mate-screensaver 1.26.0 - en to pa translation catalogue (141 entries)

en: Screensaver
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ

en: Set your screensaver preferences
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਲਈ ਆਪਣੀ ਪਸੰਦ ਦਿਓ

en: Screensaver Preview
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਝਲਕ

en: <b>Screensaver preview</b>
pa: <b>ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਝਲਕ</b>

en: Screensaver Preferences
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਪਸੰਦ

en: Power _Management
pa: ਊਰਜਾ ਪਰਬੰਧ(_M)

en: _Preview
pa: ਝਲਕ(_P)

en: _Screensaver theme:
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਥੀਮ(_S):

en: Regard the computer as _idle after:
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਇੰਨੇ ਸਮੇਂ ਬਾਅਦ ਵੇਹਲਾ ਮੰਨੋ(_i):

en: _Activate screensaver when computer is idle
pa: ਜਦੋਂ ਕੰਪਿਊਟਰ ਵੇਹਲਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ(_A)

en: _Lock screen when screensaver is active
pa: ਜਦੋਂ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ(_L)

en: Select Background Image
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਚੁਣੋ

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
pa: <b>ਚੇਤਾਵਨੀ: ਸਕਰੀਨ root ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਤਾਲਾਬੰਦ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗੀ।</b>

en: Screensavers
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ

en: Screensaver themes
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਥੀਮ

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
pa: ਕੋਸਮੋਸ

en: <span size="small">%U on %h</span>
pa: <span size="small">%h ਉੱਤੇ %U</span>

en: _Leave Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਓ(_L)

en: _Switch User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ(_S)...

en: _Log Out
pa: ਲਾਗਆਉਟ(_L)

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Unlock
pa: ਤਾਲਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(_U)

en: <b>Leave a message for %R:</b>
pa: <b>%R ਲਈ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਛੱਡ ਕੇ ਜਾਓ:</b>

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: Activate when idle
pa: ਜਦੋਂ ਵੇਹਲਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਰਗਰਮ

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
pa: ਇਹ ਨੂੰ ਸੱਚ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵੇਹਲਾ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਤਾਲਾਬੰਦ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Lock on activation
pa: ਸਰਗਰਮੀ ਸਮੇਂ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
pa: ਇਹ ਨੂੰ ਸੱਚ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Screensaver theme selection mode
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਥੀਮ ਚੋਣ ਢੰਗ

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਣ ਵਾਲਾ ਚੋਣ ਢੰਗ ਹੈ। "ਸਿਰਫ਼ ਖਾਲੀ (blank-only" ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਥੀਮ ਦੇ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ, "ਇੱਕਲਾ (single)" ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ ਦੀ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਹੀ ਥੀਮ ਵਰਤਣ ਲਈ ਦਿਓ, ("ਥੀਮ (themes)" ਕੁੰਜੀ ਦੱਸਣੀ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ) ਅਤੇ "ਰਲਵਾਂ (random)" ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ ਦੀ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਰਲਵੇਂ ਥੀਮ ਵਰਤਣ ਲਈ ਯੋਗ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
pa: ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਥੀਮ ਦੀ ਲਿਸਟ ਦੱਸਦੀ ਹੈ। ਇਹ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ "mode" ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ "blank-only" ਰੱਖਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਥੀਮ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ "mode" ਨੂੰ "single" ਮੁੱਲ ਦਿੱਤਾ ਹੋਵੇ ਅਤੇ "mode" ਨੂੰ "random" ਮੁੱਲ ਹੋਣ ਦੀ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਥੀਮਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਦੇਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ।

en: Time before theme change
pa: ਥੀਮ ਬਦਲਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਟਾਈਮ

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਥੀਮ ਬਦਲਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਉਸ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਦਾ ਟਾਈਮ ਮਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹੈ।

en: Time before locking
pa: ਲਾਕ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਟਾਈਮ

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਲਾਕ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਟਾਈਮ (ਅੰਤਰਾਲ) ਮਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹੈ।

en: Allow embedding a keyboard into the window
pa: ਇੱਕ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਰੱਖਣਾ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
pa: ਇਹ ਨੂੰ ਸੱਚ ਬਣਾਉਣ ਨਾਲ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਤਾਲਾ-ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੋਵੇ। "keyboard_command" ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਢੁੱਕਵੀਂ ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੋਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ।

en: Embedded keyboard command
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਕਮਾਂਡ

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
pa: ਕਮਾਂਡ, ਜੋ ਚੱਲੇਗੀ, ਜਦੋਂ "embedded_keyboard_enabled" ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੋਵੇ, ਤਾਂ ਕਿ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੋਵੇ। ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ XEMBED ਪਲੱਗ ਇੰਟਰਫੇਸ ਰਾਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਸਟੈਂਡਰਡ ਆਉਟਪੁੱਟ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਵਿੰਡੋ XID ਆਉਟਪੁੱਟ ਹੈ।

en: Allow logout
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Time before logout option
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਚੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਟਾਈਮ

en: Logout command
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਕਮਾਂਡ

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
pa: ਲਾਗਆਉਟ (logout) ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉਣ ਸਮੇਂ ਵਰਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਕਮਾਂਡ ਹੈ। ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਯੂਜ਼ਰ ਦਖਲ ਦੇ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕਰ ਦੇਣ ਵਾਲੀ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਤਾਂ ਹੀ ਪਰਭਾਵੀ ਹੈ, ਜੇਕਰ "logout_enable" ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਸੱਚ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Allow user switching
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਦਲਣਾ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
pa: ਇਹ ਨੂੰ ਸੱਚ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਤਾਲਾ ਖੋਲ੍ਹਣ ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਚੋਣ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਵੱਖਰੇ ਯੂਜ਼ਰ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕੇ।

en: Theme for lock dialog
pa: ਲਾਕ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਥੀਮ

en: Allow the session status message to be displayed
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਉਣਾ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
pa: ਜਦੋਂ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ (ਤਾਲਾਬੰਦ) ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਉਣ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਹੈ।

en: Picture Filename
pa: ਤਸਵੀਰ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: File to use for the background image.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫਾਇਲ

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
pa: ਕੋਸਮੋਸ ਦੀਆਂ ਤਸਵੀਰਾਂ ਦੀਆਂ ਝਾਕੀਆਂ ਵੇਖਾਓ

en: Pictures folder
pa: ਤਸਵੀਰ ਫੋਲਡਰ

en: Display a slideshow from your Pictures folder
pa: ਆਪਣੇ ਤਸਵੀਰਾਂ ਫੋਲਡਰ ਤੋਂ ਝਾਕੀਆਂ ਵੇਖਾਓ

en: Pop art squares
pa: ਪੋਪ ਆਰਟ ਵਰਗ

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
pa: ਧੜਕਦੇ ਰੰਗਾਂ ਦਾ ਪੋਪ-ਆਰਟ ਗਰਿੱਡ ਹੈ।

en: %s. See --help for usage information.
pa: %s, ਵਰਤਣ ਲਈ --help ਨੂੰ ਵੇਖੋ।

en: Show paths that images follow
pa: ਚਿੱਤਰਾਂ ਦਾ ਮਾਰਗ ਵੇਖਾਓ

en: Occasionally rotate images as they move
pa: ਚਿੱਤਰਾਂ ਨੂੰ ਹਿਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਅਕਸਰ ਘੁੰਮਾਓ ਵੀ

en: Print out frame rate and other statistics
pa: ਫਰੇਮ ਰੇਟ ਅਤੇ ਹੋਰ ਅੰਕੜੇ ਵੀ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: The maximum number of images to keep on screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਵੇਖਾਉਣ ਵਾਲੇ ਚਿੱਤਰਾਂ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

en: The initial size and position of window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਅਕਾਰ ਅਤੇ ਸਥਿਤੀ

en: The source image to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਰੋਤ ਚਿੱਤਰ

en: image - floats images around the screen
pa: ਚਿੱਤਰ - ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਤਰਦੇ ਚਿੱਤਰ

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ।  ਵਰਤਣ ਲਈ --help ਵੇਖੋ।

en: Location to get images from
pa: ਚਿੱਤਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ

en: PATH
pa: ਮਾਰਗ

en: Color to use for images background
pa: ਚਿੱਤਰ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਰੰਗ

en: Do not randomize pictures from location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਤੋਂ ਤਸਵੀਰਾਂ ਰਲਵੀਂ ਨਾ ਵਰਤੋਂ

en: Do not try to stretch images on screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਚਿੱਤਰ ਨਾ ਖਿੱਚੋ

en: Copying files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਕਾਪੀ ਜਾਰੀ

en: From:
pa: ਵੱਲੋਂ:

en: To:
pa: ਵੱਲ

en: Copying themes
pa:  ਥੀਮ ਕਾਪੀ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Invalid screensaver theme
pa: ਗਲਤ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਥੀਮ

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
pa: %s ਫਾਇਲ ਇੱਕ ਠੀਕ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਥੀਮ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦੀ ਹੈ।

en: Copying file: %u of %u
pa: ਫਾਇਲ ਕਾਪੀ ਜਾਰੀ: %2$u ਵਿੱਚੋਂ %1$u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਨੂੰ ਮਾਣ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦਾ ਕਾਰਨ ਬਣਦਾ ਹੈ

en: Query the state of the screensaver
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਦੀ ਹਾਲਤ ਬਾਰੇ ਸਵਾਲ

en: Query the length of time the screensaver has been active
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ ਦੇ ਸਮੇਂ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਬਾਰੇ ਸਵਾਲ

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
pa: ਚੱਲਦੇ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਤੁਰੰਤ ਲਾਕ ਕਰਨ ਦਾ ਸੰਕੇਤ ਦਿਓ

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
pa: ਜੇਕਰ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਹੋਰ ਗਰਾਫਿਕਸ ਡੈਮੋ ਲਈ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਚਾਲੂ ਕਰੋ (ਖਾਲੀ ਸਕਰੀਨ ਹੀ)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
pa: ਜੇਕਰ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਉਸ ਨੂੰ ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ (ਨਾ-ਖਾਲੀ ਸਕਰੀਨ)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਨੂੰ ਯੂਜ਼ਰ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਮੁਤਾਬਕ ਨਕਲ ਕਰਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ ਤੋਂ ਰੋਕਿਆ ਗਿਆ।  ਕਮਾਂਡਾਂ ਉੱਤੇ ਰੋਕ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਰੋਕਣਾ ਸਰਗਰਮ ਹੈ।

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਨੂੰ ਰੋਕਣ ਵਾਲੇ ਕਾਰਜ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: The reason for inhibiting the screensaver
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਰੋਕਣ ਲਈ ਕਾਰਨ

en: Version of this application
pa: ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਾ ਵਰਜਨ

en: The screensaver is %s
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ %s ਹੈ।

en: active
pa: ਸਰਗਰਮ

en: inactive
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ

en: The screensaver is not inhibited
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਇੰਹੈਬਿਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The screensaver is being inhibited by:
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਇੰਹੈਬਿਟ ਕੀਤਾ ਹੈ:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਤੋਂ ਸਰਗਰਮ ਹੈ।

en: The screensaver is not currently active.
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਹਾਲੇ ਐਕਟਿਵ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Show debugging output
pa: ਡੀਬੱਗ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵੇਖਾਓ

en: Show the logout button
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: Command to invoke from the logout button
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਬਟਨ ਲਈ ਕੰਮ ਕਰਨ ਵਾਲੀ ਕਮਾਂਡ

en: Show the switch user button
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਦਲਣ ਵਾਲਾ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: Message to show in the dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਓ

en: MESSAGE
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Not used
pa: ਨਹੀਂ ਵਰਤਿਆ

en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ:

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਹੁਣੇ ਬਦਲਣਾ ਪਵੇਗਾ (ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਹੁਣੇ ਬਦਲਣਾ ਪਵੇਗਾ (root ਵਲੋਂ ਮਜਬੂਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਅਕਾਊਂਟ ਦੀ ਮਿਆਦ ਖਤਮ ਹੋ ਗਈ ਹੈ; ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: No password supplied
pa: ਕੋਈ ਪਾਸਵਰਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: Password unchanged
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ

en: Can not get username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Retype new UNIX password:
pa: ਨਵਾਂ UNIX ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ:

en: Enter new UNIX password:
pa: ਨਵਾਂ UNIX ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ:

en: (current) UNIX password:
pa: (ਮੌਜੂਦਾ) UNIX ਪਾਸਵਰਡ:

en: Error while changing NIS password.
pa: NIS ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You must choose a longer password
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਲੰਮਾ ਪਾਸਵਰਡ ਚੁਣਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Password has been already used. Choose another.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ। ਹੋਰ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: You must wait longer to change your password
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਲਈ ਹੋਰ ਵੱਧ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ।

en: Sorry, passwords do not match
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ ਹੈ ਕਿ ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Checking...
pa: ਚੈੱਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Authentication failed.
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫ਼ੇਲ੍ਹ ਹੋ ਗਈ ਹੈ।

en: Blank screen
pa: ਖਾਲੀ ਸਕਰੀਨ

en: Random
pa: ਰਲਵੇਂ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Could not load the main interface
pa: ਮੁੱਖ ਇੰਟਰਫੇਸ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ ਜੀ

en: Don't become a daemon
pa: ਇੱਕ ਡੈਮਨ ਨਾ ਬਣਾਓ

en: Enable debugging code
pa: ਡੀਬੱਗ ਕੋਡ ਨੂੰ ਯੋਗ

en: Unable to establish service %s: %s
pa: ਸਰਵਿਸ %s ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ: %s।

en: Can't set PAM_TTY=%s
pa: PAM_TTY=%s ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Incorrect password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ ਜੀ।

en: Not permitted to gain access at this time.
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No longer permitted to access the system.
pa: ਹੁਣ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: failed to register with the message bus
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਸ ਨਾਲ ਰਜਿਸਟਰ ਹੋਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: not connected to the message bus
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਸ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: screensaver already running in this session
pa: ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Time has expired.
pa: ਟਾਈਮ ਖਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ।

en: You have the Caps Lock key on.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕੈਪਸ (Caps) ਬਟਨ ਦੱਬਿਆ ਹੈ।

en: S_witch User...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਦਲੋ(_w)...

en: Log _Out
pa: ਲਾਗ-ਆਉਟ(_O)

en: %U on %h
pa: %h ਉੱਤੇ %U

en: _Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P):
