mate-session-manager 1.25.0 - en to pa translation catalogue (107 entries)

en: Select Command
pa: ਕਮਾਂਡ ਚੁਣੋ

en: seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: Add Startup Program
pa: ਸਟਾਰਟਅੱਪ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ਾਮਲ

en: _Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: Edit Startup Program
pa: ਸਟਾਰਟਅੱਪ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸੋਧ

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: The startup command cannot be empty
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਕਮਾਂਡ ਖਾਲੀ ਨਹੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: The startup command is not valid
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਕਮਾਂਡ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: _Help
pa: ਮੱਦਦ(_H)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Enabled
pa: ਯੋਗ

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Startup Applications Preferences
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਪਸੰਦ

en: No name
pa: ਕੋਈ ਨਾਂ ਨਹੀਂ

en: No description
pa: ਕੋਈ ਵੇਰਵਾ ਨਹੀਂ

en: Version of this application
pa: ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਾ ਵਰਜਨ

en: Could not display help document
pa: ਮੱਦਦ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਵੇਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Save sessions
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੰਭਾਲੋ

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਗਨੋਮ-ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲ ਲਵੇਗਾ।

en: Logout prompt
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ, ਗਨੋਮ-ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖਤਮ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਪੁੱਛੇ।

en: Time before session is considered idle
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਵੇਹਲਾ (idle) ਮੰਨਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਟਾਈਮ

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਵੇਹਲਾ (idle) ਮੰਨਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕੋਈ ਸਰਗਰਮੀ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਟਾਈਮ-ਮਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹੈ।

en: Default session
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸ਼ੈਸ਼ਨ

en: List of applications that are part of the default session.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ, ਜੋ ਕਿ ਡਿਫਾਲਟ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦਾ ਭਾਗ ਹਨ।

en: Required session components
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਭਾਗ

en: Window Manager
pa: ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
pa: ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਦੁਆਲੇ ਟਾਈਟਲ-ਪੱਟੀ ਅਤੇ ਬਾਰਡਰ ਬਣਾਉਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਹਿਲਾਉਣ ਅਤੇਸਾਈਜ਼ ਬਦਲਣ ਦੇ ਕੰਮ ਆਉਦਾ ਹੈ।

en: Panel
pa: ਪੈਨਲ

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
pa: ਪੈਨਲ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਉੱਤੇ ਜਾਂ ਥੱਲੇ ਇੱਕ ਪੱਟੀ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਮੇਨੂ, ਵਿੰਡੋ ਲਿਸਟ, ਹਾਲਤ ਆਈਕਾਨ ਅਤੇ ਘੜੀ ਆਦਿ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।

en: File Manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਆਈਕਾਨ ਦਿੰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: MATE
pa: ਗਨੋਮ

en: This session logs you into MATE
pa: ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਗਨੋਮ ਵਿੱਚ ਲਾਗ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: <b>Some programs are still running:</b>
pa: <b>ਕੁਝ ਪਰੋਗਰਾਮ ਹਾਲੇ ਵੀ ਚੱਲਦੇ ਹਨ:</b>

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ। ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮਾਂ 'ਚ ਦਖਲ ਦੇਣ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡਾ ਕੰਮ ਗੁਆਚ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Startup Applications
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Choose what applications to start when you log in
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕਿਹੜੀਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਤੁਸੀਂ ਲਾਗਇਨ ਸਮੇਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Additional startup _programs:
pa: ਹੋਰ ਸਟਾਰਟਅੱਪ ਪਰੋਗਰਾਮ(_P):

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: Startup Programs
pa: ਸਟਾਰਟਅੱਪ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: _Automatically remember running applications when logging out
pa: ਜਦੋਂ ਲਾਗ ਆਉਟ ਹੋਵੋ ਤਾਂ ਚੱਲਦੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_A)

en: _Remember Currently Running Application
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਚੱਲਦੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_R)

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Browse…
pa: ਝਲਕ...

en: Comm_ent:
pa: ਟਿੱਪਣੀ(_e):

en: Co_mmand:
pa: ਕਮਾਂਡ(_m):

en: _Name:
pa: ਨਾਂ(_N):

en: _Delay:
pa: ਦੇਰੀ(_D):

en: File is not a valid .desktop file
pa: ਫਾਇਲ ਇੱਕ ਢੁੱਕਵੀਂ .desktop ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਵਰਜਨ '%s'

en: Starting %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Application does not accept documents on command line
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Unrecognized launch option: %d
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਚਲਾਉਣ ਚੋਣ: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ URIs  'Type=Link' ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Not a launchable item
pa: ਚਲਾਉਣਯੋਗ ਆਈਟਮ ਨਹੀਂ

en: Disable connection to session manager
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੈਨੇਜਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Specify file containing saved configuration
pa: ਸੰਭਾਲੀ ਸੰਰਚਨਾ ਦੇਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਦਿਓ

en: FILE
pa: ਫਾਇਲ

en: Specify session management ID
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ID ਦਿਓ

en: Session management options:
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ਚੋਣਾਂ:

en: Show session management options
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

en: Icon '%s' not found
pa: ਆਈਕਾਨ '%s' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: A program is still running:
pa: ਇੱਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਹਾਲੇ ਵੀ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ:

en: Some programs are still running:
pa: ਕੁਝ ਪਰੋਗਰਾਮ ਹਾਲੇ ਵੀ ਚੱਲ ਰਹੇ ਹਨ:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ। ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮਾਂ 'ਚ ਦਖਲ ਦੇਣ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡਾ ਕੰਮ ਗੁਆਚ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Switch User Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਯੂਜ਼ਰ ਬਦਲੋ

en: Log Out Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਲਾਗ-ਆਉਟ ਕਰੋ

en: Suspend Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਸਸਪੈਂਡ

en: Hibernate Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਹਾਈਬਰਨੇਟ

en: Shut Down Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Reboot Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Lock Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: You are currently logged in as "%s".
pa: ਹੁਣ ਤੁਸੀਂ  "%s" ਵਜੋਂ ਲਾਗਇਨ ਹੋ।

en: Log out of this system now?
pa: ਇਸ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਹੁਣੇ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: _Switch User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ(_S)...

en: _Log Out
pa: ਲਾਗਆਉਟ(_L)

en: Shut down this system now?
pa: ਕੀ ਸਿਸਟਮ ਹੁਣੇ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: S_uspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ(_u)

en: _Hibernate
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਟ(_H)

en: _Restart
pa: ਰੀ-ਸਟਾਰਟ(_R)

en: _Shut Down
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_S)

en: Not responding
pa: ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ

en: This program is blocking logout.
pa: ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਲਾਗ-ਆਉਟ ਨੂੰ ਰੋਕ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
pa: ਨਵਾਂ ਕਲਾਇਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Could not create ICE listening socket: %s
pa: ICE ਲਿਸਨਿੰਗ ਸਾਕਟ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %s

note: Oh well, no X for you!
en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
pa: ਲਾਗਇਨ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ (ਅਤੇ X ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵੀ ਅਸਮਰੱਥ)

en: Override standard autostart directories
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਆਟੋ-ਸਟਾਰਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ

en: Enable debugging code
pa: ਡੀਬੱਗ ਕੋਡ ਨੂੰ ਯੋਗ

en: Do not load user-specified applications
pa: ਯੂਜ਼ਰ-ਖਾਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲੋਡ ਨਾ ਕਰੋ

en:  - the MATE session manager
pa: - ਗਨੋਮ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੈਨੇਜਰ

en: Log out
pa: ਲਾਗ-ਆਉਟ

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
pa: ਲਾਗ-ਆਉਟ, ਕੋਈ ਵੀ ਮੌਜੂਦ ਇੰਹੈਬੇਟਰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

en: Show logout dialog
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: Show shutdown dialog
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: Use dialog boxes for errors
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਲਈ ਡਾਈਲਾਗ ਬਕਸੇ ਵਰਤੋਂ

note: deprecated options
en: Set the current session name
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: NAME
pa: ਨਾਂ

en: Kill session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖਤਮ ਕਰੋ

en: Do not require confirmation
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ

note: Okay, it wasn't the upgrade case, so now we can give up.
en: Could not connect to the session manager
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੈਨੇਜਰ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Program called with conflicting options
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਨੂੰ ਚੋਣਾਂ ਨਾਲ ਅਪਵਾਦ ਮਿਲਿਆ
