mate-screensaver 1.26.0 - en to crh translation catalogue (141 entries)

en: Screensaver
crh: Ekran qoruyıcısı

en: Set your screensaver preferences
crh: Ekran qoruyıcısı tercihleriñizni tesbit etiñiz

en: Screensaver Preview
crh: Ekran Qoruyıcısı Ög-baquvı

en: <b>Screensaver preview</b>
crh: <b>Ekran qoruyıcısı ög-baquvı</b>

en: Screensaver Preferences
crh: Ekran Qoruyıcısı Tercihleri

en: Power _Management
crh: Quvet _İdaresi

en: _Preview
crh: _Ög-baquv

en: _Screensaver theme:
crh: _Ekran qoruyıcısı teması:

en: Regard the computer as _idle after:
crh: Sonrasında bilgisayarı _boş duran olarak say:

en: _Activate screensaver when computer is idle
crh: Bilgis_ayar bekleme durumundayken ekran koruyucuyu etkinleştir

en: _Lock screen when screensaver is active
crh: Ekran qoruyıcısı faal olğanda ekrannı ki_litle

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
crh: <b>İhtar: root (tamır) qullanıcısı içün ekran kilitlenmeycektir.</b>

en: Screensavers
crh: Ekran qoruyıcıları

en: Screensaver themes
crh: Ekran qoruyıcısı temaları

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
crh: Kâinat

en: <span size="small">%U on %h</span>
crh: <span size="small">%h üzerinde %U</span>

en: _Leave Message
crh: Mesaj _Qaldır

en: _Switch User
crh: Qullanıcı _Almaştır

en: _Log Out
crh: _Tışarı İmzalan

en: _Cancel
crh: _Vazgeç

en: _Unlock
crh: _Kilitsizle

en: <b>Leave a message for %R:</b>
crh: <b>%R içün bir mesaj qaldırıñız:</b>

en: _Save
crh: _Saqla

en: Activate when idle
crh: Aylaq olğanda faalleştir

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
crh: Oturum bekleme durumundayken ekran koruyucuyu etkinleştirmek için bunu TRUE yapın.

en: Lock on activation
crh: Faalleşme üzerine kilitle

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
crh: Ekran koruyucu etkin olduğu zaman ekranın kilitlenmesi için bunu TRUE olarak tanımla.

en: Screensaver theme selection mode
crh: Ekran qoruyıcısı tema saylamı tarzı

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
crh: Ekran koruyucu tarafından kullanılan seçim kipi. Ekran koruyucuyu etkinleştirmede herhangi bir tema kullanmamak için "blank-only", ekran koruyucuyu etkinleştirmede sadece bir tema kullanarak etkinleştirmek için ( "themes" anahtarında belirtildiği gibi) "single", etkinleştirmede ekran koruyucunun rastgele bir tema kullanarak etkinleştirilmesi için "random" olabilir.

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
crh: Bu anahtar ekran koruyucu tarafından kullanılacak temaların listesini belirtir. "mode" anahtarı "blank-only" olduğu zaman bu yoksayılır, "mode" "single" olduğu zaman tema adı sağlanmalı ve "mode" "random" olduğunda temaların bir listesi sağlanmalı.

en: Time before theme change
crh: Tema deñişiminden evelki vaqıt

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
crh: Ekran koruyucu temasını değiştirmeden önce geçen dakikaların sayısı.

en: Time before locking
crh: Kilitlemeden evelki vaqıt

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
crh: Ekran koruyucunun etkinleşmesinden sonra ekranın kilitlenmesine kadarki dakikaların sayısı.

en: Allow embedding a keyboard into the window
crh: Pencereye bir klavye gömmeye izin ver

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
crh: Kilidi kaldırmaya çalışırken ekrana bir klavye gömmek için bunu TRUE olarak seçin."keyboard_command" anahtarı uygun bir komutla tanımlanmalıdır.

en: Embedded keyboard command
crh: İçeri yatqızılğan klavye emri

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
crh: "embedded_keyboard_enabled" anahtarı TRUE yapılmışsa, bir klavye bileşenini pencereye gömmek için bu komut çalıştırılacaktır.Bu komut bir XEMBED fiş arayüzü gerçekleştirmeli ve standart çıktıya bir XID penceresi çıktısı vermelidir.

en: Allow logout
crh: Tışarı imzalanmağa izin ber

en: Time before logout option
crh: Tışarı imzalanuv ihtiyarından evelki vaqıt

en: Logout command
crh: Tışarı imzalanuv emri

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
crh: Tışarı imzalanuv dögmesi çertilgeninde çağırılacaq emir. Bu emirniñ er angi tesirleşim olmadan sadece qullanıcını tışarı imzalandıruvı lâzim. Bu anahtar, faqat "logout_enable" anahtarı DOĞRU ise tesirge saiptir.

en: Allow user switching
crh: Qullanıcı almaştırmağa izin ber

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
crh: Kilidi kaldırma penceresinde başka bir kullanıcıya geçme seçeneğini önermek için bunu TRUE yapın.

en: Theme for lock dialog
crh: Kilit dialogı içün tema

en: Allow the session status message to be displayed
crh: Oturum durum mesajının gösterilmesine izin ver

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
crh: Ekran kilitlendiğinde oturum durum mesajının gösterilmesine izin ver.

en: Picture Filename
crh: Resim Dosye-adı

en: File to use for the background image.
crh: Arqa-zemin sureti olaraq qullanılacaq dosye.

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
crh: Kâinat resimleri slayt temaşasını köster

en: Pictures folder
crh: Resimler fihristi

en: Display a slideshow from your Pictures folder
crh: Resim klasörünüzden bir slayt gösterisi göster

en: Pop art squares
crh: Pop art kareleri

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
crh: Bir pop-art-ish nabız gibi atan renklerin ızgarası.

en: %s. See --help for usage information.
crh: %s. Kullanım bilgisi için --help çıktısına bakınız.

en: Show paths that images follow
crh: Suretlerniñ taqip etkeni yolçıqlarnı köster

en: Occasionally rotate images as they move
crh: Suretler areket etkende olarnı arada bir aylandır

en: Print out frame rate and other statistics
crh: Saniyedeki kare hızını ve diğer istatistikleri yazdır

en: The maximum number of images to keep on screen
crh: Ekranda tutulacak en fazla görüntü sayısı

en: The initial size and position of window
crh: Pencereniñ başlanğıç ölçüsi ve qonumı

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
crh: KENİŞLİKxYÜKSEKLİK+X+Y

en: The source image to use
crh: Qullanılacaq menba suret

en: image - floats images around the screen
crh: image  - suretlerni ekran etrafında yaldata

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
crh: Bir görüntü belirtmelisiniz.  Kullanım bilgisi için --help çıktısına bakınız.

en: Location to get images from
crh: Suretlerniñ alınacağı qonum

en: PATH
crh: YOLÇIQ

en: Color to use for images background
crh: Arkaplan görüntüleri için kullanılacak renk

en: Do not randomize pictures from location
crh: Qonumdaki resimlerni rastkeleleştirme

en: Do not try to stretch images on screen
crh: Suretlerni ekran üzerinde kermege talpınma

en: Copying files
crh: Dosyeler kopiyalana

en: From:
crh: Kimden:

en: To:
crh: Kimge:

en: Copying themes
crh: Temalar kopiyalana

en: Invalid screensaver theme
crh: Keçersiz ekran qoruyıcısı teması

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
crh: %s geçerli bir ekran koruyucu teması gibi görünmüyor.

en: Copying file: %u of %u
crh: Dosye kopiyalana: %u / %u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
crh: Ekran koruyucudan nazikçe çıkmasına sebep olur

en: Query the state of the screensaver
crh: Ekran qoruyıcısınıñ durumını sorğula

en: Query the length of time the screensaver has been active
crh: Ekran koruyucusunun etkin olduğu zamanı sorgula

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
crh: Çapmaqta olğan ekran qoruyıcısı esnasına ekrannı deral kilitlemege söyler

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
crh: Eğer ekran koruyucu etkin ise başka bir grafik gösterimine geç

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
crh: Ekran koruyucuyu aç (ekranı boş bırak)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
crh: Eğer ekran koruyucu etkin ise etkinliğini kaldır (ekranı boş bırakma)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
crh: Kullanıcı aktivitesini taklit etmek için çalışan ekran koruyucuyu dürt

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
crh: Ekran koruyucunun etkinleşmesini engelle. Engelleme etkin iken komut bloke edilir.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
crh: Ekran koruyucuyu engelleyen çağrılan uygulama

en: The reason for inhibiting the screensaver
crh: Ekran koruyucuya engel olmak için sebep

en: Version of this application
crh: Bu uygulamanıñ sürümi

en: The screensaver is %s
crh: Ekran qoruyıcısı: %s

en: active
crh: faal

en: inactive
crh: ğayrı faal

en: The screensaver is not inhibited
crh: Ekran qoruyıcı manialı degil

en: The screensaver is being inhibited by:
crh: Ekran koruyucuyu durduran:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
crh: Ekran koruyucu %d saniyedir etkin.

en: The screensaver is not currently active.
crh: Ekran qoruyıcı al-azırda faal degildir.

en: Show debugging output
crh: Arızasızlandıruv çıqtısını köster

en: Show the logout button
crh: Tışarı imzalanuv dögmesini köster

en: Command to invoke from the logout button
crh: Oturumu kapat düğmesinden çağrılacak komut

en: Show the switch user button
crh: Qullanıcı almaştıruv dögmesini köster

en: Message to show in the dialog
crh: Dialogta kösterilecek mesaj

en: MESSAGE
crh: MESAJ

en: Not used
crh: Qullanılmay

en: Username:
crh: Qullanıcı adı:

en: Password:
crh: Sır-söz:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
crh: Hemen parolanızı değiştirmeniz gerekiyor (parolanız eskidi)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
crh: Parolanızı hemen değiştirmeniz gerekiyor (root zorluyor)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
crh: Esabıñız eskirgendir; lütfen sistem memurıñız ile temasqa keçiñiz

en: No password supplied
crh: Bir parola sağlanmadı

en: Password unchanged
crh: Parola değişmedi

en: Can not get username
crh: Qullanıcı adı alınamay

en: Retype new UNIX password:
crh: Yañı UNIX sır-sözüñizni kene daktilo etiñiz:

en: Enter new UNIX password:
crh: Yañı UNIX sır-sözüñizni kirsetiñiz:

en: (current) UNIX password:
crh: (cari) UNIX sır-sözüñiz:

en: Error while changing NIS password.
crh: NIS parolası değiştirilirken hata

en: You must choose a longer password
crh: Daha uzun bir parola seçmelisiniz

en: Password has been already used. Choose another.
crh: Parola kullanılmaktadır. Başka bir tane seçin.

en: You must wait longer to change your password
crh: Sır-sözüñizni deñiştirmek içün daa uzun beklemelisiñiz

en: Sorry, passwords do not match
crh: Üzgünüm, parolalar uyuşmuyor

en: Checking...
crh: Teşkerile...

en: Authentication failed.
crh: Sahihlenme muvafaqiyetsiz.

en: Blank screen
crh: Boş ekran

en: Random
crh: Rastkele

en: Never
crh: Asla

en: Could not load the main interface
crh: Ana arayüz yüklenamadı

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
crh: Lütfen ekran koruyucusunun düzgün bir şekilde kurulmuş olduğundan emin olun

en: Don't become a daemon
crh: Bir cınğa dönüşme

en: Enable debugging code
crh: Hata ayıklama kodunu etkinleştir

en: Unable to establish service %s: %s
crh: Servis %s qurulamadı: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
crh: PAM_TTY=%s tesbit etilamadı

en: Incorrect password.
crh: Yanlış parola.

en: Not permitted to gain access at this time.
crh: Şu an erişim kazanmaya izinli değil.

en: No longer permitted to access the system.
crh: Sisteme erişimine artık izin verilmiyor.

en: failed to register with the message bus
crh: mesaj veri yoluna kayıt başarısız

en: not connected to the message bus
crh: mesaj veri yoluna bağlı değil

en: screensaver already running in this session
crh: Bu oturımda ekran qoruyıcısı endi çapmaqta

en: Time has expired.
crh: Zaman aşıldı.

en: You have the Caps Lock key on.
crh: Büyük Arif Kiliti (Caps Lock) tuşuñız faaldir.

en: S_witch User...
crh: Qullanıcı _Almaştır...

en: Log _Out
crh: _Tışarı İmzalan

en: %U on %h
crh: %h üzerinde %U

en: _Password:
crh: _Sır-söz:
