mate-screensaver 1.26.0 - en to sv translation catalogue (161 entries)

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Set your screensaver preferences
sv: Ställ in dina skärmsläckarinställningar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;screensaver;preferences;
sv: MATE;skärmsläckare;inställningar;

en: Screensaver Preview
sv: Förhandsgranska skärmsläckare

en: <b>Screensaver preview</b>
sv: <b>Förhandsgranska skärmsläckare</b>

en: Screensaver Preferences
sv: Inställningar för skärmsläckare

en: Power _Management
sv: Ström_hantering

en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

en: _Screensaver theme:
sv: _Skärmsläckartema:

en: Regard the computer as _idle after:
sv: Anse datorn som _inaktiv efter:

en: _Activate screensaver when computer is idle
sv: _Aktivera skärmsläckaren när datorn är inaktiv

en: _Lock screen when screensaver is active
sv: _Lås skärmen när skärmsläckaren är aktiv

en: Background picture for lock screen:
sv: Bakgrundsbild för låsskärm:

en: Select Background Image
sv: Välj bakgrundsbild

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
sv: <b>Varning: skärmen kommer inte att låsas för root-användaren.</b>

en: Screensavers
sv: Skärmsläckare

en: Screensaver themes
sv: Skärmsläckarteman

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
sv: Kosmos

en: <span size="small">%U on %h</span>
sv: <span size="small">%U på %h</span>

en: Show password
sv: Visa lösenord

en: _Leave Message
sv: _Lämna meddelande

en: _Switch User
sv: _Byt användare

en: _Log Out
sv: _Logga ut

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: <b>Leave a message for %R:</b>
sv: <b>Lämna ett meddelande till %R:</b>

en: _Save
sv: _Spara

en: Activate when idle
sv: Aktivera vid inaktivitet

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
sv: Ställ in den här till TRUE för att aktivera skärmsläckaren när sessionen är inaktiv.

en: Lock on activation
sv: Lås vid aktivering

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
sv: Ställ in den här till TRUE för att låsa skärmen när skärmsläckaren aktiveras.

en: Screensaver theme selection mode
sv: Läge för val av skärmsläckartema

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
sv: Valläget som används av skärmsläckaren. Kan vara "blank-only" för att aktivera skärmsläckaren utan att använda något tema vid aktivering, "single" för att aktivera skärmsläckaren med endast ett tema vid aktivering (anges i nyckeln "themes" och "random" för att aktivera skärmsläckaren med ett slumpmässigt tema vid aktivering.

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
sv: Den här nyckeln anger temalistan som ska användas av skärmsläckaren. Den ignoreras när "mode"-nyckeln är "blank-only", ska ge temanamnet när "mode" är "single" och ska ge en temalista när "mode" är "random".

en: Time before power management baseline
sv: Tid innan strömhanteringsläge uppnås

en: The number of seconds of inactivity before signalling to power management. This key is set and maintained by the session power management agent.
sv: Antalet sekunders inaktivitet innan signalering om strömhantering. Den här nyckeln är inställd och hanteras av sessionsagenten för strömhantering.

en: Time before theme change
sv: Tid innan tema förändring

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
sv: Antal minuter att köra innan skärmsläckartemat byts.

en: Time before locking
sv: Tid före låsning

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
sv: Antalet minuter efter skärmsläckaraktivering innan skärmen låses.

en: Allow embedding a keyboard into the window
sv: Tillåt inbäddning av ett tangentbord i fönstret

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
sv: Ställ in detta till TRUE för att tillåta inbäddning av ett tangentbord i fönstret vid försök att låsa upp. Nyckeln "keyboard_command" måste ställas in med lämpligt kommando.

en: Embedded keyboard command
sv: Kommando för inbäddat tangentbord

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
sv: Kommandot som kommer att köras, om nyckeln "embedded_keyboard_enabled" är inställd till TRUE, för att inbädda en tangentbordswidget i fönstret. Detta kommando bör implementera en XEMBED-insticksgränssnitt och skriva ut ett fönster-xid på standard ut.

en: Allow logout
sv: Tillåt utloggning

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the "logout_delay" key.
sv: Ställ in den här till TRUE för att erbjuda ett alternativ i upplåsningsdialogen om att logga ut efter en viss fördröjning. Fördröjningen anges i nyckeln "logout_delay".

en: Time before logout option
sv: Tid före utloggningsalternativ

en: The number of minutes after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
sv: Antal minuter efter att skärmsläckaren aktiverats innan ett utloggningsalternativ visas i upplåsningsdialogen.  Den här nyckeln har endast effekt om nyckeln "logout_enable" är inställd till TRUE.

en: Logout command
sv: Utloggningskommando

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
sv: Kommandot att starta när logga ut-knappen används. Detta kommando borde helt enkelt logga ut användaren utan någon interaktion. Den här knappen träder endast i kraft om "logout_enable"-knappen är satt till SANT.

en: Allow user switching
sv: Tillåt byte av användare

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
sv: Ställ in den här till TRUE för att erbjuda ett alternativ om att byta till ett annat användarkonto i upplåsningsdialogrutan.

en: Theme for lock dialog
sv: Tema för låsdialog

en: Theme to use for the lock dialog
sv: Tema att använda för låsdialogen

en: Allow the session status message to be displayed
sv: Tillåt att visa sessionens statusmeddelanden

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
sv: Tillåt att visa sessionens statusmeddelanden när skärmen är låst.

en: Picture Filename
sv: Bildfilnamn

en: File to use for the background image.
sv: Fil att använda som bakgrundsbild.

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
sv: Visa ett bildspel med bilder på kosmos

en: Floating MATE
sv: Flytande MATE

en: Bubbles the MATE logo around the screen
sv: Bubblar runt MATE loggan på skärmen

en: Floating GNOME
sv: Flytande GNOME

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
sv: Bubblar runt GNOME loggan på skärmen

en: Pictures folder
sv: Bildmapp

en: Display a slideshow from your Pictures folder
sv: Visa ett bildspel från din Bildmapp

en: Pop art squares
sv: Popart-rutor

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
sv: En popartigt rutnät med pulserande färger.

en: %s. See --help for usage information.
sv: %s. Se --help för information om användning.

en: Show paths that images follow
sv: Visa vägar som bilder följer

en: Occasionally rotate images as they move
sv: Rotera bilder då och då när de rör sig

en: Print out frame rate and other statistics
sv: Skriv ut bildfrekvens och annan statistik

en: The maximum number of images to keep on screen
sv: Maximalt antal bilder att hålla på skärmen

en: MAX_IMAGES
sv: MAX_BILDER

en: The initial size and position of window
sv: Den initiala storleken och positionen på fönstret

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
sv: BREDDxHÖJD+X+Y

en: The source image to use
sv: Källbilden att använda

en: image - floats images around the screen
sv: image - flytande bilder på skärmen

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
sv: Du måste ange en bild.  Se --help för information om användning.

en: Location to get images from
sv: Plats att hämta bilder från

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: Color to use for images background
sv: Färg att använda för bildbakgrund

en: Do not randomize pictures from location
sv: Slumpa inte bilder från platsen

en: Do not try to stretch images on screen
sv: Försök inte att sträcka ut bilder på skärmen

en: Copying files
sv: Kopierar filer

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Copying themes
sv: Kopierar teman

en: Invalid screensaver theme
sv: Ogiltigt skärmsläckartema

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
sv: %s verkar inte vara ett giltigt skärmsläckartema.

en: Copying file: %u of %u
sv: Kopierar fil: %u av %u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
sv: Gör så att skärmsläckaren avslutas snällt

en: Query the state of the screensaver
sv: Fråga om status för skärmsläckaren

en: Query the length of time the screensaver has been active
sv: Fråga om tidsperioden som skärmsläckaren har varit aktiv

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
sv: Berättar för den körande skärmsläckarprocessen att skärmen ska låsas omedelbart

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
sv: Om skärmsläckaren är aktiv, byt till en annan grafikdemonstration

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
sv: Slå på skärmsläckaren (töm skärmen)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
sv: Om skärmsläckaren är aktiv, inaktivera den (väck upp skärmen)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
sv: Peta på den körande skärmsläckaren för att simulera användaraktivitet

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
sv: Förhindra skärmsläckaren från att aktiveras. Kommandot blockeras när hindrandet är aktiv.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
sv: Det anropande programmet som hindrar skärmsläckaren

en: The reason for inhibiting the screensaver
sv: Anledning till att hindra skärmsläckaren

en: Version of this application
sv: Detta programs versionsnummer

en: The screensaver is %s
sv: Skärmsläckaren är %s

en: active
sv: aktiv

en: inactive
sv: inaktiv

en: The screensaver is not inhibited
sv: Skärmsläckaren förhindras inte

en: The screensaver is being inhibited by:
sv: Skärmsläckaren förhindras av:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
sv: Skärmsläckaren har varit aktiv i %d sekunder.

en: The screensaver is not currently active.
sv: Skärmsläckaren är för närvarande inte aktiv.

en: Show debugging output
sv: Visa utdata för felsökning

en: Show the logout button
sv: Visa utloggningsknappen

en: Command to invoke from the logout button
sv: Kommando att starta från utloggningsknappen

en: Show the switch user button
sv: Visa knapp för byte av användare

en: Message to show in the dialog
sv: Meddelande att visa i dialogrutan

en: MESSAGE
sv: MEDDELANDE

en: Not used
sv: Används inte

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
sv: Du måste ändra ditt lösenord omedelbart (lösenord för gammalt)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
sv: Du måste ändra ditt lösenord omedelbart (root kräver det)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
sv: Ditt konto har gått ut; kontakta din systemadministratör

en: No password supplied
sv: Inget lösenord angivet

en: Password unchanged
sv: Lösenordet inte ändrat

en: Can not get username
sv: Kan inte få tag på användarnamn

en: Retype new UNIX password:
sv: Skriv in nytt UNIX-lösenord igen:

en: Enter new UNIX password:
sv: Ange nytt UNIX-lösenord:

en: (current) UNIX password:
sv: (nuvarande) UNIX-lösenord:

en: Error while changing NIS password.
sv: Fel vid ändring av NIS-lösenord.

en: You must choose a longer password
sv: Du måste välja ett längre lösenord

en: Password has been already used. Choose another.
sv: Lösenordet har redan använts tidigare. Välj ett annat.

en: You must wait longer to change your password
sv: Du måste vänta längre för att ändra ditt lösenord

en: Sorry, passwords do not match
sv: Tyvärr, lösenorden stämmer inte överens

en: Checking...
sv: Kontrollerar...

en: Authentication failed.
sv: Autentisering misslyckades.

en: Blank screen
sv: Blank skärm

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: Never
sv: Aldrig

en: Could not load the main interface
sv: Kunde inte läsa in huvudgränssnittet

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
sv: Försäkra dig om att skärmsläckaren är korrekt installerad

en: Don't become a daemon
sv: Bli inte en demon

en: Enable debugging code
sv: Aktivera felsökningskod

en: Launch screensaver and locker program
sv: Kör skärmsläckar och låsprogram

en: Unable to establish service %s: %s
sv: Kunde inte etablera tjänsten %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
sv: Kan inte ställa in PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Not permitted to gain access at this time.
sv: Inte tillåten att få åtkomst vid denna tidpunkt.

en: No longer permitted to access the system.
sv: Tillåts inte längre att komma åt systemet.

en: failed to register with the message bus
sv: misslyckades att registrera med meddelandebussen

en: not connected to the message bus
sv: inte ansluten till meddelandebussen

en: screensaver already running in this session
sv: skärmsläckaren körs redan i denna session

en: %A, %B %e
sv: %A %e %B

en: Time has expired.
sv: Tiden har gått ut.

en: You have the Caps Lock key on.
sv: Du har capslock-tangenten på.

en: S_witch User...
sv: B_yt användare...

en: Log _Out
sv: Logga _ut

en: %U on %h
sv: %U på %h

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Hide password
sv: Dölj lösenord
