mate-power-manager 1.25.0 - en to sv translation catalogue (385 entries)

en: Power Manager Brightness Applet
sv: Panelprogram för justering av ljusstyrka

en: Adjusts laptop panel brightness.
sv: Justerar ljusstyrkan på skärmen.

en: Cannot connect to mate-power-manager
sv: Kan inte ansluta till mate-power-manager

en: Cannot get laptop panel brightness
sv: Kan inte läsa av ljusstyrkan för skärmen

en: LCD brightness : %d%%
sv: LCD-ljusstyrka : %d%%

en: Copyright © 2006 Benjamin Canou
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2006 Benjamin Canou
    Copyright © 2011-2021 MATE utvecklarna

en: _About
sv: _Om

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Brightness Applet Factory
sv: Panelprogramsfabrik för justering av ljusstyrka

en: Brightness Applet
sv: Panelprogram för justering av ljusstyrka

en: Power Manager Inhibit Applet
sv: Panelprogram för hindring av strömsparning

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
sv: Tillåter användaren att förhindra automatisk strömsparning.

en: Automatic sleep inhibited
sv: Automatisk sömn förhindras

en: Automatic sleep enabled
sv: Automatisk sömn aktiverad

en: Manual inhibit
sv: Manuell förhindring

en: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
    Copyright © 2011-2021 MATE utvecklarna

en: Inhibit Applet Factory
sv: Panelprogramsfabrik för hindring av strömsparning

en: Inhibit Applet
sv: Panelprogram för hindring av strömsparning

en: Power Manager
sv: Strömhanterare

en: Power management daemon
sv: Strömhanteringsdemon

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
sv: Huruvida viloläge, vänteläge eller ingenting ska användas vid inaktivitet

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
sv: Den sortens viloläge som ska aktiveras när datorn är inaktiv.

en: Battery critical low action
sv: Åtgärd vid kritiskt låg batterikapacitet

en: The action to take when the battery is critically low.
sv: Åtgärd som ska vidtas nät batterinivån är kritiskt låg.

en: If the battery event should occur when the lid is shut and the power disconnected
sv: Huruvida batterihändelsen bör inträffa när locket är stängt och strömmen frånkopplad

en: If the battery lid close event should occur (for example 'Suspend when lid closed on battery') when the lid is previously shut and the AC power disconnected at a later time.
sv: Huruvida lockstängningshändelsen ska inträffa vid batteridrift (till exempel "Vänteläge när locket stängs vid batteridrift") när locket tidigare stängts och strömadaptern kopplats från vid en senare tidpunkt.

en: UPS critical low action
sv: Åtgärd vid kritisk låg UPS-kapacitet

en: The action to take when the UPS is critically low.
sv: Den åtgärd som ska vidtas när UPS-kapaciteten är kritiskt låg.

en: UPS low power action
sv: Åtgärd vid låg UPS-kapacitet

en: The action to take when the UPS is low.
sv: Åtgärden att vidta när UPS:en är låg.

en: Allow backlight brightness adjustment
sv: Tillåt justering av bakgrundsbelysningens ljusstyrka

en: If the screen brightness should be changed when switching between AC and battery power.
sv: Om skärmens ljusstyrka ska ändras vid byte mellan extern strömkälla och batteridrift.

en: Reduce the backlight brightness when on battery power
sv: Minska bakgrundsbelysningens ljusstyrka vid batteridrift

en: If the screen should be reduced in brightness when the computer is on battery power.
sv: Om skärmen ska ha minskad ljusstyrka när datorn använder batteriet.

en: Reduce the keyboard backlight when on battery power
sv: Minska tangentbordets bakgrundsbelysning vid batteridrift

en: If the keyboard backlight brightness should be reduced when the computer is on battery power
sv: Om styrkan i tangentbordets bakgrundsbelysning ska minskas när datorn använder batteriet

en: Keyboard backlight brightness when on AC power.
sv: Ljusstyrka för tangentbordets bakgrundsbelysning när datorn är ansluten till ett vägguttag.

en: Percent brightness to set keyboard backlight at when on AC power. Legal values are between 0 and 100.
sv: Ljusstyrka för tangentbordets bakgrundsbelysning i procent när datorn är ansluten till ett vägguttag. Tillåtna värden mellan 0 och 100.

en: Percent to reduce keyboard backlight by when on battery power.
sv: Antal procent att minska tangentbordets bakgrundsbelysning med vid batteridrift.

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when on battery power. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% on battery power. Legal values are between 0 and 100.
sv: Procentandelen att minska bakgrundsbelysning på tangentbordet vid batteridrift. Till exempel om den är inställd på '60' kommer bakgrundsbelysningen att sänkas med 40% vid batteridrift. Tillåtna värden är mellan 0 och 100.

en: Percent to reduce keyboard backlight by when idle.
sv: Antal procent att minska tangentbordets bakgrundsbelysning med när datorn inte används.

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when idle. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% when idle. Legal values are between 0 and 100.
sv: Procentandelen att minska bakgrundsbelysning på tangentbordet vid inaktiv. Till exempel om den är inställd på '60' kommer bakgrundsbelysningen att sänkas med 40% vid inaktiv. Tillåtna värden är mellan 0 och 100.

en: The brightness of the screen when idle
sv: Ljusstyrkan på skärmen när skärmen är inaktiv

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle. Only valid when use-time-for-policy is true.
sv: Detta är ljusstyrkan som används på bärbara datorns skärm när sessionen är inaktiv. Endast giltig när use-time-for-policy är inställd till true.

en: Dim the screen after a period of inactivity when on battery power
sv: Dämpa skärmen efter en stunds inaktivitet vid batteridrift

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on battery power.
sv: Om skärmen ska dämpas för att spara ström när datorn är inaktiv och vid batteridrift.

en: The default amount of time to dim the screen after idle
sv: Standardvärdet för tidsintervallet innan skärmen dämpas efter inaktivitet

en: The default amount of time to dim the screen after idle.
sv: Standardvärdet för tidsintervallet innan skärmen dämpas efter inaktivitet.

en: LCD dimming amount when on battery
sv: Ljusdämpning för LCD-skärm vid batteridrift

en: The amount to dim the brightness of the display when on battery power. Possible values are between 0 and 100.
sv: Dämpning av ljusstyrkan för skärmen vid batteridrift. Möjliga värden är mellan 0 och 100.

en: Dim the screen after a period of inactivity when on AC power
sv: Dämpa skärmen efter en stunds inaktivitet när strömadaptern används

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on AC power.
sv: Om skärmen ska dämpas för att spara ström när datorn är inaktiv och strömadaptern används.

en: Method used to blank screen on AC
sv: Metod att använda för att släcka skärmen när strömadaptern används

en: The DPMS method used to blank the screen when on AC power.
sv: DPMS-metoden som används för att tömma skärmen vid strömadapter.

en: Method used to blank screen on battery
sv: Metod att använda för att släcka skärmen vid batteridrift

en: The DPMS method used to blank the screen when on battery power.
sv: DPMS-metoden som används för att tömma skärmen vid batteridrift.

en: LCD brightness when on AC
sv: Ljusstyrka för plattskärm när ansluten till strömadapter

en: The brightness of the display when on AC power. Possible values are between 0.0 and 100.0.
sv: Ljusstyrkan för skärmen när strömadaptern används. Möjliga värden är mellan 0.0 och 100.0.

en: Suspend button action
sv: Åtgärd för väntelägesknapp

en: The action to take when the system suspend button is pressed.
sv: Åtgärd som ska vidtas när man trycker på vänteläges-knappen.

en: Hibernate button action
sv: Åtgärd för vilolägesknapp

en: The action to take when the system hibernate button is pressed.
sv: Åtgärd som ska vidtas när man trycker på vilolägesknappen.

en: Power button action
sv: Åtgärd för strömknapp

en: The action to take when the system power button is pressed.
sv: Åtgärd som ska vidtas när man trycker på av- och påknappen.

en: Laptop lid close action on battery
sv: Åtgärd vid stängning av locket på bärbar dator på batteridrift

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on battery power.
sv: Åtgärd som ska vidtas när man stänger datorns lock vid batteridrift.

en: Laptop lid close action when on AC
sv: Åtgärd vid stängning av locket på bärbar dator när strömadaptern används

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on AC power.
sv: Åtgärd som ska vidtas när man stänger datorns lock och datorn är ansluten till ett vägguttag.

en: Whether to use time-based notifications
sv: Huruvida tidsbaserade notifieringar ska användas

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
sv: Huruvida tidsbaserade notifieringar ska användas eller inte. Om inställd till falskt kommer procentändringen att användas istället, vilket kan rätta till ett trasigt ACPI BIOS.

en: Check CPU load before sleeping
sv: Kontrollera CPU-belastning före sömn

en: If the CPU load should be checked before doing the idle action.
sv: Huruvida vi ska kontrollera processorbelastning före inaktivitetshändelsen sker.

en: Whether NetworkManager should be connected and disconnected on sleep.
sv: Huruvida Nätverkshanterare ska anslutas och kopplas från vid sömn.

en: Whether NetworkManager should disconnect before suspending or hibernating and connect on resume.
sv: Huruvida Nätverkshanterare ska kopplas från innan vänte- eller viloläge och anslutas vid uppvaknande.

en: Use mate-screensaver lock setting
sv: Använd mate-screensavers låsinställning

en: Whether to use the screen lock setting of mate-screensaver to decide if the screen is locked after a hibernate, suspend or blank screen.
sv: Huruvida skärmlåsningsinställningen för mate-screensaver ska bestämma om skärmen är låst efter återgång från viloläge, vänteläge eller släckt skärm.

en: Lock screen when blanked
sv: Lås skärmen när den släcks

en: Whether the screen is locked when the screen is turned off. Only used if lock-use-screensaver is false.
sv: Huruvida skärmen är låst när skärmen stängs av. Används endast om lock-use-screensaver-settings är satt till falskt.

en: Lock screen on suspend
sv: Lås skärm vid vänteläge

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a suspend. Only used if lock-use-screensaver is false.
sv: Om skärmen är låst när datorn vaknar upp från vänteläge. Användas endast om lock-use-screensaver är false.

en: Lock screen on hibernate
sv: Lås skärm vid viloläge

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a hibernate. Only used if lock-use-screensaver is false.
sv: Om skärmen är låst när datorn vaknar upp från vänteläge. Användas endast om lock-use-screensaver är satt till falskt.

en: Lock GNOME keyring on sleep
sv: Lås GNOME-nyckelring vid sömn

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters suspend. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
sv: Huruvida GNOME-nyckelringen är låst innan datorn går i vänteläge. Det här betyder att nyckelringen kommer att behöva låsas upp när datorn återgår till normal drift.

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters hibernate. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
sv: Huruvida GNOME-nyckelringen är låst innan datorn går i viloläge. Det här betyder att nyckelringen kommer att behöva låsas upp när datorn återgår till normal drift.

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery
sv: Om vi ska visa en varning vid låg kapacitet för ett trasigt batteri

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery.
sv: Om vi ska visa en varning vid låg kapacitet för ett trasigt batteri.

en: Notify when AC adapter is disconnected
sv: Notifiera när nätadaptern kopplas bort

en: If the user should be notified when the AC adapter is disconnected.
sv: Huruvida användaren ska notifieras när nätadaptern kopplas från eller inte.

en: Notify when fully charged
sv: Notifiera vid fullständigt uppladdat

en: If a notification message should be displayed when the battery is fully charged.
sv: Huruvida ett meddelande ska visas eller inte när batteriet är fullständigt uppladdat.

en: Notify on a sleep failure
sv: Notifiera vid sömnproblem

en: If a notification message should be displayed after suspend or hibernate failed.
sv: Om ett meddelande ska visas eller inte efter att vänte- eller viloläget misslyckats.

en: The URI to show to the user on sleep failure
sv: URI:n att visa till användaren vid fel att sova

en: When sleep fails we can show the user a button to help fix the situation. Leave this blank if the button should not be shown.
sv: Vid fel att sova så kan vi visa användaren en knapp för att hjälpa lösa problemet. Lämna denna tom om knappen inte ska visas.

en: Notify on a low power
sv: Notifiera vid låg strömspänning

en: If a notification message should be displayed when the battery is getting low.
sv: Om ett meddelande ska visas när batterispänningen är på väg att bli låg.

en: Whether we should show the history data points
sv: Huruvida vi ska visa historikdatapunkter

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
sv: Huruvida vi ska visa historikdatapunkter i statistikfönstret.

en: Whether we should smooth the history data
sv: Huruvida vi ska snygga till historikdatat

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
sv: Huruvida vi ska snygga till historikdatat i diagrammet.

en: The default graph type to show for history
sv: Standrarddiagram att visa för historik

en: The default graph type to show in the history window.
sv: Standarddiagram att visa i historikfönstret.

en: The maximum time displayed for history
sv: Den maximala tiden som visas för historik

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
sv: Den maximala tidslängden som visas på x-axeln i historikdiagrammet.

en: Whether we should show the stats data points
sv: Huruvida vi ska visa statistikdatapunkterna

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
sv: Huruvida vi ska visa statistikdatats punkter i statistikfönstret.

en: Whether we should smooth the stats data
sv: Huruvida vi ska snygga till statistikdatat

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
sv: Huruvida vi ska snygga till statistikdatat i diagrammet.

en: The default graph type to show for stats
sv: Standarddiagram för att visa statistik

en: The default graph type to show in the stats window.
sv: Standarddiagram att visa i statistikfönstret.

en: The index of the page number to show by default
sv: Indexet av sidnumret att visa som standard

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
sv: Indexet för sidnumret att visa som standard för att returnera fokus till rätt sida.

en: The ID of the last device selected
sv: ID för den sista valda enheten

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
sv: Identifieraren för den sista enheten som används för att returnera fokus till rätt enhet.

en: Percentage considered low
sv: Procenttal som anses som lågt

en: The percentage of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is false.
sv: Procentandel av batteriet när det anses vara lågt. Endast giltig när use-time-for-policy är inställd till falskt.

en: Percentage considered critical
sv: Procenttal som anses som kritiskt

en: The percentage of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is false.
sv: Procentandelen av batteriet när det anses som kritiskt lågt. Endast giltig när use-time-for-policy är inställd till falskt.

en: Percentage action is taken
sv: Procenttalsåtgärd genomförs

en: The percentage of the battery when the critical action is performed. Only valid when use-time-for-policy is false.
sv: Procentandelen av batteriet när kritiska åtgärder genomförs. Endast giltig när use-time-for-policy är inställd till falskt.

en: The time remaining when low
sv: Tiden som återstår när låg

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is true.
sv: Tiden som återstår (i sekunder) av batteriet när det anses som lågt. Endast giltig när use-time-for-policy är sant.

en: The time remaining when critical
sv: Tiden som återstår när kritisk

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is true.
sv: Tiden som återstår (i sekunder) av batteriet när det anses som kritiskt. Endast giltig när use-time-for-policy är sant.

en: The time remaining when action is taken
sv: Tiden som återstår när åtgärd genomförs

en: The time remaining in seconds of the battery when critical action is taken. Only valid when use-time-for-policy is true.
sv: Tiden som återstår (i sekunder) av batteriet när den kritiska åtgärden genomförs. Endast giltig när use-time-for-policy är sant.

en: Sleep timeout computer when on battery
sv: Tid innan datorn ska somna när batteridrift används

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep.
sv: Mängden inaktiv tid (i sekunder) innan datorn går tills sömns vid batteridrift.

en: Sleep timeout computer when on AC
sv: Tid innan datorn ska somna när strömadaptern används

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep.
sv: Mängden inaktiv tid (i sekunder) innan datorn går tills sömns när den använder strömadaptern.

en: Sleep timeout computer when on UPS
sv: Tidsgräns innan datorn ska somna när UPS används

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before it goes to sleep.
sv: Tidsperiod av inaktivitet (i sekunder) innan datorn går tills sömns när den använder UPS.

en: Sleep timeout display when on AC
sv: Tid innan skärmen ska somna när strömadaptern används

en: The amount of time in seconds before the display goes to sleep when the computer is on AC power.
sv: Mängden tid (i sekunder) innan skärmen går tills sömns när datorn använder strömadaptern.

en: Sleep timeout display when on battery
sv: Tid innan skärmen ska somna när batteridrift används

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before the display goes to sleep.
sv: Mängden inaktiv tid (i sekunder) innan skärmen går tills sömns vid batteridrift.

en: Sleep timeout display when on UPS
sv: Tidsgräns innan skärmen ska somna när UPS används

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before the display goes to sleep.
sv: Tidsperiod av inaktivitet (i sekunder) innan skärmen går tills sömns när den använder UPS.

en: If sounds should be used
sv: Om ljud ska användas

en: If sounds should be used when the power is critically low, or inhibit requests have stopped the policy action.
sv: Om ljud ska användas när strömmen är kritiskt låg, eller om förhindringsbegäran har stoppat policyåtgärden.

en: If preferences and statistics items should be shown in the context menu
sv: Om inställningar och statistikobjekt ska visas i sammanhangsmenyn

en: When to show the notification icon
sv: När notifieringsikonen ska visas

en: Display options for the notification icon.
sv: Visningsalternativ för aviseringsikonen.

en: Power Management
sv: Strömhantering

en: Configure power management
sv: Konfigurera strömhantering

en: Power Statistics
sv: Strömstatistik

en: Observe power management
sv: Observera strömhantering

en: Details
sv: Detaljer

en: Graph type:
sv: Diagramtyp:

en: Data length:
sv: Datalängd:

en: There is no data to display.
sv: Det finns ingen data att visa.

en: Use smoothed line
sv: Använd mjuk linje

en: Show data points
sv: Visa datapunkter

en: History
sv: Historik

en: Statistics
sv: Statistik

en: Power Management Preferences
sv: Inställningar för strömhantering

en: Make Default
sv: Ange som standard

en: _Close
sv: _Stäng

en: Put computer to _sleep when inactive for:
sv: Låt _datorn sova när den varit inaktiv i:

en: When laptop lid is cl_osed:
sv: När _locket på den bärbara datorn stängs:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Put _display to sleep when inactive for:
sv: Låt _skärmen sova när datorn varit inaktiv i:

en: Set display _brightness to:
sv: Ställ in skärmens _ljusstyrka till:

en: Di_m display when idle
sv: D_ämpa skärmen vid inaktivitet

en: Display
sv: Skärm

en: On AC Power
sv: Extern strömkälla

en: When battery po_wer is critically low:
sv: När batterispänningen är _kritiskt låg:

en: _Reduce backlight brightness
sv: _Minska bakgrundsbelysningens ljusstyrka

en: On Battery Power
sv: Batteridrift

en: When UPS power is l_ow:
sv: När UPS-reservströmmen är _låg:

en: When UPS power is _critically low:
sv: När UPS-reservströmmen ä_r kritiskt låg:

en: On UPS Power
sv: UPS-reservström

en: When the power _button is pressed:
sv: När strö_mknappen används:

en: When the _suspend button is pressed:
sv: När vänteläges_knappen används:

en: _Never display an icon
sv: Visa aldrig en _ikon

en: _Only display an icon when battery power is low
sv: _Visa endast en ikon när batterispänning är låg

en: Only display an icon when charging or _discharging
sv: Visa endast en ikon vid laddning eller _urladdning

en: Only display an icon when a battery is p_resent
sv: Visa endast en ikon när ett batteri finns _tillgängligt

en: _Always display an icon
sv: Visa _alltid en ikon

en: Notification Area
sv: Notifieringsyta

en: General
sv: Allmänt

en: Set the current brightness
sv: Ställ in aktuell ljusstyrka

en: Get the current brightness
sv: Hämta aktuell ljusstyrka

en: Get the number of brightness levels supported
sv: Hämta antalet nivåer av ljusstyrka som stöds

en: MATE Power Manager Backlight Helper
sv: Styr bakgrundsbelysning för MATE-strömhanterare

en: No valid option was specified
sv: Ingen giltig flagga angavs

en: No backlights were found on your system
sv: Ingen bakgrundsbelysning hittades på din dator

en: Could not get the value of the backlight
sv: Kunde inte hämta värdet för bakgrundsbelysning

en: Could not get the maximum value of the backlight
sv: Kunde inte hämta maximalt värde för bakgrundsbelysning

en: This program can only be used by the root user
sv: Detta program kan endast användas av root-användaren

en: This program must only be run through pkexec
sv: Detta program får endast köras genom pkexec

en: Could not set the value of the backlight
sv: Kunde inte ställa in värdet för bakgrundsbelysning

en: Unknown time
sv: Okänd tid

en: %i minute | %i minutes
sv[0]: %i minut
sv[1]: %i minuter

en: %i hour | %i hours
sv[0]: %i timme
sv[1]: %i timmar

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
sv: %2i min

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
sv: %2i min %02i

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
sv: %2i s

en: Show version of installed program and exit
sv: Visa versionen för installerat program och avsluta

en: Exit after a small delay (for debugging)
sv: Avsluta efter en liten fördröjning (för felsökning)

en: Exit after the manager has loaded (for debugging)
sv: Avsluta efter att hanteraren har lästs in (för felsökning)

en: MATE Power Manager
sv: MATE-strömhanteraren

en: Battery is very low
sv: Batterikapaciteten är mycket låg

en: Power plugged in
sv: Extern ström ansluten

en: Power unplugged
sv: Extern ström frånkopplad

en: Lid has opened
sv: Locket har öppnats

en: Lid has closed
sv: Locket har stängts

en: Battery is low
sv: Batterikapaciteten är låg

en: Battery is full
sv: Batteriet är fullt

en: Suspend started
sv: Vänteläge påbörjat

en: Resumed
sv: Återupptagen

en: Suspend failed
sv: Vänteläge misslyckades

en: Computer failed to suspend.
sv: Datorn misslyckades med att gå i vänteläge.

en: Failed to suspend
sv: Misslyckades med att gå i vänteläge

en: Computer failed to hibernate.
sv: Datorn misslyckades med att gå i viloläge.

en: Failed to hibernate
sv: Misslyckades med att gå i viloläge

en: Failure was reported as:
sv: Felet rapporterades som:

en: Visit help page
sv: Besök hjälpsidan

en: Display DPMS activated
sv: Visa DPMS aktiverat

en: On battery power
sv: Batteridrift

en: Laptop lid is closed
sv: Locket på bärbar dator är stängd

en: Power Information
sv: Ströminformation

en: Battery may be broken
sv: Batteriet kan vara trasigt

en: Battery has a very low capacity (%1.1f%%), which means that it may be old or broken.
sv: Batteriet har mycket låg kapacitet (%1.1f%%) vilket betyder att det kan vara gammalt eller trasigt.

en: Battery Discharging
sv: Batteriet laddar ur

en: %s of battery power remaining (%.0f%%)
sv: %s av batteriströmmen återstår (%.0f%%)

en: %s discharging (%.0f%%)
sv: %s laddar ur (%.0f%%)

en: UPS Discharging
sv: UPS:en laddar ur

en: %s of UPS backup power remaining (%.0f%%)
sv: %s av UPS-reservströmmen återstår (%.0f%%)

en: Battery low
sv: Batterispänningen är låg

en: Laptop battery low
sv: Batterispänning i bärbar dator är låg

en: Approximately <b>%s</b> remaining (%.0f%%)
sv: Ungefär <b>%s</b> återstår (%.0f%%)

en: UPS low
sv: UPS-reservström är låg

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS backup power (%.0f%%)
sv: Ungefär <b>%s</b> återstår av UPS-reservströmmen (%.0f%%)

en: Mouse battery low
sv: Batterispänning i mus är låg

en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
sv: Trådlösa musen har låg strömspänning (%.0f%%)

en: Keyboard battery low
sv: Batterispänning i tangentbord är låg

en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
sv: Trådlösa tangentbordet har låg strömspänning (%.0f%%)

en: PDA battery low
sv: Batterispänning i handdator är låg

en: PDA is low in power (%.0f%%)
sv: Handdatorn har låg strömspänning (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
sv: Batterispänning i mobiltelefon är låg

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
sv: Mobiltelefonen har låg strömspänning (%.0f%%)

en: Media player battery low
sv: Batterispänning i mediaspelaren är låg

en: Media player is low in power (%.0f%%)
sv: Mediaspelaren har låg strömspänning (%.0f%%)

en: Tablet battery low
sv: Batterispänning i pekdatorn är låg

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
sv: Pekdatorn har låg strömspänning (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
sv: Batterispänning i datorn är låg

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
sv: Datorn har låg strömspänning (%.0f%%)

en: Battery critically low
sv: Batterispänningen är kritiskt lågt

en: Laptop battery critically low
sv: Batterispänning i bärbar dator är kritiskt låg

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
sv: Anslut din strömadapter för att undvika att förlora data.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
sv: Datorn kommer mycket snart att försättas i vänteläge om den inte ansluts till extern ström.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
sv: Datorn kommer mycket snart att försättas i viloläge om den inte ansluts till extern ström.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
sv: Datorn kommer mycket snart att stängas av om den inte ansluts till extern ström.

en: UPS critically low
sv: UPS-reservström är kritiskt låg

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
sv: Ungefär <b>%s</b> återstår av UPS-reservströmmen (%.0f%%). Anslut strömadaptern till din dator för att undvika att förlora data.

en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Trådlösa musen har mycket låg strömspänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Trådlösa tangentbordet har mycket låg strömspänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Handdatorn har mycket låg strömspänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Mobiltelefonen har mycket låg strömspänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Mediaspelaren har mycket låg strömspänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Pekdatorn har mycket låg strömspänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Datorn har mycket låg strömspänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att <b>stängas av</b> när batteriet blir helt tomt.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.<br><b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att försättas i vänteläge.<br><b>OBSERVERA:</b> En liten mängd ström krävs för att hålla din dator i ett väntande tillstånd.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att försättas i viloläge.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att stängas av.

en: The UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
sv: UPS-reservströmmen är under den kritiska nivån och den här datorn kommer <b>stängas av</b> när UPS:en blir helt tom.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
sv: UPS-reservströmmen är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att försättas i viloläge.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
sv: UPS-reservströmmen är under den kritiska nivån och den här datorn kommer inom kort att stängas av.

en: MATE Power Preferences
sv: MATE-ströminställningar

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Hibernate
sv: Viloläge

en: Blank screen
sv: Blank skärm

en: Ask me
sv: Fråga mig

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Never
sv: Aldrig

en: Rate
sv: Sats

en: Charge
sv: Laddning

en: Time to full
sv: Tid till fullständig

en: Time to empty
sv: Tid till tom

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 2 hours
sv: 2 timmar

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: 1 day
sv: En dag

en: 1 week
sv: En vecka

en: Charge profile
sv: Uppladdningsprofil

en: Discharge profile
sv: Urladdningsprofil

en: Charge accuracy
sv: Noggrannhet för uppladdning

en: Discharge accuracy
sv: Noggrannhet för urladdning

en: Attribute
sv: Attribut

en: Value
sv: Värde

en: Image
sv: Bild

en: Description
sv: Beskrivning

en: Unknown
sv: Okänt

en: %.0f second | %.0f seconds
sv[0]: %.0f sekund
sv[1]: %.0f sekunder

en: %.1f minute | %.1f minutes
sv[0]: %.1f minut
sv[1]: %.1f minuter

en: %.1f hour | %.1f hours
sv[0]: %.1f timme
sv[1]: %.1f timmar

en: %.1f day | %.1f days
sv[0]: %.1f dag
sv[1]: %.1f dagar

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Device
sv: Enhet

en: Type
sv: Typ

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Model
sv: Modell

en: Serial number
sv: Serienummer

en: Supply
sv: Matning

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: Refreshed
sv: Uppdaterat

en: Present
sv: Ansluten

en: Rechargeable
sv: Uppladdningsbar

en: State
sv: Tillstånd

en: Energy
sv: Energi

en: Energy when empty
sv: Energi när tomt

en: Energy when full
sv: Energi när fullt

en: Energy (design)
sv: Energi (angiven)

en: Voltage
sv: Spänning

en: Percentage
sv: Procentandel

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Technology
sv: Teknologi

en: Online
sv: Ansluten

en: Device Information
sv: Enhetsinformation

en: Device History
sv: Enhetshistorik

en: Device Profile
sv: Enhetsprofil

en: Time elapsed
sv: Tid åtgången

en: Power
sv: Exponent

en: Cell charge
sv: Batteriladdning

en: Predicted time
sv: Beräknad tid

en: Correction factor
sv: Korrigeringsfaktor

en: Prediction accuracy
sv: Noggrannhet för beräkning

en: Select this device at startup
sv: Välj denna enhet vid uppstart

en: Copyright © 2011-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2011-2021 MATE utvecklarna

en: %s remaining
sv: %s återstår

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: %s not present
sv: %s ej närvarande

en: %s charging (%.1f%%)
sv: %s laddar upp (%.1f%%)

en: Battery is fully charged.
    Provides %s laptop runtime
sv: Batteriet är fullständigt uppladdat.
    Ger %s vid körning på batteri

en: %s is fully charged
sv: %s är fullständigt uppladdat

en: %s %s remaining (%.1f%%)
sv: %s %s återstår (%.1f%%)

en: %s discharging (%.1f%%)
sv: %s laddar ur (%.1f%%)

en: %s %s until charged (%.1f%%)
    Provides %s battery runtime
sv: %s %s tills uppladdat (%.1f%%)
    Ger %s vid körning på batteri

en: %s %s until charged (%.1f%%)
sv: %s %s tills uppladdat (%.1f%%)

en: %s waiting to discharge (%.1f%%)
sv: %s väntar på att laddas ur (%.1f%%)

en: %s waiting to charge (%.1f%%)
sv: %s väntar på att laddas upp (%.1f%%)

en: %s empty
sv: %s tom

en: Product:
sv: Produkt:

en: Missing
sv: Saknas

en: Charged
sv: Uppladdat

en: Charging
sv: Laddar upp

en: Discharging
sv: Laddar ur

en: Percentage charge:
sv: Procentuell laddning:

en: Vendor:
sv: Tillverkare:

en: Technology:
sv: Teknologi:

en: Serial number:
sv: Serienummer:

en: Model:
sv: Modell:

en: Charge time:
sv: Laddningstid:

en: Discharge time:
sv: Urladdningstid:

en: Excellent
sv: Mycket bra

en: Good
sv: Bra

en: Fair
sv: OK

en: Poor
sv: Dålig

en: Capacity:
sv: Kapacitet:

en: Current charge:
sv: Aktuell laddning:

en: Last full charge:
sv: Senaste fullständiga laddning:

en: Design charge:
sv: Angiven kapacitet:

en: Charge rate:
sv: Laddningseffekt:

en: Mouse | Mice
sv[0]: Mus
sv[1]: Möss

en: Cell phone | Cell phones
sv[0]: Mobiltelefon
sv[1]: Mobiltelefoner

en: Media player | Media players
sv[0]: Mediaspelare
sv[1]: Mediaspelare

en: Computer | Computers
sv[0]: Dator
sv[1]: Datorer

en: Lithium Ion
sv: Litium-jon

en: Lithium Polymer
sv: Lithium-polymer

en: Lithium Iron Phosphate
sv: Lithiumjärnfosfat

en: Lead acid
sv: Blybatteri

en: Nickel Cadmium
sv: Nickel-kadmium

en: Nickel metal hydride
sv: Nickelmetallhydrid

en: Unknown technology
sv: Okänd teknik

en: Empty
sv: Tom

en: Waiting to charge
sv: Väntar på uppladdning

en: Waiting to discharge
sv: Väntar på urladdning

en: Unknown state
sv: Okänt stadie
