mate-screensaver 1.26.0 - en to hu translation catalogue (172 entries)

en: Screensaver
hu: Képernyővédő

en: Set your screensaver preferences
hu: A képernyővédő tulajdonságainak beállítása

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;screensaver;preferences;
hu: MATE;képernyővédő;beállítások;

en: Screensaver Preview
hu: Képernyővédő előnézete

en: <b>Screensaver preview</b>
hu: <b>Képernyővédő előnézete</b>

en: Screensaver Preferences
hu: Képernyővédő tulajdonságai

en: Power _Management
hu: _Energiakezelés

en: _Preview
hu: _Előnézet

en: _Screensaver theme:
hu: Képernyő_védő-téma:

en: Regard the computer as _idle after:
hu: A számítógé_p üresjáratba kerül:

en: _Activate screensaver when computer is idle
hu: _Képernyővédő aktiválása üresjáratban

en: _Lock screen when screensaver is active
hu: Képernyő _zárolása, ha a képernyővédő aktív

en: Background picture for lock screen:
hu: Zárképernyő háttérképe:

en: Select Background Image
hu: Válasszon háttérképet

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
hu: <b>Figyelmeztetés: a képernyő nem kerül zárolásra a rendszergazda számára.</b>

en: Screensavers
hu: Képernyővédők

en: Screensaver themes
hu: Képernyővédő-témák

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
hu: Kozmosz

en: <span size="small">%U on %h</span>
hu: <span size="small">%U a következőn: %h</span>

en: Show password
hu: Jelszó mutatása

en: _Leave Message
hu: Ü_zenet hagyása

en: _Switch User
hu: Felhasználó_váltás

en: _Log Out
hu: _Kijelentkezés

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Unlock
hu: _Feloldás

en: <b>Leave a message for %R:</b>
hu: <b>Üzenet hagyása a következőnek: %R</b>

en: _Save
hu: _Mentés

en: Activate when idle
hu: Aktiválás üresjáratban

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
hu: Állítsa ezt igazra a képernyővédő aktiválásához, ha a munkamenet üresjáratban van.

en: Lock on activation
hu: Zárolás aktiváláskor

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
hu: Állítsa ezt igazra a képernyő zárolásához a képernyővédő aktiválásakor.

en: Screensaver theme selection mode
hu: A képernyővédő témakiválasztásának módja

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
hu: A képernyővédő által használandó kijelölési mód. Lehetséges értékek: „blank-only” - ne használjon témákat a képernyővédő aktiválásakor, „single” - csak egy (a „themes” kulcsban megadott) téma használata a képernyővédő aktiválásakor és „random” - a képernyővédő aktiválása véletlen téma használatával.

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
hu: Ez a kulcs megadja a képernyővédő által használandó témák listáját. Ez figyelmen kívül marad, ha a „mode” kulcs értéke „blank-only”, ha a „mode” értéke „single”, akkor a téma nevét adja meg és a témák listáját adja, ha a „mode” értéke „random”.

en: Time before power management baseline
hu: Az energiakezelési tevékenységig eltelő idő

en: Time before theme change
hu: A témaváltásig eltelő idő

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
hu: A képernyővédő témájának cseréje előtt eltelő percek száma.

en: Time before locking
hu: A zárolásig eltelő idő

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
hu: A képernyővédő aktiválásától a képernyő zárolásáig eltelő percek száma.

en: Allow embedding a keyboard into the window
hu: Billentyűzet beágyazásának engedélyezése az ablakba

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
hu: Állítsa ezt igazra billentyűzet beágyazásához az ablakba a feloldási kísérletkor. A „keyboard_command” kulcsot be kell állítani a megfelelő parancsra.

en: Embedded keyboard command
hu: Beágyazott billentyűzet parancs

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
hu: A billentyűzet felületi elem ablakba ágyazásához futtatandó parancs, ha az „embedded_keyboard_enabled” kulcs be van állítva. A parancsnak meg kell valósítania egy XEMBED csatolófelületet és egy ablak XID-t kell kimenetként előállítania a szabványos kimenetre.

en: Allow logout
hu: Kijelentkezés engedélyezése

en: Time before logout option
hu: A kijelentkezési lehetőség megjelenéséig eltelő idő

en: The number of minutes after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
hu: A képernyővédő aktiválásától a kijelentkezés lehetőségének megjelenéséig eltelő percek száma a zárolás feloldása párbeszédablakban. Ez a kulcs csak akkor hatásos, ha a „logout_enable” kulcs értéke igaz.

en: Logout command
hu: Kijelentkezési parancs

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
hu: A kijelentkezés gomb megnyomásakor meghívandó parancs. Ennek a parancsnak egyszerűen, beavatkozás nélkül ki kell jelentkeztetnie a felhasználót. Ez a kulcs csak akkor hatásos, ha a „logout_enable” kulcs értéke igaz.

en: Allow user switching
hu: Felhasználóváltás engedélyezése

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
hu: Állítsa ezt igazra, ha a zárolás feloldása párbeszédablak felajánlja a felhasználóváltás lehetőségét.

en: Theme for lock dialog
hu: A zárolási párbeszédablak témája

en: Theme to use for the lock dialog
hu: A zárolási párbeszédablakban használandó téma

en: Format for time on lock dialog
hu: A zárolási párbeszédablak időformátuma

en: Format to display the time on lock dialog. Default is 'locale' which uses default format for current locale. Custom values should be set according to g-date-time-format. Try %R for 24H format.
hu: A zárolási párbeszédablakon megjelenített idő formátuma. Az alapértelmezés 'locale', amely a jelenlegi területi beállítás szerinti alapértelmezett formátumot használja. Egyedi értékeket a g-date-time-format függvénynek megfelelő formátumban kell megadni. A 24-órás formátumhoz használd a %R formátumkódot.

en: Format for date on lock dialog
hu: A zárolási párbeszédablak dátumformátuma

en: Format to display the date on lock dialog. Default is 'locale' which uses default format for current locale. Custom values should be set according to g-date-time-format. Try %F for ISO 8601 date format.
hu: A zárolási párbeszédablakon megjelenített dátum formátuma. Az alapértelmezés 'locale', amely a jelenlegi területi beállítás szerinti alapértelmezett formátumot használja. Egyedi értékeket a g-date-time-format függvénynek megfelelő formátumban kell megadni. Az ISO 8601 formátumhoz használd a %F formátumkódot.

en: Allow the session status message to be displayed
hu: A munkamenet állapotüzenete megjeleníthető

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
hu: A munkamenet állapotüzenete megjeleníthető, ha a képernyő zárolva van.

en: Picture Filename
hu: Kép fájlneve

en: File to use for the background image.
hu: A háttérképként használandó fájl.

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
hu: Egy diavetítés a kozmosz képeiből

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;screensaver;slideshow;cosmos;
hu: MATE;képernyővédő;diavetítés;kozmosz;

en: Floating MATE
hu: Lebegő MATE

en: Bubbles the MATE logo around the screen
hu: A MATE logót lebegteti körbe a képernyőn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;screensaver;logo;bubbles;
hu: MATE;képernyővédő;logó;lebegtet;

en: Floating GNOME
hu: Lebegő GNOME

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
hu: A GNOME logót lebegteti körbe a képernyőn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;screensaver;GNOME;logo;bubbles;
hu: MATE;képernyővédő;GNOME;logó;lebegtet;

en: Pictures folder
hu: Képek mappa

en: Display a slideshow from your Pictures folder
hu: Egy diavetítés a Képek mappából

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;screensaver;custom;slideshow;pictures;folder;
hu: MATE;képernyővédő;egyedi;diavetítés;képek;mappa;

en: Pop art squares
hu: Pop art négyzetek

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
hu: Pulzáló színek pop-artos rácsa

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;screensaver;grid;pulsing;colors;
hu: MATE;képernyővédő;rács;pulzáló;színek;

en: %s. See --help for usage information.
hu: %s. Használati információkért lásd a --help kapcsolót.

en: Show paths that images follow
hu: A képek által követett útvonalak megjelenítése

en: Occasionally rotate images as they move
hu: Képek véletlenszerű forgatása mozgatás közben

en: Print out frame rate and other statistics
hu: Képkockasebesség és egyéb statisztikák kiírása

en: The maximum number of images to keep on screen
hu: A képernyőn tartandó képek maximális száma

en: MAX_IMAGES
hu: MAX_KÉPEK

en: The initial size and position of window
hu: Az ablak kezdeti mérete és pozíciója

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
hu: SZÉLESSÉGxMAGASSÁG+X+Y

en: The source image to use
hu: A használandó forráskép

en: image - floats images around the screen
hu: kép – képeket lebegtet körbe a képernyőn

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
hu: Meg kell adnia egy képet. Használati információkért lásd a --help kapcsolót.

en: Location to get images from
hu: Képek helye

en: PATH
hu: ÚTVONAL

en: Color to use for images background
hu: Képek háttereként használandó szín

en: "#rrggbb"
hu: „#rrggbb”

en: Do not randomize pictures from location
hu: Ne véletlenszerűsítse a képeket a hely alapján

en: Do not try to stretch images on screen
hu: Ne próbálja nyújtani a képeket a képernyőn

en: Copying files
hu: Fájlok másolása

en: From:
hu: Forrás:

en: To:
hu: Cél:

en: Copying themes
hu: Témák másolása

en: Invalid screensaver theme
hu: Érvénytelen képernyővédő téma

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
hu: A fájl (%s) nem tűnik érvényes képernyővédő témának.

en: Copying file: %u of %u
hu: Fájl másolása: %u/%u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
hu: A képernyővédő „elegáns” bezárása

en: Query the state of the screensaver
hu: A képernyővédő állapotának lekérdezése

en: Query the length of time the screensaver has been active
hu: Azon időtartam lekérdezése, amíg a képernyővédő aktív volt

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
hu: A futó képernyővédő-folyamatot kéri a képernyő azonnali zárolására

en: Tells the running screensaver process to unlock the screen immediately
hu: A futó képernyővédő-folyamatot kéri a képernyő azonnali feloldására

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
hu: Ha a képernyővédő aktív, akkor egy másik grafikus demóba váltson

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
hu: Képernyővédő bekapcsolása (képernyő elsötétítése)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
hu: Ha a képernyővédő aktív, akkor deaktiválja (képernyő visszaállítása)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
hu: A futó képernyőkímélő szimuláljon felhasználói aktivitást

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
hu: A képernyővédő aktiválásának felfüggesztése. A parancs blokkolásra kerül, amíg a felfüggesztés aktív.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
hu: A képernyővédőt felfüggesztő hívó alkalmazás

en: The reason for inhibiting the screensaver
hu: A képernyővédő felfüggesztésének oka

en: Version of this application
hu: Ezen alkalmazás verziója

en: The screensaver is %s
hu: A képernyővédő %s

en: active
hu: aktív

en: inactive
hu: inaktív

en: The screensaver is not inhibited
hu: A képernyővédő nincs korlátozva

en: The screensaver is being inhibited by:
hu: A képernyővédőt korlátozza:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
hu: A képernyővédő %d másodpercig volt aktív.

en: The screensaver is not currently active.
hu: A képernyővédő jelenleg nem aktív.

en: Show debugging output
hu: Hibakeresési kimenet megjelenítése

en: Show the logout button
hu: Kijelentkezés gomb megjelenítése

en: Command to invoke from the logout button
hu: A kijelentkezés gomb által meghívandó parancs

en: Show the switch user button
hu: Felhasználóváltás gomb megjelenítése

en: Message to show in the dialog
hu: A párbeszédablakban megjelenítendő üzenet

en: MESSAGE
hu: ÜZENET

en: Not used
hu: Nincs használatban

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
hu: Azonnal meg kell változtatnia a jelszavát (a régi jelszó lejárt)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
hu: Azonnal meg kell változtatnia a jelszavát (a rendszergazda kérése)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
hu: Az Ön felhasználói fiókja lejárt; lépjen kapcsolatba a rendszergazdával

en: No password supplied
hu: Nincs jelszó megadva

en: Password unchanged
hu: A jelszó nem változott

en: Can not get username
hu: A felhasználónév nem található

en: Retype new UNIX password:
hu: Adja meg ismét az új UNIX jelszót:

en: Enter new UNIX password:
hu: Adja meg az új UNIX jelszót:

en: (current) UNIX password:
hu: (jelenlegi) UNIX jelszó:

en: Error while changing NIS password.
hu: Hiba a NIS jelszó módosítása közben.

en: You must choose a longer password
hu: Válasszon hosszabb jelszót

en: Password has been already used. Choose another.
hu: A megadott jelszót már használta. Adjon meg egy másikat.

en: You must wait longer to change your password
hu: Még várnia kell a jelszó megváltoztatásával

en: Sorry, passwords do not match
hu: Sajnálom, a megadott jelszavak nem egyeznek meg

en: Checking...
hu: Ellenőrzés…

en: Authentication failed.
hu: A hitelesítés meghiúsult.

en: Blank screen
hu: Üres képernyő

en: Random
hu: Véletlen

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

en: %s %s
hu: %s.%s

en: %s %s %s
hu: %s.%s.%s

en: Never
hu: Soha

en: Could not load the main interface
hu: A fő kezelőfelület nem tölthető be

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
hu: Kérem győződjön meg arról, hogy a képernyővédő megfelelően telepítve van-e

en: Don't become a daemon
hu: Ne démonként fusson

en: Enable debugging code
hu: Hibakeresési kód engedélyezése

en: Launch screensaver and locker program
hu: Képernyővédő és zároló program indítása

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;screensaver;locker;
hu: MATE;képernyővédő;képernyőzár;

en: Unable to establish service %s: %s
hu: Nem sikerült elindítani a(z) %s szolgáltatást: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
hu: Nem állítható be a PAM_TTY=%s változó

en: Incorrect password.
hu: Helytelen jelszó.

en: Not permitted to gain access at this time.
hu: Jelenleg nincs engedélye hozzáférést szerezni.

en: No longer permitted to access the system.
hu: Már nem engedélyezett a rendszer elérése.

en: failed to register with the message bus
hu: nem sikerült regisztrálni az üzenetbusszal

en: not connected to the message bus
hu: nincs kapcsolat az üzenetbusszal

en: screensaver already running in this session
hu: már fut képernyővédő ebben a munkamenetben

en: Time has expired.
hu: Az idő lejárt.

en: You have the Caps Lock key on.
hu: A Caps Lock be van kapcsolva.

en: S_witch User...
hu: Felhasználó_váltás…

en: Log _Out
hu: _Kijelentkezés

en: %U on %h
hu: %U ezen: %h

en: _Password:
hu: _Jelszó:

en: Hide password
hu: Jelszó elrejtése
