mate-session-manager 1.25.0 - en to ja translation catalogue (126 entries)

en: Select Command
ja: コマンドの選択

en: second
ja: 秒

en: seconds
ja: 秒

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Add Startup Program
ja: 自動起動するプログラムの追加

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Edit Startup Program
ja: 自動起動するプログラムの編集

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: The startup command cannot be empty
ja: 自動起動するプログラムのコマンド名を入力してください

en: The startup command is not valid
ja: コマンド名が間違っています

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Enabled
ja: 有効

en: Icon
ja: アイコン

en: Program
ja: プログラム

en: Startup Applications Preferences
ja: 自動起動するアプリの設定

en: No name
ja: ここに名前を入力してください

en: No description
ja: (説明なし)

en: Version of this application
ja: このアプリケーションのバージョンを表示する

en: Could not display help document
ja: ヘルプドキュメントを表示できませんでした

en: - MATE Session Properties
ja: - MATE セッションのプロパティ

en: Current session start time
ja: 現在のセッションの開始時刻

en: Unix time of the start of the current session.
ja: UNIX 時間による現在のセッション開始時間

en: Save sessions
ja: セッションを保存するかどうか

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
ja: これを有効にすると、mate-session は自動的にセッションを保存します。

en: Show hidden autostart applications
ja: 非表示の自動起動アプリを表示

en: If enabled, mate-session-properties will show hidden autostart applications.
ja: MATE セッションのプロパティを有効にすると、非表示の自動開始アプリケーションが表示されます。

en: Logout prompt
ja: ログアウト時に確認するかどうか

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
ja: これを有効にすると、mate-session はセッション終了時にユーザーに確認を行います。

en: Logout timeout
ja: ログアウトタイムアウト

en: If logout prompt is enabled, this set the timeout in seconds before logout automatically. If 0, automatic logout is disabled.
ja: ログアウト時の確認が有効な場合、自動的にログアウトするまでに指定された秒数だけ待機します。0にすると自動ログアウトは無効になります。

en: Time before session is considered idle
ja: セッションがアイドル状態であるとみなすまでの時間

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
ja: セッションがアイドル状態であるとみなすまでの時間 (分) です。

en: Default session
ja: デフォルトのセッション

en: List of applications that are part of the default session.
ja: デフォルトのセッションの一部として起動されるアプリケーションのリストです。

en: Required session components
ja: セッションで必要となるコンポーネント

en: List of components that are required as part of the session. (Each element names a key under "/org/mate/desktop/session/required_components"). The Startup Applications preferences tool will not normally allow users to remove a required component from the session, and the session manager will automatically add the required components back to the session at login time if they do get removed.
ja: セッションの一部として必要になるコンポーネントの一覧です(各要素は "/org/mate/desktop/session/required_components" にキーとして格納されます)。通常、ユーザーは "自動起動するアプリの設定" でセッションからコンポーネントを削除することができません。また、もし削除されても、ログイン時にセッションマネージャーが必要なコンポーネントを自動的に追加します。

en: Control gnome compatibility component startup
ja: Gnome 互換コンポーネントの起動の設定

en: Control which compatibility components to start.
ja: 互換コンポーネントを起動するか設定します。

en: Window Manager
ja: ウインドウマネージャー

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
ja: ウィンドウマネージャーはウィンドウの周りにタイトルバーや境界線を描画するプログラムです。ウィンドウを移動したり大きさを変更することができます。

en: Panel
ja: パネル

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
ja: パネルは画面の上または下にメニューやウィンドウ一覧ボタン、ステータスアイコン、時計などのデスクトップオブジェクトを持つバーを提供します。

en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
ja: ファイルマネージャーはデスクトップのアイコンを提供します。またファイルシステムに保存したいろいろなファイルを操作・管理します。

en: Dock
ja: ドック

en: A dock provides a dockable area, similar to a panel, for launching and switching applications.
ja: ドックは、ドック可能なパネルに似た領域を構成し、アプリケーションの起動や切替に用います

en: This session logs you into MATE
ja: このセッションで MATE にログインします

en: <b>Some programs are still running:</b>
ja: <b>いくつかのプログラムが未だ実行中です:</b>

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
ja: プログラムが終了するのを待っています。実行中のプログラムを強制的に中断すると、作業内容を失うことになるかもしれません。

en: Startup Applications
ja: 自動起動するアプリ

en: Choose what applications to start when you log in
ja: ログインした後に起動するアプリケーションを選択します

en: Additional startup _programs:
ja: 自動的に起動するプログラムの追加(_P):

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Show hidden
ja: 隠しフォルダを表示(_S)

en: Startup Programs
ja: 自動起動するプログラム

en: _Automatically remember running applications when logging out
ja: ログアウト時に実行中のアプリを自動的に記憶しておく(_A)

en: _Remember Currently Running Application
ja: 現在実行中のアプリを記憶しておく(_R)

en: Options
ja: オプション

en: Browse…
ja: 参照…

en: Comm_ent:
ja: 説明(_E):

en: Co_mmand:
ja: コマンド(_M):

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Delay:
ja: 間隔(_D):

en: File is not a valid .desktop file
ja: ファイルは無効な .desktop ファイルです

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからは、文書にアクセスできません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: 'Type=Link' の .desktop エントリーには文書の URI を渡せません

en: Not a launchable item
ja: 起動できないアイテムです

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: FILE
ja: ファイル

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Icon '%s' not found
ja: '%s' というアイコンが見つかりませんでした

en: Unknown
ja: 不明

en: A program is still running:
ja: プログラムが未だ実行中です:

en: Some programs are still running:
ja: いくつかのプログラムが未だ実行中です:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
ja: プログラムが終了するのを待っています。実行中のプログラムを強制終了させてしまうと、作業内容を失うことになるかもしれません。

en: Switch User Anyway
ja: とにかくユーザを切り替える

en: Log Out Anyway
ja: とにかくログアウトする

en: Suspend Anyway
ja: とにかくサスペンドする

en: Hibernate Anyway
ja: とにかくハイバネートする

en: Shut Down Anyway
ja: とにかくシャットダウンする

en: Reboot Anyway
ja: とにかく再起動する

en: Lock Screen
ja: 画面のロック

en: Cancel
ja: キャンセル

en: You will be automatically logged out in %d second | You will be automatically logged out in %d seconds
ja[0]: %d 秒後に自動的にログアウトします

en: This system will be automatically shut down in %d second | This system will be automatically shut down in %d seconds
ja[0]: このシステムは%d秒後、自動的にシャットダウンします。

en: You are currently logged in as "%s".
ja: あなたは現在 "%s" でログインしています。

en: Log out of this system now?
ja: このシステムから今すぐログアウトしますか?

en: _Switch User
ja: ユーザーを切り替える(_S)

en: _Log Out
ja: ログアウト(_L)

en: Shut down this system now?
ja: このシステムを今すぐシャットダウンしますか?

en: S_uspend
ja: サスペンド(_U)

en: _Hibernate
ja: ハイバーネート(_H)

en: _Restart
ja: 再起動(_R)

en: _Shut Down
ja: シャットダウン(_S)

en: Not responding
ja: 応答なし

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
ja: 記憶したアプリケーション

en: This program is blocking logout.
ja: このプログラムがログアウトをブロックしています。

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
ja: セッションをシャットダウン中のため、新しいクライアントとの接続を拒否しました。

en: Could not create ICE listening socket: %s
ja: ICE の監視ソケットを生成できませんでした: %s

note: Oh well, no X for you!
en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
ja: ログインセッションを起動できません (X サーバーにも接続できません)

en: Override standard autostart directories
ja: 標準の自動起動フォルダーをオーバーライドする

en: Enable debugging code
ja: デバッグモードにする

en: Do not load user-specified applications
ja: ユーザーが指定したアプリケーションを起動しない

en: Disable hardware acceleration check
ja: ハードウェアアクセラレーションのチェックを無効にする

en:  - the MATE session manager
ja: - MATE セッションマネージャー

en: %s [OPTION...] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
ja: %s [オプション...] コマンド
    
    セッションが阻害中にコマンドを実行します。
    
    -h, --help このヘルプを表示
    --version プログラムのバージョンを表示
    --app-id ID 阻害中に使用するアプリケーションの ID(オプション)
    --reason REASON 阻害されている理由(オプション)
    --inhibit ARG 阻害されているもの、以下の値のカンマ区切りのリスト:
    logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    もし --inhibit が指定されていない場合、idle が指定されたものとみなします。

en: %s requires an argument
ja: %s は引数が必要です

en: Failed to execute %s
ja: %s を実行できませんでした

en: Log out
ja: ログアウトする

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
ja: ログアウトする (阻害するプロセスを無視する)

en: Show logout dialog
ja: ログアウトのダイアログを表示する

en: Show shutdown dialog
ja: シャットダウンのダイアログを表示する

en: Use dialog boxes for errors
ja: エラーをダイアログで表示する

note: deprecated options
en: Set the current session name
ja: 現在のセッション名をセットする

en: Kill session
ja: セッションを強制終了する

en: Do not require confirmation
ja: 確認せずに実行する

note: Okay, it wasn't the upgrade case, so now we can give up.
en: Could not connect to the session manager
ja: セッションマネージャーに接続できませんでした。

en: Program called with conflicting options
ja: 同時に適用できないオプションを指定しました
