mate-session-manager 1.25.0 - en to nds translation catalogue (87 entries)

en: Select Command
nds: Order utwählen

en: second
nds: Sekünn

en: seconds
nds: Sekunnen

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: Add Startup Program
nds: Systemstartprogramm hentofögen

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: Edit Startup Program
nds: Systemstartprogramm bewarken

en: _Save
nds: _Spiekern

en: The startup command cannot be empty
nds: De Systemstartprogrammorder künn nich leer ween

en: The startup command is not valid
nds: De Systemstartprogrammorder is nich valide

en: _Help
nds: _Hölp

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: Enabled
nds: Aktivert

en: Program
nds: Programm

en: Startup Applications Preferences
nds: Instellens för Systemstartprogrammen

en: No name
nds: Keen Naam

en: No description
nds: Keen Beschrievens

en: Version of this application
nds: Verschoon vun düssem Programm

en: Could not display help document
nds: Kunn dat Hülp-Dokument nich wiesen

en: Current session start time
nds: Start-Tied vun de aktuellen Törn

en: Unix time of the start of the current session.
nds: Unix-Tied am Begünn vun de aktuellen Törn

en: Save sessions
nds: Törns spiekern

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
nds: Wenn jau, sekert mate-session de Törn automatisk.

en: Logout prompt
nds: Avmellensdialog

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
nds: Wenn jau, fraggt mate-session de Bruker ehr een Törn endt word.

en: Logout timeout
nds: Ofmellen-Wachttied

en: If logout prompt is enabled, this set the timeout in seconds before logout automatically. If 0, automatic logout is disabled.
nds: Wenn de Ofmellensdialog anknipst is, laggt dat fast, wo völe Sekünnen wacht word, ehr dat Ofmellen automatisk passeert. Wenn dat 0 is, gifft 't keen automatisk Ofmellen.

en: Time before session is considered idle
nds: Tiet bevor de Törn schlopen geiht

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
nds: Minuten de Inaktivität, bevor de Törn slopen gahn schall.

en: Default session
nds: Standardtörn

en: List of applications that are part of the default session.
nds: List vun Programmen, wat een Deel vun de normaalen Törn sünd.

en: Required session components
nds: Nödige Törn-Delen

en: List of components that are required as part of the session. (Each element names a key under "/org/mate/desktop/session/required_components"). The Startup Applications preferences tool will not normally allow users to remove a required component from the session, and the session manager will automatically add the required components back to the session at login time if they do get removed.
nds: List vun Programmen, wat een Törn hebben mutt. (Elkeen Ding is een Slötel unner »/org/mate/desktop/session/required_components«). De Instellens för Systemstartprogrammen verlööven Brukers normaal nich, een nödiges Programm ut de Törn to lösken, un de Törn-Uppasser föögt de nödigen Programmen bi'm Anmellen automatisk weer tum Törn to, wenn se doch lösket worden.

en: Control gnome compatibility component startup
nds: Starten vun Gnome-Verdragelkheids-Programmen stüren

en: Control which compatibility components to start.
nds: Sett fast, welke Verdragelkheids-Programmen start worden sallen.

en: Window Manager
nds: Fenstermanager

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
nds: De Fensteruppasser is dat Programm, wat de Titelbalken un de Grenz vun Fensters tekent un di verlöövt, Fensters to verschuven un hör Grött to ännern.

en: Panel
nds: Balken

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
nds: De Balken is de Rieg boven oder unnern am Billschirm, wat Menüs, de Fensterlist, Tostands-Tekens, de Klock un so wieder enthollt.

en: File Manager
nds: Dateioppasser

en: This session logs you into MATE
nds: Düsser Törn mellt dik bi MATE an

en: <b>Some programs are still running:</b>
nds: <b>Een paar Programme lööpen noh:</b>

en: Startup Applications
nds: Systemstartprogramme

en: Additional startup _programs:
nds: Tosettliche Systemstart_programme

en: _Remove
nds: _Wegdoon

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: Startup Programs
nds: Systemstartprogramme

en: Options
nds: Optschoonen

en: Comm_ent:
nds: Komm_entar:

en: Co_mmand:
nds: Or_der:

en: _Name:
nds: _Naam:

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene valide .desktop Datei

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nds: Dateiverschoon '%s' vu'm Schrievdisk nich erkannt

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Unrecognized launch option: %d
nds: Unbekannte Startoption: %d

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: Disable connection to session manager
nds: Deaktivert de Verbinnen to'm Törnoppasser

en: Specify file containing saved configuration
nds: Datei mit sekert Konfiguratioon angeven

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

en: Icon '%s' not found
nds: Symbol '%s' nich funnen

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: A program is still running:
nds: Een Programm lööpt noh:

en: Switch User Anyway
nds: Bruker liekers wesseln

en: Suspend Anyway
nds: Liekers slopen gahn

en: Hibernate Anyway
nds: Liekers överwintern

en: Reboot Anyway
nds: Liekers nej starten

en: Lock Screen
nds: Avslutbillschirm

en: Cancel
nds: Avbreken

en: Log out of this system now?
nds: Nu Avmellen?

en: _Switch User
nds: _Bruker ännern

en: _Log Out
nds: _Avmellen

en: Shut down this system now?
nds: System nu daalfahren?

en: S_uspend
nds: S_lopengahn

en: _Hibernate
nds: _Överwintern

en: _Restart
nds: _Nejstart

en: _Shut Down
nds: _Daalfahrt

en: Not responding
nds: Antert nich

en: Enable debugging code
nds: Debugging code möglich maken

en:  - the MATE session manager
nds: MATE Törnoppasser

en: Log out
nds: Avmellen

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
nds: Avmellen, egal wat kümmt

en: Show logout dialog
nds: Avmellensdialog opwiesen

en: Show shutdown dialog
nds: Daalfahrdialog opwiesen

note: deprecated options
en: Set the current session name
nds: Aktuellen Törnnaam setten

en: Kill session
nds: Törn avbreken
