mate-screensaver 1.26.0 - en to ar translation catalogue (147 entries)

en: Screensaver
ar: حافظة الشاشة

en: Set your screensaver preferences
ar: اضبط تفضيلات حافظة الشاشة

en: Screensaver Preview
ar: معاينة حافظة الشاشة

en: <b>Screensaver preview</b>
ar: <b>معاينة حافظة الشاشة</b>

en: Screensaver Preferences
ar: تفضيلات حافظة الشاشة

en: Power _Management
ar: إ_دارة الطاقة

en: _Preview
ar: م_عاينة

en: _Screensaver theme:
ar: سِمة حافظة ال_شاشة:

en: Regard the computer as _idle after:
ar: اعتبر الحاسوب _ساكنًا بعد:

en: _Activate screensaver when computer is idle
ar: نشّط _حافظة الشاشة عند السكون

en: _Lock screen when screensaver is active
ar: أو_صد الشاشة عند تفعيل حافظة الشاشة

en: Select Background Image
ar: اختر صورة الخلفية

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
ar: <b>تنبيه: لا تُوصد الشاشة للجذر.</b>

en: Screensavers
ar: حافظات الشاشة

en: Screensaver themes
ar: سِمات حافظة الشاشة

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
ar: الكَوْن

en: <span size="small">%U on %h</span>
ar: <span size="small">%U على %h</span>

en: _Leave Message
ar: ات_رك رسالة

en: _Switch User
ar: غيّر المُ_ستخدم

en: _Log Out
ar: سجّل ال_خروج

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Unlock
ar: ا_فتح القفل

en: <b>Leave a message for %R:</b>
ar: <b>اترك رسالة لِـ %R:</b>

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Activate when idle
ar: نشّط عند السكون

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
ar: اضبطه كصحيح لتفعيل حافظة الشاشة عند خمول الجلسة.

en: Lock on activation
ar: أوصِد عند التفعيل

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
ar: اضبطه كصحيح لقفل الشاشة عند تفعيل حافظة الشاشة.

en: Screensaver theme selection mode
ar: نمط اختيار سِمة حافظة الشاشة

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
ar: نمط الإختيار لحافظة الشاشة. قد يكون "blank-only" لعدم استعمال أي سِمة عند التفعيل،  "single" لاستعمال سِمة واحدة (تحدد في مفتاح "themes")، و "random" لاستعمال نمط عشوائي عند التفعيل.

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
ar: يحدد هذا الزر قائمة السِمة المستعملة من حافظة الشاشة. يتم تجاهله إذا كان زر "mode" هو  "blank-only"، يجب توفير اسم السِمة عندما يكون  "mode" هو "single"، يجب أيضا توفير قائمة السِمة عندما يكون "mode" هو "random".

en: Time before theme change
ar: مدة الانتظار قبل تغيير السِّمة

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
ar: عدد الدقائق قبل تغيير سِمة حافظة الشاشة.

en: Time before locking
ar: مدة الانتظار قبل القفل

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
ar: عدد الدقائق بعد تفعيل حافظة الشاشة قبل قفل الشاشة.

en: Allow embedding a keyboard into the window
ar: اسمح بغرس لوحة مفاتيح في النافذة

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
ar: اضبطه كصحيح للسماح بإدراج لوحة مفاتيح في النافذة عند محاولة إلغاء القفل. "keyboard_command" يجب أن تكون أمرًا صحيحًا.

en: Embedded keyboard command
ar: أمر لوحة المفاتيح المدرجة

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
ar: الأمر الذي سيتم تشغيله، إذا كان مفتاح "embedded_keyboard_enabled" TRUE، لإدراج لوحة مفاتيح في النافذة. هذا الأمر يجب أن يدرج شاشة إدراج XEMBED ، و يعطي رمز  XID عند في المخرج.

en: Allow logout
ar: اسمح بالخروج

en: Time before logout option
ar: مدة الانتظار قبل الخروج

en: Logout command
ar: أمر الخروج

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
ar: الأمر المنفَذ عند الضغط على زر تسجيل الخروج. هذا الزر يعمل فقط عندما يكون الزر  "logout_enable" محددًا كصحيح.

en: Allow user switching
ar: اسمح بتبديل المستخدم

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
ar: اضبطه كصحيح لإعطاء إمكانية تغيير المستخدم.

en: Theme for lock dialog
ar: سِمة حوار القفل

en: Allow the session status message to be displayed
ar: اسمح بعرض رسالة حالة الجلسة

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
ar: اسمح بعرض رسالة حالة الجلسة عندما تكون الشاشة موصدة.

en: Picture Filename
ar: اسم ملف الصورة

en: File to use for the background image.
ar: الملف الذي سيستعمل لصورة الخلفية.

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
ar: أظهر عرض شرائح من صور الكَوْن

en: Floating MATE
ar: متّة طافية

en: Bubbles the MATE logo around the screen
ar: فقاعات شعار متّة حول الشّاشة

en: Floating GNOME
ar: أقدام غنّوم طافية

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
ar: فقاعات شعار غنّوم حول الشّاشة

en: Pictures folder
ar: مجلّد الصور

en: Display a slideshow from your Pictures folder
ar: أظهر عرض شرائح من مجلد الصور الخاص بك

en: Pop art squares
ar: المربعات الفنية

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
ar: شَبَكَة شبه فنية للألوان النابضة.

en: %s. See --help for usage information.
ar: %s. انظر ‪--help‬ للمزيد من المعلومات.

en: Show paths that images follow
ar: أظهر مسارات تنقل الصور

en: Occasionally rotate images as they move
ar: دوّر الصور أحيانًا عند تحركها

en: Print out frame rate and other statistics
ar: اطبع معدّل الإطارات وإحصائيات أخرى

en: The maximum number of images to keep on screen
ar: العدد الأقصى للصور الظاهرة على الشاشة

en: MAX_IMAGES
ar: عدد الصور الأقصى

en: The initial size and position of window
ar: الحجم والمكان الأولان للنافذة

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
ar: العرض×الطول+س+ع

en: The source image to use
ar: مصدر الصورة المستعملة

en: image - floats images around the screen
ar: صورة - طَفْو الصورة حول الشاشة

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
ar: يجب اختيار صورة. انظر ‪--help‬ للمزيد من المعلومات.

en: Location to get images from
ar: المكان الذي تُفتَح منه الصور

en: PATH
ar: المسار

en: Color to use for images background
ar: اللون المستخدم لخلفيات الصور

en: Do not randomize pictures from location
ar: لا تختر الصور عشوائيًا من المكان

en: Do not try to stretch images on screen
ar: لا تقم بمطّ الصور على الشاشة

en: Copying files
ar: ينسخ الملفات

en: From:
ar: من:

en: To:
ar: إلى:

en: Copying themes
ar: ينسخ السِمات

en: Invalid screensaver theme
ar: سِمة حافظة شاشة غير سليمة

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
ar: يبدو أن الملف %s لا يمثل سِمة حافظة شاشة سليمة.

en: Copying file: %u of %u
ar: ينسخ الملف: '%u من %u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
ar: يسبب خروج حافظة الشاشة بسلام

en: Query the state of the screensaver
ar: أظهر حالة حافظة الشاشة

en: Query the length of time the screensaver has been active
ar: استعلم عن مدّة الزمن التي كانت فيها حافظة الشاشة نشطة

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
ar: تخبر عملية حافظة الشاشة التي تعمل بقفل الشاشة مباشرة

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
ar: انتقل إلى عرض رسومي آخر  إذا كانت حافظة الشاشة  نشِطة

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
ar: شغّل حافظة الشاشة (أفرغ الشاشة)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
ar: أوقف حافظة الشاشة إذا كانت نشِطة (الغي إفراغ الشاشة)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
ar: وكز حافظة الشاشة المشتغل لمحاكاة نشاط من المستخدم

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
ar: امنع حافظة الشاشة من التفعيل. الأمر يتوقف عندما يكون المنع نشطًا.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
ar: التطبيق المنادي الذي يمنع حافظة الشاشة

en: The reason for inhibiting the screensaver
ar: السبب وراء توقف حافظة الشاشة

en: Version of this application
ar: إصدار هذا التطبيق

en: The screensaver is %s
ar: حافظة الشاشة هي %s

en: active
ar: نشط

en: inactive
ar: غير نشط

en: The screensaver is not inhibited
ar: حافظة الشاشة غير مُثبطة

en: The screensaver is being inhibited by:
ar: حافظة الشاشة أثبطها:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
ar: حافظة الشاشة نشِطة منذ %Id ثواني.

en: The screensaver is not currently active.
ar: حافظة الشاشة غير غير نشطة حاليًا

en: Show debugging output
ar: أظهر مُخرجات التنقيح

en: Show the logout button
ar: أظهر زر الخروج

en: Command to invoke from the logout button
ar: الأمر عند الضغط على زر الخروج

en: Show the switch user button
ar: أظهر زر تبديل المستخدم

en: Message to show in the dialog
ar: الرسالة التي ستظهر في نافذة الحوار

en: MESSAGE
ar: الرسالة

en: Not used
ar: غير مُستخدَمة

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
ar: يجب أن تغير كلمة مرورك حالًا (كلمة المرور قديمة)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
ar: يجب أن تغير كلمة مرورك حالًا (فرض الجذر ذلك)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
ar: انقضى حسابك، الرجاء الاتصال بمدير النظام

en: No password supplied
ar: لم تزود كلمة مرور جديدة

en: Password unchanged
ar: لم تغير كلمة المرور

en: Can not get username
ar: لا يمكن تلقي اسم المستخدم

en: Retype new UNIX password:
ar: أعد كتابة كلمة مرور يونكس الجديدة:

en: Enter new UNIX password:
ar: أدخل كلمة مرور يونكس جديدة:

en: (current) UNIX password:
ar: كلمة مرور يونكس (الحالية):

en: Error while changing NIS password.
ar: خطأ أثناء تغيير كلمة مرور NIS.

en: You must choose a longer password
ar: يجب أن تختار كلمة مرور أطول

en: Password has been already used. Choose another.
ar: كلمة المرور مستخدمة. الرجاء اختيار كلمة مغايرة.

en: You must wait longer to change your password
ar: يجب أن تنتظر مدة أطول لتتمكن من تغيير كلمة مرورك

en: Sorry, passwords do not match
ar: عفوًا، كلمتا المرور لا تتطابقان

en: Checking...
ar: يفحص...

en: Authentication failed.
ar: فشل الاستيثاق.

en: Blank screen
ar: شاشة فارغة

en: Random
ar: عشوائية

en: Never
ar: أبدًا

en: Could not load the main interface
ar: تعذّر تحميل الواجهة الرئيسيّة

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
ar: الرجاء التثبت من أن حافظة الشاشة مثبتة بنجاح

en: Don't become a daemon
ar: لا تصبح مُحثًا

en: Enable debugging code
ar: فعّل كود التنقيح

en: Unable to establish service %s: %s
ar: تعذّر تنصيب الخدمة %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
ar: تعذّر ضبط PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
ar: كلمة المرور غير صحيحة.

en: Not permitted to gain access at this time.
ar: منع المستخدم من النفاذ الآن.

en: No longer permitted to access the system.
ar: لم يعد يسمح بالنفاذ إلى النظام.

en: failed to register with the message bus
ar: فشل الاتصال بمخرج الرسائل

en: not connected to the message bus
ar: غير متصل بمخرج الرسائل

en: screensaver already running in this session
ar: حافظة الشاشة مشتغلة مسبقا في هذه الجلسة

en: Time has expired.
ar: انتهت المدة.

en: You have the Caps Lock key on.
ar: مفتاح الحروف الكبيرة مفعل

en: S_witch User...
ar: _بدّل المستخدم...

en: Log _Out
ar: ا_خرج

en: %U on %h
ar: ‏%U على %h

en: _Password:
ar: _كلمة المرور:
