mate-session-manager 1.25.0 - en to ar translation catalogue (118 entries)

en: Select Command
ar: اختر اﻷمر

en: seconds
ar: ثوانٍ

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: Add Startup Program
ar: أضِف برنامجًا لبدء التشغيل

en: _Add
ar: أ_ضِف

en: Edit Startup Program
ar: حرّر برنامج بدء التشغيل

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: The startup command cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون أمر بدء التشغيل فارغًا

en: The startup command is not valid
ar: أمر بدء التشغيل غير صالح

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Close
ar: _إغلاق

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Icon
ar: أيقونة

en: Program
ar: البرنامج

en: Startup Applications Preferences
ar: تفضيلات تطبيقات بدء التشغيل

en: No name
ar: بدون اسم

en: No description
ar: بلا وصف

en: Version of this application
ar: إصدار هذا التطبيق

en: Could not display help document
ar: تعذّر عرض مستند المساعدة

en: Current session start time
ar: وقت بدء الجلسة الحالية

en: Unix time of the start of the current session.
ar: وقت يونيكس لابتداء الجلسة الحالية

en: Save sessions
ar: احفظ الجلسات

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
ar: إذا فُعِّل فستحفظ mate-session الجلسة تلقائيًا.

en: Logout prompt
ar: سؤال الخروج

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
ar: إذا فُعِّل فستسأل mate-session المستخدم قبل إنهاء جلسة.

en: Logout timeout
ar: زمن الخروج

en: If logout prompt is enabled, this set the timeout in seconds before logout automatically. If 0, automatic logout is disabled.
ar: إن كان سؤال الخروج مفعّلا، فهذا يضبط الزمن بالثواني قبل الخروج التلقائي. إن كان صفرا (0) فالخروج التلقائي معطّل.

en: Time before session is considered idle
ar: مدة الانتظار قبل اعتبار الجلسة خاملة

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
ar: عدد الدقائق من السكون قبل اعتبار الجلسة خاملة.

en: Default session
ar: الجلسة المبدئية

en: List of applications that are part of the default session.
ar: قائمة بالتطبيقات الموجودة في الجلسة المبدئية

en: Required session components
ar: مكونات الجلسة المطلوبة

en: List of components that are required as part of the session. (Each element names a key under "/org/mate/desktop/session/required_components"). The Startup Applications preferences tool will not normally allow users to remove a required component from the session, and the session manager will automatically add the required components back to the session at login time if they do get removed.
ar: قائمة المكونات المطلوبة جزءً من الجلسة. (كل عنصر يُسمى مفتاحا تحت "/org/mate/desktop/session/required_components"). أداة تفضيلات تطبيقات بدء التشغيل لا تسمح عادةً للمستخدمين بإزالة مكون مطلوب من الجلسة, و سوف يعيد مدير الجلسات إضافة المكوّن المطلوب للجلسة وقت الدخول إذا إزالوه.

en: Control gnome compatibility component startup
ar: ضبط توافق جنوم لمكونات بدء التشغيل.

en: Control which compatibility components to start.
ar: مراقبة أي مكونات التوافق تبدأ.

en: Window Manager
ar: مدير النوافذ

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
ar: مدير النوافذ هو البرنامج الذي يرسم شريط عنوان وحدود النوافذ، ويمكنك من نقل وتحجيم النوافذ.

en: Panel
ar: شريط البرامج

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
ar: توفر اللوحة الشريط في أعلى أو أسفل الشاشة الحتوي على القوائم و قائمة النوافذ وأيقونات الحالة والساعة، إلخ.

en: File Manager
ar: مدير الملفات

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
ar: يوفر مدير الملفات أيقونات سطح المكتب و يسمح لك بالتفاعل مع ملفاتك المحفوظة.

en: Dock
ar: منصة

en: MATE
ar: متّة

en: This session logs you into MATE
ar: تولجك هذه الجلسة إلى متّة

en: <b>Some programs are still running:</b>
ar: <b>ما زالت بعض البرامج تعمل:</b>

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
ar: بانتظار انتهاء البرنامج. قطع البرنامج قد يُسبّب ضياع العمل.

en: Startup Applications
ar: تطبيقات بدء التشغيل

en: Choose what applications to start when you log in
ar: اختر التطبيقات التي تريد تشغيلها عند ولوجك

en: Additional startup _programs:
ar: برامج بدء الت_شغيل الإضافية:

en: _Remove
ar: أ_زل

en: _Edit
ar: _تحرير

en: Startup Programs
ar: برامج بدء التشغيل

en: _Automatically remember running applications when logging out
ar: ت_ذكّر تلقائيا التطبيقات المشغلة عند الخروج

en: _Remember Currently Running Application
ar: _تذكّر التطبيقات المشغّلة حاليًا

en: Options
ar: خيارات

en: Browse…
ar: تصفّح…

en: Comm_ent:
ar: ال_تعليق:

en: Co_mmand:
ar: الأ_مر:

en: _Name:
ar: الا_سم:

en: _Delay:
ar: ال_تأخير:

en: File is not a valid .desktop file
ar: الملف ليس ملف مُدخل سطح مكتب صالح

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ar: اصدارة غير معروفة لمُدخل سطح المكتب '‏%s'

en: Starting %s
ar: بدء %s

en: Application does not accept documents on command line
ar: لا يقبل التّطبيق مستندات في سطر الأوامر

en: Unrecognized launch option: %d
ar: خيار الإطلاق غير معروف: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ar: لا يمكن تمرير عناوين المستندات إلى 'Type=Link' في مُدخل سطح المكتب

en: Not a launchable item
ar: ليس عنصرًا قابلا للاطلاق

en: Disable connection to session manager
ar: عطّل الاتصال بمُدير الجلسات

en: Specify file containing saved configuration
ar: حدد ملفًا يحتوي الإعدادات المحفوظة

en: FILE
ar: الملف

en: Specify session management ID
ar: حدد معرف إدارة الجلسة

en: Session management options:
ar: خيارات إدارة الجلسات:

en: Show session management options
ar: اعرض خيارات إدارة الجلسات

en: Icon '%s' not found
ar: لم يعثر عل الأيقونة '%s'

en: Unknown
ar: مجهول

en: A program is still running:
ar: برنامج مازال يعمل:

en: Some programs are still running:
ar: بعض البرامج ما زالت تعمل:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
ar: بانتظار انتهاء البرامج. قطع هذه البرامج قد يُسبّب ضياع العمل.

en: Switch User Anyway
ar: بدّل المستخدم بالرغم من هذا

en: Log Out Anyway
ar: اخرج بالرغم من هذا

en: Suspend Anyway
ar: علّق بالرغم من هذا

en: Hibernate Anyway
ar: أسبِت بالرغم من هذا

en: Shut Down Anyway
ar: أغلق بالرغم من هذا

en: Reboot Anyway
ar: أعد التشغيل بالرغم من هذا

en: Lock Screen
ar: أقفل الشاشة

en: Cancel
ar: ألغ

en: You are currently logged in as "%s".
ar: حاليًا أنت والج باسم "%s".

en: Log out of this system now?
ar: أأخرج من هذا النظام الآن؟

en: _Switch User
ar: غيّر المُ_ستخدم

en: _Log Out
ar: سجّل ال_خروج

en: Shut down this system now?
ar: أأطفئ هذا النظام الآن؟

en: S_uspend
ar: _علّق

en: _Hibernate
ar: أ_سبِت

en: _Restart
ar: أعِد الت_شغيل

en: _Shut Down
ar: أ_طفئ

en: Not responding
ar: لا يستجيب

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
ar: التطبيق المُتذكّر

en: This program is blocking logout.
ar: يعيق هذا البرنامج الخروج.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
ar: يجري رفض العملاء الجدد لأن الجلسة يتم إطفاؤها حاليًا

en: Could not create ICE listening socket: %s
ar: تعذّر إنشاء مقبس استماع ICE: %s

note: Oh well, no X for you!
en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
ar: تعذّر بدء جلسة الولوج (وتعذّر الاتصال بالخادم X)

en: Override standard autostart directories
ar: تخطى مجلدات بدء التشغيل القياسية

en: Enable debugging code
ar: فعّل كود التنقيح

en: Do not load user-specified applications
ar: لا تُحمّل التطبيقات التي حددها المستخدم

en:  - the MATE session manager
ar:  - مدير جلسات متّة

en: %s requires an argument
ar: %s يتطلب مُعطى

en: Failed to execute %s
ar: فشل تنفيذ %s

en: Log out
ar: اخرج

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
ar: اخرج، متجاهلاً أية معيقات موجودة

en: Show logout dialog
ar: أعرض حوار الخروج

en: Show shutdown dialog
ar: أعرض حوار الاطفاء

en: Use dialog boxes for errors
ar: استخدم صناديق الحوار للأخطاء

note: deprecated options
en: Set the current session name
ar: اضبط اسم الجلسة الحالية

en: NAME
ar: الاسم

en: Kill session
ar: اقتل الجلسة

en: Do not require confirmation
ar: لا تطلب تأكيدًا

note: Okay, it wasn't the upgrade case, so now we can give up.
en: Could not connect to the session manager
ar: تعذّر الاتصال بمدير الجلسات

en: Program called with conflicting options
ar: تم استدعاء البرنامج بخيارات متضاربة
