mate-session-manager 1.25.0 - en to sv translation catalogue (119 entries)

en: Select Command
sv: Välj kommando

en: second
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Add Startup Program
sv: Lägg till uppstartsprogram

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Edit Startup Program
sv: Redigera uppstartsprogram

en: _Save
sv: _Spara

en: The startup command cannot be empty
sv: Uppstartsprogrammets kommando får inte vara tomt

en: The startup command is not valid
sv: Uppstartsprogrammets kommando är inte giltigt

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Close
sv: _Stäng

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Icon
sv: Ikon

en: Startup Applications Preferences
sv: Inställningar för uppstartsprogram

en: No name
sv: Inget namn

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Version of this application
sv: Detta programs versionsnummer

en: Could not display help document
sv: Kunde inte visa hjälpdokumentet

en: Current session start time
sv: Aktuella sessionens starttid

en: Unix time of the start of the current session.
sv: Unixtid för början av den aktuella sessionen.

en: Save sessions
sv: Spara sessioner

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
sv: Om detta är aktiverat kommer mate-session att spara sessionen automatiskt.

en: Logout prompt
sv: Utloggningsfråga

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
sv: Om detta är aktiverat kommer mate-session att fråga användaren innan en session avslutas.

en: Logout timeout
sv: Tidsgräns för utloggning

en: If logout prompt is enabled, this set the timeout in seconds before logout automatically. If 0, automatic logout is disabled.
sv: Om loggningsprompten är aktiverad ställer du in tidsgränsen i sekunder innan du loggar ut automatiskt. Om 0, är automatisk utloggning inaktiverad.

en: Time before session is considered idle
sv: Tid innan sessionen anses som overksam

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
sv: Antal minuter efter att skärmsläckaren aktiverats innan sessionen anses som inaktiv.

en: Default session
sv: Standardsession

en: List of applications that are part of the default session.
sv: Lista över program som är en del av standardsessionen.

en: Required session components
sv: Nödvändiga sessionskomponenter

en: List of components that are required as part of the session. (Each element names a key under "/org/mate/desktop/session/required_components"). The Startup Applications preferences tool will not normally allow users to remove a required component from the session, and the session manager will automatically add the required components back to the session at login time if they do get removed.
sv: Lista över komponenter som är nödvändiga som en del av sessionen. (Varje element namnger en nyckel under "/org/mate/desktop/session/required_components"). Inställningsverktyget Uppstartsprogram kommer vanligtvis inte att tillåta användare att ta bort en nödvändig komponent från sessionen, och sessionshanteraren kommer automatiskt att lägga tillbaka till de nödvändiga komponenterna till sessionen vid inloggning om de blir borttagna.

en: Control gnome compatibility component startup
sv: Kontrollera uppstart av gnome-kompatibilitetskomponent

en: Control which compatibility components to start.
sv: Kontrollera vilken kompatibilitetskomponent att starta

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
sv: Fönsterhanteraren är det program som ritar upp titellisten och ramar runt fönster samt låter dig flytta och ändra storlek på fönster.

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
sv: Panelen tillhandahåller raden på övre eller nedre delen av skärmen och innehåller menyer, fönsterlistan, statusikoner, klockan, etc.

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
sv: Filhanteraren tillhandahåller skrivbordsikoner och låter dig interagera med dina sparade filer.

en: Dock
sv: Docka

en: A dock provides a dockable area, similar to a panel, for launching and switching applications.
sv: En docka ger ett dockningsområde som liknar en panel för att starta och byta applikationer.

en: This session logs you into MATE
sv: Denna session loggar in dig i MATE

en: <b>Some programs are still running:</b>
sv: <b>Några program är fortfarande igång:</b>

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
sv: Väntar på att programmet ska köras färdigt.  Avbryta programmet kan innebära att du förlorar data.

en: Startup Applications
sv: Uppstartsprogram

en: Choose what applications to start when you log in
sv: Välj vilka program att starta när du loggar in

en: Additional startup _programs:
sv: Ytterligare start_program:

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Show hidden
sv: _Visa dolda

en: Startup Programs
sv: Uppstartsprogram

en: _Automatically remember running applications when logging out
sv: Kom _automatiskt ihåg körande program vid utloggning

en: _Remember Currently Running Application
sv: _Kom ihåg för närvarande körande program

en: Options
sv: Alternativ

en: Browse…
sv: Bläddra...

en: Comm_ent:
sv: Komm_entar:

en: Co_mmand:
sv: Ko_mmando:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Delay:
sv: _Fördröjning:

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i skrivbordsfil

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet tar inte emot några dokument på kommandoraden

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till ett "Type=Link"-skrivbordsobjekt

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Icon '%s' not found
sv: Ikonen "%s" hittades inte

en: Unknown
sv: Okänt

en: A program is still running:
sv: Ett program körs fortfarande:

en: Some programs are still running:
sv: Några program körs fortfarande:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
sv: Väntar på att programmen ska köras färdigt.  Avbryta dessa program kan innebära att du förlorar data.

en: Switch User Anyway
sv: Växla användare ändå

en: Log Out Anyway
sv: Logga ut ändå

en: Suspend Anyway
sv: Försätt i vänteläge ändå

en: Hibernate Anyway
sv: Försätt i viloläge ändå

en: Shut Down Anyway
sv: Stäng av ändå

en: Reboot Anyway
sv: Starta om ändå

en: Lock Screen
sv: Låsskärm

en: Cancel
sv: Avbryt

en: You are currently logged in as "%s".
sv: Du är för närvarande inloggad som "%s".

en: Log out of this system now?
sv: Logga ut ur detta system nu?

en: _Switch User
sv: _Byt användare

en: _Log Out
sv: _Logga ut

en: Shut down this system now?
sv: Stäng av detta system nu?

en: S_uspend
sv: Vä_nteläge

en: _Hibernate
sv: Vilolä_ge

en: _Restart
sv: Starta _om

en: _Shut Down
sv: St_äng av

en: Not responding
sv: Svarar inte

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
sv: Ihågkomna program

en: This program is blocking logout.
sv: Detta program blockerar utloggningen.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
sv: Avvisar ny klientanslutning på grund av att sessionen är på väg att stängas av

en: Could not create ICE listening socket: %s
sv: Kunde inte skapa lyssnande ICE-uttag: %s

note: Oh well, no X for you!
en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
sv: Kunde inte starta inloggningssession (och kan inte ansluta till X-servern)

en: Override standard autostart directories
sv: Åsidosätt standardkataloger för automatisk start

en: Enable debugging code
sv: Aktivera felsökningskod

en: Do not load user-specified applications
sv: Läs inte in användarspecifika program

en:  - the MATE session manager
sv: - MATE-sessionshanteraren

en: %s [OPTION...] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
sv: %s [OPTION...] COMMAND
    
    Kör COMMAND samtidigt som vissa sessionsfunktioner hämmas.
    
      -h, --help        Visar denna hjälp
      --version         Visar programversion
      --app-id ID       Programid att använda
                        vid hämning (valfri)
      --reason REASON   Orsak för hämning (valfri)
      --inhibit ARG     Saker ett hämna, kolonseparerad lista av:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    Om inget --inhibit alternativ är valt antas idle.

en: %s requires an argument
sv: %s kräver ett argument

en: Failed to execute %s
sv: Misslyckades med att köra %s

en: Log out
sv: Logga ut

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
sv: Logga ut, ignorera allt som förhindrar det

en: Show logout dialog
sv: Visa utloggningsdialogrutan

en: Show shutdown dialog
sv: Visa avstängningsdialogrutan

en: Use dialog boxes for errors
sv: Använd dialogrutor för fel

note: deprecated options
en: Set the current session name
sv: Ange det aktuella sessionsnamnet

en: NAME
sv: NAMN

en: Kill session
sv: Döda session

en: Do not require confirmation
sv: Kräv ingen bekräftelse

note: Okay, it wasn't the upgrade case, so now we can give up.
en: Could not connect to the session manager
sv: Kunde inte ansluta till sessionshanteraren

en: Program called with conflicting options
sv: Program anropat med motsägande flaggor
