mate-screensaver 1.26.0 - en to fi translation catalogue (145 entries)

en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

en: Set your screensaver preferences
fi: Aseta näytönsäästäjän asetukset

en: Screensaver Preview
fi: Näytönsäästäjän esikatselu

en: <b>Screensaver preview</b>
fi: <b>Näytönsäästäjän esikatselu</b>

en: Screensaver Preferences
fi: Näytönsäästäjän asetukset

en: Power _Management
fi: Virran_hallinta

en: _Preview
fi: _Esikatselu

en: _Screensaver theme:
fi: _Näytönsäästäjän teema:

en: Regard the computer as _idle after:
fi: Näytönsäästäjän _käynnistysviive:

en: _Activate screensaver when computer is idle
fi: _Käynnistä näytönsäästäjä, kun tietokone on joutilas

en: _Lock screen when screensaver is active
fi: _Lukitse näyttö, kun näytönsäästäjä on aktiivinen

en: Select Background Image
fi: Valitse taustakuva

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
fi: <b>Varoitus: näyttöä ei lukita pääkäyttäjälle (root).</b>

en: Screensavers
fi: Näytönsäästäjät

en: Screensaver themes
fi: Näytönsäästäjän teemat

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
fi: Maailmankaikkeus

en: <span size="small">%U on %h</span>
fi: <span size="small">%U@%h</span>

en: _Leave Message
fi: _Jätä viesti

en: _Switch User
fi: _Vaihda käyttäjää

en: _Log Out
fi: _Kirjaudu ulos

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

en: <b>Leave a message for %R:</b>
fi: <b>Jätä viesti käyttäjälle %R:</b>

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Activate when idle
fi: Käynnistä joutilaana

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
fi: Aseta todeksi, jos haluat käynnistää näytönsäästäjän, kun istunto ei ole käytössä.

en: Lock on activation
fi: Lukitse aktivoitaessa

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
fi: Aseta todeksi, jos haluat lukita näytön näytönsäästäjän aktivoituessa.

en: Screensaver theme selection mode
fi: Näytönsäästäjän teeman valintatila

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
fi: Näytönsäästäjän valintatila. Arvo voi olla joko "blank-only", jolloin näytönsäästäjä käynnistetään ilman teemaa, "single", jolloin näytönsäästäjä näyttää aina "themes" avaimessa valittua näytönsäästäjää, tai "random", jolloin näytönsäästäjä valitsee näytettävän teeman satunnaisesti.

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
fi: Tämä avain määrittelee näytönsäästäjän käyttämät teemat. Arvolla ei ole vaikutusta, jos avain "mode" on joko "disabled" tai "blank-only". Sen tulee sisältää teeman nimen, kun arvo on "single", ja sen tulee sisältää lista teemoista, kun "mode"-avaimen arvo on "random".

en: Time before theme change
fi: Viive ennen teeman vaihtoa

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
fi: Kuinka pitkän joutenolon kuluttua näytönsäästäjän teemaa vaihdetaan.

en: Time before locking
fi: Viive ennen lukitsemista

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
fi: Kuinka monen minuutin kuluttua näytönsäästäjän aktivoinnista näyttö lukitaan.

en: Allow embedding a keyboard into the window
fi: Salli näppäimistön upottaminen ikkunaan

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
fi: Aseta arvoksi TRUE, jos haluat sallia näppäimistön upottamisen ikkunaan yritettäessä avata lukitusta. Avaimen "keyboard_command" arvon tulee olla asetettu sisältämään haluttu komento.

en: Embedded keyboard command
fi: Upotetun näppäimistön komento

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
fi: Suoritettava komento näppäimistön upottamiseksi ikkunaan, kun avaimen "embedded_keyboard_enabled" arvo on TRUE. Tämän komennon täytyy toteuttaa XEMBED-liitännäisrajapinta ja muodostaa ikkunan XID oletussyötteeseen.

en: Allow logout
fi: Salli uloskirjautuminen

en: Time before logout option
fi: Viive ennen uloskirjautumispainiketta

en: Logout command
fi: Uloskirjautumiskomento

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
fi: Uloskirjautumispainiketta painettaessa suoritettava komento . Tämän komennon tulee kirjata käyttäjä ulos vaatimatta mitään toimenpiteitä. Avain on käytössä vain silloin, kun avain "logout_enable" on asetettu arvoon TRUE.

en: Allow user switching
fi: Salli käyttäjän vaihto

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
fi: Aseta todeksi, jos haluat lukituksen avausikkunan näyttävän valinnan, josta voi vaihtaa toiseksi käyttäjäksi.

en: Theme for lock dialog
fi: Lukitusikkunan teema

en: Allow the session status message to be displayed
fi: Salli istunnon tilaviestin näyttäminen

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
fi: Salli istunnon tilaviestin näyttäminen, kun istunto on lukittu.

en: Picture Filename
fi: Kuvan tiedostonimi

en: File to use for the background image.
fi: Taustakuvana käytettävän tiedoston nimi.

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
fi: Näyttää diaesityksen maailmankaikkeuden kuvista

en: Pictures folder
fi: Kuvakansio

en: Display a slideshow from your Pictures folder
fi: Näyttää diaesityksen kuvakansiossasi olevista kuvista

en: Pop art squares
fi: Poptaide-neliöt

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
fi: Pop-Art-tyylinen ruudukko sykkiviä värejä.

en: %s. See --help for usage information.
fi: %s. Katso --help jos haluat lisätietoja.

en: Show paths that images follow
fi: Näytä polut, joita kuvat seuraavat

en: Occasionally rotate images as they move
fi: Kierrä kuvia silloin tällöin niiden liikkuessa

en: Print out frame rate and other statistics
fi: Näytä ruutunopeus ja muita tilastoja

en: The maximum number of images to keep on screen
fi: Suurin määrä kuvia kerralla näytöllä

en: MAX_IMAGES
fi: MAX_KUVIA

en: The initial size and position of window
fi: Ikkunan koko ja sijainti aloitettaessa

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
fi: LEVEYSxKORKEUS+X+Y

en: The source image to use
fi: Käytettävä lähdekuva

en: image - floats images around the screen
fi: kuva - kelluttaa kuvia ympäri näyttöä

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
fi: Yksi kuva täytyy antaa. Katso käyttöohje valitsimella --help.

en: Location to get images from
fi: Sijainti, josta kuvat haetaan

en: PATH
fi: POLKU

en: Color to use for images background
fi: Kuvien taustalla käytettävä väri

en: Do not randomize pictures from location
fi: Älä sekoita kuvia kuvalähteestä

en: Do not try to stretch images on screen
fi: Älä yritä venyttää kuvia näytöllä

en: Copying files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: From:
fi: Mistä:

en: To:
fi: Mihin:

en: Copying themes
fi: Kopioidaan teemoja

en: Invalid screensaver theme
fi: Virheellinen näytönsäästäjäteema

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
fi: %s ei näytä olevan kelvollinen näytönsäästäjäteema.

en: Copying file: %u of %u
fi: Kopioidaan tiedostoa: %u/%u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
fi: Sammuta näytönsäästäjäohjelma kokonaan

en: Query the state of the screensaver
fi: Näytä näytönsäästäjän tila

en: Query the length of time the screensaver has been active
fi: Näytä, kuinka pitkään näytönsäästäjä on ollut päällä

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
fi: Lukitse näyttö heti käynnissä olevan näytönsäästäjäprosessin avulla

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
fi: Vaihtaa uuteen demoon, jos näytönsäästäjä on käynnissä

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
fi: Laita näytönsäästäjä päälle (tyhjentää näytön)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
fi: Lopeta näytönsäästäjä, jos se on käynnissä (palauta näyttö)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
fi: Simuloi käyttäjän syötettä lähettämällä viesti näytönsäästäjälle

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
fi: Estä näytönsäästäjän käynnistyminen. Komento pysähtyy niin pitkäksi aikaa kun esto on päällä.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
fi: Kutsuva ohjelma, joka estää näytönsäästäjän käynnistymisen

en: The reason for inhibiting the screensaver
fi: Syy näytönsäästäjän käynnistymisen ehkäisemiseen

en: Version of this application
fi: Tämän ohjelman versio

en: The screensaver is %s
fi: Näytönsäästäjä on %s

en: active
fi: käytössä

en: inactive
fi: pois käytöstä

en: The screensaver is not inhibited
fi: Näytönsäästäjä ei ole estetty

en: The screensaver is being inhibited by:
fi: Näytönsäästäjän estää ohjelma:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
fi: Näytönsäästäjä on ollut päällä %d sekuntia.

en: The screensaver is not currently active.
fi: Näytönsäästäjä ei ole tällä hetkellä aktiivinen.

en: Show debugging output
fi: Näytä vianetsintätuloste

en: Show the logout button
fi: Näytä uloskirjautumispainike

en: Command to invoke from the logout button
fi: Uloskirjautumispainikkeesta suoritettava komento

en: Show the switch user button
fi: Näytä käyttäjän vaihtopainike

en: Message to show in the dialog
fi: Ikkunassa näytettävä viesti

en: MESSAGE
fi: VIESTI

en: Not used
fi: Ei käytössä

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
fi: Salasana täytyy vaihtaa heti (salasana on vanhentunut)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
fi: Salasana täytyy vaihtaa heti (ylläpitäjän pakottama salasanan vaihto)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
fi: Käyttäjätunnuksesi on vanhentunut; ota yhteyttä ylläpitäjääsi

en: No password supplied
fi: Salasanaa ei annettu

en: Password unchanged
fi: Salasanaa ei vaihdettu

en: Can not get username
fi: Käyttäjätunnusta ei löydy

en: Retype new UNIX password:
fi: Syötä toiseen kertaan uusi UNIX-salasana:

en: Enter new UNIX password:
fi: Syötä uusi UNIX-salasana:

en: (current) UNIX password:
fi: Nykyinen UNIX-salasana:

en: Error while changing NIS password.
fi: Virhe vaihdettaessa NIS-salasanaa.

en: You must choose a longer password
fi: Salasanan täytyy olla pidempi

en: Password has been already used. Choose another.
fi: Salasana on jo käytetty, valitse toinen salasana.

en: You must wait longer to change your password
fi: Et voi vaihtaa salasanaa näin usein

en: Sorry, passwords do not match
fi: Salasanat eivät vastaa toisiaan

en: Checking...
fi: Tarkistetaan...

en: Authentication failed.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.

en: Blank screen
fi: Tyhjä näyttö

en: Random
fi: Satunnainen

en: %s %s
fi: %s, %s

en: %s %s %s
fi: %s, %s, %s

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Could not load the main interface
fi: Pääkäyttöliittymää ei voitu ladata

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
fi: Varmista, että näytönsäästäjä on kunnolla asennettu

en: Don't become a daemon
fi: Älä käynnistä palvelinprosessina

en: Enable debugging code
fi: Käytä vianetsintätilaa

en: Unable to establish service %s: %s
fi: Palvelua %s ei voi avata: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
fi: Muuttujaa PAM_TTY=%s ei voi asettaa

en: Incorrect password.
fi: Virheellinen salasana.

en: Not permitted to gain access at this time.
fi: Pääsy ei ole sallittu tällä hetkellä.

en: No longer permitted to access the system.
fi: Pääsy ei ole enää sallittu järjestelmään.

en: failed to register with the message bus
fi: viestiväylään rekisteröityminen epäonnistui

en: not connected to the message bus
fi: viestiväylään ei ole yhteyttä

en: screensaver already running in this session
fi: näytönsäästäjä on jo käynnissä tässä istunnossa

en: Time has expired.
fi: Aika loppui.

en: You have the Caps Lock key on.
fi: Näppäimistössä on Caps Lock päällä.

en: S_witch User...
fi: _Vaihda käyttäjää...

en: Log _Out
fi: Kirjaudu _ulos

en: %U on %h
fi: %s@%s

en: _Password:
fi: _Salasana:
