mate-session-manager 1.25.0 - en to mk translation catalogue (92 entries)

en: Select Command
mk: Изнерете команда

en: seconds
mk: секунди

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: Add Startup Program
mk: Додај програма за подигнување

en: _Add
mk: _Додај

en: Edit Startup Program
mk: Уреди програма за подигнување

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: The startup command cannot be empty
mk: Startup командата не смее да биде празна

en: The startup command is not valid
mk: Startup командата не е валидна

en: _Help
mk: _Помош

en: _Close
mk: _Затвори

en: Enabled
mk: Овозможено

en: Icon
mk: Икона

en: Program
mk: Програма

en: No name
mk: Нема име

en: No description
mk: Нема опис

en: Version of this application
mk: Верзија на оваа апликација

en: Could not display help document
mk: Не можам да го прикажам документот за помош

en: Save sessions
mk: Зачувај сесии

en: Logout prompt
mk: Дијалог за одјавување

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
mk: Доколку е вклучено, mate-session ќе го извести корисникот пред да ја прекине сесијата.

en: Time before session is considered idle
mk: Времето по кое сесијата се смета за неактивна

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
mk: Број на минутите на неактивност пред сесијата да прогласи неактивност.

en: Default session
mk: Стандардна сесија

en: List of applications that are part of the default session.
mk: Листа на апликации кои што се дел од стандардната сесија.

en: Required session components
mk: Потребни компоненти за сесијата

en: Window Manager
mk: Менаџер за прозорци

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
mk: Менаџерот за прозорци е програма која што ја исцртува лентата со насловот и границите околу прозорците, и дозволува да го поместувата и да им ја менувате големината на прозорците.

en: Panel
mk: Панел

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
mk: Панелот нуди лента на врвот и дното на екранот која што содржи менија, листа со прозорци, икони за статус, часовник итн.

en: File Manager
mk: Менаџер за датотеки

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
mk: Менаџерот за датотеки нуди икони за работната површина и ви дозволува да работите со Вашите зачувани датотеки.

en: This session logs you into MATE
mk: Оваа сесија Ве најавува во MATE

en: <b>Some programs are still running:</b>
mk: <b>Некои програми сè уште работат:</b>

en: Additional startup _programs:
mk: Додатни програми за _подигнување:

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: _Edit
mk: _Уреди

en: Startup Programs
mk: Програми за подигнување

en: _Automatically remember running applications when logging out
mk: _Автоматски запамти ги тековните апликации при одјава

en: _Remember Currently Running Application
mk: _Запамти ги апликациите кои што работат

en: Options
mk: Опции

en: Comm_ent:
mk: Ко_ментар:

en: Co_mmand:
mk: Ко_манда:

en: _Name:
mk: _Име:

en: _Delay:
mk: _Одложување:

en: File is not a valid .desktop file
mk: Датотеката не е валидна .desktop датотека

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
mk: Непозната верзија на desktop датотеката %s

en: Starting %s
mk: Подигнувам %s

en: Application does not accept documents on command line
mk: Апликацијата не прифаќа документи на командната линија

en: Unrecognized launch option: %d
mk: Непозната опција за лансирање: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
mk: Не можам да пренесеам URl документи во desktop записи чиј што Тип=Врска

en: Not a launchable item
mk: Предметот не може да се лансира

en: Disable connection to session manager
mk: Исклучи ја врската до менаџерот за сесии

en: Specify file containing saved configuration
mk: Одредете ја датотеката со зачуваната конфигурација

en: Specify session management ID
mk: Одредете ид. за менаџмент на сесиите

en: Show session management options
mk: Покажи ги опции за управување со сесии

en: Icon '%s' not found
mk: Иконата %s не е најдена

en: Unknown
mk: Непознато

en: A program is still running:
mk: Програма сè уште работи:

en: Some programs are still running:
mk: Некои програми сè уште работат:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
mk: Чекам да завршат програми.  Прекинувањето на овие програми може да предизвика загуба на податоци.

en: Switch User Anyway
mk: Сепак смени корисник

en: Suspend Anyway
mk: Сепак суспендирај

en: Hibernate Anyway
mk: Сепак хибернирај

en: Reboot Anyway
mk: Сепак рестартирај

en: Lock Screen
mk: Заклучи екран

en: Cancel
mk: Откажи

en: Log out of this system now?
mk: Да се одјавам од системот веднаш?

en: _Switch User
mk: _Смени корисник

en: _Log Out
mk: _Одјава

en: Shut down this system now?
mk: Да го исклучам системот веднаш?

en: S_uspend
mk: С_успендирај

en: _Hibernate
mk: _Хибернирај

en: _Restart
mk: _Рестартирај

en: _Shut Down
mk: _Исклучи

en: Not responding
mk: Не реагира

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
mk: Одбивам нови врски од клиенти бидејќи сесијата се гаси

en: Could not create ICE listening socket: %s
mk: Не можам да креирак socket за ICE: %s

en: Override standard autostart directories
mk: Запиши врз стандардните директориуми за автоматско стартување

en: Enable debugging code
mk: Овозможи дебагирачки код

en: Do not load user-specified applications
mk: Не вчитувај апликации одредени од корисникот

en:  - the MATE session manager
mk: - Менаџер за сесии за MATE

en: Log out
mk: Одјава

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
mk: Одјави се со игнорирање на сите постоечки инхибитори

en: Show logout dialog
mk: Покажи дијалог за одјавување

en: Show shutdown dialog
mk: Покажи дијалог за исклучување

en: Use dialog boxes for errors
mk: Користи дијалог полиња за грешки

note: deprecated options
en: Set the current session name
mk: Постави го името на тековната сесија

en: Kill session
mk: Отстрани сесија

en: Do not require confirmation
mk: Не барај потврда

note: Okay, it wasn't the upgrade case, so now we can give up.
en: Could not connect to the session manager
mk: Не може да се приклучи на менаџерот за сесии.

en: Program called with conflicting options
mk: Програмата се повика со конфлитни опции
