mate-screensaver 1.26.0 - en to ja translation catalogue (162 entries)

en: Screensaver
ja: スクリーンセーバーのテーマ

en: Set your screensaver preferences
ja: お使いのスクリーンセーバーを設定します

en: Screensaver Preview
ja: スクリーンセーバーのプレビュー

en: <b>Screensaver preview</b>
ja: <b>スクリーンセーバーのプレビュー</b>

en: Screensaver Preferences
ja: スクリーンセーバーを設定する

en: Power _Management
ja: 電源管理(_M)

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: _Screensaver theme:
ja: スクリーンセーバーのテーマ(_S):

en: Regard the computer as _idle after:
ja: アイドル状態になるまでの時間(_I):

en: _Activate screensaver when computer is idle
ja: アイドル状態になったらスクリーンセーバーを起動する(_A)

en: _Lock screen when screensaver is active
ja: スクリーンセーバーを起動したら画面をロックする(_L):

en: Background picture for lock screen:
ja: ロック画面の背景画像：

en: Select Background Image
ja: 背景画像の選択

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
ja: <b>注意: root ユーザの場合、スクリーンはロックされないので注意して下さい</b>

en: Screensavers
ja: いろいろなスクリーンセーバーを格納するフォルダ

en: Screensaver themes
ja: スクリーンセーバーのテーマ

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
ja: 宇宙

en: <span size="small">%U on %h</span>
ja: <span size="small">%U@%h</span>

en: Show password
ja: パスワードを表示する

en: _Leave Message
ja: メッセージを残す(_L)

en: _Switch User
ja: ユーザーを切り替える(_S)

en: _Log Out
ja: ログアウト(_L)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Unlock
ja: ロックの解除(_U)

en: <b>Leave a message for %R:</b>
ja: <b>%R さんへメッセージがあります:</b>

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Activate when idle
ja: アイドル時に起動する

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
ja: TRUE にすると、セッションがアイドル状態になったらスクリーンセーバーを起動します。

en: Lock on activation
ja: 画面をロックするかどうか

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
ja: TRUE にすると、スクリーンセーバーを起動したら画面をロックします。

en: Screensaver theme selection mode
ja: スクリーンセーバーのテーマ選択モード

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
ja: スクリーンセーバーが使用する選択モードを指定します。指定可能な値: "blank-only" (テーマを使用せずにスクリーンセーバーを起動する)、"single" ("themes" キーで指定したテーマを一つだけ使用してスクリーンセーバーを起動する)、"random" (テーマをランダムに使用してスクリーンセーバーを起動する)

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
ja: スクリーンセーバーで使用するテーマを並べて指定します。これは "mode" キーが "blank-only" の場合は無視され、"mode" キーが "single" の場合はテーマの名前を指定し、"mode" キーが "random" の場合はテーマの名前を複数個並べて指定して下さい。

en: Time before power management baseline
ja: 電源管理機能に制御を移すまでの時間

en: The number of seconds of inactivity before signalling to power management. This key is set and maintained by the session power management agent.
ja: パワーマネージメント機能へシグナルを送信する前の待ち時間 (秒単位) です。これは、セッション単位でパワーマネージメントエージェントがセットしたり管理するキーです。

en: Time before theme change
ja: テーマを変更する際の遅延時間

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
ja: スクリーンセーバーのテーマを変更して実際に表示するまでのアイドル時間 (分) です。

en: Time before locking
ja: 画面をロックするまでの時間

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
ja: スクリーンセーバーを起動して画面をロックするまでのアイドル時間 (分) です。

en: Allow embedding a keyboard into the window
ja: キーボードをウィンドウへ埋め込めるようにするかどうか

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
ja: TRUE にすると、スクリーンのロックを解除する際にキーボードを画面に埋め込むことが可能になります。"keyboard_command" のキーに適切なコマンドをセットしておいて下さい。

en: Embedded keyboard command
ja: キーボードを埋め込むコマンド

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
ja: "embedded_keyboard_enabled" キーを TRUE にした場合、ウィンドウの中にキーボードを埋め込む際に使用するコマンドです。ここで指定できるコマンドは XEMBED プラグインインタフェースを実装し、ウィンドウの XID を標準出力に出力できるものでなくてはなりません。

en: Allow logout
ja: ログアウトを許可する

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the "logout_delay" key.
ja: TRUE にすると、ロックを解除するダイアログに遅延ログアウトするためのオプションを表示します。

en: Time before logout option
ja: ログアウトのオプションを表示するまでの時間

en: The number of minutes after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
ja: スクリーンセーバーを起動してからロックを解除するダイアログにログアウトのオプションが表示されるまでのアイドル時間 (分) です。このキーは、"logout_enable" キーが TRUE の場合にのみ効果があります。

en: Logout command
ja: ログアウトのコマンド

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
ja: ログアウトボタンをクリックした際に呼び出されるコマンドです。このコマンドは、ユーザに問い合わせを行うことなく単にログアウトするようなコマンドにして下さい。このキーは、"logout_enable" キーが TRUE の場合にのみ効果があります。

en: Allow user switching
ja: ユーザ間の切り替えを許可する

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
ja: TRUE にすると、ロックを解除するダイアログに他のユーザーアカウントへ切り替えるためのオプションを表示します。

en: Theme for lock dialog
ja: ロックダイアログのテーマ

en: Theme to use for the lock dialog
ja: ロックダイアログのテーマです。

en: Format for time on lock dialog
ja: ロックダイアログの時間の書式

en: Format to display the time on lock dialog. Default is 'locale' which uses default format for current locale. Custom values should be set according to g-date-time-format. Try %R for 24H format.
ja: ロックダイアログの時間表示の書式。標準では 'locale' にある、現在のロケールの標準形式を使用します。カスタム値は g-date-time-format に従って設定する必要があります。24 時間制の場合は %R を試してください。

en: Format for date on lock dialog
ja: ロックダイアログの日付の書式

en: Format to display the date on lock dialog. Default is 'locale' which uses default format for current locale. Custom values should be set according to g-date-time-format. Try %F for ISO 8601 date format.
ja: ロックダイアログの日付表示の形式。標準では 'locale' にある、現在のロケールの標準形式を使用します。カスタム値は g-date-time-format に従って設定する必要があります。ISO 8601 による日付形式の場合は%Fを試してください。

en: Allow the session status message to be displayed
ja: ステータスメッセージを表示できるようにする

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
ja: スクリーンをロック中にセッションの状態を表すメッセージを表示できるようにします。

en: Picture Filename
ja: 画像のファイル名

en: File to use for the background image.
ja: 背景の画像に使用するファイルです。

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
ja: "宇宙の画像" をスライドショー形式で表示します

en: Floating MATE
ja: フローティング MATE

en: Bubbles the MATE logo around the screen
ja: 画面の回りに MATE のロゴが浮かびます

en: Floating GNOME
ja: フローティング GNOME

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
ja: 画面の回りに GNOME のロゴが浮かびます

en: Pictures folder
ja: 画像フォルダ

en: Display a slideshow from your Pictures folder
ja: これはお気に入りのフォルダにある画像をスライドショー形式で表示します

en: Pop art squares
ja: ポップな矩形のアート

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
ja: 四角形が脈打つように見えるポップアートを表示します

en: %s. See --help for usage information.
ja: %s (用法については --help オプションで確認して下さい)

en: Show paths that images follow
ja: 画像を表示していくパス名を表示する

en: Occasionally rotate images as they move
ja: 時々画像が移動しているかのように回転させる

en: Print out frame rate and other statistics
ja: 画像を描画した時のフレームレートとその他の統計情報を表示する

en: The maximum number of images to keep on screen
ja: スクリーンに残しておく画像の個数 (最大値) を指定する

en: The initial size and position of window
ja: ウィンドウの初期サイズと位置を指定する

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
ja: 幅x高さ+X+Y

en: The source image to use
ja: 使用する元の画像

en: image - floats images around the screen
ja: 画像 - スクリーンの回りに画像を浮かす

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
ja: 少なくとも画像を一つ指定して下さい (用法については --help オプションで確認して下さい)

en: Location to get images from
ja: 画像を格納している場所

en: Color to use for images background
ja: 画像の背景に使用する色を指定する

en: Do not randomize pictures from location
ja: 画像をランダムに表示しない

en: Do not try to stretch images on screen
ja: 画像を画面の大きさに引き伸ばさない

en: Copying files
ja: ファイルをコピーしています

en: From:
ja: コピー元:

en: To:
ja: コピー先:

en: Copying themes
ja: テーマのコピー中

en: Invalid screensaver theme
ja: スクリーンセーバーのテーマが間違っています

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
ja: %s はスクリーンセーバーとして妥当なテーマではないようです。

en: Copying file: %u of %u
ja: ファイルのコピー中: %u / %u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
ja: スクリーンセーバーを強制終了する

en: Query the state of the screensaver
ja: スクリーンセーバーの状態を問い合わせる

en: Query the length of time the screensaver has been active
ja: スクリーンセーバーが起動するしている時間を問い合わせる

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
ja: 起動中のスクリーンセーバーに今すぐ画面をロックさせる

en: Tells the running screensaver process to unlock the screen immediately
ja: 実行中のスクリーンセーバプロセスに画面ロックをすぐ解除するよう指示します

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
ja: スクリーンセーバーが起動されていたら別のグラフィックスデモに切り替える

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
ja: スクリーンセーバーを有効にする (ブランクスクリーン)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
ja: 有効になっているスクリーンセーバーを無効にする (ブランクスクリーン解除)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
ja: ユーザが設定できる機能を模擬するためにスクリーンセーバーをランダムに実行する

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
ja: スクリーンセーバーの起動を抑制する (これが有効な場合はコマンドが無視される)

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
ja: スクリーンセーバーを抑止するアプリケーションを呼び出す

en: The reason for inhibiting the screensaver
ja: スクリーンセーバーを抑止するための理由を指定する

en: Version of this application
ja: このアプリケーションのバージョンを表示する

en: The screensaver is %s
ja: スクリーンセーバーは%s

en: active
ja: 起動されています

en: inactive
ja: 起動されていません

en: The screensaver is not inhibited
ja: スクリーンセーバーは無効になっていません

en: The screensaver is being inhibited by:
ja: 次のアプリがスクリーンセーバーを無効にしています:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
ja: スクリーンセーバーは %d 秒間起動されています

en: The screensaver is not currently active.
ja: スクリーンセーバーは現在、有効になっていません。

en: Show debugging output
ja: デバッグ出力を表示する

en: Show the logout button
ja: ログアウトボタンを表示する

en: Command to invoke from the logout button
ja: ログアウトボタンから呼び出すコマンド

en: Show the switch user button
ja: ログアウトボタンを表示する

en: Message to show in the dialog
ja: ダイアログに表示するメッセージ

en: Not used
ja: 未使用

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
ja: 今すぐパスワードの変更が必要です (パスワードは期限切れです)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
ja: 今すぐパスワードの変更が必要です (管理者が強制しています)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
ja: お使いのアカウントは期限切れです; システム管理者に問い合わせて下さい

en: No password supplied
ja: パスワードを指定していません

en: Password unchanged
ja: パスワードは変更されていません

en: Can not get username
ja: ユーザ名を取得できません

en: Retype new UNIX password:
ja: (確認) 新しい UNIX パスワード:

en: Enter new UNIX password:
ja: 新しい UNIX パスワード:

en: (current) UNIX password:
ja: (現在の) UNIX パスワード:

en: Error while changing NIS password.
ja: NIS パスワードを変更する際にエラー

en: You must choose a longer password
ja: もっと長いパスワードを選択して下さい

en: Password has been already used. Choose another.
ja: 既にパスワードは使用されているので別のものを選択して下さい

en: You must wait longer to change your password
ja: パスワードを変更するまで待たなければなりません

en: Sorry, passwords do not match
ja: すみませんが、パスワードが一致しません

en: Checking...
ja: 確認中...

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗しました

en: Blank screen
ja: ブランクスクリーン

en: Random
ja: ランダム

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: Never
ja: 確認しない

en: Could not load the main interface
ja: メインインターフェースを読み込めませんでした

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
ja: mate-screensaver が正しくインストールされているか確認して下さい。

en: Don't become a daemon
ja: デーモン化しない

en: Enable debugging code
ja: デバッグモードにする

en: Launch screensaver and locker program
ja: スクリーンセーバーとロックするプロラグラムを起動

en: Unable to establish service %s: %s
ja: サービス %s を確立できません: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
ja: PAM_TTY=%s にセットできません

en: Incorrect password.
ja: パスワードが間違っています

en: Not permitted to gain access at this time.
ja: この時点ではアクセスが拒否されています

en: No longer permitted to access the system.
ja: システムへのアクセスが許可されていません

en: failed to register with the message bus
ja: メッセージバスへの登録に失敗しました

en: not connected to the message bus
ja: メッセージバスに接続していません

en: screensaver already running in this session
ja: このセッションで既にスクリーンセーバーが実行中です

en: %A, %B %e
ja: %B%e日(%a)

en: Time has expired.
ja: タイムアウトしました

en: You have the Caps Lock key on.
ja: [Caps Lock] キーが押されています

en: S_witch User...
ja: ユーザの切り替え(_W)...

en: Log _Out
ja: ログアウト(_O)

en: %U on %h
ja: %U@%h

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Hide password
ja: パスワードを隠す
