mate-screensaver 1.26.0 - en to ro translation catalogue (147 entries)

en: Screensaver
ro: Protector ecran

en: Set your screensaver preferences
ro: Alegeți preferințele pentru protector ecran

en: Screensaver Preview
ro: Previzualizare protector ecran

en: <b>Screensaver preview</b>
ro: <b>Previzualizare protector ecran</b>

en: Screensaver Preferences
ro: Preferințe pentru economizorul de ecran

en: Power _Management
ro: Gestionare ali_mentare

en: _Preview
ro: _Previzualizare

en: _Screensaver theme:
ro: Temă _protector ecran:

en: Regard the computer as _idle after:
ro: Calculatorul este considerat _inactiv după:

en: _Activate screensaver when computer is idle
ro: _Activează protector ecran când calculatorul este inactiv

en: _Lock screen when screensaver is active
ro: B_lochează ecranul când protectorul ecran este activ

en: Select Background Image
ro: Alegere imagine de fundal

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
ro: <b>Avertisment: ecranul nu va fi blocat pentru utilizatorul root.</b>

en: Screensavers
ro: Protectoare ecran

en: Screensaver themes
ro: Teme protectoare ecran

en: _Leave Message
ro: _Lăsați un mesaj

en: _Switch User
ro: _Schimbare utilizator

en: _Log Out
ro: _Deconectează

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Unlock
ro: _Deblocare

en: <b>Leave a message for %R:</b>
ro: <b>Lăsați un mesaj pentru %R:</b>

en: _Save
ro: _Salvează

en: Activate when idle
ro: Activează după o perioadă de inactivitate

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
ro: Alegeți TRUE pentru a activa protectorul de ecran când sesiunea este inactivă.

en: Lock on activation
ro: Blochează la activare

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
ro: Alegeți TRUE pentru a bloca ecranul când protectorul de ecran este activ.

en: Screensaver theme selection mode
ro: Mod selectare temă protector ecran

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
ro: Modul de selectare folosit de economizorul de ecran. Poate fi „blank-only” pentru a activa economizorul de ecran fără a folosi vreo temă, „single” pentru a activa economizorul folosind o singură temă (specificată în cheia „themes”) și „random” pentru a activa economizorul folosind o temă aleasă aleator la activare.

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
ro: Această cheie specifică lista de teme de folosit pentru economizoare. E ignorată când cheia „mode” este „blank-only”, ar trebui să conțină numele temei când „mode” este „single” și ar trebui să conțină o listă de teme când „mode” este „random”.

en: Time before theme change
ro: Timp scurs înainte de schimbarea temei

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
ro: Intervalul în minute la care se schimbă tema protectorului de ecran.

en: Time before locking
ro: Timp scurs înainte de blocare

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
ro: Numărul de minute de la activarea protectorului după care se blochează ecranul.

en: Allow embedding a keyboard into the window
ro: Permite integrarea unei tastaturi în fereastră

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
ro: Alegeți TRUE pentru a permite înglobarea unei tastaturi în fereastră când se încearcă deblocarea. Cheia „keyboard_command” trebuie să fie setată cu o comandă potrivită.

en: Embedded keyboard command
ro: Comandă tastatură integrată

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
ro: Comanda care va fi executată pentru a îngloba o tastatură în fereastră, dacă cheia „embedded_keyboard_enabled” este TRUE. Comanda aceasta ar trebui să implementeze o interfață de conectare XEMBED și să întoarcă o fereastră XID pe ieșirea standard.

en: Allow logout
ro: Permite ieșirea din sesiune

en: Time before logout option
ro: Timp scurs înainte de ieșirea din sesiune

en: Logout command
ro: Comandă de deconectare

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
ro: Comanda de invocat când butonul „Ieșire din sesiune” este apăsat. Această comandă ar trebui să închidă sesiunea curentă în mod neinteractiv. Cheia aceasta are efect doar dacă cheia „logout_enable” este TRUE.

en: Allow user switching
ro: Permite schimbarea utilizatorului

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
ro: Alegeți TRUE pentru a oferi opțiunea de a schimba la un alt cont de utilizator în dialogul de deblocare.

en: Theme for lock dialog
ro: Temă pentru dialogul de blocare

en: Theme to use for the lock dialog
ro: Tema de folosit pentru dialogul de blocare

en: Allow the session status message to be displayed
ro: Permite afișarea mesajului de stare a sesiunii

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
ro: Permite afișarea mesajului de stare a sesiunii când ecranul este blocat.

en: Picture Filename
ro: Nume fișier imagine

en: File to use for the background image.
ro: Fișier de utilizat ca imagine de fundal.

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
ro: Arată o diaporamă cu imagini din Cosmos

en: Floating MATE
ro:  MATE plutitor

en: Bubbles the MATE logo around the screen
ro: Plimbă sigla MATE pe ecran

en: Floating GNOME
ro: GNOME plutitor

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
ro: Plimbă sigla GNOME pe ecran

en: Pictures folder
ro: Dosar cu poze

en: Display a slideshow from your Pictures folder
ro: Arată o diaporamă cu imagini din dosarul cu poze

en: Pop art squares
ro: Pătrate pop-art

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
ro: O grilă de culori care pulsează într-un stil pop-art.

en: %s. See --help for usage information.
ro: %s. Consultați --help pentru informații despre utilizare.

en: Show paths that images follow
ro: Arată căile urmate de imagini

en: Occasionally rotate images as they move
ro: Rotește ocazional imaginile în timp ce se mișcă

en: Print out frame rate and other statistics
ro: Arată numărul de cadre pe secundă și alte statistici

en: The maximum number of images to keep on screen
ro: Numărul maxim de imagini de păstrat pe ecran

en: The initial size and position of window
ro: Mărimea inițială și poziția ferestrei

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
ro: LĂȚIMExÎNĂLȚIME+X+Y

en: The source image to use
ro: Imaginea sursă de utilizat

en: image - floats images around the screen
ro: imagine - imagini plutind pe ecran

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
ro: E necesară specificarea unei imagini. Consultați --help pentru detalii.

en: Location to get images from
ro: Locația de unde se iau imaginile

en: PATH
ro: CALE

en: Color to use for images background
ro: Culoare de utilizat pentru fundalul imaginilor

en: Do not randomize pictures from location
ro: Nu amesteca aleator imaginile

en: Do not try to stretch images on screen
ro: Nu încerca să întinzi imaginile pe ecran

en: Copying files
ro: Se copiază fișierele

en: From:
ro: De la:

en: To:
ro: Către:

en: Copying themes
ro: Se copiază temele

en: Invalid screensaver theme
ro: Tema protector ecran nu este validă

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
ro: %s nu pare a fi o temă validă de protector ecran.

en: Copying file: %u of %u
ro: Se copiază fișierul: %u din %u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
ro: Determină protectorul ecran să se încheie normal

en: Query the state of the screensaver
ro: Interoghează starea protectorului ecran

en: Query the length of time the screensaver has been active
ro: Obține timpul de activitate al protectorului ecran

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
ro: Transmite procesului protector ecran pornit o comandă de blocare imediată a ecranului

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
ro: Dacă protectorul ecran este activ, atunci schimbă la alt demo grafic

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
ro: Pornește protectorul ecran (înnegrește ecranul)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
ro: Dacă protectorul ecran este activ, atunci deactivează-l

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
ro: Păcălește protectorul ecran simulând activitate de utilizator

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
ro: Inhibă activarea protectorul ecran. Comanda blochează când inhibarea este activă.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
ro: Aplicația care va inhiba protectorul ecran

en: The reason for inhibiting the screensaver
ro: Motivul pentru inhibarea protectorul ecran

en: Version of this application
ro: Versiunea acestei aplicații

en: The screensaver is %s
ro: Protectorul ecran este %s

en: active
ro: activ

en: inactive
ro: inactiv

en: The screensaver is not inhibited
ro: Protectorul ecran nu este întrerupt de nimic

en: The screensaver is being inhibited by:
ro: Protectorul ecran este întrerupt de:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
ro: Protectorul ecran a fost activ pentru %d secunde.

en: The screensaver is not currently active.
ro: Protectorul ecran nu este activ în acest moment.

en: Show debugging output
ro: Arată informații de depanare

en: Show the logout button
ro: Arată butonul de deconectare din sesiune

en: Command to invoke from the logout button
ro: Comandă de invocat pentru butonul de deconectare din sesiune

en: Show the switch user button
ro: Afișează butonul de schimbare a utilizatorului

en: Message to show in the dialog
ro: Mesajul de afișat în dialog

en: MESSAGE
ro: MESAJ

en: Not used
ro: Nefolosit

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Password:
ro: Parola:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
ro: Este necesar să vă schimbați parola imediat (parola este prea veche)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
ro: Este necesar să vă schimbați parola imediat (vă obligă administratorul)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
ro: Contul dumneavoastră a expirat, contactați administratorul de sistem

en: No password supplied
ro: Nu ați introdus o parolă

en: Password unchanged
ro: Parolă neschimbată

en: Can not get username
ro: Nu se poate obține utilizatorul

en: Retype new UNIX password:
ro: Tastați încă o dată noua parolă UNIX:

en: Enter new UNIX password:
ro: Introduceți noua parolă UNIX:

en: (current) UNIX password:
ro: Parola (actuală) UNIX:

en: Error while changing NIS password.
ro: Eroare la schimbarea parolei NIS.

en: You must choose a longer password
ro: Trebuie să alegeți o parolă mai lungă

en: Password has been already used. Choose another.
ro: Parola a fost deja folosită. Alegeți alta.

en: You must wait longer to change your password
ro: Trebuie să așteptați mai mult pentru a vă schimba parola

en: Sorry, passwords do not match
ro: Ne pare rău, parolele nu se potrivesc

en: Checking...
ro: Se verifică...

en: Authentication failed.
ro: Autentificarea a eșuat.

en: Blank screen
ro: Golește ecranul

en: Random
ro: Aleator

en: Never
ro: Niciodată

en: Could not load the main interface
ro: Nu se poate încărca interfața principală

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
ro: Asigurați-vă că protectorul ecran este instalat corespunzător

en: Don't become a daemon
ro: Nu deveni un serviciu

en: Enable debugging code
ro: Activează codul de depanare

en: Launch screensaver and locker program
ro: Lansați programul de protecție și blocare a ecranului

en: Unable to establish service %s: %s
ro: Nu se poate stabili serviciul %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
ro: Nu se poate definii PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
ro: Parolă incorectă.

en: Not permitted to gain access at this time.
ro: Deocamdată nu vă este permis accesul.

en: No longer permitted to access the system.
ro: Nu vă mai este permis accesul la sistem.

en: failed to register with the message bus
ro: eșec la înregistrarea cu magistrala de mesaje

en: not connected to the message bus
ro: deconectat de la magistrala de mesaje

en: screensaver already running in this session
ro: protectorul ecran rulează deja în această sesiune

en: %A, %B %e
ro: %A, %e %B

en: Time has expired.
ro: Timpul a expirat.

en: You have the Caps Lock key on.
ro: Caps Lock activat.

en: S_witch User...
ro: S_chimbă utilizatorul...

en: Log _Out
ro: _Ieșire din sesiune

en: %U on %h
ro: %U pe %h

en: _Password:
ro: _Parolă:
