です

en: Statistics
ja: 統計

en: Power Management Preferences
ja: 電源管理の設定

en: Make Default
ja: デフォルトにする

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Put computer to _sleep when inactive for:
ja: 次の時間、アイドル状態が続いたら
    システムをスリープする(_S):

en: When laptop lid is cl_osed:
ja: ノート PC を閉じたら(_O):

en: Actions
ja: 各種の操作

en: Put _display to sleep when inactive for:
ja: 次の時間、アイドル状態が続いたら
    画面をスリープする(_D):

en: Set display _brightness to:
ja: 画面の明るさの設定(_B):

en: Di_m display when idle
ja: アイドル状態になったら画面を暗くする(_M)

en: Display
ja: 表示

en: On AC Power
ja: AC 電源使用時

en: When battery po_wer is critically low:
ja: バッテリがほとんどない場合は(_W):

en: _Reduce backlight brightness
ja: バックライトの輝度を低くする(_R)

en: _Reduce keyboard backlight
ja: キーボードの明るさを抑える(_R)

en: Keyboard | Keyboards
ja[0]: キーボード

en: On Battery Power
ja: バッテリー使用時

en: When UPS power is l_ow:
ja: UPS 電源が低下したら(_O):

en: When UPS power is _critically low:
ja: UPS 電源がほとんどない場合は(_C):

en: On UPS Power
ja: UPS 電源使用時

en: When the power _button is pressed:
ja: 電源ボタンを押したら(_B):

en: When the _suspend button is pressed:
ja: サスペンド・ボタンを押したら(_S):

en: _Never display an icon
ja: アイコンを表示しない(_N)

en: _Only display an icon when battery power is low
ja: バッテリの残量が深刻な場合にのみ表示する(_O)

en: Only display an icon when charging or _discharging
ja: バッテリーを充電/放電中の場合にのみ表示する(_D)

en: Only display an icon when a battery is p_resent
ja: バッテリーを使用している時だけアイコンを表示する(_R)

en: _Always display an icon
ja: 常にアイコンを表示する(_A)

en: Notification Area
ja: 通知領域

en: General
ja: 全般

en: Set the current brightness
ja: 現在の明るさを設定

en: Get the current brightness
ja: 現在の明るさを取得

en: Get the number of brightness levels supported
ja: サポートしている明るさレベルを取得

en: MATE Power Manager Backlight Helper
ja: MATE 電源管理 バックライトヘルパー

en: No valid option was specified
ja: 有効な設定が指定されませんでした

en: No backlights were found on your system
ja: システム上にバックライトが見つかりませんでした

en: Could not get the value of the backlight
ja: バックライトの値を取得できませんでした

en: Could not get the maximum value of the backlight
ja: バックライトの最大値を取得できませんでした

en: This program can only be used by the root user
ja: このプログラムは root ユーザーのみが使用できます

en: This program must only be run through pkexec
ja: このプログラムは pkexec 経由で実行する必要があります

en: Could not set the value of the backlight
ja: バックライトの値を設定できませんでした

en: Unknown time
ja: 不明

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i 分

en: %i hour | %i hours
ja[0]: %i 時間

en: %i %s %i %s
ja: %i%s %i%s

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

note: Translators: This is %i days
en: %id
ja: %i日間

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
ja: %i日と%02i時間

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
ja: %i時間

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
ja: %i時間%02i分

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
ja: %2i分

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
ja: %2i分%02i秒

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
ja: %2i秒

en: Show version of installed program and exit
ja: バージョンを表示して終了する

en: Exit after a small delay (for debugging)
ja: 少し遅延して終了する (デバッグ用)

en: Exit after the manager has loaded (for debugging)
ja: デーモンを起動した後に終了する (デバッグ用)

en: MATE Power Manager
ja: MATE 電源管理

en: Battery is very low
ja: バッテリーの残量が深刻です

en: Power plugged in
ja: 電源プラグを差した

en: Power unplugged
ja: 電源プラグを外した

en: Lid has opened
ja: ノート PC を開いた

en: Lid has closed
ja: ノート PC を閉じた

en: Battery is low
ja: バッテリーの残量が少ないです

en: Battery is full
ja: バッテリーは充電済です

en: Suspend started
ja: サスペンドを開始しました

en: Resumed
ja: レジューム中

en: Suspend failed
ja: サスペンドに失敗しました

en: Computer failed to suspend.
ja: コンピューターはサスペンドに失敗しました。

en: Failed to suspend
ja: サスペンドに失敗しました

en: Computer failed to hibernate.
ja: コンピューターはハイバネートに失敗しました。

en: Failed to hibernate
ja: ハイバネートに失敗しました

en: Failure was reported as:
ja: 失敗の内容が報告されています:

en: Visit help page
ja: ヘルプページを開く

en: Display DPMS activated
ja: ディスプレイの DPMS を実行中です

en: On battery power
ja: バッテリー使用時

en: Laptop lid is closed
ja: ノート PC を閉じた時

en: Power Information
ja: 電源の情報

en: Battery may be broken
ja: バッテリーが壊れているようです

en: Battery has a very low capacity (%1.1f%%), which means that it may be old or broken.
ja: お使いのバッテリーの容量が少なすぎます (%1.1f%%)。バッテリーが古いか、壊れている可能性があります。

en: Battery Charged | Batteries Charged
ja[0]: 充電完了

en: Battery Discharging
ja: バッテリーの放電中

en: %s of battery power remaining (%.0f%%)
ja: %s のバッテリー電力が残っています (%.0f%%)

en: %s discharging (%.0f%%)
ja: %s 放電中 (%.0f%%)

en: UPS Discharging
ja: UPS の放電中

en: %s of UPS backup power remaining (%.0f%%)
ja: %s の of UPS 電源容量が残っています (%.0f%%)

en: Battery low
ja: バッテリーの残量わずか

en: Laptop battery low
ja: バッテリーの残量が少なくなっています

en: Approximately <b>%s</b> remaining (%.0f%%)
ja: 残量はおよそ <b>%s</b> (%.0f%%) です

en: UPS low
ja: UPS の残量が少なくなっています

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS backup power (%.0f%%)
ja: UPS のバックアップ電力の残量はおよそ <b>%s</b> (%.0f%%) です

en: Mouse battery low
ja: マウスのバッテリー残量が少なくなっています

en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
ja: 無線式マウスのバッテリー残量が少なくなっています (%.0f%%)

en: Keyboard battery low
ja: キーボードのバッテリー残量が少なくなっています

en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
ja: 無線式キーボードのバッテリー残量が少なくなっています (%.0f%%)

en: PDA battery low
ja: PDA のバッテリー残量が少なくなっています

en: PDA is low in power (%.0f%%)
ja: PDA のバッテリー残量が少なくなっています (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
ja: 携帯電話機のバッテリー残量が少なくなっています

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
ja: 携帯電話機のバッテリー残量が少なくなっています (%.0f%%)

en: Media player battery low
ja: メディアプレイヤーの残量わずか

en: Media player is low in power (%.0f%%)
ja: メディアプレイヤーのバッテリー残量が少なくなっています (%.0f%%)

en: Tablet battery low
ja: タブレットのバッテリー残量が少なくなっています

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
ja: タブレットのバッテリー残量が少なくなっています (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
ja: 接続されたコンピュータのバッテリー残量が少なくなっています

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
ja: 接続されているコンピュータのバッテリー残量が少なくなっています (%.0f%%)

en: Battery critically low
ja: バッテリーの残量が深刻です

en: Laptop battery critically low
ja: バッテリーの残量が深刻です

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
ja: データの消失を防ぐため、ACアダプタを接続してください。

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
ja: 充電を開始しない場合、サスペンド状態に入ります。

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
ja: 充電を開始しない場合、ハイバネート状態に入ります。

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
ja: 充電を開始しない場合、シャットダウンします。

en: UPS critically low
ja: UPS の残量が深刻な状態になりました

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
ja: UPS の残量はおよそ <b>%s</b> (%.0f%%) です。データ損失を防ぐため、 AC 電源に接続してください。

en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: 無線型マウスのバッテリー残量が非常に少なくなっています (%.0f%%)。充電しないと、このデバイスはまもなく停止します。

en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: 無線型キーボードのバッテリー残量が非常に少なくなっています (%.0f%%)。充電しないと、このデバイスはまもなく停止します。

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: PDAのバッテリー残量が非常に少なくなっています (%.0f%%)。充電しないと、このデバイスはまもなく停止します。

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: 携帯電話機のバッテリー残量が非常に少なくなっています (%.0f%%)。充電しないと、このデバイスはまもなく停止します。

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: メディアプレイヤーのバッテリー残量が非常に少なくなっています (%.0f%%)。充電しないと、このデバイスはまもなく停止します。

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: タブレットのバッテリー残量が非常に少なくなっています (%.0f%%)。充電しないと、このデバイスはまもなく停止します。

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: 接続されたコンピュータのバッテリー残量が非常に少なくなっています (%.0f%%)。充電しないと、このデバイスはまもなく停止します。

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
ja: 次に示すように、バッテリーの残量が深刻な状態です。このままバッテリーが空になると<b>システムの電源が落ちます</b>。

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.<br><b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
ja: 次に示すように、バッテリーの残量が深刻な状態でサスペンドに入ろうとしています。<br><b>注意:</b> サスペンドの状態を維持するには、微量ながらも電力が必要です。

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ja: 次に示すように、バッテリーの残量が深刻な状態でハイバーネートに入ろうとしています。

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ja: 次に示すように、バッテリーの残量が深刻な状態でシャットダウンしようとしています。

en: The UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
ja: 次に示すように、UPS の残量が深刻な状態です。このままバッテリが空になると<b>システムの電源が落ちます</b>。

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ja: 次に示すように、UPS の残量が深刻な状態でハイバーネートに入ろうとしています。

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ja: 次に示すように、UPS の残量が深刻な状態でシャットダウンしようとしています。

en: MATE Power Preferences
ja: 電源管理の設定

en: Shutdown
ja: 停止する

en: Suspend
ja: サスペンドにする

en: Hibernate
ja: ハイバーネートにする

en: Blank screen
ja: ブランクスクリーン

en: Ask me
ja: ダイアログを表示する

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Never
ja: 確認しない

en: Rate
ja: 利率

en: Charge
ja: 充電

en: Time to full
ja: 充電完了までの時間

en: Time to empty
ja: 空になるまでの時間

en: 10 minutes
ja: 10 分間

en: 2 hours
ja: 2 時間

en: 6 hours
ja: 6 時間

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 week
ja: 1 週間

en: Charge profile
ja: 充電時間のプロファイル

en: Discharge profile
ja: 放電時間のプロファイル

en: Charge accuracy
ja: 充電時間の精度

en: Discharge accuracy
ja: 放電時間の精度

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Image
ja: 画像

en: Description
ja: 説明

en: Unknown
ja: 不明

en: %.0f second | %.0f seconds
ja[0]: %.0f 秒

en: %.1f minute | %.1f minutes
ja[0]: %.1f 分

en: %.1f hour | %.1f hours
ja[0]: %.1f 時間

en: %.1f day | %.1f days
ja[0]: %.1f 日

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Device
ja: デバイス

en: Type
ja: 種類

en: Vendor
ja: 製造元

en: Model
ja: 型式

en: Serial number
ja: シリアル番号

en: Supply
ja: 供給元

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: Refreshed
ja: リフレッシュ済

en: Present
ja: 現在

en: Rechargeable
ja: 充電可能

en: State
ja: 状態

en: Energy
ja: エネルギー

en: Energy when empty
ja: 空の時のエネルギー

en: Energy when full
ja: フルの時のエネルギー

en: Energy (design)
ja: エネルギー (設計段階)

en: Voltage
ja: 電圧

en: Percentage
ja: 充電/放電率

en: Capacity
ja: 容量

en: Technology
ja: 使用技術

en: Online
ja: オンライン

en: Device Information
ja: デバイスの情報

en: Device History
ja: デバイスの履歴

en: Device Profile
ja: デバイスのプロファイル

en: Time elapsed
ja: 経過時間

en: Power
ja: 累乗

en: Cell charge
ja: 携帯の充電

en: Predicted time
ja: 予定時間

en: Correction factor
ja: 修正の要因

en: Prediction accuracy
ja: 予測精度

en: Select this device at startup
ja: 起動時にこのデバイスを選択する

en: Copyright © 2011-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2011-2021 MATE 開発者

en: %s remaining
ja: 残り %s

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: %s not present
ja: %s は存在しない

en: %s charging (%.1f%%)
ja: %sの充電が %.1f%% 完了しました

en: Battery is fully charged.
    Provides %s laptop runtime
ja: 充電が完了しました。\n%s 動作します。

en: %s is fully charged
ja: %s の充電が完了しました

en: %s %s remaining (%.1f%%)
ja: %sの残量は %s (%.1f%%) です

en: %s discharging (%.1f%%)
ja: %sは放電中で残り %.1f%% です

en: %s %s until charged (%.1f%%)
    Provides %s battery runtime
ja: %sは充電完了まで %s あります (現在 %.1f%% 完了)
    バッテリによる動作時間は %s です

en: %s %s until charged (%.1f%%)
ja: %sは充電完了まで %s あります (現在 %.1f%% 完了)

en: %s waiting to discharge (%.1f%%)
ja: %s 放電待ち (%.1f%%)

en: %s waiting to charge (%.1f%%)
ja: %s 充電待ち (%.1f%%)

en: %s empty
ja: %s が空

en: Product:
ja: 製品:

en: Status:
ja: 状態:

en: Missing
ja: 充電不足

en: Charged
ja: 充電完了

en: Charging
ja: 充電中

en: Discharging
ja: 放電中

en: Percentage charge:
ja: 充電率:

en: Vendor:
ja: 製造元:

en: Technology:
ja: 使用技術:

en: Serial number:
ja: シリアル番号:

en: Model:
ja: 型式:

en: Charge time:
ja: 充電時間:

en: Discharge time:
ja: 放電時間:

en: Excellent
ja: 良好

en: Good
ja: 良い

en: Fair
ja: 充分

en: Poor
ja: 弱い

en: Capacity:
ja: 容量:

en: Current charge:
ja: 現在の充電:

en: Last full charge:
ja: 最後の完全充電:

en: Design charge:
ja: 出荷時充電容量:

en: Charge rate:
ja: 充電率:

en: AC adapter | AC adapters
ja[0]: AC アダプタ

en: Laptop battery | Laptop batteries
ja[0]: ノートブックのバッテリ

en: Monitor | Monitors
ja[0]: モニタ

en: Mouse | Mice
ja[0]: マウス

en: Cell phone | Cell phones
ja[0]: 携帯電話

en: Media player | Media players
ja[0]: メディアプレーヤ

en: Tablet | Tablets
ja[0]: タブレット

en: Computer | Computers
ja[0]: コンピュータ

en: Lithium Ion
ja: リチウム・イオン

en: Lithium Polymer
ja: リチウム・ポリマー

en: Lithium Iron Phosphate
ja: リン酸鉄リチウム

en: Lead acid
ja: 鉛蓄電池

en: Nickel Cadmium
ja: ニッケル・カドミウム

en: Nickel metal hydride
ja: ニッケル金属ハイブリッド

en: Unknown technology
ja: 不明

en: Empty
ja: 空

en: Waiting to charge
ja: 充電待ち

en: Waiting to discharge
ja: 放電待ち

en: Unknown state
ja: 不明な状態
