mate-session-manager 1.25.0 - en to da translation catalogue (129 entries)

en: Select Command
da: Vælg kommando

en: second
da: sekund

en: seconds
da: sekunder

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: Add Startup Program
da: Tilføj opstartsprogram

en: _Add
da: _Tilføj

en: Edit Startup Program
da: Rediger opstartsprogram

en: _Save
da: _Gem

en: The startup command cannot be empty
da: Startkommandoen kan ikke være tom

en: The startup command is not valid
da: Startkommandoen er ugyldig

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Close
da: _Luk

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Icon
da: Ikon

en: Startup Applications Preferences
da: Indstillinger for opstartsprogrammer

en: No name
da: Intet navn

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Version of this application
da: Version af dette programmel

en: Could not display help document
da: Kunne ikke vise hjælpedokument

en: - MATE Session Properties
da: - MATE-sessionsegenskaber

en: Current session start time
da: Nuværende sessions starttidspunkt

en: Unix time of the start of the current session.
da: Unix-tid for start på den nuværende session.

en: Save sessions
da: Gem sessioner

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
da: Hvis aktiveret vil mate-session automatisk gemme sessionen.

en: Show hidden autostart applications
da: Vis skjulte programmer til automatisk start

en: If enabled, mate-session-properties will show hidden autostart applications.
da: Hvis aktiveret vil mate-session-properties vise skjulte programmer til automatisk opstart.

en: Logout prompt
da: Log ud-prompt

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
da: Hvis aktiveret vil mate-session spørge brugeren før en session afsluttes.

en: Logout timeout
da: Log ud-tidsudløb

en: If logout prompt is enabled, this set the timeout in seconds before logout automatically. If 0, automatic logout is disabled.
da: Hvis log ud-prompt er aktiveret, så er dette tidsudløb i sekunder før automatisk log ud. Hvis 0, er automatisk log ud deaktiveret.

en: Time before session is considered idle
da: Tid før sessionen anses for at være i tomgang

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
da: Antallet af minutters inaktivitet før sessionen anses for værende i tomgang.

en: Default session
da: Standardsession

en: List of applications that are part of the default session.
da: Programmer som er en del af standardsessionen.

en: Required session components
da: Nødvendige sessionskomponenter

en: List of components that are required as part of the session. (Each element names a key under "/org/mate/desktop/session/required_components"). The Startup Applications preferences tool will not normally allow users to remove a required component from the session, and the session manager will automatically add the required components back to the session at login time if they do get removed.
da: Liste over komponenter der er nødvendige som en del af sessionen. (Hvert element navngiver en nøgle under »/org/mate/desktop/session/required-components«). Værktøjet »Indstillinger for opstartprogrammer« vil normalt ikke tillade brugere at fjerne en nødvendig komponent fra sessionen, og sessionshåndteringen vil automatisk tilføje nødvendige komponenter tilbage til sessionen på logindtidspunktet, hvis de bliver fjernet.

en: Control gnome compatibility component startup
da: Kontroller GNOME-kompatibilitetskomponentopstart

en: Control which compatibility components to start.
da: Kontroller hvilke kompatibilitetskomponenter at starte.

en: Window Manager
da: Vindueshåndtering

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
da: Vindueshåndteringen er det program, som optegner titelbjælken og grænserne rundt om vinduer, samt lader dig flytte og ændre størrelse på vinduer.

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
da: Panelet sørger for bjælken i toppen eller bunden af skærmen, som indeholder menuer, vindueslisten, statusikoner, uret, osv.

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
da: Filhåndteringen sørger for skrivebordsikoner og lader dig bruge dine gemte filer.

en: Dock
da: Dok

en: A dock provides a dockable area, similar to a panel, for launching and switching applications.
da: En dok tilbyder et dokområde, svarende til et panel, for start og skift af programmer.

en: This session logs you into MATE
da: Denne session logger dig ind i MATE

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: launch;MATE;desktop;session;
da: start;MATE;skrivebord;session;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;window;manager;launch;MDM;
da: MATE;vindue;håndtering;start;MDM;

en: <b>Some programs are still running:</b>
da: <b>Nogle programmer kører stadigvæk:</b>

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
da: Venter på at programmet afslutter. At afbryde dette program kan føre til at du mister data.

en: Startup Applications
da: Opstartsprogrammer

en: Choose what applications to start when you log in
da: Vælg hvilke programmer som skal startes når du logger ind

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;session;properties;applications;login;start;
da: MATE;session;egenskaber;programmer;login;start;

en: Additional startup _programs:
da: Yderligere opstarts_programmer:

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Show hidden
da: _Vis skjulte

en: Startup Programs
da: Opstartsprogrammer

en: _Automatically remember running applications when logging out
da: Husk _automatisk kørende programmer når der logges ud

en: _Remember Currently Running Application
da: _Husk program, der kører nu

en: Options
da: Indstillinger

en: Browse…
da: Gennemse …

en: Comm_ent:
da: Komm_entar:

en: Co_mmand:
da: Ko_mmando:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Delay:
da: _Ventetid:

en: File is not a valid .desktop file
da: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Skrivebordsfilversion »%s« ikke genkendt

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokument-URI'er til et »Type=Link«-skrivebordselement

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Specify file containing saved configuration
da: Specificer fil som indeholder gemt konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: ID
da: Id

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Icon '%s' not found
da: Ikonet »%s« blev ikke fundet

en: Unknown
da: Ukendt

en: A program is still running:
da: Et program kører stadigvæk:

en: Some programs are still running:
da: Nogle programmer kører stadigvæk:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
da: Venter på at programmer afslutter. At afbryde disse programmer kan føre til at du mister data.

en: Switch User Anyway
da: Skift bruger alligevel

en: Log Out Anyway
da: Log ud alligevel

en: Suspend Anyway
da: Gå i hvile alligevel

en: Hibernate Anyway
da: Gå i dvale alligevel

en: Shut Down Anyway
da: Sluk alligevel

en: Reboot Anyway
da: Genstart alligevel

en: Lock Screen
da: Lås skærmen

en: Cancel
da: Annuller

en: You will be automatically logged out in %d second | You will be automatically logged out in %d seconds
da[0]: Du vil automatisk blive logget ud om %d sekund
da[1]: Du vil automatisk blive logget ud om %d sekunder

en: This system will be automatically shut down in %d second | This system will be automatically shut down in %d seconds
da[0]: Dette system vil automatisk lukke ned om %d sekund
da[1]: Dette system vil automatisk lukke ned om %d sekunder

en: You are currently logged in as "%s".
da: Du er på nuværende tidspunkt logget ind som »%s«.

en: Log out of this system now?
da: Log ud af dette system nu?

en: _Switch User
da: _Skift bruger

en: _Log Out
da: _Log ud

en: Shut down this system now?
da: Sluk dette system nu?

en: S_uspend
da: S_tandby

en: _Hibernate
da: _Dvale

en: _Restart
da: _Genstart

en: _Shut Down
da: _Sluk

en: Not responding
da: Svarer ikke

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
da: Husket program

en: This program is blocking logout.
da: Dette program blokerer log ud.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
da: Nægter ny klientforbindelse fordi sessionen er ved at blive lukket ned

en: Could not create ICE listening socket: %s
da: Kunne ikke oprette ICE-lyttesoklen: %s

note: Oh well, no X for you!
en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
da: Kunne ikke starte logind-session (og kunne ikke forbinde til X-serveren)

en: Override standard autostart directories
da: Tilsidesæt standard-autostartmapper

en: Enable debugging code
da: Aktiver fejlsøgningskode

en: Do not load user-specified applications
da: Hent ikke brugerangivne programmer

en: Disable hardware acceleration check
da: Deaktiver kontrol af udstyrsacceleration

en:  - the MATE session manager
da:  - MATE-sessionshåndteringen

en: %s [OPTION...] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
da: %s [TILVALG…] KOMMANDO
    
    Kør KOMMANDO mens nogen sessionsfunktionalitet hæmmes.
    
      -h, --help        Vis denne hjælpetekst
      --version         Vis programversion
      --app-id ID       Applikations-id at bruge under hæmning (valgfri)
      --reason REASON   Årsagen for hæmning (valgfri)
      --inhibit ARG     Ting at hæmme, kolonseparareret liste af:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    Hvis no --inhibit tilvalg er specificeret, antages idle (ledig).

en: %s requires an argument
da: %s kræver et argument

en: Failed to execute %s
da: Kunne ikke køre %s

en: Log out
da: Log ud

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
da: Log ud, og ignorer eventuelle eksisterende blokeringer

en: Show logout dialog
da: Vis log ud-dialog

en: Show shutdown dialog
da: Vis sluk-dialog

en: Use dialog boxes for errors
da: Benyt vinduesbokse til fejl

note: deprecated options
en: Set the current session name
da: Sæt det nuværende sessionsnavn

en: NAME
da: NAVN

en: Kill session
da: Afslut session

en: Do not require confirmation
da: Opkræv ikke beskæftigelse

note: Okay, it wasn't the upgrade case, so now we can give up.
en: Could not connect to the session manager
da: Kunne ikke tilkoble til sessionshåndteringen

en: Program called with conflicting options
da: Program blev kaldt med selvmodsigende tilvalg
