mate-screensaver 1.26.0 - en to cmn translation catalogue (117 entries)

en: Screensaver
cmn: 螢幕保護程式

en: Set your screensaver preferences
cmn: 設定螢幕保護程式

en: Screensaver Preview
cmn: 螢幕保護程式預覽

en: <b>Screensaver preview</b>
cmn: <b>螢幕保護程式預覽</b>

en: Screensaver Preferences
cmn: 螢幕保護程式偏好設定

en: Power _Management
cmn: 電源管理(_M)

en: _Preview
cmn: 預覽(_P)

en: _Screensaver theme:
cmn: 螢幕保護程式布景主題(_S):

en: Regard the computer as _idle after:
cmn: 在此時間之後將電腦設為閒置(_I)

en: _Activate screensaver when computer is idle
cmn: 當做業階段閒置時啟用螢幕保護程式(_A)

en: _Lock screen when screensaver is active
cmn: 當螢幕保護程式作用時鎖定螢幕(_L)

en: Select Background Image
cmn: 選擇背景圖片

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
cmn: <b>警告：root 使用者的畫面不會鎖上。</b>

en: Screensavers
cmn: 螢幕保護程式

en: Screensaver themes
cmn: 螢幕保護程式布景主題

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
cmn: 宇宙

en: _Switch User
cmn: 切換使用者(_S)

en: _Log Out
cmn: 登出(_L)

en: _Unlock
cmn: 解除鎖定(_U)

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: Picture Filename
cmn: 圖片檔名

en: File to use for the background image.
cmn: 用於背景影像的檔案。

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
cmn: 顯示宇宙圖片的幻燈片放映

en: Floating MATE
cmn: 浮動的 MATE

en: Bubbles the MATE logo around the screen
cmn: 畫面上四處移動的 MATE 圖標泡泡

en: Floating GNOME
cmn: 浮動的 GNOME

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
cmn: 畫面上四處移動的 GNOME 圖標泡泡

en: Pictures folder
cmn: 圖片資料夾

en: Display a slideshow from your Pictures folder
cmn: 顯示圖片資料夾的幻燈片放映

en: Pop art squares
cmn: 閃方陣

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
cmn: 一個交替轉換深淺色的方陣。

en: %s. See --help for usage information.
cmn: %s。參閱 --help 以取得更多資訊。

en: Show paths that images follow
cmn: 顯示圖片的路徑

en: Occasionally rotate images as they move
cmn: 當移動圖片時斷續旋轉它們

en: Print out frame rate and other statistics
cmn: 列出畫面速率及其他統計數據

en: The maximum number of images to keep on screen
cmn: 保留在畫面上的最大圖片數

en: The initial size and position of window
cmn: 視窗的初始大小與位置

en: The source image to use
cmn: 要使用的來源圖片

en: image - floats images around the screen
cmn: 圖片 - 圖片圍繞畫面

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
cmn: 您必須指定一張圖片。請參閱 --help 以取得更多資訊。

en: Location to get images from
cmn: 取得圖片的位置

en: PATH
cmn: 路徑

en: Color to use for images background
cmn: 用於圖片背景的色彩

en: "#rrggbb"
cmn: 「#rrggbb」

en: Do not randomize pictures from location
cmn: 不使用亂數圖片的位置

en: Do not try to stretch images on screen
cmn: 不延伸圖片的螢幕

en: Copying files
cmn: 拷貝檔案

en: From:
cmn: 從:

en: To:
cmn: 到:

en: Copying themes
cmn: 拷貝主題

en: Invalid screensaver theme
cmn: 螢幕保護程式主題無效

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
cmn: %s 似乎不是有效的螢幕保護程式主題檔案。

en: Copying file: %u of %u
cmn: 拷貝檔案：%2$u 之 %1$u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
cmn: 令螢幕保護程式正常結束

en: Query the state of the screensaver
cmn: 查詢螢幕保護程式狀態

en: Query the length of time the screensaver has been active
cmn: 查詢螢幕保護程式已啟動的時間

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
cmn: 要求螢幕保護程式立刻鎖定畫定

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
cmn: 如果螢幕保護程已經啟動，立刻切換直另一種畫面

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
cmn: 啟動螢幕保護程式（畫面變黑）

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
cmn: 如果螢幕保護程已經啟動，立刻回復狀態 (不變黑)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
cmn: 模擬用家使用電腦，令螢幕保護程式重設計時器

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
cmn: 禁止螢幕保護程式發生作用，這時螢幕保護程式會被封。

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
cmn: 禁止螢幕保護程式發生作用的應用程式

en: The reason for inhibiting the screensaver
cmn: 禁止螢幕保護程式發生作用的理由

en: Version of this application
cmn: 這個程式的版本

en: The screensaver is %s
cmn: 螢幕保護程式目前是 %s

en: active
cmn: 啟動中

en: inactive
cmn: 暫停運作

en: The screensaver is not inhibited
cmn: 螢幕保護程式並未被抑制

en: The screensaver is being inhibited by:
cmn: 螢幕保護程式已被抑制：

en: The screensaver has been active for %d seconds.
cmn: 螢幕保護程式己啟動了 %d 秒。

en: The screensaver is not currently active.
cmn: 螢幕保護程式目前並未使用。

en: Show debugging output
cmn: 顯示詳細偵錯訊息

en: Show the logout button
cmn: 顯示「登出」按鈕

en: Command to invoke from the logout button
cmn: 「登出」按鈕呼叫的指令

en: Show the switch user button
cmn: 顯示「切換使用者」按鈕

en: Message to show in the dialog
cmn: 要在對話視窗顯示的留言

en: Not used
cmn: 並未使用

en: Username:
cmn: 使用者名稱:

en: Password:
cmn: 密碼:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
cmn: 您必須立即變更密碼（密碼過期）

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
cmn: 您必須立即變更密碼（root 強制執行）

en: Your account has expired; please contact your system administrator
cmn: 您的帳戶已經過期，請聯絡系統管理員

en: No password supplied
cmn: 沒有提供密碼

en: Password unchanged
cmn: 密碼沒有變更

en: Can not get username
cmn: 無法取得使用者名稱

en: Retype new UNIX password:
cmn: 再輸入新的 UNIX 密碼：

en: Enter new UNIX password:
cmn: 輸入新的 UNIX 密碼：

en: (current) UNIX password:
cmn: （目前的）UNIX 密碼：

en: Error while changing NIS password.
cmn: 變更 NIS 密碼時發生錯誤。

en: You must choose a longer password
cmn: 您必須選用一個較長的密碼

en: Password has been already used. Choose another.
cmn: 密碼已經使用，請選用另一個。

en: You must wait longer to change your password
cmn: 變更密碼需要等候較長時間

en: Sorry, passwords do not match
cmn: 對不起，密碼不符

en: Checking...
cmn: 檢查中…

en: Authentication failed.
cmn: 認證失敗。

en: Blank screen
cmn: 空白畫面

en: Random
cmn: 隨機

en: Never
cmn: 永不

en: Could not load the main interface
cmn: 無法載入主視窗介面

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
cmn: 請確保螢幕保護程式已經正確安裝

en: Don't become a daemon
cmn: 不要以守護程式狀態執行

en: Enable debugging code
cmn: 啟用除錯碼

en: Unable to establish service %s: %s
cmn: 無法建構服務 %s：%s

en: Can't set PAM_TTY=%s
cmn: 無法設定 PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
cmn: 密碼錯誤。

en: Not permitted to gain access at this time.
cmn: 現在不允許存取。

en: No longer permitted to access the system.
cmn: 不再允許存取系統。

en: failed to register with the message bus
cmn: 無法向 message bus 登記

en: not connected to the message bus
cmn: 無法連接到 message bus

en: screensaver already running in this session
cmn: 螢幕保護程式正在執行中

en: Time has expired.
cmn: 已經逾時了。

en: You have the Caps Lock key on.
cmn: 您按下了 Caps Lock 鍵。

en: S_witch User...
cmn: 切換使用者(_W)…

en: Log _Out
cmn: 登出(_O)

en: %U on %h
cmn: %U 於 %h

en: _Password:
cmn: 密碼(_P):
