mate-screensaver 1.26.0 - en to he translation catalogue (83 entries)

en: Screensaver
he: שומר מסך

en: Set your screensaver preferences
he: קבע את העדפות שומר המסך

en: Screensaver Preview
he: תצוגה מקדימה של שומר המסך

en: <b>Screensaver preview</b>
he: <b>תצוגה מקדימה של שומר המסך</b>

en: Screensaver Preferences
he: העדפות שומר המסך

en: Power _Management
he: _ניהול צריכת חשמל

en: _Preview
he: _תצוגה מקדימה

en: _Screensaver theme:
he: ערכת נושא _לשומר המסך:

en: Regard the computer as _idle after:
he: התיחס למחשב כלא _פעיל לאחר:

en: _Activate screensaver when computer is idle
he: הפעל _שומר מסך כאשר המחשב לא פעיל

en: _Lock screen when screensaver is active
he: _נעל מסך כששומר המסך פועל

en: Select Background Image
he: בחירת תמונת רקע

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
he: <b>אזהרה: המסך לא יינעל עבור מנהל המערכת.</b>

en: Screensavers
he: שומרי מסך

en: Screensaver themes
he: ערכות נושא לשומר המסך

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
he: קוסמוס

en: <span size="small">%U on %h</span>
he: <span size="small">%U ב־%h</span>

en: _Leave Message
he: _השאר הודעה

en: _Switch User
he: _החלף משתמש

en: _Log Out
he: _התנתק

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Unlock
he: _התחבר

en: <b>Leave a message for %R:</b>
he: <b>השאר הודעה עבור %R:</b>

en: _Save
he: _שמור

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
he: הצגת שקופיות של תמונות מהקוסמוס

en: Pictures folder
he: תיקיית התמונות

en: Display a slideshow from your Pictures folder
he: הצגת שקופיות של תמונות מתיקיית התמונות שלך

en: Pop art squares
he: ריבועי פופ־ארט

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
he: רשת פופ־ארטית של פעימות צבע

en: Color to use for images background
he: הצבע שישמש רקע לתמונות

en: Do not randomize pictures from location
he: אל תציג באקראי תמונות מהמיקום

en: Do not try to stretch images on screen
he: אל תנסה למתוח תמוונת על המסך

en: Copying files
he: מעתיק קבצים

en: From:
he: מ:

en: To:
he: אל:

en: Copying themes
he: מעתיק ערכות נושא

en: Invalid screensaver theme
he: ערכת נושא לא תקינה

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
he: ‏%s אינו ערכת נושא תקינה.

en: Copying file: %u of %u
he: מעתיק קובץ: %u מתוך %u

en: Version of this application
he: הגרסה של יישום זה

en: The screensaver is %s
he: שומר המסך הוא %s

en: active
he: פעיל

en: inactive
he: לא פעיל

en: The screensaver is not inhibited
he: שומר המסך אינו מנוע מלפעול

en: The screensaver is being inhibited by:
he: שומר המסך מנוע מלפעול על ידי:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
he: שומר המסך היה פעיל במשך %d שניות.

en: The screensaver is not currently active.
he: שומר המסך אינו פעיל כעת.

en: Not used
he: לא בשימוש

en: Username:
he: שם משתמש:

en: Password:
he: סיסמה:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
he: הינך מחוייב לשנות את סיסמתך מיידית (הסיסמה התיישנה)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
he: הינך מחוייב לשנות את סיסמתך מיידית (דרישת מנהל המערכת)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
he: פג תוקף חשבונך; אנא צור קשר עם מנהל המערכת שלך

en: No password supplied
he: לא הוזנה סיסמה

en: Password unchanged
he: הסיסמה לא שונתה

en: Can not get username
he: נכשל בהשגת שם משתמש

en: Retype new UNIX password:
he: הקלד מחדש סיסמת UNIX חדשה:

en: Enter new UNIX password:
he: הכנס סיסמת UNIX חדשה:

en: (current) UNIX password:
he: סיסמת UNIX (נוכחית):

en: Error while changing NIS password.
he: שגיאה בזמן שינוי סיסמת NIS.

en: You must choose a longer password
he: חובה לבחור סיסמה ארוכה יותר

en: Password has been already used. Choose another.
he: הסיסמה הייתה כבר בשימוש. בחר אחרת.

en: You must wait longer to change your password
he: יש להמתין יותר כדי לשנות את סיסמתך

en: Sorry, passwords do not match
he: סליחה, הסיסמאות אינן תואמות.

en: Checking...
he: בודק...

en: Authentication failed.
he: האימות נכשל.

en: Blank screen
he: מסך ריק

en: Random
he: אקראי

en: Never
he: לעולם לא

en: Could not load the main interface
he: לא ניתן להעלות את המנשק הראשי

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
he: אנא וודא ששומר המסך מותקן כיאות.

en: Incorrect password.
he: סיסמה שגויה.

en: Not permitted to gain access at this time.
he: לא מורשה לקבל גישה בזמן זה.

en: No longer permitted to access the system.
he: כבר לא מורשה לגשת למערכת

en: failed to register with the message bus
he: נכשל ברישום עם ה־message bus

en: not connected to the message bus
he: לא מוחבר ל־message bus

en: screensaver already running in this session
he: שומר המסך כבר רץ עבור התחברות זאת

en: Time has expired.
he: עבר הזמן.

en: You have the Caps Lock key on.
he: מקש ה־Caps Lock לחוץ.

en: S_witch User...
he: הח_לף משתמש...

en: Log _Out
he: _התנתק

en: %U on %h
he: ‏%U ב־%h

en: _Password:
he: _סיסמה:
