mate-screensaver 1.26.0 - en to th translation catalogue (147 entries)

en: Screensaver
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Set your screensaver preferences
th: ปรับแต่งโปรแกรมรักษาหน้าจอของคุณ

en: Screensaver Preview
th: ภาพตัวอย่างโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: <b>Screensaver preview</b>
th: <b>ภาพตัวอย่างโปรแกรมรักษาหน้าจอ</b>

en: Screensaver Preferences
th: การปรับแต่งโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Power _Management
th: การจัดการ_พลังงาน

en: _Preview
th: ภาพ_ตัวอย่าง

en: _Screensaver theme:
th: _ชุดโปรแกรมรักษาหน้าจอ:

en: Regard the computer as _idle after:
th: ถือว่าเครื่องไ_ม่ถูกใช้งานหลังจาก:

en: _Activate screensaver when computer is idle
th: แ_สดงโปรแกรมรักษาหน้าจอเมื่อเครื่องไม่ถูกใช้งาน

en: _Lock screen when screensaver is active
th: _ล็อคหน้าจอเมื่อโปรแกรมรักษาหน้าจอทำงาน

en: Select Background Image
th: เลือกภาพพื้นหลัง

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
th: <b>คำเตือน: จะไม่ล็อคหน้าจอถ้าเข้าระบบด้วยบัญชี root</b>

en: Screensavers
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Screensaver themes
th: ชุดโปรแกรมรักษาหน้าจอ

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows outer space images. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Cosmos
th: อวกาศ

en: <span size="small">%U on %h</span>
th: <span size="small">%U ที่เครื่อง %h</span>

en: _Leave Message
th: _ฝากข้อความ

en: _Switch User
th: _สลับผู้ใช้

en: _Log Out
th: _ออกจากระบบ

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Unlock
th: _ปลดล็อค

en: <b>Leave a message for %R:</b>
th: <b>ฝากข้อความถึง %R:</b>

en: _Save
th: _บันทึก

en: Activate when idle
th: ให้เริ่มทำงานเมื่อเดินเครื่องเปล่า

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
th: กำหนดเป็น TRUE เพื่อเริ่มโปรแกรมรักษาหน้าจอเมื่อวาระเดินเครื่องเปล่า

en: Lock on activation
th: ล็อคหน้าจอเมื่อทำงาน

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
th: กำหนดเป็น TRUE เพื่อล็อคหน้าจอเมื่อโปรแกรมรักษาหน้าจอทำงาน

en: Screensaver theme selection mode
th: วิธีการเลือกชุดโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
th: วิธีการเลือกที่โปรแกรมรักษาหน้าจอใช้ อาจเป็น "blank-only" เพื่อเปิดใช้โปรแกรมรักษาหน้าจอโดยไม่เรียกชุดโปรแกรมใด หรือ "single" เพื่อเปิดใช้โปรแกรมรักษาหน้าจอโดยใช้ชุดโปรแกรมเดียว (กำหนดโดยคีย์ "themes") หรือ "random" เพื่อเปิดใช้โดยสุ่มชุดโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
th: คีย์นี้กำหนดรายการชุดโปรแกรมที่โปรแกรมรักษาหน้าจอจะใช้ จะไม่มีผลเมื่อคีย์ "mode" เป็น "blank-only" แต่จะกำหนดชื่อชุดโปรแกรมเมื่อคีย์ "mode" เป็น "single" และกำหนดรายการชุดโปรแกรมเมื่อ "mode" เป็น "random"

en: Time before power management baseline
th: ช่วงเวลาก่อนเริ่มจัดการการใช้พลังงาน

en: The number of seconds of inactivity before signalling to power management. This key is set and maintained by the session power management agent.
th: จำนวนวินาทีที่ไม่มีความเคลื่อนไหว ก่อนที่จะส่งสัญญาณไปยังระบบจัดการการใช้พลังงาน คีย์นี้ดูแลและกำหนดค่าโดยตัวดำเนินการจัดการพลังงานของวาระที่เปิด

en: Time before theme change
th: ช่วงเวลาก่อนเปลี่ยนชุดโปรแกรม

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
th: จำนวนนาทีที่จะทำงาน ก่อนเปลี่ยนชุดโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Time before locking
th: ช่วงเวลาก่อนล็อคหน้าจอ

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
th: จำนวนนาทีหลังการเริ่มทำงาน ที่โปรแกรมรักษาหน้าจอจะล็อคหน้าจอ

en: Allow embedding a keyboard into the window
th: เปิดใช้การฝังแป้นพิมพ์ในหน้าต่าง

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
th: กำหนดเป็น TRUE เพื่อเปิดใช้แป้นพิมพ์ฝังตัวในหน้าต่างเมื่อจะปลดล็อคหน้าจอ คุณต้องกำหนดคีย์ "keyboard_command" เป็นคำสั่งที่เหมาะสมด้วย

en: Embedded keyboard command
th: คำสั่งสำหรับแป้นพิมพ์ฝังตัว

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
th: คำสั่งที่จะเรียก ถ้าคีย์ "embedded_keyboard_enabled" ถูกกำหนดเป็น TRUE เพื่อฝังวิดเจ็ตแป้นพิมพ์ลงในหน้าต่าง คำสั่งนี้ควรสร้างตามอินเทอร์เฟซ XEMBED และแสดง XID ของหน้าต่างออกทางเอาต์พุตมาตรฐาน

en: Allow logout
th: ให้ออกจากระบบได้

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the "logout_delay" key.
th: ตั้งค่านี้ให้เป็น TRUE เพื่อให้ถามตัวเลือกในการปลดล็อกกล่องโต้ตอบเพื่อให้ออกจากระบบหลังจากการหน่วงเวลาได้ การหน่วงเวลาจะระบุไว้ในคีย์ "logout_delay"

en: Time before logout option
th: ช่วงเวลาก่อนมีตัวเลือกออกจากระบบ

en: The number of minutes after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
th: จำนวนนาทีหลังจากที่โปรแกรมรักษาหน้าจอทำงานก่อนที่ตัวเลือกการออกจากระบบจะปรากฏขึ้นในกล่องโต้ตอบการปลดล็อก คีย์นี้จะมีผลก็ต่อเมื่อคีย์ "logout_enable" ถูกตั้งค่าเป็น TRUE

en: Logout command
th: คำสั่งออกจากระบบ

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
th: คำสั่งที่จะเรียกเมื่อผู้ใช้คลิกปุ่มออกจากระบบ คำสั่งนี้ควรจะออกจากวาระของผู้ใช้ โดยไม่มีการโต้ตอบกับผู้ใช้อีก คีย์นี้จะมีผลก็ต่อเมื่อคีย์ "logout_enable" มีค่าเป็น TRUE

en: Allow user switching
th: ให้เปลี่ยนผู้ใช้ได้

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
th: กำหนดเป็น TRUE เพื่อให้มีตัวเลือกในกล่องโต้ตอบปลดล็อคหน้าจอ ให้เปลี่ยนไปใช้บัญชีผู้ใช้อื่นได้

en: Theme for lock dialog
th: ชุดตกแต่งสำหรับกล่องโต้ตอบล็อคหน้าจอ

en: Theme to use for the lock dialog
th: ชุดตกแต่งที่จะใช้กับกล่องโต้ตอบการล็อก

en: Allow the session status message to be displayed
th: อนุญาตให้แสดงข้อความสถานะของวาระ

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
th: อนุญาตให้แสดงข้อความสถานะของวาระในระหว่างล็อคหน้าจอ

en: Picture Filename
th: ชื่อแฟ้มรูป

en: File to use for the background image.
th: แฟ้มที่จะใช้เป็นรูปพื้นหลัง

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
th: แสดงภาพสไลด์ของภาพจากอวกาศ

en: Bubbles the MATE logo around the screen
th: เลื่อนโลโก้ของ MATE ไปรอบๆหน้าจอ

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
th: เลื่อนโลโก้ของ GNOME ไปรอบๆหน้าจอ

en: Pictures folder
th: โฟลเดอร์ภาพ

en: Display a slideshow from your Pictures folder
th: แสดงภาพสไลด์จากโฟลเดอร์ภาพของคุณ

en: Pop art squares
th: จัตุรัสศิลปะแนวป๊อป

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
th: ตารางไฟกะพริบแบบศิลปะแนวป๊อป

en: %s. See --help for usage information.
th: %s  ลองเรียกด้วย --help เพื่อดูวิธีใช้

en: Show paths that images follow
th: แสดงเส้นทางที่เคลื่อนรูปไป

en: Occasionally rotate images as they move
th: หมุนภาพบ้างขณะที่เลื่อนไป

en: Print out frame rate and other statistics
th: แสดงอัตราเฟรมภาพและสถิติอื่นๆ

en: The maximum number of images to keep on screen
th: จำนวนรูปภาพสูงสุดที่จะแสดงบนหน้าจอ

en: The initial size and position of window
th: ขนาดและตำแหน่งเริ่มต้นของหน้าต่าง

en: The source image to use
th: รูปภาพต้นแบบที่จะใช้

en: image - floats images around the screen
th: image - เลื่อนรูปไปรอบๆ หน้าจอ

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
th: คุณต้องระบุรูปภาพด้วย  ลองเรียกด้วย --help เพื่อดูวิธีใช้

en: Location to get images from
th: ตำแหน่งที่จะอ่านข้อมูลรูปภาพ

en: Color to use for images background
th: สีที่จะใช้สำหรับพื้นหลังภาพ

en: Do not randomize pictures from location
th: ไม่ต้องสุ่มภาพจากแหล่งเก็บ

en: Do not try to stretch images on screen
th: ไม่ต้องพยายามยืดภาพให้เต็มจอ

en: Copying files
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม

en: From:
th: จาก:

en: To:
th: ไปยัง:

en: Copying themes
th: กำลังคัดลอกชุดโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Invalid screensaver theme
th: ชุดโปรแกรมรักษาหน้าจอใช้ไม่ได้

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
th: %s ดูเหมือนไม่ใช่ชุดโปรแกรมรักษาหน้าจอที่ใช้ได้

en: Copying file: %u of %u
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม: %u จาก %u

en: Causes the screensaver to exit gracefully
th: ทำให้โปรแกรมรักษาหน้าจอจบอย่างนุ่มนวล

en: Query the state of the screensaver
th: สอบถามสถานะของโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Query the length of time the screensaver has been active
th: สอบถามระยะเวลาที่โปรแกรมรักษาหน้าจอได้ทำงานมา

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
th: บอกโพรเซสโปรแกรมรักษาหน้าจอที่กำลังทำงานอยู่ให้ล็อคหน้าจอทันที

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
th: ถ้าโปรแกรมรักษาหน้าจอกำลังวาดอยู่ ก็ให้สลับไปใช้ชุดโปรแกรมอื่นวาด

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
th: ให้โปรแกรมรักษาหน้าจอเริ่มทำงาน (ล้างหน้าจอ)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
th: ถ้าโปรแกรมรักษาหน้าจอกำลังวาดอยู่ ก็ให้หยุดวาด (เลิกล้างหน้าจอ)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
th: รบเร้าโปรแกรมรักษาหน้าจอที่กำลังทำงานอยู่ เพื่อจำลองการเคลื่อนไหวของผู้ใช้

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
th: ระงับไม่ให้เรียกโปรแกรมรักษาหน้าจอ คำสั่งจะหยุดรอในระหว่างที่มีการระงับ

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
th: ชื่อโปรแกรมผู้เรียก ซึ่งระงับโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: The reason for inhibiting the screensaver
th: สาเหตุของการระงับโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Version of this application
th: รุ่นของโปรแกรมนี้

en: The screensaver is %s
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอกำลัง%s

en: active
th: ทำงาน

en: inactive
th: หลับ

en: The screensaver is not inhibited
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอไม่ได้ถูกระงับ

en: The screensaver is being inhibited by:
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอกำลังถูกระงับโดย:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอทำงานมาแล้ว %d วินาที

en: The screensaver is not currently active.
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอไม่ได้ทำงานอยู่

en: Show debugging output
th: แสดงข้อความดีบั๊ก

en: Show the logout button
th: แสดงปุ่มออกจากระบบ

en: Command to invoke from the logout button
th: คำสั่งที่จะเรียกจากปุ่มออกจากระบบ

en: Show the switch user button
th: แสดงปุ่มสลับผู้ใช้

en: Message to show in the dialog
th: ข้อความที่จะแสดงในกล่องโต้ตอบ

en: Not used
th: ไม่ใช้

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
th: คุณต้องเปลี่ยนรหัสผ่านเดี๋ยวนี้ (รหัสผ่านหมดอายุแล้ว)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
th: คุณต้องเปลี่ยนรหัสผ่านเดี๋ยวนี้ (ผู้ดูแลระบบบังคับให้เปลี่ยน)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
th: บัญชีของคุณหมดอายุแล้ว กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: No password supplied
th: ไม่ได้ป้อนรหัสผ่าน

en: Password unchanged
th: รหัสผ่านไม่เปลี่ยน

en: Can not get username
th: หาชื่อผู้ใช้ไม่พบ

en: Retype new UNIX password:
th: ป้อนรหัสผ่านยูนิกซ์อีกครั้ง:

en: Enter new UNIX password:
th: ตั้งรหัสผ่านยูนิกซ์:

en: (current) UNIX password:
th: รหัสผ่านยูนิกซ์ปัจจุบัน:

en: Error while changing NIS password.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนรหัสผ่าน NIS

en: You must choose a longer password
th: คุณต้องตั้งรหัสผ่านยาวกว่านี้

en: Password has been already used. Choose another.
th: รหัสผ่านนี้ถูกใช้อยู่ กรุณาตั้งรหัสผ่านอื่น

en: You must wait longer to change your password
th: คุณต้องหยุดคอยก่อนเปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Sorry, passwords do not match
th: ขออภัย รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Checking...
th: กำลังตรวจสอบ...

en: Authentication failed.
th: การยืนยันตัวบุคคลไม่ผ่าน

en: Blank screen
th: จอเปล่า

en: Random
th: สุ่ม

en: Never
th: ไม่

en: Could not load the main interface
th: ไม่สามารถโหลดส่วนติดต่อผู้ใช้หลักได้

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
th: กรุณาตรวจสอบการติดตั้งโปรแกรมรักษาหน้าจอว่าครบถ้วนหรือไม่

en: Don't become a daemon
th: ไม่ต้องเป็นดีมอน

en: Enable debugging code
th: เปิดใช้โค้ดส่วนดีบั๊ก

en: Launch screensaver and locker program
th: เรียกใช้โปรแกรมรักษาหน้าจอและโปรแกรมล็อกเกอร์

en: Unable to establish service %s: %s
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อบริการ %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
th: ไม่สามารถกำหนด PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Not permitted to gain access at this time.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ใช้ระบบในขณะนี้

en: No longer permitted to access the system.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ใช้ระบบอีกต่อไป

en: failed to register with the message bus
th: ลงทะเบียนกับบัสข้อความไม่สำเร็จ

en: not connected to the message bus
th: ไม่ได้เชื่อมต่อกับบัสข้อความ

en: screensaver already running in this session
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอกำลังทำงานอยู่แล้วในวาระนี้

en: Time has expired.
th: หมดเวลา

en: You have the Caps Lock key on.
th: ปุ่ม Caps Lock ถูกกดอยู่

en: S_witch User...
th: _สลับผู้ใช้...

en: Log _Out
th: _ออกจากระบบ

en: %U on %h
th: %s ที่เครื่อง %s

en: _Password:
th: รหัส_ผ่าน:
