mate-session-manager 1.25.0 - en to ro translation catalogue (118 entries)

en: Select Command
ro: Alegere comandă

en: seconds
ro: secunde

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: Add Startup Program
ro: Adaugă un program de pornit

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Edit Startup Program
ro: Editare program de pornit

en: _Save
ro: _Salvează

en: The startup command cannot be empty
ro: Comanda de pornire nu poate fi nulă

en: The startup command is not valid
ro: Comanda de start nu este validă

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Close
ro: În_chide

en: Enabled
ro: Activat

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Startup Applications Preferences
ro: Preferințe aplicații pornire

en: No name
ro: Fără nume

en: No description
ro: Nicio descriere

en: Version of this application
ro: Versiunea acestei aplicații

en: Could not display help document
ro: Nu se poate afișa documentul de ajutor

en: Current session start time
ro: Oră pornire sesiune actuală

en: Unix time of the start of the current session.
ro: Oră Unix a începerii sesiunii actuale.

en: Save sessions
ro: Salvează sesiunile

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
ro: Dacă este activat, mate-session va salva sesiunea automat.

en: Logout prompt
ro: Întrebare deconectare

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
ro: Dacă este activat, mate-session va întreba utilizatorul înainte de terminarea sesiunii.

en: Logout timeout
ro: Limită de timp deconectare

en: If logout prompt is enabled, this set the timeout in seconds before logout automatically. If 0, automatic logout is disabled.
ro: Dacă confirmarea de deconectare este activată, aceasta definește limita de timp în secunde înainte de deconectarea automată. Dacă este 0, deconectarea automată este dezactivată.

en: Time before session is considered idle
ro: Timp scurs înainte ca sesiunea să fie considerată inactivă

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
ro: Numărul de minute de inactivitate după care sesiunea este considerată inactivă.

en: Default session
ro: Sesiune implicită

en: List of applications that are part of the default session.
ro: Lista aplicațiilor care sunt parte a sesiunii implicite.

en: Required session components
ro: Componentele necesare sesiunii

en: List of components that are required as part of the session. (Each element names a key under "/org/mate/desktop/session/required_components"). The Startup Applications preferences tool will not normally allow users to remove a required component from the session, and the session manager will automatically add the required components back to the session at login time if they do get removed.
ro: Listă de componente care sunt necesare ca parte a acestei sesiuni. (Fiecare element numește o cheie sub „/org/mate/desktop/session/required_components”). The Unealta de preferințe pentru aplicațiile de pornire nu va permite în mod normal utilizatorilor să elimine o componentă necesară din sesiune, și administratorul de sesiune va adăuga automat componentele necesare înapoi în sesiune la autentificare dacă sunt eliminate.

en: Control gnome compatibility component startup
ro: Controlează pornirea componentei de compatibilitate gnome

en: Control which compatibility components to start.
ro: Controlați ce componente de compatibilitate să pornească

en: Window Manager
ro: Administrator de ferestre

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
ro: Administratorul de ferestre este programul care afișează bara de titlu și marginile de jur împrejurul ferestrelor și permite mutarea sau redimensionarea acestora.

en: Panel
ro: Panou

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
ro: Panoul furnizează bara din partea de sus sau jos a ecranului ce conține meniuri, lista de ferestre, pictograme de stare, ceasul etc.

en: File Manager
ro: Administrator de fișiere

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
ro: Administratorul de fișiere furnizează pictogramele de pe desktop și permite interacțiunea cu fișierele salvate.

en: Dock
ro: Doc

en: A dock provides a dockable area, similar to a panel, for launching and switching applications.
ro: Un doc oferă o zonă andocabilă, similară unui panou, pentru lansarea și comutarea aplicațiilor.

en: This session logs you into MATE
ro: Această sesiune vă va autentifica în MATE

en: <b>Some programs are still running:</b>
ro: <b>O parte din programe sunt încă în funcțiune:</b>

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
ro: Se așteaptă ca programul să termine. Întreruperea programului poate duce la pierderea activității.

en: Startup Applications
ro: Aplicații pornite după autentificare

en: Choose what applications to start when you log in
ro: Alegeți ce aplicații să fie pornite după ce vă autentificați

en: Additional startup _programs:
ro: _Programe suplimetare de pornit:

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: Startup Programs
ro: Programe de pornit

en: _Automatically remember running applications when logging out
ro: Memorează _automat la ieșire aplicațiile ce rulează

en: _Remember Currently Running Application
ro: Memo_rează aplicațiile ce rulează în acest moment

en: Options
ro: Opțiuni

en: Browse…
ro: Răsfoire…

en: Comm_ent:
ro: Com_entariu:

en: Co_mmand:
ro: Co_mandă:

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Delay:
ro: Î_ntârziere:

en: File is not a valid .desktop file
ro: Fișierul nu este un fișier .desktop valid

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ro: Versiune fișier desktop nerecunoscută „%s”

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Application does not accept documents on command line
ro: Aplicația nu acceptă documente în linia de comandă

en: Unrecognized launch option: %d
ro: Opțiune de lansare nerecunoscută: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ro: Nu se pot pasa URI-uri document către o intrare desktop de tip link

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element lansabil

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Specify file containing saved configuration
ro: Specifică fișierul ce conține configurația salvată

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul administratorului de sesiune

en: Session management options:
ro: Opțiuni administrator de sesiune:

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile administratorului de sesiune

en: Icon '%s' not found
ro: Pictograma „%s” nu a fost găsită

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: A program is still running:
ro: Un program este încă în funcțiune:

en: Some programs are still running:
ro: Unele programe sunt încă în funcțiune:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
ro: Se așteaptă ca programele să termine. Întreruperea acestora poate duce la pierderea activității.

en: Switch User Anyway
ro: Schimbă oricum utilizatorul

en: Log Out Anyway
ro: Deconectează oricum

en: Suspend Anyway
ro: Suspendă oricum

en: Hibernate Anyway
ro: Hibernează oricum

en: Shut Down Anyway
ro: Oprește oricum

en: Reboot Anyway
ro: Repornește oricum

en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

en: Cancel
ro: Renunță

en: You are currently logged in as "%s".
ro: Sunteți autentificat ca „%s”.

en: Log out of this system now?
ro: Vă deconectați de pe acest sistem acum?

en: _Switch User
ro: _Schimbare utilizator

en: _Log Out
ro: _Deconectează

en: Shut down this system now?
ro: Opriți sistemul acum?

en: S_uspend
ro: S_uspendă

en: _Hibernate
ro: _Hibernare

en: _Restart
ro: _Repornește

en: _Shut Down
ro: _Oprește

en: Not responding
ro: Nu răspunde

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
ro: Aplicație memorată

en: This program is blocking logout.
ro: Acest program blochează deconectarea.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
ro: Se refuză conexiunea noului client deoarece sesiunea este în curs de oprire

en: Could not create ICE listening socket: %s
ro: Nu s-a putut crea socket-ul de detectare ICE: %s

note: Oh well, no X for you!
en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
ro: Nu s-a putut porni sesiunea de autentificare (iar conexiunea la servitorul X nu a putut fi realizată)

en: Override standard autostart directories
ro: Rescrie directoarele standard de pornire automată

en: Enable debugging code
ro: Activează codul de depanare

en: Do not load user-specified applications
ro: Nu încărca aplicațiile specificate de utilizator

en:  - the MATE session manager
ro:  - Administrator de sesiune MATE

en: %s [OPTION...] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
ro: %s [OPȚIUNE...] COMANDĂ
    
    Executați o COMANDĂ împiedicând unele din funcționalitățile sesiunii.
    
      -h, --help        Arată acest ajutor
      --version         Arată versiunea programului
      --app-id ID       ID-ul aplicației de folosit
                        când se împiedică (opțional)
      --reason MOTIVUL   Motivul pentru împiedicare (opțional)
      --inhibit ARG     Lucruri de împiedicat, listă separată prin două puncte, de:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    Dacă nicio opțiune --inhibit nu este specificată, idle este asumată.

en: %s requires an argument
ro: %s necesită un argument

en: Failed to execute %s
ro: Eșuare la executarea %s

en: Log out
ro: Deconectare

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
ro: Deconectează, ignorând orice inhibator existent

en: Show logout dialog
ro: Afișează dialogul de deconectare

en: Show shutdown dialog
ro: Afișează dialogul de oprire

en: Use dialog boxes for errors
ro: Folosește casete de dialog pentru erori

note: deprecated options
en: Set the current session name
ro: Stabilește numele sesiunii actuale

en: NAME
ro: NUME

en: Kill session
ro: Închide forțat sesiunea

en: Do not require confirmation
ro: Nu cere confirmare

note: Okay, it wasn't the upgrade case, so now we can give up.
en: Could not connect to the session manager
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la administratorul de sesiuni

en: Program called with conflicting options
ro: Program apelat cu opțiuni care întră în conflict
