mate-session-manager 1.25.0 - en to fi translation catalogue (119 entries)

en: Select Command
fi: Valitse komento

en: second
fi: toinen

en: seconds
fi: sekuntia

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Add Startup Program
fi: Lisää käynnistyvä sovellus

en: _Add
fi: _Lisää

en: Edit Startup Program
fi: Muokkaa käynnistyvää ohjelmaa

en: _Save
fi: _Tallenna

en: The startup command cannot be empty
fi: Käynnistyskomento ei voi olla tyhjä

en: The startup command is not valid
fi: Käynnistyskomento ei ole kelvollinen

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Close
fi: _Sulje

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Icon
fi: Kuvake

en: Program
fi: Sovellus

en: Startup Applications Preferences
fi: Aloitusohjelmien asetukset

en: No name
fi: Ei nimeä

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: Version of this application
fi: Tämän ohjelman versio

en: Could not display help document
fi: Ohjetta ei voitu näyttää

en: Current session start time
fi: Nykyisen istunnon aloitusaika

en: Unix time of the start of the current session.
fi: Nykyisen istunnon aloittamishetken Unix-aika

en: Save sessions
fi: Tallenna istunnot

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
fi: Jos käytössä, mate-session tallentaa istunnon automaatisesti.

en: Logout prompt
fi: Uloskirjautumiskehote

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
fi: Jos käytössä, mate-session kysyy käyttäjältä ennen istunnon lopettamista.

en: Logout timeout
fi: Aikaraja uloskirjautumiselle

en: If logout prompt is enabled, this set the timeout in seconds before logout automatically. If 0, automatic logout is disabled.
fi: Jos uloskirjautumiskehote on käytössä, kirjaudutaan automaattisesti ulos valitun sekuntimäärän kuluttua. Jos aika on 0, niin uloskirjautuminen ei ole automaattista.

en: Time before session is considered idle
fi: Aika, jonka jälkeen istunnon katsotaan olevan jouten.

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
fi: Kuinka monen minuutin kuluttua istunnon katsotaan olevan jouten.

en: Default session
fi: Oletusistunto

en: List of applications that are part of the default session.
fi: Luettelo sovelluksista, jotka ovat osa oletusistuntoa.

en: Required session components
fi: Vaaditut istuntokomponentit

en: List of components that are required as part of the session. (Each element names a key under "/org/mate/desktop/session/required_components"). The Startup Applications preferences tool will not normally allow users to remove a required component from the session, and the session manager will automatically add the required components back to the session at login time if they do get removed.
fi: Luettelo komponenteista, jotka vaaditaan osaksi istuntoa (jokainen elementti nimeää avaimen polun "/org/mate/desktop/session/required-components" alla). Istuntojen asetukset ei tavallisesti salli käyttäjän poistaa vaadittua komponenttia istunnosta, ja istunnonhallinta lisää poistetut vaaditut komponentit automaattisesti takaisin istuntoon.

en: Control gnome compatibility component startup
fi: Hallinnoi Gnome-yhteensopivuuskomponenttien käynnistystä

en: Control which compatibility components to start.
fi: Kontrolloi, mitkä komponentit käynnistyvät.

en: Window Manager
fi: Ikkunanhallinta

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
fi: Ikkunointiohjelma piirtää otsikkopalkin ja reunat ikkunoiden ympärille, sekä mahdollistaa ikkunoiden siirtämisen ja koon muuttamisen.

en: Panel
fi: Paneeli

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
fi: Paneeli tarjoaa näytön ylä- tai alaosassa olevan palkin, joka sisältää valikot, ikkunaluettelot, tilakuvakkeet, kellon ja niin edelleen.

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
fi: Tiedostonhallinta mahdollistaa kuvakkeet työpöydällä ja tallennettujen tiedostojen kanssa työskentelyn.

en: Dock
fi: Telakka

en: A dock provides a dockable area, similar to a panel, for launching and switching applications.
fi: Telakka tarjoaa telakointialueen, joka on samanlainen kuin paneeli, sovellusten käynnistämiseen ja vaihtamiseen.

en: This session logs you into MATE
fi: Tämä istunto kirjautuu MATEn

en: <b>Some programs are still running:</b>
fi: <b>Joitakin ohjelmia on vielä käynnissä:</b>

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
fi: Odotetaan ohjelmien lopettamista. Ohjelmien suorituksen keskeyttäminen voi aiheuttaa töiden häviämistä.

en: Startup Applications
fi: Käynnistettävät ohjelmat

en: Choose what applications to start when you log in
fi: Valitse sisäänkirjauduttaessa käynnistettävät ohjelmat

en: Additional startup _programs:
fi: Muut käynnistyvät _ohjelmat:

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Startup Programs
fi: Käynnistyvät ohjelmat

en: _Automatically remember running applications when logging out
fi: Muista käynnissä olevat ohjelmat kirjauduttaessa ulos

en: _Remember Currently Running Application
fi: Muista tällä hetkellä _käynnissä olevat ohjelmat

en: Options
fi: Valinnat

en: Browse…
fi: Selaa…

en: Comm_ent:
fi: Komm_entti:

en: Co_mmand:
fi: Ko_mento:

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Delay:
fi: _Viive:

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tuntematon työpöytätiedoston versio ”%s”

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tuntematon käynnistysvalitsin: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Asiakirjojen URI:a ei voi antaa ”Type=Link”-muotoisille työpöytälinkeille

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tallennetun määrittelyn sisältävä tiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Anna istunnonhallinan tunniste

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinan valitsimet

en: Icon '%s' not found
fi: Kuvaketta "%s" ei löydy

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: A program is still running:
fi: Ohjelma on vielä käynnissä:

en: Some programs are still running:
fi: Joitakin ohjelmia on vielä käynnissä:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
fi: Odotetaan ohjelmien lopettamista. Ohjelmien suorituksen keskeyttäminen voi aiheuttaa töiden häviämistä.

en: Switch User Anyway
fi: Vaihda käyttäjää kaikesta huolimatta

en: Log Out Anyway
fi: Kirjaudu silti ulos

en: Suspend Anyway
fi: Siirry valmiustilaan kaikesta huolimatta

en: Hibernate Anyway
fi: Siirry lepotilaan kaikesta huolimatta

en: Shut Down Anyway
fi: Sammuta silti

en: Reboot Anyway
fi: Käynnistä uudelleen kaikesta huolimatta

en: Lock Screen
fi: Lukitusnäyttö

en: Cancel
fi: Peru

en: You are currently logged in as "%s".
fi: Olet kirjautunut sisään käyttäjänä "%s".

en: Log out of this system now?
fi: Kirjaudutaanko ulos järjestelmästä nyt?

en: _Switch User
fi: _Vaihda käyttäjää

en: _Log Out
fi: _Kirjaudu ulos

en: Shut down this system now?
fi: Sammutetaanko järjestelmä nyt?

en: S_uspend
fi: Valmi_ustila

en: _Hibernate
fi: _Lepotila

en: _Restart
fi: Käynnistä _uudelleen

en: _Shut Down
fi: _Sammuta

en: Not responding
fi: Ei vastaa

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
fi: Muistettava sovellus

en: This program is blocking logout.
fi: Tämä ohjelma estää uloskirjautumisen.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
fi: Kieltäydytään uudesta asiakasyhteydestä, koska istuntoa ollaan parhaillaan sulkemassa

en: Could not create ICE listening socket: %s
fi: ICE-kuuntelupistoketta ei voi luoda: %s

note: Oh well, no X for you!
en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
fi: Kirjautumisistuntoa ei voi käynnistää (eikä X-palvelimeen voitu yhdistää)

en: Override standard autostart directories
fi: Korvaa automaattikäynnistyksen oletuskansiot

en: Enable debugging code
fi: Käytä vianetsintätilaa

en: Do not load user-specified applications
fi: Älä lataa käyttäjän määrittelemiä sovelluksia

en:  - the MATE session manager
fi:  - MATEn istunnonhallinta

en: %s requires an argument
fi: %s vaatii argumentin

en: Failed to execute %s
fi: Suorittaminen epäonnistui %s

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
fi: Kirjaudu ulos, jättäen käynnissä olevat estot huomioimatta

en: Show logout dialog
fi: Näytä uloskirjautumisikkuna

en: Show shutdown dialog
fi: Näytä sammutusikkuna

en: Use dialog boxes for errors
fi: Käytä valintaikkunoita virheille

note: deprecated options
en: Set the current session name
fi: Aseta nykyisen istunnon nimi

en: NAME
fi: NIMI

en: Kill session
fi: Tapa istunto

en: Do not require confirmation
fi: Älä vaadi vahvistusta

note: Okay, it wasn't the upgrade case, so now we can give up.
en: Could not connect to the session manager
fi: Istunnonhallintaan ei saa yhteyttä

en: Program called with conflicting options
fi: Ohjelmaa kutsuttiin ristiriitaisilla valitsimilla
